تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی وبشهر-هلدینگ توسعه صنایع بهشهر

تحلیل وبشهر به‌عنوان یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری چندرشته‌ای فعال در حوزه صنایع غذایی و شوینده در این مقاله انجام شده است. هلدینگ توسعه صنایع بهشهر در سال 1349 با نام شرکت سهامی خاص توسعه صنایع آرین تأسیس شد. این هلدینگ در سال 1352 از سهامی خاص به سهامی عام تغییر یافت و با نماد «وبشهر» در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. در ادامه به تحلیل بنیادی وبشهر از طریق بررسی دارایی‌های بورسی و غیربورسی و محاسبه ان ای وی (NAV) آن پرداخته شده است.

در مقاله تحلیل بنیادی چیست ، تحلیل بنیادی و انواع رویکردهای آن بررسی شده است.

جایگاه وبشهر در صنعت

هلدینگ توسعه صنایع بهشهر یک هلدینگ تخصصی چندرشته‌ای است که به صورت عمده در زمینه صنایع غذایی و شوینده فعالیت می‌کند. این شرکت دارای عملیات تولید و فروش نیست و صرفاً به سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار و سهام شرکت‌های مختلف اقدام می‌کند. زمینه فعالیت‌ شرکت در صنایع قند و شکر، محصولات شوینده و بهداشتی، روغن خوراکی، سرمایه‌گذاری، پخش محصولات، بازرگانی و فعالیت‌های ساختمانی است. همان‌طور که در نمودار زیر مشاهده می‌شود، 42 درصد فعالیت‌های وبشهر در زمینه محصولات غذایی و آشامیدنی می‌باشد.

صنعت هلدینگ توسعه صنایع بهشهر

سهامداران وبشهر

عمده‌ترین سهامدار وبشهر، شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی است که مالکیت 46.07 درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد. این شرکت با نماد وبانک در صنعت چندرشته‌ای فعالیت دارد و از نظر ارزش بازار و سرمایه رتبه پنجم در صنعت مذکور را به خود اختصاص داده است. 38 درصد از سرمایه گذاری‌های وبانک در محصولات غذایی و آشامیدنی است که از طریق هلدینگ توسعه صنایع بهشهر انجام می‌شود.

سایر سهامداران بالای ۱ درصد هلدینگ توسعه صنایع بهشهر و میزان درصد سهام هر یک از آن‌ها در جدول زیر قابل مشاهده است.

سهامداران وبشهر

عمده سهامداران وبشهر زیرمجموعه بانک ملی هستند و این شرکت با در اختیار داشتن حدود 48 درصد به‌صورت تلفیقی سهامدار عمده این شرکت به‌شمار می‌آید.

سهامداران تلفیقی

تحلیل بنیادی وبشهر

برای تحلیل بنیادی شرکت‌های سرمایه‌گذاری مانند وبشهر، باید ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) محاسبه شود. برای به‌دست آوردن ان ای وی وبشهر، تمام دارایی‌های بورسی و غیربورسی آن بررسی و ارزش‌گذاری می‌شوند. محاسبه ارزش روز دارایی‌ غیربورسی عاملی مهم برای افزایش دقت در محاسبه ان ای وی  محسوب می‌شود؛ اما به دلیل سختی محاسبه آن، برخی تحلیلگران آن را معادل بهای تمام شده در نظر می‌گیرند. در ادامه برای تحلیل بنیادی وبشهر مازاد ارزش پورتفوی بورسی و غیربورسی محاسبه شده است.

ارزش‌گذاری پرتفوی بورسی در تحلیل وبشهر

در جدول زیر بخشی از پورتفوی بورسی هلدینگ توسعه صنایع بهشهر به همراه تعداد سهام و ارزش بازار آن‌ها قابل مشاهده است. در پورتفوی بورسی این نماد، شرکت‌هایی مانند مدیریت صنعت شوینده بهشهر، صنعتی بهپاک، مارگارین و… قرار دارند. مجموع مازاد ارزش پورتفوی بورسی وبشهر در تاریخ 27 دی 1401، 6 هزار و 395 میلیارد تومان است.

پرتفوی بورسی در تحلیل وبشهر

ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی وبشهر

طبق پورتفوی غیربورسی وبشهر، 99 درصد از شرکت صادراتی توسعه صنایع بهشهر زرین متعلق به این شرکت است. همان‌طور که اشاره شد، به منظور افزایش دقت در تحلیل بنیادی وبشهر، پورتفوی غیربورسی این شرکت نیز ارزش‌گذاری شده است. در ادامه ارزش‌گذاری بخشی از پرتفوی غیربورسی این نماد توسط تیم تحلیلی انیگما قابل مشاهده است.

پرتفوی غیربورسی وبشهر

به‌طور کلی مازاد ارزش غیربورسی این شرکت حدود 14 هزار و 840 میلیارد تومان محاسبه شده است. در ادامه به نکات تحلیل وبشهر در ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی آن اشاره شده است:

  • شرکت سرآمد صنایع بهشهر مالک 4 درصد سهم ونوین است. ارزش این سهم 400 میلیارد تومان با بهای تمام شده 63 میلیارد تومان محاسبه شده است. با توجه به آخرین حقوق صاحبان سهام، خالص ارزش دارایی‌های این شرکت، 500 میلیارد تومان برآورده شده است.

دیگر نکات ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی وبشهر در سایت انیگما قابل مشاهده می‌باشد.

سود هر سهم (EPS) وبشهر

طبق جدول زیر نسبت P/E ttm وبشهر در دوره 12 ماهه منتهی به 1400/12/29 برابر با 12.6  بوده است. همان‌طور که مشاهده می‌شود، نسبت قیمت بر فروش وبشهر (P/S ttm) در دوره 6 ماهه منتهی به 31 شهریور امسال در مقایسه با دوره 6 ماهه سال گذشته حدود 11 واحد کاهش داشته است.

در بخش کدال پلاس سایت انیگما، امکان مقایسه شرکت‌ها و صنایع بر اساس نسبت‌های مالی و پارامترهای مختلف از طریق فیلترنویسی وجود دارد.

بر اساس صورت سود و زیان منتشر شده شرکت در سایت کدال، سود هر سهم وبشهر در دوره ۱۲ ماهه منتهی به 29 اسفندماه 1400، 476 ریال بوده است.

نسبت‌های مالی

سود مجمع (DPS) وبشهر

همان‌طور که در بخش پیش گفته شد EPS وبشهر در سال مالی 1400، 476 ریال بوده است. طبق تصمیمات مجمع عمومی عادی سالیانه وبشهر، سود تقسیمی این شرکت به ازای هر سهم در دوره مالی یکساله منتهی به 29 اسفند 1400، 260 ریال بوده است. همچنین این شرکت در دوره شش ماهه منتهی به 31 شهریور ماه همین سال، 151 ریال سود خالص به ازای هر سهم تولید کرده است.

در جدول زیر، زمانبندی پرداخت سود وبشهر ارائه شده است. همان‌طور که مشاهده می‌شود، سهامداران حقیقی که در سامانه سجام ثبت‌نام کرده‌اند، در تاریخ 20 آبان 1401 سود سهام خود را دریافت کرده‌اند. DPS وبشهر (سود نقدی وبشهر) برای سهامداران حقیقی و حقوقی که دارای کد سجام هستند، از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار به حساب اعلامی آن‌ها در سامانه سجام واریز می‌شود.

سهامدارانتعداد سهامتاریخ پرداخت
سهامداران حقیقی و صندوق‌ها و سبدگردان‌ها (سجامی)کلیه سهامدارانآبان ماه 1401
سهامداران حقیقی و صندوق‌ها و سبدگردان‌ها (غیرسجامی)کمتر از 1 درصد مالکیتآذر ماه 1401
حقوقی (سجامی)کلیه سهامداراندی ماه 1401
سایر سهامداران حقوقیکلیه سهامداراناز بهمن ماه 1401

محاسبه و تحلیل NAV وبشهر

برای تحلیل وبشهر و محاسبه ان ای وی این نماد، حقوق صاحبان سهام آن متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و دو هزار و 978 میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت NAV هر سهم برای وبشهر 14,879 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت سهم در سایت TSE به NAV شرکت (P/NAV) در تاریخ 1401٫10٫27 حدود 51.3 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی وبشهر
5/5 - (3 رای)
۶ دیدگاه
    1. در سایت کدال گزارش‌های مالی تمامی شرکت‌ها وجود دارد. همچنین امکان دانلود پی دی اف و اکسل تمامی صورت‌های مالی شرکت‌های فعال در بازار  سرمایه، در بخش کدال پلاس سایت انیگما نیز وجود دارد.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا