تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی شستا «شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی»

شرکت سرمایه‌گذاری تأمين اجتماعی در تاريخ 1399٫01٫20 در بخش هلدينگ چندرشته‌اي صنعتی در بازار دوم بورس درج و ده درصد از سهام آن در تاريخ 1399٫01٫27 در بازار بورس عرضه عمومی شد. هدف اصلی شستا مديريت کارآمد منابع مالی تخصيص يافته با رويکرد سودآوری و ارزش افزوده حداکثری در بازارهای سرمايه داخلی و خارجی از طريق فعاليت‌های توليدی، خدماتی و بازرگانی است. در این مقاله به تحلیل بنیادی شستا از طریق محاسبه NAV آن پرداخته شده است.

جایگاه شستا در صنعت

شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی به‌واسطه در اختیار داشتن 175 شرکت مدیریتی و 90 شرکت غیرمدیریتی و پوشش طیف متنوعی از حوزه‌های صنعتی شامل نفت، گاز و پتروشیمی، دارویی، معدنی و فلزی، کشت و دامداری، کشتیرانی، سیمان و ارتباطات در نظام اقتصادی کشور نقش ویژه‌ای ایفا می‌کند. این شرکت هم‌اکنون در قالب 9 هلدینگ به شرح ذیل در حوزه‌های مختلف مشغول به فعالیت است.

شرکت‌های زیرمجموعه شستا

از میان 9 هلدینگ تابعه شستا، 6 هلدینگ تاپیکو، تیپیکو، تاصیکو، صبا تامین، سیمان تامین و کشتیرانی بورسی هستند و طبق برنامه‌ریزی شرکت، مراحل ورود به بورس 3 هلدینگ دیگر شامل صنایع عمومی تامین، مدیریت توسعه انرژ ی تامین و خدمات ارتباطی رایتل نیز در حال انجام است.

سهامداران شستا

شستا از زیرمجموعه‌های سازمان تامین اجتماعی است و این سازمان بیشترین سهام شستا را در اختیار دارد. در ادامه سهامداران بالای یک درصد شستا به همراه درصد سهام و ارزش هر یک آمده است.

سهامداران شستا

در محصول سهامداران انیگما تمام سهامداران بالای یک درصد و حقوقی‌های زیر یک درصد که در کدال گزارش شده‌ است، به‌صورت عادی و تلفیقی قابل مشاهده است. در حالت تلفیقی هر شرکت با شرکت مادر خود نمایش داده می‌شود. در جدول زیر سازمان تامین اجتماعی به همراه زیرمجموعه‌های خود به صورت تلفیقی نمایش داده شده است.

سهامداران تلفیقی شستا

تحلیل NAV شستا

برای ارزش‌گذاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری باید ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) آن محاسبه شود. در ادامه برای تحلیل بنیادی شستا و محاسبه NAV این شرکت، پرتفوی بورسی و غیربورسی و همچنین حقوق صاحبان سهام آن مورد بررسی قرار گرفته شده است.

پرتفوی بورسی شستا

مازاد ارزش پرتفوی بورسی شستا در تاریخ 9 شهریور 1401 منفی 14 هزار میلیارد تومان محاسبه شده است. در ادامه بخشی از پرتفوی بورسی شستا به همراه درصد مالکیت و ارزش بازار آن قابل مشاهده است. شستا 70 درصد از سهام شرکت سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین را در اختیار دارد.

پرتفوی بورسی شستا

پرتفوی غیربورسی شستا

مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی شستا حدود 15 هزار و 600 میلیارد تومان برآورد شده است که بخشی از آن را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

پرتفوی غیربورسی شستا

برای محاسبه ارزش پرتفوی غیربورسی، باید تمامی شرکت‌های مهم غیربورسی را تحلیل و ارزش‌گذاری کرد. همچنین لازم است که این تحلیل‌ها به‌طور پیوسته به‌روز شوند. تیمی متخصص در انیگما ارزش روز و مازاد ارزش تمامی شرکت‌های غیربورسی را تحلیل و به‌روزسانی می‌کند. در ادامه نمونه‌ای از نکات تحلیل‌ پرتفوی غیربورسی شستا آمده است.

  • شرکت سرمایه‌گذاری صنایع عمومی تامین در تاریخ 31 اردیبهشت 1401 دارای بیش از 4844 میلیارد تومان پرتفوی بورسی با بهای تمام شده 250 میلیارد تومان بوده است. با توجه به آخرین حقوق صاحبان سهام این شرکت ارزش خالص دارایی‌های آن را می‌توان حدود 6000 میلیارد تومان دانست.

محاسبه NAV شستا

برای محاسبه NAV و تحلیل بنیادی شستا حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت NAV هر سهم برای شستا 1،100 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت به NAV شرکت (P/NAV) در تاریخ 1401٫06٫09 در سایت 88٫5 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی شستا

5/5 - (1 رای)
۲ دیدگاه
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا