ارزنده‌ترین‌هاتحلیل‌ بنیادی

لیست ارزنده‌ترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری با پایین‌ترین نسبت P/NAV- تیر 1401

شرکت‌های سرمایه‌گذاری از طریق محاسبه ناو (خالص ارزش دارایی‌ها) ارزش‌گذاری می‌شوند. خالص ارزش دارایی‌های تمام شرکت‌های سرمایه‌گذاری به‌صورت لحظه‌ای در بخش NAV سایت انیگما قابل مشاهده می‌باشد. همچنین هر ماه لیستی از بهترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری با پایین‌ترین نسبت P/NAV در بخش مقاله‌ها منتشر می‌شود. در این گزارش ارزنده‌ترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری در تیرماه 1401 معرفی شده است. دو نماد وخارزم و وسپهر با نسبت P/NAV کمتر از 29% در صدر این لیست قرار دارند.

ارزش‌گذاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری

برای محاسبه خالص ارزش روز دارایی‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری (NAV) لازم است که حقوق صاحبان سهام و همچنین مازاد ارزش دارایی‌های بورسی و غیربورسی ارزش‌گذاری شوند.

عمدتا در بازار سرمایه ارزش‌گذاری پرتفوی بورسی با قیمت پایانی هر سهم روی تابلو معاملاتی مورد محاسبه قرار می‌گیرد. اما ارزش‌ پرتفوی غیربورسی به راحتی قابل محاسبه نمی‌باشد و بسیاری از تحلیلگران از آن چشم‌پوشی می‌کنند. باید توجه داشت که ارزش روز پرتفوی غیربورسی بسیاری از شرکت‌های سرمایه‌گذاری موجود در بازار چندین برابر ارزش پرتفوی بورسی آن‌ها می‌باشد. بنابراین دقت ارزش‌گذاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری داشتن نگاه تحلیلی صحیح به دارایی‌های بورسی و غیربورسی این شرکت‌ها است.

ویژگی اصلی محصول NAV انیگما ارزش‌گذاری شرکت‌های موجود در پرتفوی غیربورسی شرکت‌های سرمایه‌گذاری با استفاده از شیوه‌های تحلیلی رایج در بازار است. در ادامه لیست ارزنده‌ترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری توسط تیم تحلیلی انیگما ارائه شده است.

بهترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری

برای ارزیابی شرکت‌های سرمایه‌گذاری می‌توان گفت که هرچه نسبت P/NAV یک شرکت‌ کمتر باشد، آن شرکت نسبت به سایر شرکت‌ها ارزنده‌تر است. عموما شرکت‌هایی که دارای نسبت پی به ان ای وی کمتر از 45 درصد باشند، جزو شرکت‌های سرمایه‌گذاری ارزنده به حساب می‌آیند و این نسبت می‌تواند تا 60 الی 70 درصد رشد داشته باشد. در ادامه لیست شرکت‌هایی با کمترین نسبت P/NAV توسط تیم تحلیلی انیگما نمایش داده شده است.

ردیفنمادNAV (ریال)P/NAV
1وخارزم15,97527/9%
2وسپهر24,37328/1%
3وملی405,21729/6%
4پترول6,36433/2%
5ثمسکن9,77533/6%
6ختوقا8,47038/4%
7وکادو42,45138/5%
8وتوشه14,82838/6%
9وپترو24,83240/4%
10وسپه10,57642/3%

لازم به ذکر است که ارزش این شرکت‌ها باتوجه به تابلو معاملاتی در تاریخ 8 تیر 1401 محاسبه شده است.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری خوارزمی و گروه سپهر صادرات با نسبت پی به ان‌ای‌وی کمتر از 29 درصد از ارزنده‌ترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری می‌باشند.

دارایی اصلی گروه صنعتی ملی (هلدینگ وملی)، شرکت کفش ملی است. توجه بازار به این سهم نه بابت سود عملیاتی کفش ملی بلکه بابت دارایی‌های عظیم این شرکت است. کفش ملی حدود 250 شعبه در ایران دارد که اکثر این شعبه‌ها در مالکیت خود شرکت می‌باشند.

در محصول ان‌ای‌وی سایت انیگما نکات تحلیل ارزش‌گذاری شرکت‌ها نیز وجود دارد. برای مثال شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی 99 درصد از سهام شرکت گروه خدمات بازار سرمایه الگوریتم را در اختیار دارد که حدود 2500 میلیارد تومان مازاد ارزش برای این شرکت ایجاد کرده است. نکته ارزش‌گذاری این شرکت به شرح زیر است:

  • شرکت گروه خدمات بازار سرمایه الگوریتم در تاریخ 29 اسفند 1400 دارای 100 میلیارد تومان پرتفوی بورسی با بهای تمام شده 56 میلیارد تومان بوده است. همچنین این شرکت در پرتفوی غیربورسی خود 5 درصد تامین سرمایه سپهر و 10 درصد توسعه برق و انرژی سپهر و 100 درصد شرکت‌های سبدگردان الگوریتم و کارگزاری آینده‌نگر خوارزمی را داشته است که باتوجه به آخرین حقوق صاحبان سهام آن و مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی، ارزش آن را می‌توان معادل 3000 میلیارد تومان دانست.

برای دسترسی به آپدیت‌های آتی لیست ارزنده‌ترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری می‌توانید در سایت انیگما ثبت‌نام کنید و علاوه بر دسترسی به تحلیل تمامی شرکت‌های سرمایه‌گذاری از طریق گفت‌وگوی آنلاین یا با شماره تماس ۸۶۱۹۴۹۸۸-۰۲۱ با کارشناسان انیگما در ارتباط باشید.

5/5 - (1 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا