تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی شتران – شرکت پالایش نفت تهران

در این مقاله تحلیل شتران به‌عنوان یکی از شرکت‌های فعال در صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای انجام شده است. شرکت پالایش نفت تهران باهدف تامین فرآورده‌های نفتی مناطق مرکزی، شمال و شمال شرق کشور تاسیس شد. این مجتمع متشکل از دو پالایشگاه شمالی و جنوبی است که با مجموع ظرفیت 185 هزار بشکه در روز به بهره‌برداری رسیده است. چشم‌انداز این شرکت تبدیل‌شدن به پالایشگاهی در کلاس جهانی با کسب‌ و کارهای متنوع و سودآور در بخش انرژی است. در ادامه علاوه بر تحلیل بنیادی شتران به بررسی صنعت پالایشی نیز پرداخته شده است. همچنین در این مقاله سعی شده تا گزارش دقیقی از شرکت پالایش نفت تهران، پیش‌بینی EPS تحلیلی و محاسبه P/E فوروارد این شرکت در سال 1402 ارائه شود.

 • شما می‌توانید در مقاله تحلیل بنیادی چیست به‌طور کامل با این تحلیل و انواع روش‌های آن آشنا شوید.

بررسی صنعت پالایشی

پالایشگاه یک واحد صنعتی است که در آن نفت‌ خام پالایش و مواد مهم‌تری مانند بنزین، گازوئیل، نفت سفید و… تولید می‌شود. محصولات و فرآورده‌های تولیدی یک پالایشگاه به دو دسته اصلی فرآورده‌های اصلی شامل بنزین، گازوئیل، نفت سفید، نفت کوره، گاز مایع و سوخت‌های هوایی و فرآورده‌های فرعی شامل نفتا، وکیوم باتوم، آیزوریسایکل، لوبکات و… دسته‌بندی می‌شوند. پالایشگاه‌ها به سه دسته‌بندی بزرگ، متوسط و کوچک طبقه‌بندی می‌شوند. پالایشگاه‌های ایران جزو دسته پالایشگاه‌های کوچک یا متوسط هستند.

بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت در جهان کشورهای آمریکا، روسیه و عربستان هستند که به‌ترتیب ۱۷، ۱۱، ۱۱ درصد از تولیدات نفت در جهان را به خود اختصاص داده‌اند. ظرفیت پالایش نفت خام در ایران حدود ۲٫۲ هزار بشکه در روز است که در جایگاه هشتم این صنعت قرار دارد.

موضوع فعالیت شرکت پالایش نفت تهران

عمده‌ترین فعالیت‌های شرکت پالایش نفت تهران به‌شرح زیر است:

 • انجام عملیات پالایش و فرآورش نفت خام و سایر هیدروکربورها
 • ساخت فرآورده‌های نفتی از قبیل بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره
 • پالایش سایر مشتقات و فرآورده‌های نفتی و عرضه آن طبق اساس‌نامه

جایگاه شتران در صنعت

شرکت پالایش نفت تهران در صنعت «فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای» فعالیت می‌کند. با احتساب شرکت پالایش ستاره خلیج‌فارس، در حال حاضر 10 شرکت پالایشی در این حوزه فعالیت می‌کنند که شرکت پالایش نفت تهران براساس ظرفیت در رتبه‌ی پنجم قرار گرفته است. همچنین این شرکت از نظر ضریب پیچیدگی و توسعه‌‌ی واحدهای فرآیندی نیز پس از پالایشگاه شازند اراک در جایگاه دوم قرار دارد. در حال حاضر در تحلیل بنیادی شتران ، این شرکت با پالایش روزانه 250 هزار بشکه نفت خام در روز نزدیک به 13 درصد از نفت خام کشور را پالایش می‌کند. در نمودار زیر ظرفیت پالایش نفت خام شرکت‌های فعال در این صنعت آورده شده است. شرکت پالایش نفت اصفهان با پالایش 370 هزار بشکه در روز در جایگاه دوم این نمودار قرار دارد؛ در مقاله تحلیل شپنا به تحلیل بنیادی این سهم و محاسبه EPS فوروارد آن پرداخته شده است.

ظرفیت شرکت‌های پالایشی

مهم‌ترین سهامداران شتران

بانک صادرات (5٫25 درصد)، شرکت سرمایه‌گذاری ایرانیان (4٫76 درصد) و شرکت سرمایه‌گذاری استان تهران با (4.76 درصد) از سهامداران شتران هستند. جدول زیر لیست سهامداران بالای یک درصد به‌همراه درصد مالکیت هر یک در تحلیل شتران را نشان می‌دهد.

سهامداران شتران

در حالت تلفیقی 39٫38 درصد از شرکت پالایش نفت تهران متعلق به سرمایه‌گذاری‌های استانی است که در قالب سهام عدالت نمایش داده شده است. در سامانه تحلیل بنیادی انیگما امکان مشاهده تمامی سهامداران تلفیقی این نماد وجود دارد.

سهامداران تلفیقی شرکت پالایش نفت تهران

محصولات و خدمات اصلی

همان‌طور که گفته‌شد محصولات پالایشگاه‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

فرآورده‌های اصلی

فرآورده‌های اصلی شرکت شامل گاز مایع، بنزین، نفت سفید، نفت کوره و سوخت‌های هوایی سبک و سنگین هستند که جهت توزیع به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تحویل داده می‌شوند. بنزین تولیدی در شرکت پالایشگاه نفت تهران با گوگرد کمتر از یک ppm عرضه و نفت سفید و نفت گاز تولیدی این شرکت با گوگرد کمتر از 40 و 50 ppm تولید می‌شوند.

نمودار مقایسه‌ای تولید فرآورده‌های اصلی

فرآورده‌های ویژه

این فرآورده‌ها شامل نفتا، وکیوم باتوم، روغن پایه مرغوب، آیزوریسایکل، گوگرد و هیدروژن سولفوره هستند. این شرکت تامین‌کننده خوراک صنایع بزرگی نظیر شرکت‌های نفت ایرانول، پاسارگاد، بهران، پارس، سپاهان، پتروشیمی تبریز و… است.

نمودار مقایسه‌ای تولید فرآورده‌های ویژه

مقدار، قیمت و مبلغ فروش در تحلیل بنیادی شتران

شرکت پالایش نفت تهران در دوره 12 ماهه منتهی به تاریخ 1401/12/29، 13 میلیون و 570 هزار متر مکعب از محصولات خود را به‌فروش رسانده است. در تحلیل شتران عمده فروش شرکت از محصولات نفت گاز، انواع بنزین موتور و نفت کوره بوده است. پیش‌بینی می‌شود فروش شرکت در پایان سال مالی 1402 به‌میزان سال 1401 باشد.

مقدار فروش محصولات در شتران

در این تحلیل نرخ فروش بنزین برابر با نرخ بنزین اکتان 87 طبق فرمول مصوبه پالایش و پخش با استفاده از نرخ‌های آخرین نشریه پالایشی پلتس، نرخ فروش نفت گاز شرکت برابر با آخرین نفت گاز 0٫25 درصد سولفور خلیج‌فارس و نرخ فروش نفت کوره داخلی و صادراتی شرکت معادل آخرین نرخ نفت کوره 380 خلیج‌فارس به‌علاوه 1 دلار در نظر گرفته شده است. در ادامه جدول زیر جزئیات قیمت فروش محصولات شتران برای 4 دوره مالی گذشته و همچنین پیش‌بینی آن برای سال مالی پیش‌رو آورده شده است.

قیمت فروش شرکت پالایش نفت تهران

درآمد حاصل از فروش محصولات شرکت پالایش نفت تهران در پایان سال مالی 1401، حدود 220 هزار میلیارد تومان بوده است. این مبلغ نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 78 هزار میلیارد تومان (55 درصد) افزایش را تجربه کرده است. این افزایش به‌دلیل افزایش نرخ تسعیر ارز، نرخ‌های جهانی و افزایش مقدار فروش است. لازم به ذکر است تمامی این درآمد حاصل از فروش داخلی است و باتوجه به نیاز داخلی این شرکت برنامه صادراتی ندارد.

مبلغ فروش در تحلیل بنیادی شتران

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه در تحلیل شتران

خوراک دریافتی شرکت در تحلیل بنیادی شتران شامل نفت خام میادین نفتی اهواز، آسماری و دزفول شمالی است که از طریق خط لوله 26 اینچی دریافت می‌شود. در جدول زیر مقدار، قیمت و مبلغ مصرف مواد اولیه شرکت در 5 دوره مالی گذشته نمایش داده شده است. طبق این جدول بهای تمام‌شده مواد مصرفی در دوره‌ی 12 ماهه منتهی به اسفندماه 1401 مبلغ 188٬956 میلیارد تومان بوده که نسبت به سال قبل (1400) 47 درصد افزایش یافته است.

مواد اولیه در تحلیل شتران

سربار شتران

در تحلیل شتران اقلام سربار شرکت پالایش نفت تهران شامل حقوق و مزایا، استهلاک و سوخت طبق جدول زیر گزارش شده است. هزینه سربار در پایان دوره 12 ماهه سال 1401 مبلغ 4٬424 میلیارد تومان بوده است. باتوجه به افزایش نرخ 30 درصدی حقوق و مزایا در سال 1402 پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال این مبلغ به 5 هزار میلیارد تومان برسد.

سربار

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی شتران

باتوجه به صورت سود و زیان در تحلیل شتران، هزینه‌های مالی در سال مالی 1401 حدود 384 میلیارد تومان بوده است که پیش‌بینی می‌شود این هزینه تا پایان سال مالی 1402 به 902 میلیارد تومان برسد. در صورتی‌که هزینه‌های مالی مدیریت نشود تبعات بالا رفتن ریسک نقدینگی را در شرکت به‌همراه خواهد داشت. باتوجه به این تحلیل، سود شتران در پایان سال جاری 23٬474 میلیارد تومان برآورد شده است.

صورت سود و زیان در تحلیل شتران

سود مجمع (DPS) شتران

در حال حاضر شرکت پالایش نفت تهران با سرمایه 27٬500 میلیارد تومان مشغول به فعالیت است. در این بخش سود خالص و سود نقدی این شرکت برای 3 سال متوالی آورده شده است.

سال مالی منتهی بهسود خالص (ریال)سود نقدی (ریال)درصد تقسیم سود
1400/12/29905230٪25
1399/12/301٬477200٪13٫5
1398/12/29744170٪22٫8

زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه شتران منتهی به سال مالی 1400، 1401/04/29 بود. تاریخ و نحوه پرداخت سود شتران به‌شرح زیر است:

 1. سهامداران حقیقی و صندو‌ق‌های سرمایه‌گذاری از تاریخ 1401/05/31 و سهامداران حقوقی نیز از تاریخ 1401/09/26 از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه پرداخت شد.
 2. سهامداران حقیقی فاقد کد سجام از تاریخ 1401/07/20 لغایت 1401/12/15 به‌همراه داشتن کارت ملی و مراجعه به شعب بانک تجارت نسبت به دریافت سود خود اقدام کردند.
 3. صندوق‌های سرمایه‌گذاری فاقد کد سجام سود خود را از تاریخ 1401/08/01 با ارسال نامه ممهور به مهر شرکت، روزنامه رسمی و اعلام شماره حساب دریافت کردند.

محاسبه‌ی EPS و P/E تحلیلی منتهی به 1402/12/29

در تحلیل بنیادی شتران برای محاسبه EPS تحلیلی، افزایش نرخ تورم در سال 1402، 30 درصد و میانگین قیمت دلار 40 هزار تومان در نظر گرفته شده است. در این تحلیل نرخ نفت خام سنگین خریداری شده برابر با فرمول زیر می‌باشد.

میانگین (نفت عمان، نفت دبی و میانگین وزنی نفت برنت) -6

باتوجه به مفروضات فوق ای پی اس تحلیلی شتران برای سال مالی 1402 معادل 854 ریال پیش‌بینی شده است. قیمت پایانی شتران در تاریخ 1402/04/12 در سایت http://www.tsetmc.com (5٬130 ریال) است؛ بنابراین نسبت P/E فوروارد در تحلیل شتران 6٫0 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی شتران

نمودار قیمتی در تحلیل شتران

نمودار زیر روند قیمتی شتران را نشان می‌دهد. این نماد در سال 99 به بالاترین ارزش بازار خود حدود 222 هزار میلیارد تومان رسید. باتوجه به قیمت روز این سهم در تاریخ 1402/04/12 (5٬130 ریال)، ارزش بازار شتران 141 هزار میلیارد تومان است. ارزش سهام شرکت پالایش نفت تهران در این بازه زمانی 36 درصد افت داشته است.

نمودار قیمتی

سوالات متداول

P/E فوروارد شتران چقدر است؟

باتوجه به قیمت روز سهام در تاریخ نگارش مقاله نسبت پی بر ای شتران 6٫0 محاسبه شده است.

مجمع عمومی عادی سالیانه شتران چه زمانی بود؟

زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه شتران منتهی به سال مالی 1400، 1401/04/29 بود.

ای پی اس تحلیلی شتران برای سال مالی 1402 چقدر است؟

EPS تحلیلی شتران در پایان سال مالی 1402 مبلغ 854 ریال برآورد شده است.

1.6/5 - (5 رای)
۱۰ دیدگاه
 1. دلار ۴۰ تومن گرفتی برادر و کرک اسپرد متوسط رو گرفتی حدود ۸
  کرکت منطقی ولی دلارت رو باید همون ۲۸۵۰۰ میگرفتی
  اگر دولت تخفیف های ابن صنعت رو برداره دلار رو میکنه ۳۸ تومن که در مجموع بازم به ضرر پالایشگاه ها خواهد بود

  1. انیگما یک پلتفرم تحلیل بنیادی است و این امکان وجود دارد که مفروضات خود را وارد کرده و نتیجه تحلیل را بر اساس آن مشاهده کنید.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا