تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی نوری-شرکت پتروشیمی نوری

در این مقاله به تحلیل نوری به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده مواد آروماتیکی در ایران و یکی از بزرگترین مجتمع‌های آروماتیکی دنیا پرداخته شده است. نوری با ظرفیت اسمی 5/4 میلیون تن در سال به صورت رسمی در تیرماه 1386 افتتاح شده است و در سال 99 نیز از طریق عرضه‌ی اولیه وارد بورس شد. در این مقاله به تحلیل بنیادی نوری و محاسبه EPS فوروارد آن پرداخته شده است.

در مقاله تحلیل بنیادی چیست با این روش تحلیل در بازار سرمایه بیشتر آشنا شوید.

جایگاه نوری در صنعت پتروشیمی

شرکت پتروشیمی خلیج‌فارس با دارا بودن 15 شرکت تولیدی و خدماتی، به‌عنوان یکی از بزرگترین هلدینگ‌های پتروشیمی در خاورمیانه شناخته می‌شود. این شرکت از نظر تولید اولین شرکت در ایران و دومین شرکت در خاورمیانه محسوب می‌شود.مجتمع پتروشیمی نوری با ظرفیت تولید 750 هزار تن پارازایلین در سال، یکی از بزرگترین مجتمع‌های تولید مواد آروماتیک در جهان است. از مهم‌ترین رقبای نوری می‌توان به شرکت‌های سانگ‌یانگ کره جنوبی با ظرفیت تولید 600 هزار تن در سال و شرکت تولید مواد آروماتیک کویت (KARO) با ظرفیت تولید 820 هزار تن در سال از این محصول، اشاره نمود. در ایران نیز علاوه بر شرکت پتروشیمی نوری، شرکت‌های پتروشیمی بوعلی ، پتروشیمی بندر امام و پتروشیمی اصفهان از تولیدکنندگان این محصول هستند. در ادامه میزان ظرفیت هر یک از این شرکت‌ها بررسی شده است.

جایگاه نوری

مقاله پیشنهادی: تحلیل بنیادی بوعلی

سرمایه و ترکیب سهامداران نوری

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با 68/67 درصد از سهام نوری، سهامدار عمده این شرکت محسوب می‌شود. در ادامه سهامداران عمده بالای ۱ درصد نوری قابل مشاهده است.

سهامداران نوری

می‌توانید برای دیدن تمامی سهامداران حقوقی زیر یک درصد پتروشیمی نوری به صورت عادی و تلفیقی به سایت انیگما مراجعه کنید. در ادامه نیز سهامداران تلفیقی شرکت پتروشیمی نوری نمایش داده شده است.

سهامداران تلفیقی

محصولات شرکت پتروشیمی نوری

محصولات آروماتیک شرکت پتروشیمی نوری شامل بنزن، پارازایلین و ارتوزایلین می‌باشند که جزو محصولات اصلی و نهایی این مجتمع طبقه‌بندی می‌شوند. این محصولات در صنایع پایین‌دستی مانند سموم دفع آفات، صنایع رنگسازی، رزین‌ها، بطری‌های یکبار مصرف، تهیه اتیل بنزن و فنل، مواد شوینده، تولید پلی‌استرها و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین محصولات فرعی مجتمع نیز به‌عنوان یکی از مهمترین خوراک‌های واحدهای الفینی و همچنین قابل استفاده در صنایع پالایشگاهی، پتروشیمیائی و سوخت می‌باشند. در جدول زیر محصولات شرکت پتروشیمی نوری، ظرفیت و کاربرد هر یک آمده است.

ظرفیت تولید نوری 2

محصولات سنگین حدود 44 درصد از ظرفیت کل محصولات این شرکت است که به‌عنوان خوراک واحدهای پالایشگاهی و سوخت مصرف می‌شود.

فرآیند تولید و فروش نوری

عمده تولیدات این شرکت متکی بر خوراک مایع و گاز است. مجتمع پتروشیمی نوری شامل 12 واحد فرآیندی و یک واحد ذخیره و انتقال محصولات است. این واحدها وظیفه دریافت خوراک، تولید محصول و انتقال آن را بر عهده دارند.کنترل عملیاتی تمامی واحدها از طریق سیستم پیشرفته کنترلی FCS/DCS و توسط نیروی انسانی مجرب و تحصیل کرده صورت می‌پذیرد.

ارائه محصولات به بازارهای صادراتی از طریق بازوی بازرگانی شرکت تجارت صنعت پتروشیمی خلیج‌فارس، عرضه محصولات در بورس کالا و مبادلات بین مجتمعی (خط لوله و تانکری) صورت می‌پذیرد. محصولات اصلی شرکت پتروشیمی نوری و مقاصد مصرف آن‌ها در زنجیره ارزش در تصویر زیر آمده است.

زنجیره ارزش پتروشیمی نوری

مقدار، قیمت و مبلغ فروش محصولات

مشتریان داخلی شرکت پتروشیمی نوری شامل مجتمع‌های پتروشیمی و صنایع استراتژیک داخلی، تولیدکنندگان داخلی محصولات صنایع پایین‌دستی و توزیع‌کنندگان هستند. جدول زیر مقدار فروش هر یک از محصولات شرکت و پیش‌بینی آن تا پایان سال مالی 1401 را نشان می‌دهد.

مقدار فروش محصولات شرکت پتروشیمی نوری

نرخ فروش محصولات این شرکت در داخل کشور بر اساس نرخ‌های مصوب شرکت ملی صنایع پتروشیمی و نرخ فروش محصولات خارج از کشور به نرخ بازارهای جهانی تعیین می‌شوند. قیمت محصولات شرکت بر همین اساس در جدول زیر آمده است.

قیمت فروش محصولات

در تحلیل نوری، باتوجه به مقدار و قیمت فروش محصولات، درآمد عملیاتی شرکت در 9 ماهه ابتدای سال 1401 نسبت به دوره مشابه سال گذشته حدود 45 درصد افزایش داشته است. این افزایش ناشی از افزایش نرخ فروش محصولات بوده است. در ادامه قیمت هر یک از محصولات این شرکت

مبلغ فروش محصولات نوری

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه در تحلیل نوری

میعانات گازی به‌عنوان یکی از خوراک‌های اصلی این شرکت با حدود مصرف 4٫5 میلیون تن در سال (120 بشکه در روز) از پالایشگاه‌های مجتمع گاز پارس جنوبی تامین می‌شود. همچنین بنزین پیرولیز نیز از پتروشیمی جم (الفین دهم) دریافت می‌شود. در ادامه مقدار و مبلغ هر یک از خوراک‌های این شرکت قابل مشاهده است.

مواد اولیه در تحلیل بنیادی نوری

سربار

هزینه‌های سربار، هزینه‌هایی مانند حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… است که در محاسبه سود خالص شرکت درنظر گرفته می‌شود. جدول زیر هزینه‌های سربار نوری را نشان می‌دهد.

سربار

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی نوری

برای تحلیل نوری و محاسبه EPS فوروارد آن باید صورت سود و زیان این شرکت مورد بررسی قرار گیرد. درآمد عملیاتی شرکت در 9 ماهه ابتدای سال 1401 نسبت به دوره مشابه سال گذشته حدود 45 درصد افزایش داشته که ناشی از افزایش نرخ فروش بوده است. باتوجه به عملکرد شرکت در این 9 ماه، درآمدهای عملیاتی شرکت در سال مالی 1401 نزدیک بیش از 100 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. باتوجه به هزینه‌های پیش‌بینی شده سود خالص این نماد برای سال آینده 11,672 میلیارد تومان برآورد شده است.

صورت سود و زیان در تحلیل نوری

سود مجمع (DPS) نوری

تصمیمات مجمع عمومی عادی سالیانه نوری منتهی به پایان سال مالی 1400 در تاریخ 1401/04/22 برگزار شد. طبق صورت سود و زیان، سود خالص نوری به ازای هر سهم 14,616 ریال بوده است. نوری در مجمع خود به ازای هر سهم 14,000 ریال سود نقدی تصویب کرده است. طبق گزارشات منتشر شده در سامانه کدال، سود نقدی سهامداران به روش‌های زیر واریز شده است.

سود سهامداران حقیقی دارای کد سجام در تاریخ 1401/05/05 از طریق سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به شماره حساب معرفی شده در سامانه سجام پرداخت شد. سهامداران حقیقی فاقد کد سجام و دارندگان مطالبات سنواتی سود خود را در تاریخ 1401/06/15 با مراجعه حضوری به شعب بانک تجارت با ارائه کارت ملی و کد بورسی دریافت کردند.

سود سهامداران حقوقی با ارسال نامه رسمی و مدارک لازم و اعلام شماره حساب بانکی و شماره شبا در مهلت قانونی به حساب سهامداران واریز شد. همچنین مانده مطالبات سود سهامداران حقوقی در تاریخ 1401/10/14 از طریق سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سامانه سجام) پرداخت شده است.

EPS و P/E تحلیلی دوره‌ی مالی منتهی به 1401٫12٫29

در تحلیل نوری نرخ گاز سوخت 2,110 تومان و میانگین دلار در سال آینده 28,500 تومان در نظر گرفته شده است. با فرض 50 درصد افزایش حقوق و دستمزد و 30 درصد تورم در سال 1401، سود خالص نوری به ازای هر سهم 12،970 ریال محاسبه شده است. با توجه به قیمت روز در تاریخ 1401٫11٫08 نسبت P/E تحلیلی برای این سهم 7٫7 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی نوری

مراحل و جزئیات انجام تحلیل بنیادی شرکت‌ها در مقاله آموزش تحلیل بنیادی آمده است.

نمودار قیمتی نوری

سهم نوری با توجه به روند قیمتی نمودار زیر بعد از عبور از دو سقف قیمتی در تاریخ 1401/03/15 به بالاترین قیمت خود به ارزش بازار 121،113 میلیارد تومان رسیده است. در حال حاضر با توجه به قیمت روز سهم نوری در تاریخ 1401/11/05 ارزش بازار این سهم 89,775 میلیارد تومان است. سهم نوری در این بازه زمانی 25 درصد کاهش قیمت داشته است.

چارت قیمتی نوری

سوالات متداول

نسبت P/E فوروارد نوری چقدر است؟

در تحلیل بنیادی نوری P/E تحلیلی ان تا پایان یال مالی 1401، 7.7 برآورد شده است.

مهم‌ترین سهامداران نوری کدام‌اند؟

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با مالکیت 69 درصد سهامدار عمده نوری است.

مجمع پتروشیمی نوری چه زمانی است؟

مجمع عمومی عادی سالیانه نوری منتهی به 1400/12/29 در تاریخ 1401/04/22 برگزار شد.

3/5 - (2 رای)
۴ دیدگاه
 1. سلام.
  تشکر تحلیل جامعی بود. البته متاسفانه پتروشیمی هنگام با اینکه قول افتتاح فاز اول در تابستان امسال داده شده بود، اما به نظر میرسه سال آینده یا در خوشبینانه ترین حالت پایان امسال به بهره برداره برسد که با توجه به پتانسیل صادراتی بالا، سود سرشاری نصیب سهامداران خواهد شد.
  تشکر از تحلیل خوبتان

  1. سلام، خیلی ممنون از نظرتون
   باتوجه به اینکه در آخرین مجمع شرکت پتروشیمی نوری اعلام شد که پتروشیمی هنگام سال 1400 به بهره‌برداری می‌رسد، در این تحلیل سود پتروشیمی هنگام 4 هزار و 600 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

 2. /سوال: با توجه به اینکه هنگام، هنوز به بهره برداری نرسیده است، آیا سود هنگام کسر شده است از تحلیل؟

  1. طرح آمونیاک پتروشیمی هنگام به بهره‌برداری رسیده است و طرح اوره طبق توضیحات مجمع شرکت در نیمه دوم سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید؛ اما به دلیل اینکه زمان دقیق آن مشخص نیست فعلا هیچ درآمدی از این محل برای نوری در نظر گرفته نشده است.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا