ارزنده‌ترین‌هاتحلیل صنعت

ارزنده‌ترین سهام صنعت لاستیک و پلاستیک در بورس کدام‌اند؟ تحلیل بنیادی شرکت‌های لاستیکی‌ در اردیبشهت 1401

افزایش قیمت دلار و مواد اولیه صنعت لاستیک و پلاستیک، بر حاشیه سود شرکت‌های فعال در این صنعت تاثیرگذار بوده است؛ اما شرکت‌های لاستیکی بورسی در ماه‌های اخیر بازدهی قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند. ازطرفی باتوجه به افزایش بهای تمام‌شده این شرکت‌ها احتمال افزایش نرخ محصولات آن‌ها نیز وجود دارد. در این مقاله تحلیل بنیادی سهام لاستیکی مانند پکرمان، پکویر، پسهند، پیزد و پاسا انجام شده است. هدف از این مقاله شناسایی ارزنده‌ترین سهام صنعت لاستیک و پلاستیک در صورت افزایش نرخ محصولات این صنعت است.

بازدهی شرکت‌های فعال در صنعت لاستیک و پلاستیک

شرکت‌های صنعت لاستیک و پلاستیک فعال در بورس از ابتدای سال 1401 تاکنون بازدهی مثبتی نسبت به گذشته داشته‌اند. به‌طور کلی در 2 ماه ابتدای سال 1401 شاخص صنعت لاستیک حدود ۳۰ درصد بازدهی داشته است. در جدول زیر بازدهی شرکت‌های لاستیکی در سه ماه اخیر (از ابتدای اسفند 1400 تا پایان اردیبهشت 1401) نمایش داده شده است. طبق این جدول نماد پلاست با 108 درصد و پتایر با 62 درصد بیشترین بازدهی را در چند 3 ماه گذشته داشته‌اند.

بازدهی سه‌ماهه لاستیکی‌ها

همچنین در ادامه بازدهی نمادهای فوق در اردیبهشت 1401 نیز آمده است. شرکت صنعتی آرتاویل تایر که با نماد پارتا در بازار پایه فرابورس حضور دارد، در اردیبهشت 1401 حدود 20 درصد بازدهی داشته است.

نماد پلوله که در سه ماه گذشته کمترین بازدهی را در میان شرکت‌های گروه لاستیکی داشته، ماه گذشته توانسته با 19 درصد بازدهی خوبی را کسب کند. پتایر، پلاسک و پکرمان در این ماه بازدهی بیش از 15 درصد داشته‌اند.

بازدهی یک ماهه لاستیکی‌ها

چارت قیمتی مواد اولیه شرکت‌های لاستیکی

مواد اولیه اصلی در صنعت لاستیک و پلاستیک کائوچوی مصنوعی و دوده صنعتی می‌باشد. قیمت‌های جهانی این مواد و نرخ ارز در ماه‌های اخیر افزایش داشته است. در ادامه روند قیمتی کائوچو طبیعی باتوجه به قیمت جنوب شرق آسیا مورد بررسی قرار گرفته است.

روند قیمتی کائوچو

همچنین طی روزهای گذشته معاملات دوده در بورس کالا با نرخ 41 میلیون تومان انجام شده است. این در صورتی است که قیمت دوده در سال 1399 کمتر از 10 میلیون تومان بوده است. نمودار زیر چارت قیمتی دوده را از ابتدای سال 1399 تا اردیبشهت 1401، نمایش می‌دهد. این نمودار برگرفته از گزارش ماهانه شصدف می‌باشد.

روند قیمتی دوده

طبق نمودارهای فوق شرکت‌های تولید لاستیک با افزایش چندبرابری هزینه‌ مواد اولیه خود روبرو بوده‌اند؛ اما محصولات نهایی آن‌ها در این مدت افزایش قابل‌توجهی نداشته‌ است. بنابراین حاشیه سود شرکت‌ها کاهش یافته است. انتظار می‌رود پس از مدتی به دلیل افزایش نرخ مواد اولیه در یک صنعت، قیمت محصولات آن نیز افزایش یابد. در ادامه به معرفی ارزنده‌ترین سهام لاستیکی در بورس توسط تیم تحلیلی انیگما با فرض افزایش قیمت محصولات لاستیکی پرداخته شده است.

تحلیل بنیادی لاستیکی‌ها

جدول زیر شامل 5 سهم ارزنده شرکت‌های بورسی صنعت لاستیک و پلاستیک و همچنین EPS و P/E تحلیلی منتهی به سال مالی 1401 هر یک می‌باشد. در این تحلیل برای تایر رادیال 30 درصد و تایر بایاس 20 درصد افزایش نرخ درنظر گرفته شده است. باتوجه به این مفروضات P/E تحلیلی گروه صنعتی بارز با نماد پکرمان 6/5 محاسبه شده است.

همچنین باتوجه به اینکه شرکت کویرتایر با دوره مالی 30/9 در سه ماهه ابتدایی با سرمایه جدید 10 تومان سود محقق کرده است، 675 ریال سود به ازای هر سهم آن پیش‌بینی شده است.

ارزنده‌ترین لاستیکی‌ها

در محصول تحلیل بنیادی انیگما می‌توان جزئیات تحلیل تمامی شرکت‌های تولیدی در بورس را مشاهده کرد. همچنین افراد می‌توانند با تغییر مفروضات در قیمت مواد اولیه یا محصولات در هر صنعت، تحلیل‌ شرکت‌ها را مطابق با پیش‌بینی خود بررسی کنند.

امتیاز خود را ثبت کنید
۲ دیدگاه
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا