تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی خبهمن «گروه بهمن»

تحلیل سهام خبهمن به‌عنوان یکی از بازیگران عمده صنعت خودرو در این مقاله بررسی شده است. شرکت گروه بهمن در سال 1331 در زمینه حمل و نقل دریایی و حق‌العمل کاری نمایندگی‌های تجاری به نام شرکت خلیج‌کو تاسیس و پس از چندین مرحله تغییر نام‌، نهایتا در سال 1377 به نام گروه بهمن نام‌گذاری شد. این شرکت در سال 1395 با رویکردی جدید و ماموریتی متفاوت، به بخش خصوصی واگذار شد و امروزه نقش موثری در صنعت خودرو به‌ویژه در بخش خودروهای کار و تجاری ایفا می‌کند. در ادامه تحلیل بنیادی خبهمن از طریق محاسبه ان ای وی (NAV) آن پرداخته شده است.

در مقاله تحلیل بنیادی چیست با تحلیل بنیادی شرکت‌های بورسی بیشتر آشنا شوید.

جایگاه خبهمن در صنعت

گروه بهمن به‌عنوان هلدینگ تخصصی چندرشته‌ای به‌صورت عمده در حوزه خودرو فعالیت می‌کند. موضوع اصلی فعالیت این شرکت، سرمایه‌گذاری در سهام، واحدهای صندوق، سایر اوراق بهادار و شرکت‌هایی در زمینه تولید و فروش و همچنین صادرات و واردات انواع خودروهای سبک و سنگین، تجاری، کِشنده و قطعات است.

صنعت گروه بهمن
تحلیل بنیادی خبهمن

حدود 25 درصد از سهام این شرکت در اختیار شرکت سرمایه‌گذاری بهمن می‌باشد. می‌توانید در مقاله تحلیل وبهمن با این شرکت و سایر دارایی‌های بورسی و غیربورسی آن بیشتر آشنا شوید.

سهامداران خبهمن

از سهامداران عمده خبهمن می‌توان به شرکت فن‌پردازان بهمن و سرمایه‌گذاری اندیشه فردا اشاره کرد. دیگر سهامداران بالای 1 درصد گروه بهمن و میزان درصد سهام هریک از آن‌ها در جدول زیر قابل مشاهده می‌باشد.

سهامداران خبهمن

عمده سهامداران گروه بهمن زیرمجموعه صنایع تولیدی کروز هستند و این شرکت با نزدیک به 77 درصد به‌صورت تلفیقی سهامدار عمده خبمهن به‌شمار می‌آید.

سهامداران تلفیقی

محصولات گروه بهمن

شرکت‌های تابعه گروه بهمن شامل بهمن موتور، بهمن دیزل، سیبا موتور، بهمن لیزینگ و ایران دوچرخ می‌باشند.

خودروهای سواری: این خودروها در قالب برندهایی همچون دیگنیتی، فیدلیتی، فیدلیتی پرایم، مزدا و FAW عرضه می‌شوند.

خودروهای کار و تجاری: انواع وانت، خودروهای کِشنده و انواع مینی‌بوس با برندهای بهمن، ایسوزو، FAW، شیلر و پگاسوز به بازار عرضه می‌گردند.

موتورسیکلت: انواع موتورسیکلت در کلاس‌های مختلف نیز با برند ایران‌دوچرخ در سبد محصولات شرکت قرار دارند.

تحلیل بنیادی خبهمن

برای محاسبه ارزش خالص دارایی‌ها  (NAV) میزان دارایی‌های گروه بهمن مورد محاسبه قرار می‌گیرد. این دارایی‌ها شامل سرمایه‌گذاری در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس یا هرگونه سرمایه‌گذاری خارج از بورس مانند خرید املاک و مستغلات، طلا، سکه، ارز و… یا سرمایه‌گذاری در شرکت‌های غیربورسی است. در ادامه میزان ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی خبهمن بررسی شده است.

ارزش‌گذاری پرتفوی بورسی خبهمن

مازاد ارزش پرتفوی بورسی خبهمن در تاریخ 1401/10/05 حدود 10 هزار و 440 میلیارد تومان است. در جدول زیر برخی دارایی‌های بورسی خبهمن قابل مشاهده می‌باشد. طبق جدول زیر عمده سهام شرکت بهمن دیزل متعلق به گروه بهمن است.

پرتفوی بورسی خبهمن

در تحلیل ارزش سهام موجود در پرتفوی بورسی شرکت های سرمایه گذاری ، اگر شرکت در زیرمجموعه بورسی خود سهام مدیریتی داشته باشد یا بتواند تعدادی از اعضای هیئت‌مدیره را مشخص کند، در این صورت معمولا قیمت سهام مدیریتی با پریمیوم نسبت به سهام عادی معامله می‌شوند. به عنوان مثال خبهمن در بهمن دیزل مالک عمده است و سهام مدیریتی دارد. قیمت سهام مدیریتی معمولا می‌تواند بین 15 تا 20 درصد با سهام عادی تفاوت داشته باشد. در این تحلیل فرض شده است که تفاوتی بین این دو قیمت وجود ندارد. اگر بخواهید بین قیمت سهام مدیریتی و سایر سهام‌ تفاوت قائل باشید، می‌توانید بامراجعه به سایت انیگما در قسمت پرتفوی بورسی این تغییرات را اعمال کنید.

ارزش‌گذاری و تحلیل پرتفوی غیربورسی خبهمن

در ادامه پرتفوی غیربورسی خبهمن مورد بررسی قرار گرفته است. این شرکت مالک تمام یا بخشی از شرکت‌های بهمن موتور، کیامهستان، ، سیباموتور و شرکت سرمایه‌گذاری پویاهنگام است. با بررسی آخرین گزارش‌های منتشر شده می‌توان ارزشی در حدود 11 هزار میلیارد تومان برای پرتفوی غیربورسی آن در نظر گرفت.

پرتفوی غیربورسی خبهمن

برای محاسبه بهتر ارزش پرتفوی غیربورسی شرکت های سرمایه گذاری ، باید تمامی شرکت‌های مهم غیربورسی را تحلیل و ارزش‌گذاری کرد. همچنین تحلیل‌های انجام شده در طی زمان باید به‌طور پیوسته به‌روز شوند. در سایت انیگما تمامی تحلیل‌های مربوط به زیرمجموعه‌های غیربورسی گروه بهمن تحلیل و به‌روز می‌شوند. همچنین نکات تحلیلی مهم و مفروضات ارزش‌گذاری هر یک از شرکت‌های زیرمجموعه نیز در سایت قابل دسترس است. همچنین شما می‌توانید ارزش هر یک از شرکت‌ها را تغییر دهید و نتیجه را در همان لحظه مشاهده کنید.

در ادامه ارزش‌گذاری شرکت کیامهستان انجام شده است. برای مشاهده ارزش‌گذاری و نکات تحلیل سایر شرکت‌های مرتبط با خبمهن به سایت انیگما و محصول تحلیل ان‌ای‌وی مراجعه کنید.

  • شرکت کیامهستان در تاریخ 31 شهریور 1401 دارای 900 میلیارد تومان پرتفوی بورسی با بهای تمام شده 150 میلیارد تومان بوده است. همچنین این شرکت مالک 100 درصدی شرکت مانا نوین با بهای تمام شده 10 میلیارد تومان و ارزش روز 1700 میلیارد تومان است. باتوجه به آخرین حقوق صاحبان سهام شرکت، می‌توان ارزش روز آن را معادل 3700 میلیارد تومان دانست.

سود هر سهم (EPS) خبهمن

سود هر سهم خبهمن منتهی به دوره مالی 1400/12/29 برابر با 61 ریال بوده است. نسبت P/E ttm در این دوره مالی 31/3 می‌باشد.

در بخش کدال پلاس انیگما تمامی نسبت‌های مالی گذشته‌نگر شرکت‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری قابل دسترس می‌باشد. همچنین در این بخش امکان مقایسه شرکت‌ها بر اساس پارامترهای مختلف نیز وجود دارد.

سود مجمع (DPS) خبهمن

مجمع عمومی عادی سالیانه خبهمن منتهی به 1400/12/29 در تاریخ 28 تیر 1401 برگزار شد. طبق صورت‌های مالی ارائه شده در این مجمع، EPS خبهمن 61 ریال و میزان سود نقدی خبهمن 7 ریال به ازای هر سهم تصویب شد. سود سهام خبهمن برای سهامداران حقیقی، سبدگردان‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری که در سامانه سجام ثبت‌نام کرده بودند، در تاریخ 1401/06/22 از طریق حساب اعلامی پرداخت شد. سایر سهامداران حقیقی که در سامانه سجام ثبت‌نام نکرده‌اند نیز می‌توانند از ابتدای آذر ماه سال 1401 با مراجعه به یکی از شعب بانک صادرات سود نقدی سهام خود را دریافت کنند.

طبق اطلاعیه منتشر شده در تاریخ 4 تیر 1401، زمان حدودی پرداخت سود نقدی سهامداران حقوقی خبهمن نیمه اول اسفند 1401 می‌باشد که تاریخ دقیق آن در اطلاعیه‌های آتی منتشر خواهد شد.

محاسبه و تحلیل NAV خبهمن

برای تحلیل بنیادی خبهمن و محاسبه NAV آن حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و حدود 15 هزار و 600 میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت NAV هر سهم برای خبهمن 2,767 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت به NAV شرکت (P/NAV) در تاریخ 1401/10/05 در سایت TSE معادل 70/5 درصد است.

تحلیل بنیادی خبهمن

نمودار قیمتی خبهمن

طبق نمودار زیر قیمت سهام خبهمن در تاریخ 1399/06/01 بیشترین قیمت را تجربه کرده است. ارزش با 41 هزار میلیارد تومان بوده است. در تاریخ روز (5 دی 1401) ارزش بازار این سهم با افت 36 درصدی به حدود 26 هزار میلیارد تومان رسیده است.

چارت قیمتی خبهمن

سوالات متداول

NAV خبهمن چقدر است؟

ان ای وی خبهمن باتوجه به ارزش دارایی‌های بورسی و غیربورسی آن در تاریخ 5 دی 1401 برابر با 2,767 ریال است.

مهمترین دارایی‌های بورسی خبهمن کدام است؟

شرکت‌های بهمن دیزل با مازاد ارزش 6 هزار و 800 میلیارد تومان و شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با مازاد ارزش 1,600 میلیارد تومان از مهمترین دارایی‌های پرتفوی بورسی خبهمن هستند.

مجمع خبهمن چه تاریخی است؟

مجمع عمومی سالیانه منتهی به سال مالی 1400 گروه بهمن در تاریخ 1401/04/28 برگزار شد.

سود نقدی خبهمن چقدر است؟

سود نقدی تقسیمی گروه بهمن در سال مالی منتهی به 1400/12/29 برای هر سهم به میزان 7 ریال تعیین شده است.

4.3/5 - (3 رای)
۳ دیدگاه
    1. باتشکر
      تحلیل‌های ما براساس اطلاعات و گزارش‌های منتشر شده شرکت‌ها در سامانه کدال انجام می‌شود.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا