ارزنده‌ترین‌هاتحلیل‌ بنیادی

بهترین سهام بنیادی با کمترین P/E در سال 1402 + ویدیو

عموما بهترین سهام شرکت‌های تولیدی در تحلیل بنیادی از طریق پارامتر پی به ای مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. هرچه نسبت P/E فوروارد یک شرکت کمتر باشد، آن شرکت ارزنده‌تر خواهد بود. در این مقاله علاوه بر تعریف EPS و P/E تحلیلی شرکت‌های تولیدی، لیست 10 شرکت بورسی با کمترین نسبت P/E فوروارد برای سال مالی 1402 منتشر شده است.

در این مقاله شرکت‌ها با کمترین P/E بازار در سال 1402 بر اساس تحلیل بنیادی معرفی شده‌اند؛ که می‌توانید برای آشنایی با مفاهیم این تحلیل مقاله تحلیل بنیادی چیست را مطالعه کنید.


اگر تاکنون در سایت انیگما ثبت‌نام نکرده‌اید، می‌توانید از طریق لینک زیر به مدت یک سال به تحلیل سهم مورد نظر خود دسترسی رایگان داشته باشید.


EPS و P/E شرکت‌های تولیدی

به سود خالص به ازای هر سهم EPS  گفته می‌شود. برای محاسبه ای پی اس باید سود خالص شرکت در یک دوره مالی را بر تعداد سهام آن تقسیم کرد. شرکت‌ها سود خالص به دست آمده خود را به صورت دوره‌ای در صورت‌ سود و زیان منتشر می‌کنند. P/E به نسبت قیمت روز یک سهم بر سود خالص آن گفته می‌شود. نسبت پی بر ای گذشته‌نگر شرکت‌ها را می‌توان به‌صورت لحظه‌ای در صفحه هر نماد در سایت TSE مشاهده کرد. هرچه نسبت پی به ای یک شرکت کمتر باشد، آن شرکت از لحاظ بنیادی ارزنده‌تر است. این موضوع در ویدئو زیر با مثالی به زبان ساده توضیح داده شده است تا بتوان به وسیله این نسبت بهترین سهام بنیادی بازار سرمایه را شناسایی کرد.

 

EPS و P/E فوروارد شرکت‌های تولیدی

همانطور که گفته شد، نسبت پی به ای گذشته‌نگر (P/E ttm)  شرکت‌ها و صنایع مختلف به‌صورت لحظه‌ای در سایت www.tsetmc.com  قابل مشاهده هستند. کادر قرمز در تصویر زیر P/E ttm فولاد در صفحه اصلی این نماد در سایت tse را نشان می‌دهد.

پی بر ای گذشته‌نگر فولاد

اما باید دانست که نکته مهم جهت انتخاب بهترین سهام بورس برای سرمایه‌گذاری، وضعیت آینده شرکت‌ها است. بنابراین آنچه در ارزندگی شرکت‌ها حائز اهمیت است، سود شرکت در دوره‌های مالی آینده است. به سود آینده‌نگر شرکت‌ها EPS فوروارد یا تحلیلی گفته می‌شود. ای پی اس تحلیلی شرکت‌ها را می‌توان باتوجه به مواردی مانند شرایط اقتصادی، صنعت و عملکرد شرکت پیش‌بینی کرد. در پیش‌بینی EPS شرکت‌ها مواردی مانند تورم، طرح‌های توسعه‌ای شرکت، قیمت‌های داخلی و جهانی مواد اولیه و محصولات و بسیاری دیگر از موارد مورد بررسی قرار می‌گیرند. P/E فوروارد نیز از تقسیم قیمت روز بر EPS فوروارد به دست می‌آید. در بخش تحلیل بنیادی سایت انیگما EPS و P/E فوروارد تمامی شرکت‌های تولیدی به‌صورت لحظه‌ای قابل مشاهده است. در تصویر زیر تحلیل بنیادی فولاد و پی بر ای فوروارد آن در سایت تحلیل بنیادی انیگما نمایش داده شده است.

p/e فوروارد فولاد

مقایسه P/E ttm و P/E forward

تصویر زیر نمودار P/E ttm و P/E forward بازار را نشان می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌شود با مفروضات در نظر گرفته شده در سال 1402 پی بر ای تحلیلی 7.63 پیش‌بینی شده است. این در حالی است که پی بر ای محقق شده بازار در این تاریخ (1402/04/03) برابر با 8.73 است.

نمدار مقایسه پی بر ای گذشته‌نگر و آینده‌نگر

⃪ می‌توانید برای آشنایی بیشتر با مفاهیم ذکر شده مقاله پی به ای چیست را مطالعه کنید. برخی سهم‌ها در یک بازه زمانی مشخص، ریزش شدیدی داشته‌اند و قیمت آن‌ها از سقف خود فاصله زیادی گرفته است؛ اصولا افراد برای یافتن این سهم‌ها در گوگل عبارت کف ترین سهام بورس 1402 را سرچ می‌کنند. همچنین برخی نیز در بستر وب به دنبال سوال چه سهمی بخریم هستند؛ بنابراین در ادامه برای پاسخ به سوال کاربران، بهترین سهام لیست 10 شرکت برتر بورسی با کمترین نسبت P/E منتشر شده است.

لیست بهترین سهام شرکت‌های تولیدی

سود خالص شرکت‌های تولیدی در سال مالی 1402 توسط تیم تحلیلی انیگما پیش‌بینی و در جدول زیر لیست بهترین سهم های بنیادی سال 1402 نمایش داده شده است. همچنین نسبت P/E تحلیلی هر یک از این نمادها باتوجه به قیمت روز در تاریخ 1402/04/03 آمده است.

طبق این تحلیل پیش‌بینی می‌شود شرکت شیشه قزوین (کقزوی) در سال 1402 حدود 6,330 ریال سود به ازای هر سهم (EPS) شناسایی خواهد کرد. این شرکت با نسبت پی بر ای 4/4 در تاریخ 3 تیر 1402 دارای کمترین P/E تحلیلی در بازار سرمایه است. پس از آن شرکت پالایش فولاد امیرکبیر کاشان با پی بر ای فوروارد 4/5، از سهم‌های ارزنده بنیادی بازار سرمایه پیش‌بینی می‌شود.

از شرکت‌های لیست بهترین سهام بنیادی که EPS تحلیلی منتهی به سال 1402 آن‌ها کمتر از 6 است و در لیست 30 شرکت برتر بورس قرار دارند، می‌توان به شرکت‌های فولاد خوزستان، گروه صنعتی سپاهان، شیشه قزوین، پارس فولاد سبزوار، سیمان سپاهان، پالایش نفت بندرعباس و پتروشیمی پردیس اشاره کرد. نمادهای موجود در جدول زیر سهم های آینده دار بورس 1402 هستند.

ردیف نماد EPS تحلیلی (ریال) P/E تحلیلی
1 کقزوی 6,330 4/4
2 فجر 1,810 4/5
3 فسبزوار 7,184 4/6
4 فسپا 1,797 4/8
5 سپاها 4,434 4/9
6 فولاد 1,126 5
7 فسازان 1,598 5
8 شبندر 2,637 5/1
9 شپدیس 31,181 5/2
10 فخوز 694 5/3

در این پیش‌بینی میانگین قیمت دلار در سال 1402، 40,000 تومان در نظر گرفته شده است. شما می‌توانید مفروضات خود را در سایت انیگما وارد کرده و تحلیل‌های شخصی‌سازی شده را مطابق پیش‌بینی خود مشاهده کنید.

لازم به ذکر است که در این گزارش فقط شرکت‌های تولیدی مورد بررسی قرار گرفته‌اند و از شرکت‌های خدماتی و سرمایه‌گذاری صرف‌نظر شده است. در مقاله P/NAV شرکت‌های سرمایه‌گذاری می‌توان ارزنده‌ترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری با کمترین نسبت P/NAV را مشاهده کرد.

روش انتخاب بهترین سهام با استراتژی معاملاتی مبتنی بر P/E

برای انتخاب بهترین سهام بنیادی، می‌توان P/E تحلیلی یک شرکت را در گروه خود مورد بررسی قرار داد. به این صورت که اگر نسبت P/E در یک صنعت که تمامی شرکت‌ها از لحاظ حاشیه سود، فروش، ارزش بازار و… مشابه  هستند، 5 باشد؛ یعنی افراد به‌طور میانگین به ازای هر واحد سود در شرکت‌های موجود در این صنعت، 5 واحد پول پرداخت می‌کنند. بنابراین اگر پی بر ای شرکتی در این صنعت پایین‌تر از 5 باشد، یعنی این شرکت با قیمتی پایین‌تر از ارزش ذاتی خود معامله می‌شود و می‌توان انتظار داشت قیمت آن افزایش یابد. در این روش P/E بالاتر از پی به ای صنعت نیز می‌تواند نشانگر بالا بودن قیمت یک سهم باشد و انتظار می‌رود قیمت سهم با گذر زمان کاهش یابد.


لیست بهترین سهام شرکت‌های تولیدی در 21 اسفند 1401

شرایط بازار، قیمت سهام، قیمت کامودیتی‌ها و بسیاری دیگر از موارد به‌صورت پیوسته در حال تغییر هستند. بدیهی است که باتوجه به این تغییرات، تحلیل سهم‌های مختلف بازار سرمایه نیز تغییر می‌کند. تحلیلگران باید به‌طور پیوسته اقتصاد جهانی، داخلی، اخبار مهم و… را بررسی و در تحلیل‌های خود لحاظ کنند. انیگما با تیم 30 نفره از تحلیلگران حرفه‌ای بازار سرمایه، تحلیل به‌روز تمامی سهم‌ها را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

همچنین انیگما لیستی از بهترین شرکت‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری را به‌صورت دوره‌ای منتشر می‌کند. در ادامه جدول P/E شرکت‌های بورسی 1401 (تاریخ 21 اسفند 1401) را نشان می‌دهد. از بهترین سهام بنیادی که EPS تحلیلی منتهی به سال 1402 آن‌ها در این تاریخ کمتر از 5 بوده است، می‌توان به شرکت‌های پتروشیمی امیرکبیر، فولاد شاهرود، پتروشیمی ارومیه، شیمی دارویی داروپخش، مواد اولیه دارویی البرز بالک و پالایش نفت اصفهان اشاره کرد.

ردیف نماد EPS تحلیلی (ریال) P/E تحلیلی
1 شبندر 2,721 3.6
2 شاوان 5,719 3.8
3 شکبیر 18,784 4.3
4 فرود 856 4.4
5 شاروم 5,265 4.5
6 دشیمی 4,557 4.6
7 دبالک 1,825 4.6
8 شپنا 1,873 4.7
9 شتران 904 4.7
10 پسهند 8,068 4.7

سوالات متداول

بهترین سهام برای خرید در حال حاضر کدام‌اند؟

سهم‌هایی با کمترین نسبت P/E تحلیلی از ارزنده‌ترین سهم‌های بنیادی بازار سرمایه هستند. نمادهای کقزوی، فجر و فسبزوار با کمترین نسبت پی بر ای در تاریخ 3 تیر 1402 از ارزنده‌ترین سهام تولیدی هستند.

بهترین سهام پالایشی برای خرید کدام‌اند؟

شرکت‌ پالایش نفت بندرعباس با P/E تحلیلی 5/1 در تیر ماه 1402 از ارزنده‌ترین سهام بورس ایران در این صنعت است.

چهار سهام برتر برای خرید کدام‌اند؟

در تاریخ 4 تیر 1402 نمادهای کقزوی، فجر، فسبزوار و فسپا از لحاظ بنیادی بهترین سهام برای خرید 1402 بر اساس تحلیل بنیادی هستند.

بهترین سهام پتروشیمی برای خرید کدام‌اند؟

در بین شرکت‌های پتروشیمی بهترین سهم برای خرید شرکت پتروشیمی پردیس با کمترین P/E بازار 1402 است.

4.2/5 - (88 رای)
۱۹ دیدگاه
 1. در این مقاله پی بر ای شرکت‌های تولیدی مورد بررسی قرار گرفته است. در بررسی ارزندگی شرکت‌های بیمه‌ای کیفیت سودسازی و قابل تکرار بودن آن بسیار مهم است.

 2. خرید سهام در بازار ایران براساس P/E توصیه جالبی نیست تجربه بنده چنین است بهترین P/E را در هر گروه پیدا کنید نزدیکترین شرکت غیر دولتی با حجم مبنای یک یا پایین را انتخاب و سهم را بخرید دهها مثال دارم . فـآور و فاسمین فملی و فالوم زامیادو ختور دکیمی و دیران یا دشیمی البته اما و اگرهای دیگری هم مطرح است که باید بلد باشید یکی از اینها بررسی حقوقی های است که رفتارهای مافیایی دارند مثل بانک صنعت و معدن و باید اینها را بشناسید و بلد باشید و …..

  1. ممنون که نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتین. ما توصیه به خرید و فروش نداریم و صرفا تحلیل بنیادی سهم‌ها را انجام داده و در اختیار مخاطبان قرار می‌دهیم. شما می‌توانید از سبد پیشنهادی انیگما نیز استفاده کنید.

 3. پتروشيمي‌ اصفهان‌ (شصفها)
  از لحاظ قیمت پایین مارکت ، به نظر یکی از جامانده های بزرگ صنعت پتروشیمی و حتی بورس ایران است .
  در مورد این شرکت و پی به ای فوروارد آن نظرتان چیست ؟

  1. EPS تحلیلی منتهی به سال مالی 1402 معادل 32,735 ریال پیش‌بینی شده است. P/E شصفها باتوجه به قیمت روز آن در تاریخ 12 تیر 6.6 است.

  1. سلام، در محصول سبد پیشنهادی انیگما هر هفته ارزنده‌ترین سهم‌های بازار سرمایه معرفی می‌شود. در این مقاله ارزنده‌ترین سهم‌ها از منظر پی بر ای در تاریخ انتشار مقاله معرفی شده است.

 4. باسلام نسبت P/E فوروارد سهم شرکت تولیدی فزر با قیمت ۴۰۰۰ تومان و سود ۸۰۰ تومان نیز ۵ است، دلیلی دارد در لیست شما نیامده؟

  1. سلام این لیست مربوط به تاریخ 3 تیر 1402 است. در حال حاضر EPS تحلیلی فزر 6,775 ریال پیش‌بینی شده است. باتوجه به قیمت سهم در تاریخ 18 شهریور، نسبت پی بر ای این سهم 6.1 است و در لیست فوق قرار ندارد. شما می‌توانید لیست شرکت‌ها با کمترین پی بر ای و همچنین تحلیل به‌روز این سهم را در محصول تحلیل بنیادی انیگما مشاهده کنید.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا