تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی کرماشا «شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه»

شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه در حوزه تولید اوره و آمونیاک فعالیت دارد. این شرکت در تاریخ ۹۰/۰۶/۱۳ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد و در حال حاضر جزو واحدهای فرعی شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان می‌باشد. در این مقاله به تحلیل بنیادی کرماشا و محاسبه EPS تحلیلی این شرکت پرداخته شده است.

حوزه فعالیت و جایگاه شرکت 

شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه در صنعت تولید اوره و آمونیاک فعالیت می‌کند. این شرکت دارای یک خط تولید آمونیاک به ظرفیت  396,000 تن در سال است که 9 درصد از کل ظرفیت تولید این محصول در کشور می‌باشد. شرکت‌های پتروشیمی پردیس، خراسان، شیراز و رازی از رقبای داخلی این شرکت هستند. همچنین شرکت دارای ظرفیت تولید سالانه 686,000 تن اوره و 660 تن نیتروژن می‌باشد.

اوره کرماشا

 مهمترین سهامداران کرماشا

گروه گسترش نفت و گاز پارسیان حدود 37٫5 درصد از سهام شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه را در اختیار دارد. گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان نیز بخش عمده‌ای از سهام این نماد را دارد. در جدول زیر تمام سهامداران بالای یک درصد این شرکت نمایش داده شده است.

سهامداران کرماشا

گروه گسترش پارسیان، زیرمجموعه صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح است. در ادامه درصد مالکیت مهمترین سهامداران این شرکت به‌صورت تلفیقی نمایش داده شده است.

سهامداران تلفیقی کرماشا

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات

شرکت پتروشیمی کرمانشاه محصولات خود را به‌صورت داخلی و صادرات دریایی از طریق بندر عسلویه به کشور ترکیه و از طریق بندر امام خمینی به کشورهای عراق و قاره آفریقا انجام می‌شود.

در 9 ماهه ابتدایی سال 1400 حجم کل فروش داخلی و صادراتی محصولات اوره و آمونیاک شرکت معادل 456,608 تن بوده است. در ادامه جدول میزان و مبلغ فروش محصولات کرماشا و پیش‌بینی آن در انتهای سال مالی 1401 قابل مشاهده است. طبق این پیش‌بینی شرکت تا پایان سال 1401 حدود 6 هزار و 400 میلیارد تومان فروش خواهد داشت.

فروش کرماشا

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

مواد اولیه شرکت جهت تولید اوره و آمونیاک، گاز طبیعی است. مصرف گاز طبیعی شرکت به میزان 62000 نرمال متر مکعب در ساعت است. این شرکت در 9 ماهه ابتدای سال 1400، جمعا بیش از 233 میلیون متر مکعب گاز طبیعی مصرف کرده است. پیش‌بینی می‌شود مصرف این گاز تا انتهای سال 1401، حدود 269 میلیون تن باشد. در این تحلیل قیمت گاز طبیعی در سال آینده 5 هزار تومان در نظر گرفته شده است. در ادامه جدول مصرف این ماده در ۳ دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آن در سال مالی 1401 آمده است.

مواد اولیه کرماشا

ریسک دسترسی و نوسانات نرخ مواد اولیه

نحوه قیمت‌گذاری گاز خوراک مجتمع‌های پتروشیمی، قیمت تمام شده محصولات را تحت تاثیر قرار خواهد داد. از ابتدای مهر ماه سال ۱۳۹۷، در محاسبه قیمت میعانات گاز طبیعی خوراک و دیگر خوراک‌های تحویلی به واحدهای پتروشیمی، نرخ تسعیر ارز در هر ماه برابر با متوسط نرخ معاملاتی ارز در سامانه نیما در نظر گرفته شد.

همچنین مشکل دسترسی به گاز خوراک در فصول سرد سال به دلیل افزایش میزان مصرف در بخش گرمایش که با توجه به اولویت تأمین نیاز مجاز خانگی بالاجبار کاهش ظرفیت یا توقف تولید به شرکت تحمیل می‌شود.

سربار

آیتم‌های سربار کرماشا شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… در جدول زیر آمده است. طبق پیش‌بینی تیم تحلیلی انیگما این شرکت تا پایان سال 1401، 940 میلیارد تومان بابت سربار هزینه خواهد کرد.

سربار کرماشا

صورت سود و زیان کرماشا

بهای تمام شده کالای فروش رفته در 9 ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ به مبلغ 1,191 میلیارد تومان، نسبت به دوره مشابه سال قبل حدود 159 درصد افزایش یافته است. این افزایش عمدتا ناشی از افزایش 247 درصدی در نرخ گاز خوراک بوده است.

هزینه‌های فروش، اداری و عمومی در 9 ماهه سال مالی ۱۴۰۰ نسبت به دوره مشابه سال قبل 54 درصد افزایش داشته است که عمدتا ناشی از افزایش نرخ تورم ایجاد شده می‌باشد. هزینه‌های مالی شرکت نیز در 9 ماهه ابتدایی سال مالی 1400 مبلغ 209,691 میلیون ریال بوده است که نسب به دوره مشابه سال گذشته افزایش 98 درصدی داشته است. علت افزایش هزینه‌های مالی، اخذ تسهیلات ریالی جدید از بانک‌ها می‌باشد. در ادامه صورت سود و زیان کرماشا در 4 دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آن در سال مالی 1401 نمایش داده شده است.

صورت سود و زیان کرماشا

شما می‌توانید برای مشاهده تحلیل به‌روز پتروشیمی کرمانشاه و ارتباط با کارشناسان انیگما فرم قسمت دیدگاه‌ها در انتهای صفحه را تکمیل کنید.

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی به سال مالی 1401

در تحلیل بنیادی کرماشا نرخ اوره داخلی تحویلی به سازمان حمایت از کشاورزان در سال 1401 برابر با 90,229,000 ریال در هر تن و نرخ اوره صادراتی با 21 درصد تخفیف نسبت به آخرین نرخ اوره خلیج فارس در نظر گرفته شده است. همچنین در این تحلیل نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال ۱۴۰۱، ۴۰ درصد در نظر گرفته شده است.

با فرض میانگین قیمت 25 هزار تومان در سال 1401، سود خالص این شرکت به ازای هر سهم (EPS تحلیلی) منتهی به دوره 12 ماهه سال 1401، 9,857 ریال پیش‌بینی شده است. نسبت قیمت این سهم در سایت www.tsetmc.com (در تاریخ 4 اسفند) به EPS تحلیلی به دست آمده، 4٫7 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی کرماشا

لازم به ذکر است که طرح توسعه فاز 2 شرکت شامل یک خط تولید اوره و یک خط تولید آمونیاک به ظرفیت 686,000 و 396,000 تن در سال تا نیمه‌ی اول سال 1400 پیشرفت فیزیکی معادل 50 درصد داشته است و در سال 1401 سودآوری از این محل متصور نمی‌شود. تاثیرات ناشی از لغو معافیت مالیاتی صادرات اوره در تحلیل سال مالی 1401 لحاظ شده است.

  • برای مشاهده و تغییر مفروضات مد نظر خود در این تحلیل، به تحلیل پتروشیمی کرمانشاه در سایت انیگما مراجعه کنید.
3/5 - (1 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا