تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی فباهنر «شرکت صنایع مس شهید باهنر»

شرکت صنایع مس شهید باهنر در نزدیکی بزرگترین معادن مس خاورمیانه و در دوازده کیلومتری شهر کرمان قرار دارد. این شرکت در نیمه دوم سال 1370 راه‌اندازی شده است. شرکت صنایع مس شهید باهنر یک شرکت پویا است که با تبادل تجارب و همکاری با سایر شرکت‌ها، محصولات خود را مطابق استانداردهای روز دنیا عرضه می‌کند. این شرکت در سال 1374 با نماد «فباهنر» در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده است. فباهنر با هدف تولید انواع محصولات پایه مس با تکیه بر بهبود مستمر فرآیندها تأسیس شد. در این مقاله به تحلیل بنیادی فباهنر و پیش‌بینی EPS تحلیلی این شرکت پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

شرکت صنایع مس شهید باهنر در زمینه احداث کارخانجات صنعتی به منظور تولید انواع فرآورده‌های مسی و آلیاژهای مسی و برنجی فعالیت دارد. مطالعه، اکتشاف، استخراج، بهره‌برداری و فرآوری معدنی از دیگر فعالیت‌های این شرکت است. همچنین این شرکت در زمینه خرید، فروش، اجاره، مشارکت در معدن و فعالیت‌های معدنی داخلی و بین‌المللی فعال است. واردات ماشین‌آلات و لوازم و مواد اولیه، صادرات و هرگونه فعالیت مجاز بازرگانی در ارتباط با موضوع شرکت از دیگر اقدامات این شرکت محسوب می‌شود.

جایگاه فباهنر در صنعت فلزات اساسی

شرکت صنایع مس شهید باهنر، بزرگترین مجتمع صنعتی ارتباط‌دهنده معادن مس و روی کشور با صنایع تولیدی به شمار می‌رود. این شرکت از پنج کارخانه به شرح کارخانه ذوب و ریخته‌گری، کارخانه نورد، کارخانه اکستروژن و کشش، کارخانه تولید لوله مسی و کارخانه سکه‌زنی تشکیل شده است.

مهمترین سهامداران فباهنر

شرکت سرمایه‌گذاری صدرتأمین، با داشتن 77٫14 درصد از سهام این فباهنر، اصلی‌ترین سهامدار این شرکت محسوب می‌شود. در جدول زیر، لیست مهمترین سهامداران بالای یک درصد این نماد نمایش داده شده است.

سهامداران فباهنر

در حالت تلفیقی، سازمان تأمین اجتماعی با در اختیار داشتن 78٫32 درصد از سهام مس شهید باهنر، مهمترین سهامدار این شرکت است. همچنین بانک صادرات نیز به‌صورت تلفیقی 1٫14 درصد از سهام فباهنر را در اختیار دارد که در جدول زیر قابل مشاهده است.

سهامداران تلفیقی فباهنر

لیست سهامداران تمام شرکت‌ها به صورت تلفیقی به همراه شرکت‌های زیرمجموعه‌اش، در سایت انیگما، قابل مشاهده است.

محصولات و خدمات اصلی شرکت

این شرکت گسترده‌ترین محصولات مسی و آلیاژهای آن را به صورت ورق، لوله، مقاطع و باسبار تولید می‌کند. تولیدات شرکت در بخش لوله شامل لوله‌های مسی، برنجی و لوله‌های آلیاژ مس است. شرکت صنایع مس شهید باهنر بزرگترین تولیدکننده انواع ورق و تسمه برنجی در کشور محسوب می‌شود. همچنین این شرکت ورق و تسمه مسی، نیکل و پولک ضرب نشده نیز تولید می‌کند. محصولات نوردی برنجی با آلیاژهای متنوع و با ابعاد مختلف عرضه می‌شود و مصرف عمده آن در صنایع الکتریکی، خودرو و لوازم خانگی می‌باشند.

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات

میزان، قیمت و مبلغ فروش تمام محصولات در جدول زیر ارائه شده است. همانطور که در جدول زیر مشاهده می‌شود. درآمد حاصل از فروش محصولات این شرکت در 6 ماهه ابتدایی سال 1400 بیش از 2 هزار و 300 میلیارد تومان بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 94 درصد افزایش داشته است. این افزایش ناشی از افزایش مقدار فروش و نرخ فروش محصولات در این سال بوده است. پیش‌بینی می‌شود این شرکت تا پایان سال مالی 1401 حدود 6 هزار 500 میلیارد فروش داشته باشد.

فروش فباهنر

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه

مواد اولیه مصرفی شرکت مس شهید باهنر شامل کاتد، اسلب برنجی، روی و ضایعات هستند. میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه و همچنین نسبت مصرف آن‌‌ها، در جدول زیر ارائه شده است. با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه محصولات این شرکت پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال مالی 1401 هزینه شرکت بابت تامین مواد اولیه بیش از 4 هزار و 500 میلیارد تومان باشد.

مواد اولیه فباهنر

سربار

اقلام سربار شرکت مس شهید باهنر شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت، هزینه مواد مصرفی و هزینه حمل و نقل و انتقالات است. جزئیات اقلام سربار فباهنر و مبالغ هرکدام، در جدول زیر نمایش داده شده است. همانطور که مشاهده می‌شود، مجموع هزینه‌های سربار در 6 ماهه ابتدایی سال 1400، 153 میلیارد تومان بوده که حدود عمده آن مربوط به حقوق و مزایا است. طبق تحلیل انیگما، پیش‌بینی می‌شود هزینه سربار در انتهای سال 1401، 437 میلیارد تومان باشد.

سربار فباهنر

صورت سود و زیان فباهنر

برای تحلیل بنیادی فباهنر، صورت سود و زیان آن مورد بررسی قرار گرفته است. سود ناخالص شرکت در دوره 6 ماهه منتهی به 1400/06/31 حدود 815 میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته خود، 132 درصد افزایش داشته است. همچنین بهای تمام شده شرکت نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشد 78 درصدی داشته است که عمدتا ناشی از افزایش نرخ مواد اولیه بوده است.

صورت سود و زیان فباهنر

تحلیل EPS و P/E تحلیلی منتهی 1401/12/29

در تحلیل بنیادی فباهنر، قیمت کاتد 9،719 دلار برای هر تن در نظر گرفته شده است. همچنین نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1401، 40 درصد لحاظ شده است. با درنظرگرفتن 30 درصد تورم و میانگین دلار 25000 در این سال میزان سود خالص فباهنر به ازای هر سهم (EPS) 4،341 ریال محاسبه شده است. با توجه به قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1400/10/27 در سایت www.tsetmc.com (26،510 ریال) نسبت قیمت به EPS شرکت 6٫3 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی فباهنر

امتیاز خود را ثبت کنید
۲ دیدگاه
 1. چه تحلیل ضعیفی!
  حداقل صبر می کردین گزارش 9 ماهه میداد بعد اینو می دادین بیرون!
  در متن تحلیل، بارها سال 1401 به جای 1400 بیان شده.
  این سهم امسال بالای 520 تومن سود میسازه، این باشه یادگاری برای شما … شاید فرق اکسل کار با تحلیل گر بنیادی رو متوجه بشین.

  1. سلام
   تحلیل ارائه شده برای سال ۱۴۰۱ هست. اگر با دقت بالاتری مطالعه می‌کردین متوجه این موضوع می‌شدید. ما در انیگما تحلیل شرکت‌ها را برای دوره‌های مالی آتی برآورد می‌کنیم و در اختیار فعالان بازار و سرمایه‌گذاران قرار می‌دهیم.
   شما می‌توانید مفروضات مختلف مد نظر خودتان را در تحلیل برای سال ۱۴۰۰ و یا ۱۴۰۱ تغییر داده و اثرات آن را مشاهده کنید.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا