تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی وپترو «شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی»

شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی یک هلدینگ تخصصی چندرشته‌ای است که با استفاده از توان مدیریتی و با هدف مشارکت مردم در امر سرمایه‌گذاری در سال 1370 تأسیس شد. این شرکت در سال 1385، با نماد «وپترو» در سازمان بورس اوراق بهادار درج شده است. شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشمی چندین شرکت فرعی و تابعه دارد. در این مقاله به تحلیل بنیادی وپترو و محاسبه NAV سهام این شرکت پرداخته شده است.

جایگاه وپترو در صنعت

شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی در سال 1373 به‌عنوان نخستین شرکت خصوصی سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی و یکی از بزرگترین هلدینگ‌ها شروع به فعالیت کرد. این شرکت، اکنون با گذشت 28 سال از زمان شروع فعالیت توانسته به یکی از بزرگترین هلدینگ‌ها در صنعت پتروشیمی تبدیل شود. فعالیت این شرکت مشتمل بر سه بخش لاستیک و پلاستیک، محصولات شیمیایی، انبوه‌سازی، املاک و مستغلات است. عمده فعالیت این شرکت در محصولات شیمیایی است.

جایگاه وپترو

سهامداران وپترو

وپترو، جزو واحدهای تجاری فرعی شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز پتروشیمی تأمین (تاپیکو-سهامی عام) است. این شرکت 67٫40 درصد از سهام وپترو را در اختیار دارد. در جدول زیر، لیست مهمترین سهامداران و درصد مالکیت آن‌ها از این نماد نمایش داده شده است.

سهامداران وپترو

می‌توان تمامی سهامداران این شرکت و سایر شرکت‌های سرمایه‌گذاری و تولیدی را به صورت عادی و تلفیقی در سایت انیگما مشاهده کرد. در ادامه بخشی از فهرست سهامداران وپترو به‌صورت تلفیقی نمایش داده شده است.

سهامداران تلفیقی وپترو

همانطور که در جدول مشاهده می‌شود، سازمان تأمین اجتماعی به همراه زیرمجموعه‌هایش، 69٫18 درصد از سهام وپترو را به صورت تلفیقی در اختیار دارد. شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی واحد تجاری نهایی، شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی است.

سهامداران و زیرمجموعه ها وپترو

تحلیل NAV  وپترو

برای ارزش‌گذاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری مانند وپترو، باید ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) محاسبه شود. برای به‌دست آوردن NAV شرکت، تمام دارایی‌های بورسی و غیربورسی آن بررسی و ارزش‌گذاری می‌شوند. این دارایی‌ها شامل سرمایه‌گذاری در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس یا هرگونه سرمایه‌گذاری خارج از بورس مانند خرید املاک و مستغلات، طلا، سکه، ارز و… است. در ادامه ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی وپترو مورد بررسی قرار گرفته است.

پرتفوی بورسی وپترو

مازاد ارزش پرتفوی بورسی وپترو در تاریخ 1400/07/12 حدود دو هزار و سیصد میلیارد تومان است. همانطور که در لیست پرتفوی بورسی وپترو پیداست، این شرکت 42 درصد از سهام شرکت کربن ایران و 43 درصد از سهام شرکت گاز لوله را در اختیار دارد.

پورتفوی بورسی وپترو

پرتفوی غیربورسی وپترو

مهم‌ترین‌ شرکت‌های پرتفوی غیربورسی وپترو باتوجه به آخرین اطلاعات منتشر شده تا 12 مهرماه ۱۴۰۰ مطابق جدول زیر است. مجموع مازاد ارزش غیربورسی وپترو حدود سه هزار میلیارد تومان است.

پورتفوی غیربورسی وپترو

نکته مهم برای محاسبه NAV شرکت‌های سرمایه‌گذاری، ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی است. در سایت انیگما نکات تحلیل پرتفوی غیربورسی قابل مشاهده است. در ادامه برخی از نکات تحلیل پرتفوی غیربورسی وپترو آمده است.

  • سرمایه‌گذاری هامون کیش در تاریخ 31 شهریور 99 حدود 1900 میلیارد تومان پرتفوی بورسی با بهای تمام شده 400 میلیارد تومان داشته است. 18 درصد از پرتفوی این شرکت را وساخت و 12 درصد پسهند تشکیل داده‌اند. با توجه به حقوق صاحبان سهام این سهم، خالص ارزش دارایی‌های آن را می‌توان معادل هزار و 800 میلیارد تومان در نظر گرفت.
  • پیش‌بینی می‌شود شیمی بافت در سال 1400 با فروش 90 هزار تن ام تی بی ای و 60 هزارتن رافینت2، با فرض قیمت 700 دلاری ام تی بی ای و دلار 22500 تومان، 400 میلیارد تومان سود خالص بسازد.

محاسبه NAV  وپترو

برای محاسبه NAV وپترو حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و حدود 394 میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی این شرکت بر تعداد سهام شرکت، NAV هر سهم برای وپترو 31,372 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت روز در تاریخ 1400/07/12 تقسیم بر NAV شرکت (P/NAV) 44٫2 درصد است.

تحلیل بنیادی وپترو

تحلیل سهم وپترو

به‌طور کلی فرمول یا محاسبه مشخصی برای ارزش‌گذاری مقایسه‌ای در روش NAV وجود ندارد؛ اما به‌طور سنتی P/NAV  برای این سهم باید حدود 45 تا 60 درصد باشد. باتوجه به P/NAV  محاسبه شده برای سهم وپترو، می‌توان انتظار داشت ارزش این سهم در آینده افزایش یابد.

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا