تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی شبندر «شرکت پالایش نفت بندرعباس»

در این مقاله تحلیل شبندر به‌عنوان یکی از شرکت‌های فعال در صنعت پالایش و تولید فرآورده‌های نفتی انجام شده است. شرکت پالایش نفت بندرعباس در سال 1375 ایجاد شد. این شرکت در سال 1390 در فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در بورس درج و در تیر ماه سال 1391 از طریق بورس به عموم عرضه شد. در ادامه به بررسی صورت‌های مالی شبندر و محاسبه EPS و P/E تحلیلی این شرکت پرداخته شده است. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با تحلیل بنیادی مقاله تحلیل بنیادی چیست را مطالعه کنید.

موضوع فعالیت شبندر

فعالیت اصلی شرکت پالایش نفت بندرعباس انجام عملیات پالایش نفت خام و سایر هیدروکربورها است. این شرکت با پالايش روزانه 350 هزار بشكه نفت خام و ميعانات گازی حدود 16 درصد از سوخت مورد نياز كشور را تامين می‌کند. علاوه بر تامين بخش قابل توجهی از نيازهای داخلی به دليل مجاورت با آب‌های آزاد، امكان صادرات فرآورده‌های توليدی را نيز دارد.

جایگاه شبندر در صنعت پتروشیمی

در حال حاضر در میان 10 شرکت پالایشی فعال در کشور بر اساس ظرفیت پالایش، شرکت پالایش نفت بندرعباس در رده چهارم قرار گرفته است. لازم به ذکر است که این شرکت تنها شرکتی است که قادر به پالایش نفت خام سنگین می‌باشد. در ادامه نمودار ظرفیت پالایش شرکت‌های پالایشی ایران برحسب بشکه در روز نمایش داده شده است.

جایگاه شبندر در صنعت پالایش

سرمایه و ترکیب سهامداران شبندر

سرمایه شرکت پالایش نفت بندر عباس در بدو تاسیس 100 میلیون ریال بوده است. شرکت پس از 2 مرحله افزایش سرمایه، در تاریخ 1400/02/25 سرمایه خود را به 134,341,922 میلیون ریال افزایش داد. این افزایش سرمایه که به مبلغ 105,653,922 میلیون ریال بوده از محل سود انباشته، اندوخته و مازاد تجدید ارزیابی تامین شده است.

طبق جدول زیر در ترکیب سهامداران شبندر سه بانک رفاه کارگران، صادرات و تجارت با درصدهای قابل توجهی مشاهده می‌شوند. گروه گسترش نفت و گاز پارسیان نیز با داشتن 15٫25 درصد از سهام این شرکت در رده دوم لیست سهامدارن آن قرار دارد.

سهامداران شبندر

در انیگما سهامداران تمامی شرکت‌ها به صورت عادی و تلفیقی نمایش داده می‌شوند. جدول زیر بخش از سهامداران شبندر را به صورت تلفیقی نشان می‌دهد. سازمان تامین اجتماعی به صورت تلفیقی 34.79 درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد. شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی نیز در قالب سهام عدالت نمایش داده شده‌اند.

سهامداران تلفیقی پالایش نفت بندرعباس

محصولات شرکت پالایش نفت بندرعباس

در حال حاضر، بازار اصلی محصولات شركت، داخلی بوده و بر اساس قانون، شركت مكلف به تحويل پنج فرآورده اصلی به علاوه سوخت هوايی خود به شركت ملی پالايش و پخش فرآورده‌های نفتی ايران می‌باشد. شركت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ايران نیز با توجه به فروش فرآورده‌ها، نسبت به تسهيم و اعلام ميزان فروش داخلی، صادراتی، بنكرينگ، ارزی و مرزی و مبالغ فروش هر يک از پنج فرآورده اصلی به علاوه سوخت هوايی اقدام می‌کند. محصولات ويژه توليدی شركت نيز در بورس‌های كالا و انرژی عرضه می‌شود و مشتريان عمده اين فرآورده‌ها شركت‌های قيرسازی و توليدكننده انواع روانكارها هستند.

فرآورده‌های اصلی شرکت شامل بنزین، نفت گاز، نفت سفید، نفت کوره، گاز مایع و سوخت‌های هوایی سبک و سنگین است که جهت توزیع به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تحویل داده می‌شود. فرآورده‌های ویژه شرکت نیز شامل نفتا، وکیوم باتوم، وکیوم سلاپس، لوبکات، آیزوریسایکل، گوگرد، انواع حلال‌ها و پروپان است که از طریق بورس کالا و انرژی عرضه می‌شوند. در ادامه نمودار فرآورده‌های اصلی شرکت پالایش نفت بندرعباس نمایش داده شده است.

محصولات شبندر

مقدار، قیمت و مبلغ فروش محصولات شبندر

پس از شناخت محصولات شبندر، مقدار تولید هر یک از این محصولات در 3 دوره مالی گذشته و پیش‌بینی گروه تحلیلی انیگما تا پایان سال 1401 مورد بررسی قرار گرفته است.

مقدار فروش شبندر

در این تحلیل نرخ فروش بنزین شبندر برابر با نرخ بنزین اکتان 91 یورو 5 طبق فرمول زیر با استفاده از نرخ‌های آخرین نشریه پالایشی پلتس محاسبه شده است.

بنزین 91 یورو 5 = بنزین 95 سنگاپور -2/3*(بنزین 95 سنگاپور – بنزین 92 سنگاپور)

نرخ فروش گاز مایع نیز برابر با میانگین آخرین نرخ پروپان و بوتان اعلامی دفتر ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در نظر گرفته شده است. نرخ فروش سوخت سنگین جت برابر با آخرین نرخ نفت سفید خلیج‌فارس به اضافه‌ی 1 دلار بر بشکه در نظر گرفته شده است. همچنین نرخ فروش نفت سفید برابر با آخرین نرخ نفت سفید خلیج‌فارس اعلامی نشریه پالایشی پلتس در نظر گرفته شده است. در ادامه جزئیات قیمت و مبلغ فروش محصولات این شرکت و پیش‌بینی آن برای سال 1401 قابل مشاهده است.

مقدار فروش شرکت پالایش نفت بندرعباس

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه شبندر در سال مالی 1400 و پیش‌بینی آن برای سال مالی 1401 در جدول زیر آمده است. لازم به ذکر است که عمده نفت خام مصرفی شرکت، نفت سنگین است که از خارگ تامین می‌شود و کمتر از 1 درصد نفت سبک از هنگام دریافت می‌شود.

مواد اولیه شبندر

سربار شبندر

آیتم‌های سربار شبندر ازجمله حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… نمایش داده شده است. این شرکت در 6 ماهه ابتدای سال 1401 نزدیک به 2 هزار میلیارد تومان هزینه سربار داشته است. پیش‌بینی می‌شود هزینه سربار شرکت در 6 ماهه دوم نیز در همین حدود باشد.

سربار شبندر

صورت سود و زیان در تحلیل شبندر

برای تحلیل بنیادی شبندر، صورت سود و زیان آن در 3 دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آن تا پایان سال مالی 1401 نمایش داده شده است. درآمد عملیاتی شرکت در 6 ماهه ابتدای سال 1401 بیش از 133 هزار میلیارد تومان بوده است که از این میزان حدود 11 هزار و 300 میلیارد تومان را به سود ناخالص تبدیل کرده است. پیش‌بینی می‌شود اگر این شرکت در سال 1401 حدود 300 هزار میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته باشد با کسر سایر هزینه‌ها بیش از 34 هزار میلیارد تومان سود خالص خواهد داشت.

صورت سود و زیان شرکت پالایش نفت بندرعباس

تغییرات نسبت به دوره مشابه سال گذشته، به دلیل افزایش نرخ فروش بین‌المللی محصولات، افزایش نرخ تسعیر ارز، کاهش تاثیرات شیوع ویروس کرونا بر عملکرد شرکت نسبت به دوره مشابه سال 1399، کاهش موجودی کالاهای ساخته شده اول دوره به دلیل برگشت ذخیره کاهش ارزش موجودی‌ها در سال 1399 می‌باشد.

شما می‌توانید برای مشاهده تحلیل به‌روز شبندر و ارتباط با کارشناسان انیگما فرم قسمت دیدگاه‌ها در انتهای صفحه را تکمیل کنید.

سود مجمع (DPS) شبندر

مجمع عمومی عادی سالیانه شبندر در تاریخ 1401/04/29 برگزار شد. در این مجمع سود نقدی به ازای هر سهم 1,350 ریال از محل سود قابل تخصیص تصویب شد. مابقی سود به دست آمده که به ازای هر سهم (1،532 ریال) به حساب سود انباشته منتقل شد.

DPS سهامداران حقیقی شبندر در تاریخ 1 شهریور 1401 از طریق سامانه سجام توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به حساب آن‌ها واریز شد. سهامداران حقیقی که در سامانه سجام ثبت‌نام نکرده‌اند، می‌توانند از ابتدای آبان ماه 1401 با مراجعه به شعب بانک رفاه، سود سهام خود را دریافت کنند.

سود سهامداران حقوقی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز در تاریخ 1401/08/02 به حساب معرفی شده آن‌ها در سامانه سجام واریز شده است. همچنین برخی از اشخاص حقوقی که فاقد کد سجام هستند، لازم است نامه رسمی ممهور به مهر شرکت با ذکر شماره و تاریخ ثبت، کد سهامداری، شماره حساب بانکی و همچنین آخرین روزنامه رسمی دارندگان امضا مجاز به آدرس شرکت پست کنند.

سود سهامداران عمده نیز از تاریخ 1401/07/01 به صورت اقساطی و طی 6 ماه به حساب معرفی شده از سوی سهامداران واریز خواهد شد.

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی به 1401/12/29

در تحلیل شبندر نرخ نفت دبی 85 دلار بر بشکه و نفت عمان 84 دلار بر بشکه در نظر گرفته شده است. با در نظر گرفتن 50 درصد افزایش حقوق دستمزد در سال 1401 و 30 درصد تورم در این سال و همچنین با نظر گرفتن دلار 35 هزار تومانی، سود پایه هر سهم شبندر در سال مالی آینده 2,631 ریال پیش‌بینی شده است. طبق قیمت روز این سهم در تاریخ 27 دی 1401 در سایت www.tsetmc.com نسبت P/E فوروارد شبندر 3/6 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی شبندر

سوالات متداول

مجمع شبندر چه زمانی است؟

مجمع عمومی عادی سالیانه شبندر در تاریخ 29 تیرماه 1401 برگزار شد.

سود نقدی شبندر چقدر است؟

سود نقدی شبندر به ازای هر سهم در سال مالی منتهی به تاریخ 1400/12/29 برابر با 1،350 ریال است.

مهمترین سهامداران شبندر کدام‌اند؟

بانک رفاه کارگران و گروه گسترش نفت و گاز پارسیان از مهمترین سهامداران شرکت پالایش نفت تبریز هستند.

4.8/5 - (5 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا