تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی سیتا – شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین

تحلیل سیتا به‌عنوان یک هلدینگ تخصصی سرمایه‌گذاری در صنعت سیمان (و صنایع وابسته)، عمران و حمل‌و‌نقل در این مقاله انجام است. موضوع فعالیت سیتا مدیریت، راهبری، نظارت و پشتیبانی واحدها و شرکت‌های مرتبط با صنایع سیمان، عمران و حمل‌و‌نقل است. در این مقاله به تحلیل بنیادی سیتا و محاسبه NAV این سهام این شرکت پرداخته شده است.

برای آشنایی بیشتر با تحلیل بنیادی (فاندامنتال) مقاله تحلیل بنیادی چیست پیشنهاد می‌شود.

صنعت سیمان

روند مصرف سیمان در جهان طی 5 سال گذشته از نوسانات کمی برخوردار بوده و در سال 2020 مصرف سیمان جهان در پی رکود اقتصادی ناشی از شیوع بیماری کووید- 19 اندکی کاهش یافته است. همچنین در سال 2022 مصرف سیمان جهان به‌دلیل شیوع مجدد بیماری در کشور چین، به میزان 7 درصد کاهش داشته است. در ادامه روند تولید سیمان در جهان طی 25 سال گذشته نمایش داده شده است.

نمودار روند تولید سیمان سیتا

پیش‌بینی می‌شود که تولید سیمان جهان در سال 2030 به 4.8 میلیارد تن افزایش یابد. چین بیشترین تولید سیمان در جهان را دارد و در حال حاضر بیش از نیمی از سیمان جهان در چین تولید می‌شود.

نمودار زیر تولید سیمان در جهان توسط کشورهای عمده تولیدکننده در سال 2022 را نشان می‌دهد. در سال 2022 تولید سیمان ایران بالغ بر 62 میلیون تن بوده که نسبت به سال قبل تغییری نداشته است، به این ترتیب ایران در بین 9 کشور تولیدکننده بزرگ سیمان جهان قرار دارد.

نمودار میزان تولید سیمان در سیتا

هم‌اکنون در ایران 79 کارخانه تولیدکننده سیمان مشغول به فعالیت هستند و ایران با ظرفیت تولید 88.5 میلیون تن سیمان از نظر ظرفیت، چهارمین رتبه را در کشورهای جهان بعد از چین در اختیار دارد.

جایگاه ایران در سیمان

جایگاه سیتا در صنعت

هلدینگ سرمایه‌گذاری سیمان تامین با تولید بالغ بر 21 میلیون تن سیمان در سال گذشته به‌عنوان بزرگ‌ترین هلدینگ سیمانی کشور رتبه هجدهمین فهرست هلدینگ‌های بزرگ سیمانی جهان طبقه‌بندی می‌شود. در تحلیل بنیادی سیتا، این شرکت در سال 2021 میلادی ایران با حدود 62 میلیون تن تولید سیمان رتبه هشتم جهانی را به خود اختصاص داد، با وجود رونق نسبی در ساخت‌وساز داخلی، کاهش بودجه عمرانی و محدودیت‌های به‌وجود آمده در صادرات باعث شد تا ایران نتواند از بخش عمده‌ای از ظرفیت تولید خود استفاده کند، با این حال به نظر می‌رسد، ظرفیت تولید، با تکمیل کارخانجات در دست احداث تا سه سال آینده به حدود 100 میلیون تن بالغ شود.

رتبه شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین

در سالی که گذشت شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین (سهامی عام) علیرغم بسیاری از مشکالت اقتصادی که به‌صورت سیستماتیک منجر به رشد اقتصادی منفی و کاهش بودجه‌های عمرانی و فقدان بازارهای هدف صادراتی شد، توانست در میزان فروش و صادرات بین شرکت‌های سیمانی رتبه اول را کسب کند و با افزایش درآمد و کاهش و کنترل هزینه‌های تولید و همچنین مدیریت منابع انسانی، موفق شد با کسب سود بیش از دو برابری نسبت به سال قبل به اهداف مالی و عملیاتی گروه دست یابد.

سرمایه و ترکیب سهامداران سیتا

سرمایه سیتا سال 1384 از مبلغ 1٬000 میلیون ریال به 1٬700٬000 میلیون ریال و مرحله بعد در همین سال به مبلغ 2٬500٬000 میلیون ریال از محل مطالبات حال‌شونده افزایش یافت. با ادغام شرکت سرمایه‌گذاری عمران و حمل و نقل تامین در شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین، مبلغ سرمایه سیتا به 2٬701٬000 میلیون ریال رسید. در نهایت آخرین افزایش سرمایه شرکت سال 1399 و 307 درصد بود که به مبلغ 11٬000٬000 میلیارد تومان رسید.

در تحلیل سیتا شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی با داشتن 71.28 درصد سهامدار عمده سیتا است. همچنین شرکت واسط مالی اردیبهشت دوم نیز با 18.19 درصد در رتبه دوم سهامداران این شرکت قرار دارد.

سهامداران سیتا

هر دو سهامدار عمده شرکت از زیرمجموعه‌های سازمان تامین اجتماعی هستند. در نتیجه سازمان تامین اجتماعی با در اختیار داشتن 90.40 درصد از سهام سیتا به‌صورت تلفیقی سهامدار عمده محسوب می‌شود.

سهامدار تلفیقی سرمایه‌گذاری سیتا

در سایت انیگما سهامداران تمامی شرکت‌ها به‌صورت عادی و تلفیقی قابل مشاهده است.

تحلیل بنیادی سیتا

برای ارزش‌گذاری شرکت‌ سرمایه‌گذاری سیمان تامین، لازم است ارزش خالص دارایی‌های این شرکت‌ (NAV) محاسبه شود. برای به‌دست آوردن NAV شرکت‌های سرمایه‌گذاری، حقوق صاحبان سهام، دارایی‌های بورسی و غیربورسی مورد بررسی قرار می‌گیرند. در ادامه برای تحلیل سیتا، ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی این شرکت مورد بررسی قرار گرفته است.

مازاد ارزش پرتفوی بورسی در تحلیل سیتا

مازاد ارزش پرتفوی بورسی سیتا با توجه به ارزش بازار هر یک در تاریخ 1402/01/29 حدود 20 هزار و 700 میلیارد تومان است. در جدول زیر بخشی از پرتفوی بورسی این شرکت قابل مشاهده است. طبق جدول زیر سیتا نیمی از سهام شرکت‌های سیمان فارس و خوزستان و سیمان شاهرود را در اختیار دارد.

پرتفوی بورسی تحلیل سیتا

ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی در تحلیل بنیادی سیتا

در پرتفوی غیربورسی سیتا نیز بر اساس ارزش‌گذاری‌های صورت گرفته می‌توان به شرکت‌هایی نظیر ایران‌سازه، ساختمان سد و تاسیسات آبیاری سابیر، شرکت بین‌المللی بازرسی کالای تجاری، حمل و نقل و خدمات دریایی کارگزاری هوایی آبادان و تولیدی سیمان فیروزکوه اشاره کرد. مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی سیتا در تاریخ 29 فروردین‌ماه 1402 حدود 13٬408 میلیارد تومان محاسبه شده است.

پرتفوی غیربورسی در تحلیل بنیادی سیتا

تمامی نکات ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی شرکت‌های سرمایه‌گذاری که تاثیر قابل‌توجهی در محاسبه ان ای وی این شرکت‌ها دارند، در سایت انیگما وجود دارند. نمونه‌ای از این نکات برای تحلیل سیتا به شرح زیر است:

  • شرکت تولیدی سیمان فیروزکوه سالیانه حدود یک میلیون تن سیمان تولید می‌کند که از این محل در سال 1402 می‌تواند حدود 1٬050 میلیارد تومان فروش و 500 میلیارد تومان سود خالص داشته باشد.
  • شرکت بین‌المللی بازرسی کالای تجاری مالک 40 درصد حمل و نقل و خدمات دریایی آبادان است. برآورد می‌شود خالص ارزش دارایی‌های این شرکت حدود 2 هزار میلیارد تومان باشد.

سود هر سهم (EPS) سیتا

جدول زیر نسبت‌های مالی گذشته‌نگر در تحلیل بنیادی سیتا را نشان می‌دهد. طبق این جدول نسبت P/E سیتا در دوره مالی 9 ماهه منتهی به بهمن ماه 1401 معادل 7.1 بوده است. سود سیتا به ازای هر سهم در این دوره مالی 136 ریال است. سایر نسبت‌های مالی مانند نسبت P/S (قیمت به فروش) و P/B و همچنین حاشیه سود خالص و ناخالص سیتا در 5 دوره مالی گذشته در جدول زیر آمده است.

نسبت‌های مالی در تحلیل سیتا

سود مجمع (DPS) سیتا

سال مالی شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین 1401/02/31 است. سود خالص سیتا در پایان سال 1401 به ازای هر سهم 1٬366 ریال بوده است. تاریخ برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه سیتا 1401/04/15 بود. در این مجمع سود نقدی به ازای هر سهم 1٬260 ریال تصویب شده است.

سود سهامداران حقیقی دارای کد سجام تاریخ 1401/07/30 و سود سهام سبد و صندوق‌های سرمایه‌گذاری تاریخ 1401/09/07 از طریق سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب سهامداران واریز شد. همچنین سود سهامداران فاقد کد سجام و کسانی که به دلیل مشکل حساب بانکی سود خود را دریافت نکرده‌اند مجدد با هماهنگی‌های لازم با شرکت سپرده‌گذاری اوراق بهادار و تسویه وجوه از طریق سامانه سجام پرداخت شد. سود سهامداران حقوقی نیز از طریق سامانه سجام در مهلت قانونی پرداخت خواهد شد.

محاسبه و تحلیل NAV سیتا

برای تحلیل بنیادی سیتا و محاسبه NAV این شرکت حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و حدود 2 هزار میلیارد تومان محاسبه شده است. همچنین در تحلیل سیتا ، با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت، NAV هر سهم سیتا 32٬765 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت روز در تاریخ 1402/01/29 در سایت www.tsetmc.com تقسیم بر NAV شرکت (P/NAV) 56.4 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی سیتا

در مقاله آموزش تحلیل بنیادی مراحل انجام تحلیل بنیادی به‌صورت گام به گام توضیح داده شده است.

نمودار قیمتی سیتا

قیمت سیتا از زمان عرضه اولیه روند صعودی داشته و در تاریخ 1399/05/28 به بالاترین قیمت خود به ارزش بازار 35٬805 میلیارد تومان رسیده است. بعد از آن روند قیمتی سهام سیتا نزولی شد. در حال حاضر با توجه به نوسانات بازار قیمت سهام سیتا در تاریخ 1402/01/29 مبلغ 18٬490 ریال است. در تحلیل سیتا ارزش بازار این شرکت در تاریخ مذکور به 21٬153 میلیارد تومان رسیده است.

قیمت سهام سرمایه‌گذاری سیمان تامین

سوالات متداول

سهامداران عمده سیتا چه کسانی هستند؟

شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی با مالکیت 71.28 درصد سهامدار عمده سیتا است.

ان ای وی سیتا چقدر است؟

تحلیلگران انیگما در تحلیل سیتا NAV به ازای هر سهم را 32٬765 ریال محاسبه کرده‌اند.

تاریخ مجمع سالیانه سیتا چه زمانی است؟

مجمع عمومی عادی سالیانه سیتا در تاریخ 1401/04/15 برگزار شد.

3.4/5 - (9 رای)
۲ دیدگاه
  1. فکر میکنم یکی از اقدامات خوب این شرکت (قبلا سهامدارش بودم) انحلال شرکت های غیرمرتبط و ادغام شرکت های مشابه بود. سایر مطالب رو هم که شما به بهترین نحو گفتید.
    متشکرم.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا