تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی  وغدیر «شرکت سرمایه‌گذاری غدیر»

شرکت سرمايه‌گذاری غدير در سال ۱۳۷۰ با سرمايه اوليه 10 ميليارد ريال و مالکیت بانک صادرات ایران تأسیس شد. این شرکت در سال ۱۳۸۷ توسط سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح خریداری شد. شرکت سرمایه‌گذاری غدیر هم‌اکنون مالکیت ۱۳۰ شرکت را در اختیار دارد که در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنند. در حال حاضر اين شرکت با سرمايه‌ای معادل 72 هزار ميليارد ريال در میان شرکت‌های چندرشته‌ای حاضر در بورس از لحاظ ارزش بازار پس از تحلیل شستا و تحلیل وامید در رتبه سوم قرار دارد. در ادامه این مقاله با محاسبه NAV وغدیر، میزان ارزندگی سهام آن مورد بررسی قرار گرفته است.

جایگاه وغدیر در صنعت

شرکت سرمایه‌گذاری غدیر به‌عنوان یکی از 5 شرکت سرمایه‌گذاری چندرشته‌ای صنعتی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع و معادن و فلزات اساسی، برق و انرژی، سیمان و صنایع وابسته، واسطه‌گری‌های مالی و… فعالیت دارد. عمده فعالیت وغدیر در حوزه محصولات شیمیایی و استخراج کانه‌های فلزی است.

صنعت وغدیر

سهامداران وغدیر

نزدیک به 40 درصد از سهام وغدیر در اختیار صندوق بازنشستگی بانک‌ها و صندوق بازنشستگی نیرو‌های مسلح است. در جدول زیر تعداد و ارزش سهام سهامداران بالای یک درصد نماد وغدیر نمایش داده شده است.

سهامداران وغدیر

صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح به‌صورت تلفیقی 38/55 درصد از سهام وغدیر را در اختیار دارد. در سایت انیگما می‌توانید تمام سهامداران وغدیر را به همراه زیرمجموعه‌هایشان که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم مدیریت آن‌ها را بر عهده دارند، مشاهده کنید.

سهامداران تلفیقی وغدیر

تحلیل NAV وغدیر

برای ارزش‌گذاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری مانند وغدیر، باید ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) محاسبه شود. برای به‌دست آوردن NAV شرکت، تمام دارایی‌های بورسی و غیربورسی آن بررسی و ارزش‌گذاری می‌شوند. در ادامه میزان ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی وغدیر مورد بررسی قرار گرفته است.

پرتفوی بورسی وغدیر

عمدتا در بازار سرمایه ارزش‌گذاری پرتفوی بورسی با قیمت پایانی هر سهم روی تابلوی معاملاتی مورد محاسبه قرار می‌گیرد. مازاد ارزش پرتفوی بورسی وغدیر در تاریخ 1401/04/06 بیش از 99 هزار میلیارد تومان است. در جدول زیر برخی دارایی‌های بورسی وغدیر را مشاهده می‌کنید. طبق جدول زیر شرکت وغدیر یکی از سهامداران عمده شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان و شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر است.

پرتفوی بورسی وغدیر

پرتفوی غیربورسی وغدیر

مهم‌ترین‌ شرکت‌های پرتفوی غیربورسی وغدیر باتوجه به آخرین اطلاعات منتشر شده تا ششم تیر ماه 1401 مطابق جدول زیر است. مجموع مازاد ارزش غیربورسی وغدیر حدود 81 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

پرتفوی غیربورسی وغدیر

  • سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر مالک 51 درصد نیروگاه گیلان به ظرفیت 1300 مگاوات و مالک 65 درصدی نیروگاه بهبهان با ظرفیت 984 مگاوات است که این دارایی در تاریخ 29 اسفند 1400 حدود 2550 میلیارد تومان ارزش داشته است. با توجه به آخرین حقوق صاحبان سهام این شرکت می‌توان ارزش آن را معادل 9000 میلیارد تومان دانست.

← نکات تحلیل دیگر شرکت‌های پرتفوی غیربورسی وغدیر و نحوه ارزش‌گذاری هریک از این شرکت‌ها در سایت انیگما وجود دارد.

محاسبه NAV وغدیر

برای محاسبه NAV وغدیر حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و حدود 14 هزار 886 میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت، NAV هر سهم برای وغدیر 27/154 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت روز در تاریخ 1401/04/06 تقسیم بر NAV شرکت (P/NAV) 50/9 درصد است.

  • برای مشاهده و تغییر مفروضات مد نظر خود در این تحلیل، به تحلیل وغدیر در سایت انیگما مراجعه کنید.

تحلیل بنیادی وغدیر

  • شما می‌توانید برای مشاهده تحلیل به‌روز شرکت سرمایه‌گذاری غدیر و ارتباط با کارشناسان انیگما فرم قسمت دیدگاه‌ها در انتهای صفحه را تکمیل کنید.

تحلیل بنیادی وغدیر

به‌طور کلی فرمول یا محاسبه مشخصی برای ارزش‌گذاری مقایسه‌ای در روش NAV وجود ندارد؛ اما به‌طور سنتی P/NAV برای این سهم باید حدود 60 تا 70 درصد باشد. باتوجه به محاسبات انجام شده P/NAV وغدیر 50/9 درصد است. پس می‌توان انتظار داشت ارزش سهم وغدیر در آینده افزایش یابد.

3.7/5 - (4 رای)
one
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا