تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی وصندوق «شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری»

شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری در تاریخ 1379/06/31 در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. سرمایه‌گذاری در طرح‌ها یا سهام شرکت‌های فعال در زمینه تهیه، تولید و تأمین انواع مواد اولیه نفتی، پتروشیمی و همچنین حوزه‌ی انرژی شامل آب و برق از فعالیت اصلی این شرکت است. شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری از اواخر سال 1394 به‌عنوان هلدینگ انرژی فعالیت کاری خود را روی موضوعات مرتبط با نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی متمرکز کرد تا با بهره‌گیری از ظرفیت‌های ویژه نسبت به ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای سهامداران خود اقدام نماید. در این مقاله به تحلیل بنیادی وصندوق و محاسبه NAV هر سهم آن پرداخته شده است.

جایگاه وصندوق در صنعت

شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری در حال حاضر در صنعت شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی در بازار اول بورس درج شده است. این شرکت در راستای کسب سود مناسب، حضور فعال در صنایع دارای مزیت نسبی در کشور را در اولویت فعالیت‌های خود قرار داده است. بر این اساس و با توجه به بهره‌مندی کشورمان از منابع غنی نفت و گاز و معادن مختلف و نیز دانش مناسب در این صنایع، سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی و صنایع معدنی در اولویت فعالیت‌های سرمایه‌گذاری این شرکت قرار گرفته است.

صنعت وصندوق

سهامداران وصندوق

صندوق بازنشستگی کشوری با 49٫32 درصد از سهامدران عمده این شرکت است. در جدول زیر لیست سهامداران بالای یک درصد وصندوق قابل مشاهده است. از دیگر سهامداران عمده شرکت می‌توان به شرکت سرمایه‌گذاری آتیه صبا و بیمه مرکزی اشاره کرد.

سهامداران وصندوق

صندوق بازنشستگی کشوری به همراه شرکت‌های زیرمجموعه خود 55٫39 درصد سهام این شرکت را در اختیار دارد. در ادامه بخشی از سهامداران این شرکت به‌صورت تلفیقی نشان داده شده است.

سهامداران تلفیقی وصندوق

در سایت انیگما تمامی سهامداران بالای یک درصد و حقوقی‌های زیر یک درصد شرکت‌های سرمایه‌گذاری به صورت عادی و تلفیقی وجود دارد.

تحلیل NAV وصندوق

برای بررسی دارایی‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری و محاسبه ارزش خالص این دارایی‌ها (NAV) باید مازاد ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی آن مورد بررسی قرار گیرد.

دارایی‌های بورسی آن دسته از سرمایه‌گذاری‌هایی است که در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس، انجام می‌شود. سرمایه‌گذاری‌های خارج از بورس مانند خرید ملک، طلا، سکه، ارز و… و همچنین سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که در بورس حضور ندارند، دارایی‌های غیربورسی شرکت‌ها نام دارد.

پرتفوی بورسی وصندوق

می‌توان گفت مهمترین سهم که بیشترین مازاد ارزش را در پرتفوی بورسی  وصندوق ایجاد کرده است، پتروشیمی جم است. همچنین بخشی از سهام پتروشیمی‌های فناوران، نوری و امیرکبیر نیز از دارایی‌های بورسی مهم وصندوق می‌باشند. در ادامه بخشی از پرتفوی بورسی وصندوق به‌همراه ارزش بازار و سود هر یک نمایش داده شده است.

پرتفوی بورسی وصندوق

قابل ذکر است که وجود دو بار نام پتروشیمی جم در این جدول به دلیل افزایش سرمایه شرکت پتروشیمی جم است. حق تقدم پتروشیمی جم دارای مازاد ارزش 4 هزار و 450 میلیارد تومان می‌باشد. در مجموع مازاد ارزش پرتفوی بورسی وصندوق در تاریخ 1401٫03٫04 حدود 60 هزار و 500 میلیارد تومان محاسبه شده است.

پرتفوی غیربورسی وصندوق

ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی یکی از بخش‌های مهم در محاسبه NAV می‌باشد که توسط بسیاری از تحلیلگران نادیده گرفته می‌شود. در پرتفوی غیربورسی وصندوق، شرکت‌های ارزنده‌ای همچون صنایع پتروشیمی مسجدسلیمان (که مالکیت 66 درصدی آن در اختیار وصندوق است)، شرکت صبافولاد خلیج‌فارس و پتروشیمی ایلام حضور دارند. ارزش پرتفوی غیربوسی این شرکت در تاریخ 4 خرداد حدود 63 هزار و 600 میلیارد تومان است.

پرتفوی غیربورسی وصندوق

  • شرکت پتروشیمی مسجد سلیمان در اوایل سال 1400 به بهره‌برداری رسیده است. این طرح دارای ظرفیت تولید 680 هزار تن آمونیاک و 1 میلیون و 75 هزار تن اوره است که می‌تواند در سال، 57 هزار تن آمونیاک و 1 میلیون و 75 هزار تن اوره بفروشد. این شرکت می‌تواند از این محل در سال 1401 با فرض دلار 25000 تومان و اوره 400 دلار حدود 11000 میلیارد تومان فروش و 5600 میلیارد تومان سود خالص داشته باشد.
  • فاز اول شرکت صبافولاد خلیج‌فارس به ظرفیت 1 میلیون و 100 هزار تن بریکت آهن اسفنجی در حال بهره‌برداری است. پیش‌بینی می‌شود این شرکت در سال 1400 بتواند با فروش 600 هزار تن محصول با فرض شمش 600 دلار و دلار 25000 تومان به فروش 8000 میلیارد تومانی و سود خالص 4000 میلیارد تومانی دست پیدا کند.

شما می‌توانید تحلیل به‌روز و نکات ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی این شرکت را در تحلیل بنیادی وصندوق مشاهده کنید.

محاسبه NAV وصندوق

برای محاسبه NAV وصندوق حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و بیش از 11 هزار و 600 میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام، مازاد ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام وصندوق، NAV هر سهم این شرکت 33,300 ریال به دست می‌آید. نسبت قیمت روز در تاریخ 1401٫03٫04 در سایت TSE تقسیم بر NAV شرکت (P/NAV) 43,9 درصد است.

تحلیل بنیادی وصندوق

  • برای دریافت مشاوره رایگان و ارتباط با کارشناسان انیگما اطلاعات تماس خود را در بخش دیدگاه‌ها وارد کنید.

تحلیل بنیادی سهم وصندوق

با توجه به استراژی معاملاتی در شرکت‌های سرمایه‌گذاری نسبت قیمت به خالص ارزش دارایی‌های وصندوق در حال حاضر در سطوح نسبتا خوب و کم ریسکی قرار دارد. هرچه این نسبت بیشتر کاهش پیدا کند، این سهم می‌تواند جذابیت بیشتری برای سرمایه‌گذاران داشته باشد.

1.5/5 - (2 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا