تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی وبانک «شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی»

شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی در سال 1370 تاسیس شد. نام شرکت در سال 1389 از سرمایه‌گذاری بانک ملی به سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی تغییر کرد. این شرکت با نماد «وبانک» در صنعت شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی در بازار بورس اوراق بهادار تهران فعالیت دارد. در این مقاله به تحلیل بنیادی و محاسبه NAV وبانک پرداخته شده است.

جایگاه وبانک در صنعت

شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی در صنعت «چند رشته‌ای صنعتی» فعالیت دارد و از نظر ارزش بازار و سرمایه رتبه پنجم در صنعت مذکور را به خود اختصاص داده است. مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها و فعالیت شرکت در صنایع محصولات شیمیایی، سیمان، محصولات غذایی و آشامیدنی، سرمایه‌گذاری‌ها و… می‌باشد.

صنایع وبانک

سهامداران وبانک

در ادامه لیست سهامداران بالای یک درصد شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی نمایش داده شده است. بخش عمده سهام این شرکت (نزدیک به 64 درصد) متعلق به بانک ملی می‌باشد.

سهامداران وبانک

در محصول سهامداران انیگما علاوه بر سهامداران بالای یک درصد، سهامداران حقوقی‌ زیر یک درصد که در کدال گزارش شده‌ نیز به‌صورت عادی و تلفیقی قابل مشاهده می‌باشد. در جدول زیر بخشی از سهامداران وبانک به‌صورت تلفیقی نمایش داده شده است.

پرتفوی غیربورسی وبانک

تحلیل بنیادی وبانک

برای ارزش‌گذاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری باید ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) آن محاسبه شود. در ادامه برای تحلیل بنیادی وبانک و محاسبه NAV این شرکت، پرتفوی بورسی و غیربورسی آن مورد بررسی قرار گرفته شده است.

پرتفوی بورسی وبانک

جدول زیر بخشی از پرتفوی بورسی وبانک را نشان می‌دهد. مجموع مازاد ارزش پرتفوی بورسی این شرکت در تاریخ 1401/04/13 حدود 3 هزار میلیارد تومان است.

پرتفوی بورسی وبانک

پتروشیمی شازند در بازار سرمایه با نماد شاراک معامله می‌شود و بیش از 50 درصد از سهام آن در اختیار شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی می‌باشد. طبق جدول فوق نیمی از مازاد ارزش پرتفوی بورسی وبانک متعلق به پتروشیمی شازند می‌باشد.

پرتفوی غیربورسی وبانک

مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی وبانک طبق ارزش‌گذاری تیم تحلیلی انیگما بیش از 2 هزار و 200 میلیارد تومان برآورد شده است که بخش عمده آن مربوط به سرمایه‌گذاری در املاک و شرکت توسعه کشت و صنعت ملی می‌باشد. در ادامه بخشی از پرتفوی غیربورسی این شرکت قابل مشاهده می‌باشد.

پرتفوی غیربورسی وبانک

تمامی نکات ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی شرکت‌های سرمایه‌گذاری در بخش NAV سایت انیگما در دسترس می‌باشد. برای نمونه شرکت توسعه کشت و صنعت ملی که 100 درصد سهام آن در اختیار وبانک می‌باشد، طبق نکته زیر 800 میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده است:

شرکت توسعه کشت و صنعت ملی در تاریخ 29 اسفند 1400 دارای پرتفوی نزدیک به 860 میلیارد تومانی با بهای تمام شده 68 میلیارد تومان بوده است که عمده آن را 22 درصد قپیرا و 28 درصد قنقش تشکیل می‌دهند. با توجه به آخرین حقوق صاحبان سهام این شرکت خالص ارزش دارایی‌های آن را می‌توان حدود 1000 میلیارد تومان دانست.

محاسبه NAV وبانک

برای تحلیل بنیادی و محاسبه NAV وبانک حقوق صاحبان سهام آن متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و حدود 11 هزار 221 میلیارد تومان محاسبه شده است. همچنین باتوجه به قیمت روز این سهم در تاریخ 1401/04/13 در سایتwww.tsetmc.com ، نسبت P/NAV وبانک 60 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی وبانک

3/5 - (1 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا