تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی وتوشه «شرکت سرمایه‌گذاری پارس توشه»

شرکت سرمایه‌گذاری پارس توشه در سال 1357 با هدف تحصیل و تملک سهام شرکت‌های صنعتی و تجاری تأسیس شده است. این شرکت در سال 1374 با نماد «وتوشه» در فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در بورس درج شد. در این مقاله به تحلیل بنیادی وتوشه و محاسبه NAV سهام این شرکت پرداخته شده است.

جایگاه وتوشه در صنعت

شرکت سرمایه‌گذاری پارس توشه طبق طبقه‌بندی سازمان بورس در صنعت سرمایه‌گذاری قرار گرفته است. عمده‌ترین سرمایه‌گذاری‌های این شرکت در صنعت لوازم خانگی برقی، صنعت روشنایی و صنعت شیمیایی است. هر کدام از این صنعت‌ها با توجه به ماهیت فعالیت‌ها با فرصت‌ها و ریسک‌های خاص آن صنعت روبه رو هستند که به تبع آن، شرکت را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهند. در ادامه میزان سرمایه‌گذاری این شرکت در صنایع مختلف به صورت نموداری نمایش داده شده است.

صنایع وتوشه

سهامداران وتوشه

سهامدار اصلی وتوشه، شرکت سرمایه‌گذاری کوشاپیشه است که بیش از نیمی از سهام شرکت را در اختیار دارد. در جدول زیر، لیست سهامداران بالای یک درصد و درصد مالکیت آن‌ها از این نماد نمایش داده شده است.

سهامداران وتوشه

شرکت سرمایه‌گذاری کوشا پیشه به همراه زیرمجموعه‌هایش، 55.72 درصد از سهام وتوشه را در اختیار دارد. در سایت انیگما سهامداران تمامی شرکت‌ها به صورت تلفیقی به همراه شرکت مادر قابل مشاهده است که بخشی از آن برای نماد وتوشه آمده است.

سهامداران تلفیقی وتوشه

تحلیل NAV وتوشه

برای ارزش‌گذاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری مانند وتوشه، باید ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) محاسبه شود. برای به‌دست آوردن NAV شرکت، تمام دارایی‌های بورسی و غیربورسی آن بررسی و ارزش‌گذاری می‌شوند. این دارایی‌ها شامل سرمایه‌گذاری در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس یا هرگونه سرمایه‌گذاری خارج از بورس مانند خرید املاک و مستغلات، طلا، سکه، ارز و… است. در ادامه ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی وتوشه مورد بررسی قرار گرفته است.

پرتفوی بورسی وتوشه

مازاد ارزش پرتفوی بورسی وتوشه در تاریخ 1400/08/24 حدود 5 هزار و 400 میلیارد تومان است. همانطور که مشاهده می‌کنید، وتوشه 88 درصد از سهام شرکت پارس خزر و همچنین 88 درصد از سهام شرکت لامپ پارس شهاب را در اختیار دارد. در جدول زیر برخی دارایی‌های بورسی وتوشه را مشاهده می‌کنید.

پرتفوی بورسی وتوشه

پرتفوی غیربورسی وتوشه

مهم‌ترین‌ شرکت‌های پرتفوی غیربورسی وتوشه باتوجه به آخرین اطلاعات منتشر شده تا 24 آبان ماه ۱۴۰۰ مطابق جدول زیر است. مجموع مازاد ارزش غیربورسی وتوشه حدود 434 میلیارد تومان است.

پرتفوی غیربورسی وتوشه

برای مشاهده دیگر شرکت‌های پرتفوی وتوشه و نحوه ارزش‌گذاری هریک از این شرکت‌ها به سایت Enigma.ir  مراجعه کنید.

محاسبه NAV  وتوشه

برای محاسبه NAV وتوشه حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و حدود 948 میلیارد تومان است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت، NAV هر سهم برای وتوشه 13،658 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت روز در تاریخ 1400/08/24  در سایت www.tsetmc.com تقسیم بر NAV شرکت (P/NAV) 43٫6 درصد است.

تحلیل بنیادی وتوشه

تحلیل سهم وتوشه

به‌طور کلی فرمول یا محاسبه مشخصی برای ارزش‌گذاری مقایسه‌ای در روش NAV وجود ندارد؛ اما به‌طور سنتی P/NAV  برای این سهم باید حدود 60 تا 70 درصد باشد. باتوجه به محاسبات انجام شده P/NAV وتوشه 43٫6 درصد است. پس می‌توان انتظار داشت ارزش سهم وتوشه در آینده افزایش یابد.

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا