تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی شلرد – شرکت کود شیمیایی اوره لردگان

در این مقاله تحلیل شلرد ، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های کود شیمیایی در غرب کشور، مورد بررسی قرار داده شده است. شرکت کود شیمیایی اوره لردگان در سال 1387، به‌عنوان سهامی عام تاسیس شد و در سال 1400 به بهره‌برداری رسید. در حال حاضر، این شرکت جزو شرکت‌های فرعی شرکت پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان و شرکت نهایی گروه، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس است. این مجتمع در گروه پتروشیمی‌های اوره‌ساز طبقه‌بندی می‌شود. در سال 1390 این شرکت با نماد شلرد در بورس اوراق بهادار تهران در گروه محصولات شیمیایی پذیرفته شد. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی عملکرد مالی شلرد در دوره‌های گذشته و پیش‌بینی تحلیل بنیادی شلرد از طریق محاسبه نسبت‌ P/E فوروارد آن پرداخته شده است.

معرفی محصولات در تحلیل شلرد

امروزه کودهای شیمیایی که به دو گروه کود سیاه و کود سفید تقسیم می‌شوند، در تامین چیزی حدود 40 تا 60 درصد از منابع غذایی جهان نقش دارند. با افزایش روزبه‌روز جمعیت جهان و نیاز بیشتر مردم به گیاهان برای تغذیه، کارشناسان استفاده از کودها را در کشاورزی ضروری اعلام کرده‌اند و کودها در کشاورزی یکی از کالاهای ضروری محسوب می‌شوند.

علاوه بر آن، استفاده از کودهای شیمیایی در صنعت کشاورزی برای کشاورزان آسان و کم‌‌هزینه است. شرکت کود شیمیایی اوره لردگان آمونیاک را با ظرفیت تولید روزانه 2050 تن و اوره را با ظرفیت تولیدی روزانه 3250 تن تولید می‌کند. در تحلیل بنیادی شلرد واحد تولید اوره و آمونیاک، با درصد تکمیل فیزیکی 97.6% در سال 1400 با 24.7 هزار میلیارد تومان مخارج انباشته و 1.7 هزار میلیارد تومان مخارج تکمیلی به بهره‌‌برداری رسید. آمونیاک بسیار مشتعل و سمی است خورندگی بسیار بالایی دارد؛ علاوه بر آن حمل و نقل این ماده دشوار است. همین امر باعث می‌شود عمده آمونیاک تولیدی به اوره تبدیل شود. اوره ازجمله کودهای نیتروژن‌دار جامد مورد استفاده در کشاورزی است که بی‌بو، بی‌رنگ و دارای حلالیت بالا می‌باشد. این ماده به دلیل درصد بالای نیتروژن، هزینه حمل پایین‌تری دارد.

مطالعه مقاله تحلیل صنعت اوره و آمونیاک برای آشنایی بیشتر با این صنعت پیشنهاد می‌شود.

موضوع فعالیت شرکت

شرکت کود شیمیایی لردگان در زمینه‌های زیر فعالیت می‌کند:

  • احداث و راه‌اندازی و بهره‌برداری مجتمع‌های پتروشیمی و كارخانه‌های صنعتی
  • تولید، بازاریابی مجاز، فروش، صدور محصولات پتروشیمی، ذخیره، صادرات، واردات و تبدیل مواد شیمیایی و پتروشیمیایی و فرآورده‌های فرعی و مشتقات ذیربط آن‌ها
  • انجام کلیه فعالیت‌های تولیدی، صنعتی، بازرگانی مجاز، فنی و مهندسی كه به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم مربوط به عملیات مذكور با رعایت قوانین و مقررات مربوطه

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شلرد در بدو تاسیس مبلغ 442 میلیارد ریال بوده است، که طی 6 مرحله افزایش سرمایه به مبلغ 9,000 میلیارد ریال در پایان سال مالی منتهی به 29 اسفند 1400 رسید. در جدول زیر روند افزایش سرمایه این شرکت قابل مشاهده است.

سال ثبت افزایش سرمایهسرمایه جدیددرصد افزایش سرمایهمحل افزایش سرمایه
13979,000,00080مطالبات حال شده و آورده نقدی سهامداران
13965,000,00025مطالبات حال شده و آورده نقدی سهامداران
13954,000,000100مطالبات حال شده و آورده نقدی سهامداران
13942,000,00060مطالبات حال شده و آورده نقدی سهامداران
13921,250,00066مطالبات حال شده و آورده نقدی سهامداران
1390752,515778مطالبات حال شده و آورده نقدی سهامداران

تصویر زیر اسامی سهامداران بالای یک درصد در تحلیل شلرد را نشان می‌دهد. گروه سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی خلیج فارس، مهم‌ترین سهامدار این شرکت با مالکیت حدود 64 درصد است و پس از آن صندوق بازارگردانی خلیج فارس در رتبه دوم قرار دارد.

سهامداران در تحلیل بنیادی شلرد

در سایت انیگما علاوه بر سهامداران عادی، سهامداران تلفیقی را نیز می‌توان مشاهده کرد. سهامداران تلفیقی، آن‌دسته از سهامدارانی هستند که به‌طور غیرمستقیم و به‌واسطه‌ی زیرمجموعه‌های خود مالک یک شرکت هستند. در تحلیل بنیادی شلرد ، صنایع پتروشیمی خلیج فارس مالکیت حدود 70 درصد از سهام شرکت را دارد.

سهامداران تلفیقی شرکت اوره لردگان

قیمت، مقدار و مبلغ فروش در تحلیل شلرد

شرکت کود شیمیایی اوره لردگان به‌واسطه عبور سه خط لوله گاز سراسری از استان چهارمحال بختیاری در فصل زمستان با مشکل تامین خوراک به علت قطعی گاز که با برودت هوا و اولویت‌دهی به تامین گاز مصارف خانگی تشدید می‌یابد، مواجه است. در جدول زیر می‌توان مقدار فروش محصولات شلرد برای 3 دوره مالی و همچنین پیش‌بینی آن برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 1402 را مشاهده کرد.

مقدار فروش در تحلیل شلرد

تصویر زیر قیمت فروش محصولات در تحلیل شلرد را نشان می‌دهد. در تحلیل بنیادی شلرد ، می‌توان از این تصویر نتیجه گرفت که بیشترین قیمت در دوره 6 ماهه منتهی به 31 شهریور 1401، به آمونیاک مایع مربوط بوده است.

قیمت فروش محصولات شرکت

در نهایت آخرین جدول این بخش مربوط به مبلغ فروش محصولات است که با حاصل‌ضرب مقدار فروش در قیمت فروش محصولات برابر است. طبق این جدول مبلغ فروش شرکت در آخرین دوره گزارش شده (دوره ۹ ماهه منتهی به آذرماه 1401) در مجموع مبلغ 5,510 میلیارد تومان بوده است. مبلغ فروش شلرد در سایت انیگما تا پایان سال مالی 1402، 5,666 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

مبلغ فروش شرکت کود شیمیایی اوره لردگان

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی شلرد

در ادامه صورت سود و زیان شلرد برای 3 دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آن برای دوره ۱۲ ماهه منتهی به اسفند سال 1402 قابل‌ مشاهده است. باتوجه‌ به تصویر زیر، بهای تمام شده دوره ۹ ماهه ابتدای سال 1401 شلرد حدود 2 هزار میلیارد تومان بوده است. در تحلیل شلرد ، سود خالص در ۶ ماهه منتهی به شهریور 1401 برابر با 445 میلیارد تومان بوده است. باتوجه‌ به مفروضات در نظر گرفته شده، پیش‌بینی می‌شود در صورتی که سود عملیاتی شرکت در سال 1402 معادل 754 میلیارد تومان باشد، با کسر سایر هزینه‌ها در این سال زیان‌ده خواهد بود.

صورت سود و زیان در تحلیل شلرد

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی به 29 اسفند 1402

برای تحلیل بنیادی شلرد و همچنین پیش‌بینی نسبت P/E هزینه حمل اوره وارداتی 16 دلار به ازای هر تن و اوره گرانوله 281 دلار بر تن لحاظ شده است. در سایت انیگما علاوه بر مقادیر تحلیلی، قابلیت تغییر مفروضات برای دست آوردن مقادیر شخصی نیز فراهم است. همانطور که در بخش پیش مطرح شد، احتمالا شرکت کود شیمیایی اوره لردگان در سال مالی 1402 زیان‌ده خواهد بود و EPS تحلیلی شرکت منفی برآورد شده است. بنابراین P/E شلرد قابل محاسبه نیست.

تحلیل بنیادی شلرد
  • برای آشنایی بیشتر با تحلیل بنیادی و نحوه انجام آن می‌توان به مقاله آموزش تحلیل بنیادی مراجعه کرد.

نمودار قیمتی در تحلیل بنیادی شلرد

باتوجه ‌به نمودار زیر که روند قیمتی سهام شلرد را نشان می‌دهد این شرکت در تاریخ 11 مرداد 1399 به اولین قله قیمتی با ارزش بازار حدود 17 هزار میلیارد تومان رسید. هم‌اکنون قیمت این سهام با توجه به اطلاعات مندرج در سامانه tsetmc.com در محدوده 1,100 تومان با ارزش بازار 10 هزار میلیارد تومان در نوسان است.

روند قیمتی سهم شلرد
3.4/5 - (8 رای)
one
  1. شرکت در سال ۱۴۰۲ دیگر رسانده نخواهد بود و همانند سال 1401 نسبت به بازپرداخت تسهیلات همانند سال 1401اقدام خواهد نمود. بنظر می‌رسد از سال 1402شروع به سوددهی آغاز شود

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا