تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی شستا – شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

در این مقاله به تحلیل شستا به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین هلدینگ‌های چندرشته‌ای بازار سرمایه و زیرمجموعه سازمان تامین اجتماعی، پرداخته شده است. شرکت سرمایه‌گذاری تامين اجتماعی در سال 1399 در بخش هلدينگ چندرشته‌ای صنعتی بورس اوراق بهادار درج و عرضه عمومی شد. هدف اصلی شستا مديريت کارآمد منابع مالی تخصيص يافته با رويکرد سودآوری و ارزش افزوده حداکثری در بازارهای سرمايه داخلی و خارجی از طريق فعاليت‌های توليدی، خدماتی و بازرگانی است. در ادامه به تحلیل بنیادی شستا از طریق محاسبه NAV و EPS تحلیلی آن پرداخته شده است.

  • برای آشنایی بیشتر با تحلیل بنیادی (تحلیل فاندامنتال) مطالعه مقاله تحلیل بنیادی چیست پیشنهاد می‌شود.

جایگاه شستا در صنعت

شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به‌واسطه در اختیار داشتن 175 شرکت مدیریتی و 90 شرکت غیرمدیریتی و پوشش طیف متنوعی از حوزه‌های صنعتی شامل نفت، گاز و پتروشیمی، دارویی، معدنی و فلزی، کشت و دامداری، کشتیرانی، سیمان و ارتباطات در نظام اقتصادی کشور نقش ویژه‌ای ایفا می‌کند. این شرکت هم‌اکنون در قالب 9 هلدینگ به شرح ذیل در حوزه‌های مختلف مشغول به فعالیت است.

شرکت‌های زیرمجموعه شستا

در تحلیل شستا از میان 9 هلدینگ تابعه این شرکت، 6 هلدینگ تاپیکو، تیپیکو، تاصیکو، صبا تامین، سیمان تامین و کشتیرانی بورسی هستند و طبق برنامه‌ریزی شرکت، مراحل ورود به بورس 3 هلدینگ دیگر شامل صنایع عمومی تامین، مدیریت توسعه انرژ ی تامین و خدمات ارتباطی رایتل نیز در حال انجام است.

سهامداران شستا

شستا از زیرمجموعه‌های سازمان تامین اجتماعی است و این سازمان مالک حدود 86 درصد از سهام شستا است. جدول زیر سهامداران بالای یک درصد شستا به همراه درصد مالکیت و ارزش هر یک را نشان می‌دهد.

سهامداران شستا

در محصول سهامداران سامانه تحلیل بنیادی انیگما تمام سهامداران بالای یک درصد و حقوقی‌های زیر یک درصد که در کدال گزارش شده‌ است، به‌صورت عادی و تلفیقی قابل مشاهده هستند. در حالت تلفیقی هر شرکت با شرکت مادر خود نمایش داده می‌شود. برای مثال سازمان تامین اجتماعی به واسطه زیرمجموعه‌های خود و به‌صورت تلفیقی نزدیک به 90 درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد.

محاسبه و تحلیل NAV شستا

برای ارزش‌گذاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری باید ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) آن محاسبه شود. در ادامه برای تحلیل بنیادی شستا و محاسبه NAV این شرکت، پرتفوی بورسی و غیربورسی و همچنین حقوق صاحبان سهام آن مورد بررسی قرار گرفته شده است.

ارزش‌گذاری پرتفوی بورسی در تحلیل شستا

مازاد ارزش پرتفوی بورسی شستا در تاریخ 8 مرداد 1402 حدود 70 هزار 909 میلیارد تومان محاسبه شده است. در ادامه بخشی از پرتفوی بورسی شستا به‌همراه درصد مالکیت و ارزش بازار آن قابل مشاهده است. طبق پرتفوی بورسی این شرکت، شستا 89 درصد از سهام شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین (تحلیل سیتا) را در اختیار دارد.

پرتفوی بورسی در تحلیل بنیادی شستا

ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی شستا

مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی شستا توسط تیم تحلیل انیگما و باتوجه به آخرین اطلاعات منتشر شده تا تاریخ 1402/05/08 حدود 31 هزار و 794 میلیارد تومان برآورد شده است که بخشی از آن را در جدول زیر قابل مشاهده است. همانطور که مشاهده شد مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی در تحلیل بنیادی شستا نسبت به پرتفوی بورسی آن قابل توجه است؛ اما بسیاری از تحلیلگران به دلیل دشواری دسترسی به اطلاعات پرتفوی غیربورسی، ارزش روز آن‌ها را معادل بهای تمام شده در نظر می‌گیرند که این امر باعث کاهش دقت در تحلیل می‌شود.

پرتفوی غیربورسی

برای محاسبه ارزش پرتفوی غیربورسی، باید تمامی شرکت‌های مهم غیربورسی را تحلیل و ارزش‌گذاری کرد. همچنین لازم است که این تحلیل‌ها به‌طور پیوسته به‌روز شوند. تیمی متخصص در انیگما ارزش روز و مازاد ارزش تمامی شرکت‌های غیربورسی را تحلیل و به‌روزسانی می‌کنند. در ادامه نمونه‌ای از نکات ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی در تحلیل شستا آمده است.

  • شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر مالک 51 درصد نیروگاه گیلان به ظرفیت 1300 مگاوات است.که این دارایی در تاریخ 29 اسفند 1401 حدود 3,300 میلیارد تومان ارزش داشته است. باتوجه به آخرین حقوق صاحبان سهام این شرکت و پرتفوی غیربورسی آن، می‌توان ارزش آن را معادل 12,000 میلیارد تومان دانست.

سود هر سهم (EPS) شستا

سود نقدی حاصل از شرکت‌های پرتفوی بورسی و غیربورسی، یکی دیگر از محل‌های کسب سود شرکت‌های سرمایه‌گذاری هستند. بنابراین در ادامه برای پیش‌بینی دقیق سود و تحلیل بنیادی شستا به بررسی سود نقدی شرکت‌های زیرمجموعه آن پرداخته شده است.

سود نقدی پرتفوی بورسی شستا

سود هر سهم شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز تامین در سال مالی 1403، 2,628 ریال پیش‌بینی می‌شود. در صورتی که 90 درصد از این سود میان سهامداران تقسیم شود، سهم شستا از این سود نقدی 16,829 میلیارد تومان خواهد شد. به‌صورت کلی پیش‌بینی می‌شود سود سهم شستا از تمام زیرمجموعه‌های بورسی خود به بیش از 29 هزار میلیارد تومان برسد.

سود نقدی پرتفوی بورسی در تحلیل شستا

سود نقدی پرتفوی غیربورسی در تحلیل بنیادی شستا

مجموع سود نقدی پیش‌بینی شده پرتفوی غیربورسی در تحلیل شستا حدود 1,213 میلیارد تومان برآورد می‌شود که 630 میلیارد آن حاصل از سود سهم شرکت از سود نقدی شرکت مدیریت توسعه انرژی تامین است.

سود نقدی پرتفوی غیربورسی شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

صورت سود و زیان در تحلیل شستا

در جدول زیر جزئیات صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی شستا برای 4 دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آن در سال مالی منتهی به 1403/03/31 قابل مشاهده است. طبق این جدول شرکت در دوره 9 ماهه منتهی به اسفند 1402، 540 میلیارد تومان درآمد سود سهام داشته است؛ پیش‌بینی می‌شود این مقدار در سال مالی 1403 معادل 30,049 میلیارد تومان باشد. سود خالص شستا در این سال حدود 27 هزار و 700 میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود.

صورت سود و زیان در تحلیل شستا

نسبت‌های مالی مهم شستا

بر اساس صورت سود و زیان منتشر شده در سایت کدال سود شستا در سال مالی منتهی به 1401/03/31 به ازای هر سهم 130 ریال بوده است. P/E ttm شستا در این دوره مالی 7.2 است. جدول زیر نسبت‌های مالی گذشته‌نگر برای تحلیل شستا و همچنین حاشیه سود خالص و ناخالص شستا در 5 دوره مالی گذشته را نشان می‌دهد. طبق این جدول پی بر ای شستا در دوره مالی 9 ماهه منتهی به 29 اسفند 1402 برابر با 10.3 است.

نسبت‌های مالی شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

در بخش کدال پلاس سایت انیگما، امکان مقایسه شرکت‌ها و صنایع بر اساس نسبت‌های مالی و پارامترهای مختلف از طریق فیلترنویسی وجود دارد.

سود مجمع (DPS) شستا

مجمع عمومی شستا برای سال مالی 1401 در تاریخ 1401/07/27 تشکیل شد. همانطور که در بخش پیش گفته شد EPS شستا در سال 1401 برابر با 130 ریال بوده است. در مجمع عمومی میزان سود نقدی شستا به ازای هر سهم برای سال مالی 1401، 135 ریال تصویب شد. مازاد سود نقدی پرداخت شده از محل سود انباشته شرکت بوده است. جدول زیر زمان‌بندی پرداخت سود این شرکت را نشان می‌دهد.

شرحتاریخ پرداخت سودنحوه پرداخت سود سهام شستا
سهامداران حقیقی دارای کد سجام1401/08/30واریز توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار به شماره حساب معرفی شده در سامانه سجام
سهامداران حقیقی فاقد کد سجام1401/10/27دریافت از طریق مراجعه حضوری به کلیه شعب بانک رفاه با ارائه کارت ملی و اعلام کد بورسی
صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌های دارای کد سجام1401/08/30واریز توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار به شماره حساب معرفی شده در سامانه سجام
صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌های فاقد کد سجام1401/10/27از طریق واریز به حساب بانکی معرفی شده تا انتهای موعد مقرر قانونی
سهامداران حقوقی دارای کد سجام1401/09/30دریافت از طریق مراجعه حضوری به کلیه شعب بانک رفاه با ارائه کارت ملی و اعلام کد بورسی
سهامداران حقوقی دارای کد سجامار تاریخ 1401/11/15 به بعداز طریق واریز به حساب بانکی معرفی شده تا انتهای موعد مقرر قانونی

لازم به ذکر است که سهامداران حقوقی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌های فاقد کد سجام و احراز هویت نشده، می‌بایست شماره حساب خود را از طریق فرم موجود در سایت کدال در سربرگ شرکت با امضای صاحبان امضای مجاز و مهر شرکت به همراه آخرین آگهی تغییرات صاحبان امضا مجاز به شرکت ارائه کنند.

تحلیل بنیادی شستا

برای محاسبه ان ای وی و تحلیل شستا حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و 175,810 میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت NAV هر سهم برای شستا 1,702 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت به NAV شرکت (P/NAV) در تاریخ 1402٫05٫08 معادل 69.8 درصد محاسبه شده است.

باتوجه به محاسبات انجام شده در این تحلیل EPS فوروارد شستا 170 ریال برآور شده است. نسبت P/E تحلیلی این سهم نیز 7 واحد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی شستا

در مقاله آموزش تحلیل بنیادی نحوه دسترسی به اطلاعات مالی شرکت‌ها و نحوه انجام تحلیل بنیادی آموزش داده شده است.


سوالات متداول

NAV شستا چقدر است؟

ناو شستا در تاریخ 8 مرداد 1402 توسط تیم انیگما 1,702 ریال محاسبه شده است.

سود هر سهم شستا چقدر است؟

ای پی اس تحلیلی شستا برای سال مالی 1403 معادل 170 ریال پیش‌بینی شده است.

تاریخ مجمع شستا چه زمانی است؟

مجمع عمومی عادی سالیانه شستا منتهی به 1401/03/31 در تاریخ 27 مهر سال 1401 برگزار شد.

سود نقدی شستا چقدر است؟

سود تقسیمی شستا برای سال مالی 1402 معادل 135 ریال است.

4.4/5 - (10 رای)
۸ دیدگاه
  1. با سلام خدمت بزرگوان گرامی
    با توجه به زمان پرداخت سود زیر مجموعه های بورسی شستا (برای سهام داران درصدی) مثل تاپیکو ، تاصیکو ، حکشتی و …. در سال 1402 که همگی بعد از تاریخ مجمع مهر ماه امسال شستا میباشد، آیا سودهای دریافتی شستا از زیر مجموعه هایش در سال مالی آینده شناسایی میشود؟

    1. سلام، سود شرکت‌های زیرمجموعه باتوجه به سال مالی و مجمع هر شرکت در شرکت مادر منعکس می‌شود. در خصوص شستا باتوجه به اینکه سال مالی آن منتهی به 31 خرداد هر سال است، سود زیرمجموعه‌های تاپیکو و تاصیکو درسال مالی منتهی به 31 اردیبهشت 1403، در سال مالی 1403 شستا شناسایی می‌شود.

  2. یک تحلیل جامع و کامل کارشناسی و بدون نقص که در نوع خود گنجی به حساب میاد.چون من کلی سهم از این نماد دارم و مدتی با جستجو در سایتهای مختلف درگیر این مسئله بودم که ارزش واقعی شستا چقدر است که متاسفانه هیچ منبعی به جز انیگما این اطلاعات دقیق را ارائه نکرده اند.دست مریزاد به تیم تحلیل انیگما.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا