اخبار بورس

تاریخ مجمع نوری 1402 – زمانبندی پرداخت سود سهام پتروشیمی نوری

هر شرکت سالانه جلسه‌ای جهت گردهمایی سهامداران و مدیران شرکت، برگزار می‌کند. در این جلسه تصمیمات مهمی برای شرکت اتخاذ می‌شود. هر کدام از سهامداران امکان حضور در این جلسه و  حق رای در تصمیمات این مجمع را دارند. برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه هر شرکت شرایط خاص خود را دارد. در این مطلب به جزئیات مجمع شرکت پتروشیمی نوری به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد آروماتیکی کشور پرداخته شده است. تاریخ مجمع نوری 1402، دستور جلسه این مجمع و زمانبندی پرداخت سود سهام پتروشیمی نوری از موارد بررسی‌شده در این مطلب هستند.

مجمع عمومی عادی سالیانه

برای پاسخ به سوال مجمع چیست، می‌توان گفت که مجمع عمومی سالیانه یک رویداد است که هر سال توسط شرکت‌ها برگزار می‌شود و اعضای هیئت‌مدیره و سهامداران در آن حضور پیدا می‌کنند. هدف اصلی این جلسه تجزیه و تحلیل عملکرد سال گذشته شرکت و تصویب مسائل مهم برای سال آینده است. در این جلسه، مدیران گزارش عملکرد سالیانه را ارائه می‌دهند و مسائل مهمی مانند انتخاب حسابرس و بازرس قانونی و تعیین سود نقدی مطرح می‌شوند.

اعضا در این جلسه فرصت دارند تا پرسش‌ها و مشکلات خود را مطرح کرده و در تصمیم‌گیری‌های مهم شرکت کنند. برگزاری منظم این مجمع از اهمیت زیادی برخوردار است و به شرکت‌ها کمک می‌کند تا شفافیت، حسابرسی و مشارکت اعضا را تضمین کنند. برگزاری این جلسه بر اساس قوانین و مقررات مربوط به شرکت‌ها و سازمان بورس اوراق بهادار انجام می‌شود.

تصمیمات اتخاذ شده در مجامع شرکت‌ها، می‌تواند در کنار تحلیل بنیادی بورس، در تصمیم‌گیری سهامداران برای معاملات تاثیرگذار باشد. در ادامه به بررسی جزئیات مجمع شرکت پتروشیمی نوری پرداخته شده است.

تاریخ مجمع نوری 1402

مجمع نوری برای سال مالی منتهی به ۱۴۰۱/۱۲/۲۹، با حضور صاحبان و نمایندگان اکثریت سهام راس ساعت 10:00 روز سه‌شنبه مورخ 1402/04/20 در محل منطقه ويژه اقتصادی انرژی پارس، شرکت پتروشيمی نوری برگزار شد.

دستور جلسه مجمع نوری

هیچ محدودیتی برای حضور سهامداران در مجمع عمومی عادی سالیانه نوری وجود ندارد و حضور در این مجمع برای تمامی سهامداران امکان‌پذیر است. سهامداران نوری با حضور در مجمع سالیانه می‌توانند درباره تصمیم‌گیری‌های مرتبط با شرکت سهیم باشند. سهامداران همچنین می‌توانند در صورت نیاز، سوالات خود را با هیئت‌مدیره مطرح کنند. دستور جلسه مجمع نوری به شرح موارد زیر است:

  • استماع گزارش هیئت‌ مدیره و بازرس قانونی
  • تصویب صورت‌های مالی سال (دوره) مالی منتهی به 1401/12/29
  • انتخاب حسابرس و بازرس قانونی
  • انتخاب روزنامه کثیر‌الانتشار
  • تعیین حق حضور اعضای غیرموظف هیئت‌مدیره
  • تعیین پاداش هیئت‌مدیره

و سایر موارد مربوطه که قابل طرح در مجمع نوری است.

نحوه دریافت برگ حضور در جلسه

شرکت در مجمع نوری به دو صورت حضوری و الکترونيکی امکان‌پذیر بود. سهامدارانی که تمايل داشتند به‌صورت الکترونيکی در مجمع شرکت کنند از تاريخ 1402/04/19 به تارنمای https://dima.csdiran.ir مراجعه کردند و ضمن اعلام حضور، امکان مطرح‌کردن سوالات خود را داشتند. باتوجه به اينکه رای‌گيری صرفا به‌صورت الکترونيکی انجام می‌شد، سهامداران می‌بایست در سامانه سجام ثبت‌نام و احراز هويت می‌کردند. لازم به ذکر است که برگزارکننده و فراهم‌کننده زيرساخت الکترونيکی این مجمع، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسويه وجوه (سمات) بود.

سود مجمع نوری 1402

سود نقدی از دیگر موارد مهمی است که در مجمع سالیانه تمام شرکت‌های بورسی بررسی می‌شود. در واقع دریافت سود نقدی یکی از موارد مهم کسب سود در بازار سرمایه است. جهت درک بهتر سود مجمع نوری ۱۴۰۲ باید به این نکته توجه داشت که اکثر شرکت‌ها در رابطه با موضوع تقسیم سود نقدی طی سال‌های متوالی، دارای سیاست مشابهی هستند و از اصولی یکسان پیروی می‌کنند. روند تقسیم سود نقدی می‌تواند در تصمیم‌گیری سهامداران برای سرمایه‌گذاری در سال‌های آتی و حضور در مجمع نوری تاثیرگذار باشد. نکته مهم این است که سود نقدی یا DPS به سهامدارانی که در زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه، سهام شرکت را در اختیار دارند، تعلق می‌گیرد. در ادامه روند درصد تقسیم سود نقدی نوری در چند سال گذشته مورد بررسی قرار گرفته است.

سال مالی منتهی بهسود خالص هر سهم (ریال)سود نقدی هر سهم (ریال)درصد تقسیم سود
1401/12/2913,14313,200100%
1400/12/2914,61614,00095%
1399/12/3014,20013,71196%

بازده نقدی سهم نوری

بازده نقدی سهم از موارد بسیار مهم و قابل بررسی در سوددهی شرکت‌ها است. بازده نقدی به معنی درصد سود نقدی به قیمت سهم پیش از بسته شدن در سایت TSE، است. نکته مهم این است که هرچه بازده نقدی یک سهم بیشتر باشد، حضور در مجمع آن شرکت مورد استقبال بیشتری قرار می‌گیرد. جدول زیر بازده نقدی سود سهام نوری را طبق اطلاعات منتشرشده در کدال بورس نشان می‌دهد.

سال مالیآخرین قیمت سهم پیش از مجمع (PRICE)سود نقدی به ازای هر سهم (DPS)           بازده نقدی (D/P)
1401/12/29138,460 ریال13,200 ریال9.5%
1400/12/29120,700 ریال14,000 ریال11.5%
1399/12/2991,210 ریال14,200 ریال15.5%

زمانبندی پرداخت سود سهام پتروشیمی نوری

به استناد مفاد مندرج در ماده ۱۲ دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار طبق برنامه زمانبندی منتشرشده، زمان پرداخت سود سهام پتروشیمی نوری مطابق جدول زیر است:

نوع سهامداروضعیت کد سجامزمان و نحوه پرداخت
سهامدار حقیقیدارای کد سجاماز تاریخ 1402/05/01 از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب بانکی اعلام‌شده در سامانه سجام
سهامدار حقیقیفاقد کدسجاماز تاریخ 1402/07/01 با مراجعه به بانک تجارت با ارائه کارت ملی و کدبورسی
صندوق‌ها و سبدهای سرمایه‌گذاری، سهامداران حقوقیدارای کد سجام با سهام کمتر از 2 درصداز تاریخ 1402/05/01 از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب بانکی اعلام‌شده در سامانه سجام
صندوق‌ها و سبدهای سرمایه‌گذاری، سهامداران حقوقیفاقد کد سجام با سهام بیشتر از 2 درصدبا درخواست کتبی و اعلام شماره حساب طی مهلت قانونی
1.5/5 - (2 رای)

سایر مقاله‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا