تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی وتوکا – شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

در مقاله پیش رو تحلیل وتوکا ، به‌عنوان بزرگ‌ترین و معتبرترین هلدینگ لجستیکی زنجیره فولاد انجام شده است. شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد در سال ۱۳۶۷، به‌منظور پشتیبانی و ساخت مجتمع فولاد مبارکه تاسیس شد. پس از راه‌اندازی شرکت فولاد مبارکه، شرکت توکا فعالیت‌های خود را در برنامه‌های توسعه، تامین و تدارک مواد اولیه و تجهیزات و انجام پروژه‌های تخصصی فولاد مبارکه، گسترش داد. این شرکت سال 1380 با نماد وتوکا در سازمان بورس و اوراق بهادار پذیرفته شد. در ادامه به تحلیل بنیادی وتوکا محاسبه NAV آن از طریق بررسی عملکرد و ارزش‌گذاری پرتفوی بورسی و غیربورسی شرکت پرداخته شده است.

برای آشنایی بیشتر با مفهوم تحلیل بنیادی (تحلیل فاندامنتال) مطالعه مقاله تحلیل بنیادی چیست پیشنهاد می‌شود.

موضوع فعالیت وتوکا

سرمایه‌گذاری در سهام، سهم‌الشرکه، واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها یا سایر اوراق بهادار و انجام فعالیت‌های در ارتباط با اشخاص سرمایه‌پذیر از فعالیت‌های اصلی وتوکا است. همچنین این شرکت در سرمایه‌گذاری با هدف کسب انتفاع و کنترل عملیات یا نفوذ قابل ملاحظه در سهام، سهم‌الشرکه و سایر اوراق بهادار مشارکت دارد.

از دیگر فعالیت‌های شرکت در تحلیل وتوکا می‌توان به سرمایه‌گذاری در مسکوکات، فلزات گران‌بها و گواهی سپرده‌های بانکی و سپرده‌های سرمایه‌گذاری نزد بانک‌ها و موسسات مالی اعتباری مجاز و ارائه خدمات مرتبط با بازار اوراق بهادار اشاره کرد.

جایگاه وتوکا در صنعت

شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد یکی از هلدینگ‌هایی است که فعالیت‌های متنوعی در 4 گروه حمل و نقل، صنعتی و معدنی، خدماتی، پیمانکاری، مالی و بازرگانی دارد.

جایگاه صنعت وتوکا

در ادامه به بررسی فعالیت این شرکت در هر یک از این بخش‌ها در تحلیل بنیادی وتوکا پرداخته شده است.

گروه حمل و نقل ریلی و جاده‌ایی

در حال حاضر ناوگان ریلی توکاریل و زیرمجموعه آن ۲۶% از کل بار ریلی کشور را حمل می‌‌کنند که معادل ۳۰% بار معدنی کشور است. حمل و نقل توکا نیز با برخورداری از زیرساخت مناسب و تجهیزات ملکی، بر اساس رتبه‌بندی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در زمره ۱۰ شرکت برتر حمل و نقل جاده‌ای کشور به شمار می‌آید.

گروه صنعتی و معدنی

گروه صنعتی توکا با هفت شرکت مانند شرکت‌های صنایع نسوز توکا و فرآورده‌های نسوز آذر به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد نسوز ایران و تنها تولیدکننده محصولات دولومیتی در کشور است.

شرکت‌های معدنی نیز شامل شرکت تهیه و توزیع مواد اولیه استقلال سپاهان با ۳ معدن و همچنین شرکت راهبران فولاد سپاهان در این گروه فعال هستند. این شرکت‌ها طرح‌های توسعه‌ای از جمله ایجاد خط کنسانتره را در دستور کار خود دارند.

گروه پیمانکاری وخدماتی

گروه پیمانکاری توکا با پنج شرکت، در اجرای پروژه‌های صنعتی، ساختمانی، خدماتی و غیره فعالیت دارد. شرکت‌های این مجموعه کلیه خدمات مشاوره، طراحی، تامین، تدارک و ساخت و مدیریت اجرای پروژه، تهیه و تولید سازه‌های بتنی صنعتی و ساختمانی، ایجاد و نگهداری فضای سبز و… را ارائه می‌دهند. شرکت مهندسی ساخت و توسعه و مدیریت صنایع توکا، توکا بتن، توکا سبز، بهسازان صنایع خاورمیانه و توکا نیرو سپاهان شرکت‌های این گروه هستند.

گروه مالی و بازرگانی

این گروه در زمینه بازرگانی داخلی و خارجی، تامین قراضه موردنیاز مجتمع فولاد مبارکه و همچنین خرید و فروش محصولات فولادی فعال هستند. ازجمله شرکت توکا تدارک و فولاد کالا فوکا با پیشرفته‌ترین تکنولوژی فرآوری قراضه، شرکت صنایع برش ورق‌های فولادی، شرکت آینده بهتر و شرکت سرمایه‌گذاری توسعه توکا که عمدتا مباحث مربوط به راهبری سهام شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه، آماده‌سازی شرکت‌ها برای ورود به فرابورس و بورس، پرتفوگردانی، سبدگردانی و اداره امور سهامداران هلدینگ و زیرمجموعه را بر عهده دارند.

سرمایه و ترکیب سهامداران وتوکا

سرمایه وتوکا در بدو تاسیس مبلغ 3 میلیون ریال بوده که طی چندین مرحله افزایش سرمایه به مبلغ 4٬030٬000 میلیون ریال (شامل 4٬030 میلیون سهم به ارزش اسمی هر سهم 1٬000 ریال) رسیده است.

در جدول زیر لیست سهامداران بیش از یک درصد وتوکا قابل مشاهده است. عمده سهام این شرکت متعلق به شرکت فولاد مبارکه اصفهان است. از دیگر سهامداران درصدی در تحلیل بنیادی وتوکا می‌توان به شرکت سرمایه‌گذاری مهرگان تامین پارس و سرمایه‌گذاری صدر تامین اشاره کرد.

سهامداران وتوکا

در محصول سهامداران بورس انیگما تمامی سهامداران بالای یک درصد و حقوقی‌های زیر یک درصد شرکت‌ها که در کدال گزارش داده شده‌اند، به‌صورت عادی و تلفیقی قابل مشاهده است.

در حالت تلفیقی هر شرکت با شرکت مادر خود نمایش داده می‌شود. بخشی از سهامداران وتوکا به‌صورت تلفیقی در جدول زیر نمایش داده شده است.

سهامدارن تلفیقی سرمایه‌گذاری توکا فولاد

تحلیل بنیادی وتوکا

از آن‌جا که وتوکا یک شرکت سرمایه‌گذاری است، برای تحلیل آن باید ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) آن را محاسبه کرد. شرکت‌های سرمایه‌گذاری‌ دارای دو نوع دارایی هستند. نوع اول شامل سرمایه‌گذاری در شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس است که به آن پرتفوی بورسی می‌گویند. نوع دوم، هرگونه سرمایه‌گذاری که در بورس نباشد، مانند سرمایه‌گذاری در فلزات گران‌قیمت، املاک و مستغلات، اوراق و… یا سرمایه‌گذاری در دیگر شرکت‌هایی که در بورس حضور ندارند. این نوع سرمایه‌گذاری پرتفوی غیربورسی شرکت را تشکیل می‌دهد. در ادامه پرتفوی بورسی و غیربورسی در تحلیل وتوکا بررسی شده است.

مازاد ارزش پرتفوی بورسی در تحلیل وتوکا

مازاد ارزش پرتفوی بورسی وتوکا در تاریخ 1402/02/12 حدود 4٬238 میلیارد تومان است. 52 درصد از سهام شرکت تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا متعلق به وتوکا است. در جدول زیر بخشی از پرتفوی بورسی در تحلیل بنیادی وتوکا قابل مشاهده است.

پرتفوی بورسی در تحلیل وتوکا

می‌توانید با مراجعه به سایت انیگما، قیمت روز هر یک از شرکت‌های پرتفوی بورسی را تغییر دهید و مازاد ارزش پرتفو بورسی و ان‌ای‌وی وتوکا را با توجه به قیمت‌های مدنظر خود مشاهده کنید.

ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی در تحلیل بنیادی وتوکا

شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد سهامدار عمده شرکت توکا تولید اسپادان است. مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی وتوکا که بخشی از آن در جدول زیر آمده است، 3٬411 میلیارد تومان است.

پرتفوی غیربورسی در تحلیل بنیادی وتوکا

نکات تحلیل:

  • شرکت ورق‌های پوشش‌دار تاراز چهارمحال سالیانه حدود 150 هزار تن ورق گالوانیزه تولید می‌کند که از این محل می‌تواند در سال 1402 با فرض دلار 35٬000 تومان حدود 3٬400 میلیارد تومان فروش و 400 میلیارد تومان سود خالص داشته باشد.

سایر نکات تحلیل ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی وتوکا در سایت انیگما قابل مشاهده است. لازم به ذکر است که انیگما پرتفوی غیربورسی تمامی شرکت‌های سرمایه‌گذاری را انجام داده و در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در نظر گرفتن مازاد ارزش دارایی‌های غیربورسی باعث افزایش دقت در محاسبه ان ای وی شرکت‌های سرمایه‌گذاری می‌شود.

سود هر سهم (EPS) وتوکا

در تحلیل وتوکا ، سود خالص شرکت به ازای هر سهم برای پایان سال مالی 1400، 1٬240 ریال بوده است. مطابق جدول زیر نسبت پی بر ای این شرکت در پایان دوره 9 ماهه منتهی به آذرماه 1401، 6٫2 محاسبه شده است. همچنین حاشیه سود ناخالص وتوکا در همین دوره 361 درصد است. در جدول زیر نسبت‌هایی چون P/S ،P/B و حاشیه سود خالص وتوکا برای دوره‌های مالی گذشته قابل مشاهده است.

نسبت‌های مالی شرکت سرمای‌گذاری توکا فولاد

سود مجمع (DPS) در تحلیل وتوکا

مجمع عمومی عادی سالیانه وتوکا منتهی به سال مالی 1400 در تاریخ 1401/03/28 برگزار شد. در این مجمع به ازای هر سهم 320 ریال سود نقدی تقسیم شده است.

سود سهامداران حقیقی، صندوق‌ها و سبدگردان‌ها از تاریخ 1401/10/19 به شماره حساب معرفی‌شده از طریق سامانه سجام پرداخت شد. همچنین سهامداران حقوقی نیز به همین طریق از تاریخ 1401/11/20 لغایت 1401/11/27 نسبت به دریافت سود خود اقدام کردند.

محاسبه و تحلیل NAV وتوکا

برای محاسبه NAV و تحلیل بنیادی وتوکا ، حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل شده است که چیزی حدود 1٬200 میلیارد تومان است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام، مازاد ارزش بورسی و غیربورسی وتوکا بر تعداد سهام شرکت، NAV هر سهم وتوکا به دست می‌آید. NAV وتوکا در تاریخ 12 اردیبهشت‌ماه 1402، 21٬987 ریال محاسبه شده است. با تقسیم قیمت روز وتوکا در این تاریخ بر NAV شرکت، نسبت P/NAV در تحلیل وتوکا 64٫8 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی وتوکا

مقاله پیشنهادی: آموزش تحلیل بنیادی

تجربه نشان داده است که در تحلیل بنیادی، P/NAV سهام شرکت‌ها تا حدود 60 الی 70 درصد رشد می‌کند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله استراتژی معاملاتی P/NAV را بخوانید.

نمودار قیمتی وتوکا

چارت زیر نشان‌دهنده روند قیمتی سهام وتوکا است. قیمت سهام وتوکا در تاریخ 1399/04/18 به بالاترین مقدار خود (32٬960 ریال) رسید. سپس قیمت سهام این شرکت ریزش داشته است. اما در حال حاضر باتوجه به بازار کنونی، روند صعودی این سهم قابل مشاهده است. در تحلیل وتوکا ، قیمت سهام وتوکا امروز (تاریخ 1402/02/12) در سایت www.tsetmc.com معادل 14٬240 ریال به ارزش بازار 5٬799 میلیارد تومان است.

نمودار قیمتی شرکت

سوالات متداول

تاریخ برگزاری مجمع سالیانه وتوکا چه زمانی است؟

تاریخ برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه وتوکا منتهی به سال مالی 1400، 1401/03/28 بود.

سهامداران عمده وتوکا چه کسانی هستند؟

شرکت فولاد مبارکه با مالکیت 56 درصد، سهامدار عمده وتوکا است.

پی به ناو وتوکا چقدر است؟

در تحلیل وتوکا ، P/NAV این شرکت برابر با 64٫8 درصد است.

4.2/5 - (5 رای)
۲ دیدگاه
  1. خدا بگم این سهم وتوکا رو چکار کنه منو بدبخت کرده خونه نشین شدم با هزار امید پول گذاشتم تو این بدبخت شدم دار ندارم سی تومان پول گذاشتم تو این سهم بدبختم کرده زندگیم نابود شده خدا باعث بانی رو لعنت کنه

    1. سلام دوست عزیز، امیدواریم هرچه سریع‌تر ضررتون جبران بشه
      ما به شما پیشنهاد می‌کنیم برای کسب سود بهتر در بازار سرمایه، روی سهم‌هایی با P/NAV پایین‌تر سرمایه‌گذاری کنید.
      برای راهنمایی بیشتر می‌تونید با کارشناسان انیگما نیز در ارتباط باشید.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا