تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی بوعلی «پتروشیمی بوعلی سینا»

تحلیل بوعلی به عنوان سومین شرکت تولیدکننده آروماتیک کشور در این مقاله انجام شده است. شرکت پتروشیمی بوعلی سینا در سال 1377 در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی تاسیس شد. كارخانه این شرکت در سال 1383 با نام طرح آروماتيک سوم و تحت ليسانس شركت‌های AXENS  فرانسه، UHDE آلمان و SINOPEC چين، پيمانکاری مهندسی اصولی شركت UHDE آلمان و با سرمايه‌گذاری داخلی و خارجی به مبلغ 1،317 ميليارد ريال و 300 ميليون دلار از طريق فاينانس بلژيک و فرانسه و سرمايه‌گذاری ريالی از طريق مشاركت بانک ملت و شركت ملی صنايع پتروشيمی به بهره‌برداری رسيد. شرکت در سال 1399 با نماد «بوعلی» در بازار فرابورس و در صنعت محصولات شیمیایی پذیرفته شد. در ادامه به تحلیل بنیادی بوعلی و برآورد EPS تحلیلی این پتروشیمی تا پایان سال 1401 پرداخته شده است.

در مقاله تحلیل بنیادی چیست با تحلیل بنیادی و انواع متدهای آن بیشتر آشنا شوید.

فرآیند و زنجیره تولید پتروشیمی بوعلی

محصولات آروماتيک شامل بنزن، پارازايلين و ارتوزايلين جزو محصولات اصلی و نهايی مجتمع پترویمی بوعلی سینا هستند. این محصولات عموما در صنايع پايين‌دستی مورد استفاده قرار می‌گيرند. از موارد استفاده این محصولات می‌توان به توليد در سموم دفع آفات، صنايع رنگ‌سازی، رزين‌ها، بطری‌های يکبار مصرف، تركيبات دارويی، تهيه اتيل بنزن و فنل، الياف مصنوعی و حلال‌های صنعتی اشاره کرد.

شرکت پتروشیمی بوعلی سینا در فرآیند تولید خود بنزین پیرولیز و نفتا را به‌عنوان خوراک دریافت می‌کند. این مواد در واحد آروماتیک تبدیل به محصولات نهایی شرکت می‌شوند. در تصویر زیر نمای یک واحد آروماتیکی بوعلی نمایش داده شده است.

زنجیره ارزش پتروشیمی بوعلی

سهامداران بوعلی

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس بیش از 57 درصد از سهام بوعلی را در اختیار دارد و جزو سهامداران عمده این شرکت است. در ادامه لیست سهامداران بالای یک درصد این شرکت قابل مشاهده است.

سهامداران بوعلی

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به‌صورت تلفیقی به همراه شرکت‌های زیرمجموعه خود 62.19 درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد. در سایت انیگما سهامداران شرکت‌ها

سهامداران تلفیقی

می‌توانید برای دسترسی به سایر سهامداران زیر ۱ درصد به صورت عادی و تلفیقی به همراه شرکت مادر به محصول سهامداران سایت انیگما مراجعه کنید.

مشتریان عمده

در حال حاضر عمده محصولات شرکت پتروشیمی بوعلی سینا انواع برش‌های سبک و سنگین، ریفرمیت و بنزن است. محصولات برش سبک و LPG شرکت به طور کامل به پتروشیمی امیرکبیر فروخته می‌شود. بخش عمده بنزن تولیدی نیز به شرکت‌های داخلی از قبیل پتروشیمی‌های پارس، بیستون و صنایع شیمیایی ایران از طریق بورس کالا عرضه می‌شوند.

ریفرمیت و برش سنگین تولید شده توسط شرکت به مشتریان بین‌المللی که عمدتا از کشورهای آسیای شرقی مانند چین، سنگاپور و… هستند، فروخته می‌شود. مابقی این محصولات نیز به صورت فروش داخلی به شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی یا فروش در سیکل صادراتی بورس انرژی صورت می‌پذیرد.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش محصولات بوعلی

در تحلیل پتروشیمی بوعلی افزايش درآمدهای عملیاتی نسبت به دوره مشابه سال گذشته عمدتا ناشی از افزايش مقدار فروش و نرخ‌های ارز و فروش محصولات است. جدول زیر مقدار فروش محصولات بوعلی را نشان می‌دهد.

مقدار فروش پتروشیمی بوعلی سینا

قیمت محصولات این شرکت در فروش داخلی مطابق قراردادهای منعقد شده یا باتوجه به نرخ کشف شده در بورس کالا است. فروش‌های بورسی نیز با نرخ‌های مندرج در تابلوی بورس کالا صورت می‌گیرد. قیمت فروش‌های بین مجتمعی شرکت نیز بر اساس قراردادهای بلندمدت فی‌مابین و عمدتا با 5 درصد تخفیف تعیین می‌شود. در حال حاضر شرکت‌های پتروشیمی امیرکبیر و بندر امام از شرکت‌های هم‌گروه هستند. فروش به پتروشیمی پارس بر اساس نرخ‌های بورس کالا و انرژی انجام می‌شود.

نرخ‌های فروش صادراتی پتروشیمی بوعلی سینا توسط کارگزار فروش و به نرخ بازار جهانی و باتوجه به شرایط موجود، امکانات و زیرساخت‌های عاملین فروش صورت می‌گیرد.

طبق آخرین گزارش منتشر شده این شرکت (گزارش 6 ماهه اول سال 1401) پیش‌بینی می‌شود شرکت در سال 1401 بیش از 41 هزار میلیارد تومان فروش داشته باشد.

قیمت و مبلغ فروش بوعلی

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه در تحلیل بوعلی

خوراک اصلی شرکت پتروشیمی بوعلی سینا، نفتا، میعانات گازی و بنزین پیرولیز است. عمده نفتای شرکت از پالایشگاه‌های پازنان، پارسیان، پارس جنوبی و فجر جم تامین می‌شود. همچنین بنزین پیرولیز نیز از پتروشیمی‌های امیرکبیر و بندرامام تهیه می‌شود. در جدول زیر لیست مواد اولیه این شرکت به همراه قیمت و مبلغ هر یک نشان داده شده است.

مواد اولیه بوعلی

افزایش بهای تمام شده که مشاهده شد ناشی از افزایش نرخ هزینه‌ها و همچنین افزایش مقدار تولید محصولات بوده است.

قيمت نفتا به عنوان خوراک شركت که قیمت محصولات شركت تابعی از آن است، در بازارهای جهانی دارای نوسان است.بنابراین شركت به دنبال تکميل پروژه‌های در دست اقدام جهت ایجاد ارزش افزوده بيشتر است تا ريسک افزايش هزينه خوراک را تا حدود زيادی كنترل کند.

سربار پتروشیمی بوعلی

سربار یک شرکت شامل مواردی مانند حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… است. در ادامه تصویر سربار بوعلی قابل مشاهده است. طبق تحلیل انیگما سربار این شرکت در سال مالی 1401 حدود 1,130 میلیارد تومان خواهد بود که عمده آن مربوط به هزینه سوخت می‌باشد.

سربار بوعلی

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی بوعلی

برای تحلیل بنیادی پتروشیمی بوعلی و محاسبه سود خالص (EPS) این شرکت‌، صورت سود و زیان آن مورد بررسی قرار گرفته است. سایر درآمدهای عملیاتی شرکت در 6 ماهه ابتدای سال نسبت به دوره مشابه سال گذشته خود حدود 4 برابر شده است. این افزایش عمدتا به دلیل افزایش سود سهام سرمایه‌گذاری در پتروشیمی تندگویان و سایر سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت بوده است. جدول زیر شامل صورت سود و زیان بوعلی در 3 دوره‌ مالی گذشته و پیش‌بینی آن تا انتهای سال مالی 1401 است.

صورت سود و زیان در تحلیل بوعلی

واحدهای تولید پارازایلین با ظرفیت 400,000 تن و آرتوزایلین با ظرفیت 30,000 تن در سال، در پی آتش‌سوزی سال 95 از رده خارج شده‌اند و در حال بازسازی هستند. پیشرفت فیزیکی طرح مذکور تا تاریخ 1401/06/31 معادل 93 درصد بوده است. بهره‌برداری از این طرح در تحلیل فوق لحاظ نشده است.

سود مجمع (DPS) بوعلی

طبق صورت سود و زیان منتشر شده بوعلی در کدال، سود هر سهم پتروشیمی بوعلی در سال مالی 1400 معادل 10،419 ریال است. مجمع عمومی عادی سالیانه این شرکت در تاریخ 11 تیرماه سال 1401 برگزار شد. در این مجمع میزان سود مصوب شد که بیش از 95 درصد از سود به دست آمده معادل 10،000 ریال میان سهامداران تقسیم شود.

سود سهامداران حقیقی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌هایی که دارای کد سجام هستند در تاریخ 25 تیر 1401 در تاریخ 1401/04/25 به شماره حساب معرفی شده در این سامانه واریز شده است. سایر سهامداران حقیقی فاقد کد سجام نیز از تاریخ 12 شهریور ماه 1401 امکان دریافت سود سهام خود از شعب بانک تجارت در سراسر کشور را داشتند. سود صندوق‌ها و سبدگردان‌ها فاقد کد سجام نیز از همین تاریخ (1401/06/12) به شماره حساب معرفی شده آن‌ها واریز شده است. سود مجمع سهامداران حقوقی بوعلی نیز از ابتدای شهریور ماه 1401 به شماره حساب معرفی شده آن‌ها واریز می‌شود.

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی به سال مالی 1401

برای تحلیل بنیادی بوعلی قیمت نفتا در سال 1401، 515 دلار بر تن، بنزن داخلی 808 دلار بر تن و پارازایلین داخلی 893 دلار بر تن در نظر گرفته شده است. همچنین اگر نرخ افزایش حقوق و دستمزد در این سال 50 درصد و میانگین دلار، 28,500 تومان در نظر گرفته شود، EPS تحلیلی یا همان سود خالص بوعلی به ازای هر سهم با توجه به فرضیات در نظر گرفته شده 3،516 ریال برآورد شده است. برای ارزش‌گذاری از طریق نسبت P/E قیمت روز این سهم در تاریخ 1401٫10٫19 تقسیم بر EPS آن 9٫5 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی بوعلی

لازم به ذکر است که نرخ نفتای مصرفی شرکت 15 درصد بالاتر از آخرین نرخ اعلامی دفتر ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در نظر گرفته شده است.


سوالات متداول

نسبت P/E فوروارد بوعلی چقدر است؟

در تحلیل پتروشیمی بوعلی پی بر ای تحلیلی آن تا پایان سال مالی 1401، 9.5 واحد برآورد شده است.

مجمع پتروشیمی بوعلی چه زمانی است؟

مجمع عمومی عالی سالیانه برای سال مالی 1400/12/29 شرکت پتروشیمی بوعلی سینا در تاریخ 1401/04/11 برگزار شد.

DPS بوعلی چقدر است؟

در مجمع برگزار شده این شرکت برای سال مالی 1400، سود بوعلی به ازای هر سهم 1000 تومان تصویب شد.

3.7/5 - (3 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا