تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی فولاد «شرکت فولاد مبارکه اصفهان»

در مقاله تحلیل فولاد به بررسی دقیق شرکت فولاد مبارکه اصفهان و محاسبه EPS تحلیلی و پیش‌بینی سود فولاد در سال 1401 پرداخته شده است. شرکت فولاد مبارکه اصفهان سال 1385 با نماد فولاد بورس تهران پذیرفته شد. این شرکت به عنوان یکی از بزرگترین واحدهای صنعتی کشور و همچنین بزرگترین مجتمع تولید فولاد ایران در گروه فلزات اساسی قرار دارد. در ادامه به تحلیل بنیادی فولاد پرداخته شده است. شما می‌توانید در مقاله تحلیل بنیادی چیست؟ به‌طور کامل با این تحلیل و انواع روش‌های آن آشنا شوید.

موضوع فعالیت شرکت

هدف از تأسیس و موضوع فعالیت شرکت فولاد مبارکه به شرح زیر است:

  • بهره‌برداری از کارخانه فولادسازی مجتمع فولاد مبارکه
  • انجام هرگونه فعالیت تولیدی، معاملاتی و بازرگانی اعم از داخلی و خارجی
  • مشارکت و سرمایه‌گذاری در سایر شرکت‌ها از طریق تأسیس یا خرید و تعهد سهام شرکت‌ها
  • اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از معادن فلزی و غیرفلزی موردنیاز صنعت فولاد از جمله استخراج سنگ‌آهن، دولومیت، تولید سنگ‌آهن، دانه‌بندی، کنسانتره و گندله

جایگاه فولاد مبارکه در صنعت فلزات اساسی

شرکت فولاد مبارکه با مشارکت در طرح‌های راهبردی کشور، محصولات ویژه‌ای را تولید و روانه بازار داخلی کرده است. این شرکت تمام توان و تلاش خود را در جهت افزایش تولید فولاد به کار گرفته است و می‌توان گفت در حال حاضر به‌عنوان محرکه صنایع مختلف شناخته می‌شود.

تولید فولاد خام در سال 2021 به 1951 میلیون تن رسید. ایران با تولید 28/5 میلیون تن حدود 1/46 درصد تولید فولاد خام جهان را دراختیار دارد. در این میان فولاد مبارکه با تولید 10 میلیون تن توانسته رکورد قابل توجهی داشته باشد.

مهمترین سهامداران فولاد مبارکه

از مهمترین سهامداران فولاد، می‌توان به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع (17.20 درصد) و شرکت توسعه سرمایه رفاه (10.27 درصد) اشاره کرد. در جدول زیر، لیست مهمترین سهامداران و درصد مالکیت آن‌ها از این نماد نمایش داده شده است.

سهامداران فولاد مبارکه

در حالت تلفیقی 14/83 درصد از شرکت فولاد مبارکه متعلق به سرمایه‌گذاری‌های استانی است که در قالب سهام عدالت نمایش داده می‌شود.

سهامداران تلفیقی فولاد

محصولات و خدمات اصلی

محصولات شرکت فولاد مبارکه به سه دسته عمده محصولات گرم، محصولات سرد و محصولات پوشش‌دار تقسیم می‌شوند. در ادامه

  • محصولات گرم: کویل، اسلب نورد گرم، کلاف و ورق‌های نورد گرم، تختال سبا، کلاف و ورق گرم آجدار سبا
  • محصولات سرد: کلاف سرد، کلاف سخت سرد، ورق سرد، کلاف‌های سیاه، کویل اسیدشویی
  • محصولات پوشش‌دار: کلاف گالوانیزه، کلاف رنگی، کلاف و ورق قلع اندود

میزان تولید محصولات قابل فروش شرکت در سال 1400 نسبت به سال قبل حدود 6% کاهش داشت. از این میزان محصولات گرم با کاهش 505 هزار تن معادل 4/8% و محصولات سرد با افزایش 35 هزار تن معادل 4/2% و محصولات پوشش‌دار با افزایش 3 هزار تن معادل 1% مواجه بوده است. در ادامه ظرفیت اسمی تولید فولاد مبارکه در هر یک از محصولات نمایش داده شده است.

نام محصول ظرفیت اسمی تولید (تن)
گندله 7,400,000
آهن اسفنجی 9,500,000
تختال 8,800,000
کلاف گرم 6,750,000
کلاف سرد 1,700,000
کلاف قلع اندود 110,000
کلاف گالوانیزه 200,000
کلاف رنگی 135,000

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات در تحلیل فولاد

درآمد حاصل از فروش محصولات در شش ماهه اول سال 1401، معادل 80 هزارمیلیارد تومان است. این مبلغ نسبت به مدت مشابه سال قبل به میزان 14 هزار میلیارد تومان (22 درصد) افزایش یافته است. بر اساس جدول زیر، در 6 ماه ابتدایی سال حدود 76 هزار میلیارد تومان از کل فروش شرکت داخلی و نزدیک به 4 هزار میلیارد تومان صادراتی بوده است.

فروش فولاد مبارکه

فروش داخلی

فروش داخلی محصولات شرکت به کارخانجات و صنایع تولیدی تا سال 1382 و قبل از ورود به بازار بورس کالا به طور مستقیم انجام می‌شد. پس از آن بخشی از محصولات جهت کشف قیمت از طریق بورس کالا عرضه و الباقی با قیمت‌های کشف شده به مشتریان تحویل داده می‌شود.

اساسا تولید و تحویل محصولات شرکت بر اساس دریافت سفارش از مشتریان در مقابل اخذ وجه قبل از صدور سفارش یا به‌صورت اعتبار اسنادی داخلی-ریالی طبق مصوبات هیئت مدیره صورت می‌گیرد. قیمت محصولات نیز براساس قوانین و مقررات بورس کالا، تعیین و در زمان صدور سفارش، قطعی می‌شود.

شرکت فولاد مبارکه در سال 1400، 78% از محصولات خود را از طریق بورس کالا، 9% را خارج از بورس و 13% را خارج از کشور از سفارش به فروش رسانده است.

فروش صادراتی

از بازارهای  فروش صادراتی شرکت فولاد مبارکه می‌توان مناطق خاورمیانه ،خاور دور، آفریقا، اروپا، آمریکا و آسیای میانه را نام برد. در سال 1400 با توجه به افزایش تقاضای بازار داخلی، حجم صادرات روند کاهشی داشته و به همین دلیل تناژ صادرات به 1260 هزار تن رسید. میزان صادرات شرکت در 6 ماهه ابتدای سال 1401 نیز نسبت به مدت مشابه خود 59 درصد کاهش یافته است.

قیمت جهانی محصولات بر اساس متوسط قیمت FOB یک هفته گذشته گزارش شده در منطقه سی.آی.اس (CIS)، دریای سیاه و چین به ماخذ مجله متال بولتن (میانگین این سه) تعیین خواهد شد. با توجه به نزدیک بودن نرخ سی.آی.اس و دریای سیاه، در میانگین‌گیری تحلیل فولاد توسط کارشناسان انیگما، از نرخ سی.آی.اس استفاده شده است.

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه

شرکت در سال 1401 با چالش در تأمین کنسانتره سنگ آهن، گندله و آهن اسفنجی مواجه بود که این امر منجر به کاهش مقدار تولید و افزایش هزینه‌ها شد. همچنین انتظار می‌رود شرکت در سال‌های مالی آتی علاوه بر چالش تأمین مواد اولیه، با محدودیت در مصرف برق در فصل تابستان و مصرف گاز در فصول سرد سال مواجه گردد.

مقدار مصرف مواد اولیه
مقدار مصرف مواد اولیه فولاد مبارکه

در تحلیل بنیادی فولاد نرخ خرید کنسانتره سنگ‌آهن، گندله و آهن اسفنجی در سال 1401 بر اساس توافق قبلی شرکت‌های فولادی و معدنی به صورت ضریبی از قیمت شمش فولاد خوزستان که در دوره‌های سه ماهه اعلام می‌شود، در نظر گرفته شده است.

قیمت مواد اولیه
قیمت مواد اولیه فولاد مبارکه
مبلغ مواد اولیه
مبلغ مواد اولیه فولاد مبارکه

سربار فولاد

اقلام سربار شرکت فولاد مبارکه شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و هزینه حمل و نقل در تحلیل بنیادی فولاد طبق جدول زیر می‌باشد. طبق گزارشات منتشر شده، هزینه‌ سربار فولاد در سال 1400 حدود 22 هزار میلیارد تومان بوده است. باتوجه به اینکه این مقدار در 6 ماهه ابتدای سال 1401 به 17 هزار میلیارد تومان رسیده، پیش‌بینی می‌شود تا انتهای سال شرکت بیش از 33 هزار میلیارد تومان بابت سربار هزینه کند.

سربار

بررسی صورت سود و زیان و تحلیل بنیادی فولاد

در نهایت بررسی صورت سود و زیان یکی از موارد مهم در تحلیل فولاد است. بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی در شش ماهه اول سال 1401، حدود 45 هزار میلیارد تومان است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 72 درصد افزایش یافته است. دلیل این افزایش عمدتا ناشی از افزایش نرخ حامل‌های انرژی و نرخ مواد اولیه بوده است. بر اساس برآوردهای انجام شده، پیش‌بینی می‌شود که تا انتهای سال 1401 بهای تمام شده شرکت تا حدود 90 هزارمیلیارد تومان باشد. همانطور که مشاهده می‌شود، این شرکت، در شش ماهه اول سال 1401، بیش از 17هزار میلیارد تومان از درآمد عملیاتی خود را به سود ناخالص تبدیل کرده است. با احتساب سایر درآمدها و هزینه‌ها سود خالص شرکت تا انتهای سال حدود 57 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

صورت سود و زیان فولاد

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی 1401/12/29

در تحلیل بنیادی فولاد هزینه حمل هر تن کنسانتره در سال 1401 برابر با 180 هزار تومان درنظر گرفته شده است. با درنظرگرفتن 30 درصد تورم و 50 درصد نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1401، میزان سود فولاد به ازای هر سهم (EPS تحلیلی) 1،078 ریال محاسبه شده است. با توجه به قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1401/09/07 در سایت www.tsetmc.com (4,922 ریال) نسبت P/E تحلیلی فولاد مبارکه 4/6 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی فولاد
تحلیل بنیادی فولاد

طرح‌های توسعه فولاد مبارکه در تحلیل فولاد

پروژه فولادسازی مجتمع فولاد زاگرس اندیمشک به ظرفیت تولید 400 هزارتن بیلت در سال در دست اجراست. میزان پیشرفت فیزیکی تا پایان شهریور 1401 معادل 41/5 درصد بوده است.

شرکت فولاد سفید دشت چهارمحال و بختیاری از شرکت های فرعی فولاد مبارکه دارای ظرفیت تولید سالانه 800 هزارتن آهن اسفنجی است. تا پایان شهریور 1401 طرح توسعه این شرکت شامل یک خط تولید اسلب به ظرفیت 800 هزارتن در سال، 92/87 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

پروژه احداث نیروگاه 914 مگاواتی به منظور تامین پایدار انرژی برق در شرکت تعریف شده است که تا انتهای شهریور 1401 توربین شماره یک به شرکت حمل شده است. توربین شماره دو و ژنراتور یک ترانس ها ساخته و قرارداد حمل منعقد شده است.

سوالات متداول در تحلیل بنیادی فولاد:

مجمع فولاد چه زمانی است؟

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت فولاد مبارکه در تاریخ 1401/05/11 برگزار شد.

سود نقدی فولاد مبارکه در سال 1401 چقدر است؟

شرکت فولاد مبارکه در سال 1401 به میزان 170 تومان سود نقدی به ازای هر سهم (DPS) پرداخت کرده است.

تاریخ پرداخت سود سهام فولاد مبارکه چه زمانی است؟

شرکت فولاد مبارکه سود نقدی سال 1401 را برای سهامداران حقیقی، سبدگردان‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در تاریخ 1401/06/20 و برای سهامداران حقوقی در تاریخ 1401/11/10 واریز کرده است.

3.6/5 - (5 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا