تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی وبهمن «شرکت سرمایه‌گذاری بهمن»

تحلیل وبهمن به‌عنوان یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری بورسی در این مقاله بررسی شده است. برای تحلیل بنیادی و ارزش‌گذاری دقیق این شرکت، علاوه بر محاسبه ارزش روز پورتفوی بورسی، ارزش دارایی‌های غیربورسی این شرکت نیز برآورد شده است. درمقاله تحلیل بنیادی چیست نحوه تحلیل بنیادی شرکت‌ها و انواع روش‌های آن آموزش داده شده است.

شركت سرمايه‌گذاری بهمن در سال 1381 تأسيس و به‌صورت سهامی عام به ثبت رسیده است. این شرکت در بهمن ماه سال 1383 با موضوع فعالیت در زمینه سرمایه‌گذاری و با نماد وبهمن، در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. در ادامه این مقاله با انواع فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های بورسی و غیربورسی این شرکت و ارزش دارایی‌های آن آشنا خواهید شد.

جایگاه وبهمن در صنعت

شرکت سرمایه‌گذاری بهمن عمدتا در زمینه‌های خودرو، ساخت قطعات و فلزات اساسی فعالیت دارد. 43 درصد از فعالیت این شرکت در بخش خودرو و ساخت قطعات، 30 درصد در زمینه فلزات اساسی و 27 درصد در سایر بخش‌ها است.

صنایع در تحلیل وبهمن

سهامداران وبهمن

اصلی‌ترین سهامدار نماد وبهمن یکی از هلدینگ‌های تخصصی چندرشته‌ای با نام گروه بهمن است. این شرکت با نماد خبهمن عمدتا در زمینه خودرو و قطعات در بازار سرمایه فعالیت می‌کند. می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این شرکت مقاله تحلیل خبهمن را مطالعه کنید.

سرمایه‌گذاری سامان مجد با در اختیار داشتن 16.25 درصد سهام، در جایگاه دوم سهامداران وبهمن قرار دارد. در جدول زیر، لیست سهامداران بالای 1 درصد شرکت سرمایه‌گذاری بهمن طبق گزارشات منتشر شده در کدال و درصد مالکیت آن‌ها از این نماد نمایش داده شده است.

سهامداران وبهمن

همانطور که در جدول مشاهده می‌شود، در حالت تلفیقی، شرکت صنایع تولیدی کروز به همراه زیرمجموعه‌های خود حدود 39 درصد از سهام وبهمن را در اختیار دارند. در سایت انیگما می‌توانید تمام سهامداران وبهمن را به همراه زیرمجموعه‌هایشان مشاهده کنید.

سهامداران تلفیقی

تحلیل بنیادی وبهمن

برای ارزش‌گذاری سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری، ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) محاسبه می‌شود. برای به‌دست آوردن ان ای وی وبهمن، تمام دارایی‌های بورسی و غیربورسی آن بررسی و ارزش‌گذاری می‌شوند. برخی تحلیلگران بنیادی ارزش پورتفوی غیربورسی را به دلیل سختی محاسبه آن، معادل بهای تمام شده در نظر می‌گیرند. ارزش‌گذاری دارایی‌های غیربورسی باعث می‌شود ارزش واقعی شرکت دقیق‌تر برآورد شود و بر مبنای آن، می‌توان تصمیمات بهینه‌تری برای خرید، فروش یا نگهداری این سهم اتخاذ کرد. در ادامه برای تحلیل بنیادی وبهمن پرتفوی بورسی و غیربورسی آن مورد بررسی قرار گرفته است.

ارزش‌گذاری پرتفوی بورسی وبهمن

جدول زیر بخشی از پورتفوی بورسی شرکت سرمایه‌گذاری بهمن به همراه ارزش‌گذاری هر یک طبق قیمت روز در تاریخ 23 آذر 1401 است. در مجموع مازاد ارزش پرتفوی بورسی وبهمن حدود 4 هزار و ششصد میلیارد تومان است. برطبق جدول زیر، مشاهده می‌شود که شرکت‌هایی مانند گروه بهمن، ایران خودرو، ملی صنایع مس ایران و فولاد مبارکه اصفهان در پورتفوی بورسی وبهمن وجود دارند.

پرتفوی بورسی وبهمن

ارزش‌گذاری و تحلیل پرتفوی غیربورسی وبهمن

مهم‌ترین‌ شرکت‌های پرتفوی غیربورسی وبهمن باتوجه به آخرین اطلاعات منتشر شده تا 23 آذر ماه 1401 مطابق جدول زیر است. همان‌طور که مشاهده می‌شود، سهم عمده شرکت‌های‌ توسعه ساختمانی بهمن (سرمایه‌گذاری پرنگ)، شرکت داد و ستد آریا، گروه مالی ایرانیان و سرمایه‌گذاری اوین متعلق به وبهمن است.

پرتفوی غیربورسی

طبق تحلیل تیم انیگما، مازاد ارزش غیربورسی این شرکت 2 هزار و 272 میلیارد تومان محاسبه شده است. در ادامه به برخی از نکات تحلیل وبهمن در ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی آن پرداخته شده است:

  • دارایی شرکت داد و ستد آریا در تاریخ 29 اسفند 1400، بیش از 500 میلیارد تومان محاسبه شده است. بر اساس آخرین حقوق صاحبان سهام این شرکت، ارزش خالص دارایی‌های آن را می‌توان حدود 520 میلیارد تومان برآورد کرد.
  • ارزش پرتفوی بورسی گروه مالی ایرانیان، در 29 اسفند 1400، 370 میلیارد بوده است. ارزش خالص این دارایی‌ها با توجه به آخرین حقوق صاحبان سهام این شرکت معادل 250 میلیارد تومان محاسبه شده است.

برای مشاهده دیگر نکات ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی و تغییر مفروضات مورد نظر خود، به تحلیل وبهمن در سایت انیگما مراجعه کنید.

سود هر سهم (EPS) وبهمن

سود هر سهم وبهمن در سال مالی 1400 برابر با 2,453 ریال بوده است. بر اساس سود به دست آمده، پی بر ای تی تی ام وبهمن در دوره 12 ماهه منتهی به 30 آذرماه 1400، 5.7 بوده است. همچنین طبق گزارشات فصلی منتشر شده، نسبت P/S وبهمن در دوره 9 ماهه منتهی به 31 شهریور ماه 1401، 10.7 می‌باشد که در مقایسه با دوره 9 ماهه سال گذشته حدود 15 واحد کاهش داشته است. جدول زیر دیگر نسبت‌های مالی مانند P/B وبهمن و همچنین حاشیه سود خالص و ناخالص این شرکت در دوره مالی را نشان می‌دهد.

نسبت‌های مالی گذشته‌نگر وبهمن

در بخش کدال پلاس سایت انیگما، امکان مقایسه شرکت‌ها و صنایع بر اساس نسبت‌های مالی و پارامترهای مختلف از طریق فیلترنویسی وجود دارد.

سود مجمع (DPS) وبهمن

طبق صورت سود و زیان وبهمن، این شرکت در سال گذشته (دوره 12 ماهه منتهی به 30 آذرماه 1400) به ازای هر سهم، 2,453 ریال سود ساخته است. بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در مجمع عمومی عادی سالیانه این شرکت که در تاریخ 1401/01/25 برگزار شد، سود نقدی وبهمن به ازای هر سهم 40 تومان تصویب شده است. سود تقسیمی وبهمن برای سهامداران حقیقی که در سامانه سجام ثبت نام کرده باشند، در تاریخ 16 خرداد 1401 واریز شده است. جدول زیر زمانبندی پرداخت DPS وبهمن برای تمامی سهامداران حقوقی و حقیقی را نشان می‌دهد.

شرحزمان پرداخت
سهامداران حقیقی دارای حساب کاربری در سجام1401/04/22
سهامداران حقیقی فاقد حساب کاربری در سجام1401/06/01
سبدگردان‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری1401/05/01
سهامداران حقوقی1401/09/10

محاسبه و تحلیل NAV وبهمن

برای محاسبه NAV و تحلیل بنیادی وبهمن حقوق صاحبان سهام آن متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و 1984 میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت ان ای وی هر سهم برای وبهمن 5,469 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت به NAV شرکت (P/NAV) در تاریخ 1401٫09٫23 حدود 47.9 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی وبهمن
5/5 - (1 رای)
۲ دیدگاه
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا