تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی سیتا «شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین»

شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین یک هلدینگ تخصصی سرمایه‌گذاری در صنعت سیمان (و صنایع وابسته)، عمران و حمل‌و‌نقل است. موضوع فعالیت سیتا مدیریت، راهبری، نظارت و پشتیبانی واحدها و شرکت‌های مرتبط با صنایع سیمان، عمران و حمل‌و‌نقل است. در این مقاله به تحلیل بنیادی سیتا و محاسبه NAV این سهام این شرکت پرداخته شده است.

صنعت سیمان

روند مصرف سیمان در جهان طی 5 سال گذشته از نوسانات کمی برخوردار بوده و در سال 2020 مصرف سیمان جهان در پی رکود اقتصادی ناشی از شیوع بیماری کووید- 19 اندکی کاهش یافته است. در ادامه روند تولید سیمان در جهان طی 25 سال گذشته نمای داده شده است.

روند سیمان در جهان

پیش‌بینی می‌شود که تولید سیمان جهان در سال 2030 به 4/83 میلیارد تن افزایش یابد. چین بیشترین تولید سیمان در جهان را دارد و در حال حاضر بیش از نیمی از سیمان جهان در چین تولید می‌شود.

هم اکنون در ایران 78 کارخانه تولیدکننده سیمان مشغول به فعالیت هستند و ایران با ظرفیت تولید 88/3 میلیون تن سیمان از نظر ظرفیت، چهارمین رتبه را در کشورهای جهان بعد از چین در اختیار دارد.

جایگاه ایران در سیمان

جایگاه سیتا در صنعت

هلدینگ سرمایه‌گذاری سیمان تامین با تولید واقعی بالغ بر 21 میلیون تن سیمان در سال بعنوان بزرگترین هلدینگ سیمانی کشور رتبه هجدهمین فهرست هلدینگ‌های بزرگ سیمانی جهان طبقه‌بندی می‌شود. در سال 2020 میلادی ایران با حدود 68.3 میلیون تن تولید سیمان رتبه ششم جهانی را به خود اختصاص داد، و با وجود رونق نسبی در ساخت و ساز داخلی، کاهش بودجه عمرانی و محدودیت‌های بوجود آمده در صادرات باعث شد تا ایران نتواند از بخش عمده‌ای از ظرفیت تولید خود استفاده کند، با این حال به نظر می‌رسد، ظرفیت تولید، به دلیل تکمیل کارخانجات در دست احداث تا سه سال آینده به حدود 90 میلیون تن بالغ شود.

رتبه سیتا

در سالی که گذشت شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین (سهامی عام) علیرغم بسیاری از مشکالت اقتصادی که بصورت سیستماتیک منجر به رشد اقتصادی منفی و کاهش بودجه‌های عمرانی و فقدان بازارهای هدف صادراتی شد، توانست در میزان فروش و صادرات بین شرکت‌های سیمانی رتبه اول را کسب کند و با افزایش درآمد و کاهش و کنترل هزینه‌های تولید و همچنین مدیریت منابع انسانی، موفق شد با کسب سود بیش از دو برابری نسبت به سال قبل به اهداف مالی و عملیاتی گروه دست یابد.

سهامداران سیتا

شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی با داشتن 71٫28 درصد سهامدار عمده سیتا است. همچنین شرکت واسط مالی اردیبهشت دوم نیز با 18٫19 درصد در رتبه دوم سهامداران این شرکت قرار دارد.

سهامداران سیتا

هر دو سهامدار عمده شرکت از زیرمجموعه‌های سازمان تامین اجتماعی هستند.

سهامداران تلفیقی سیتا

در سایت انیگما سهامداران تمامی شرکت‌ها به صورت عادی و تلفیقی نمایش داده می‌شود.

تحلیل NAV سیتا

برای ارزش‌گذاری شرکت‌ سرمایه‌گذاری سیمان تامین، لازم است ارزش خالص دارایی‌های این  شرکت‌ (NAV)  محاسبه شود. برای به‌دست آوردن NAV شرکت‌های سرمایه‌گذاری، حقوق صاحبان سهام، دارایی‌های بورسی و غیربورسی مورد بررسی قرار می‌گیرند. در ادامه پرتفوی بورسی و غیربورسی سیتا مورد بررسی قرار گرفته و ارز‌ش‌گذاری شده است.

پرتفوی بورسی سیتا

مازاد ارزش پرتفوی بورسی سیتا باتوجه به ارزش بازار هر یک در تاریخ 1400/07/26 حدود 10 هزار و 500 میلیارد تومان است. در جدول زیر بخشی از پرتفوی بورسی این شرکت قابل مشاهده است. طبق جدول زیر سیتا حدود نیمی از سهام شرکت‌های سیمان فارس و خوزستان و سیمان شاهرود را در اختیار دارد.

پرتفوی بورسی سیتا

پرتفوی غیربورسی سیتا

در پرتفوی غیربورسی سیتا نیز بر اساس ارزش‌گذاری‌های صورت گرفته می‌توان به شرکت‌هایی نظیر ایران‌سازه، ساختمان سد و تاسیسات آبیاری سابیر، حمل و نقل و خدمات دریایی کارگزاری هوایی آبادان و تولیدی سیمان فیروزکوه اشاره کرد. مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی سیتا در تاریخ 26 مهر حدود 7 هزار میلیارد تومان محاسبه شده است.

پرتفوی غیربورسی سیتا

تمامی نکات ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی شرکت‌های سرمایه‌گذاری که تاثیر قابل‌توجهی در محاسبه ان ای وی این شرکت‌ها دارند، آمده است. نمونه‌ای از این نکات برای نماد سیتا به شرح زیر است:

  • شرکت تولیدی سیمان فیروزکوه سالیانه حدود یک میلیون تن سیمان تولید می‌کند که از این محل در سال 1401 می‌تواند حدود 550 میلیارد تومان فروش و 220 میلیارد تومان سود خالص داشته باشد.

محاسبه NAV سیتا

برای محاسبه NAV سیتا حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و حدود هزار و 600 میلیارد تومان است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت NAV هر سهم برای سیتا 17،435 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت روز در تاریخ 1400/07/26 تقسیم بر NAV شرکت (P/NAV) 60,4 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی سیتا

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا