تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی شاراک «شرکت پتروشیمی شازند»

مجتمع پتروشیمی شازند یکی از بزرگ‌ترين مجتمع‌های پتروشیمی در كشور است که در راستای توسعه صنعت پتروشیمی، با هدف تأمین نیاز صنایع داخلی کشور به محصولات پایه پلیمری و شیمیایی، به بهره‌برداری رسید. در حال حاضر این شرکت با بیش از دو دهه فعالیت موثر در بازار، توانایی تولید بیش از یک میلیون و هشت صد هزار تن محصولات میانی و نهایی پلیمری، شیمیایی و محصولات جانبی را دارد. در همین راستا شرکت در سال مالی ۱۳۹۹، موفق به تولید ۱،۸۰۹ هزار تن انواع محصول شد. این شرکت با داشتن ۱۷ واحد تولیدی فعال، ترکیبی کم‌نظیر از محصولات شیمیایی و پلیمری را در سبد محصولات خود عرضه می‌کند. در این مقاله به تحلیل بنیادی شاراک و محاسبه EPS هر سهم آن پرداخته شده است.

جایگاه شاراک در صنعت

پتروشيمی شازند با ظرفيت سالانه 1,850 هزار تن محصولات پايه، پليمری و شيميايی 4 درصد از اتيلن،  5 درصد از پلی‌اتيلن سنگين،  7 درصد از پلی‌اتيلن سبک خطی، 10 درصد از پروپيلن و 7 درصد از پلی‌پروپيلن تولید شده در کشور را تامین می‌کند.

در ادامه سهم مناطق مختلف در تولید محصولات پایه پتروشیمی نمایش داده شده است. در حال حاضر کشورهای آسیایی نه تنها به‌عنوان مرکز مصرف محصولات پلیمری شناخته می‌شوند، بلکه جزو کشورهای اصلی در تولید محصولات پلیمری نیز به شمار می‌روند.

صنعت شاراک

مهمترین سهامداران شاراک

شرکت‌های سرمایه‌گذاری توسعه ملی، آتیه صبا و نفت و گاز و پتروشیمی تامین از سهامداران عمده شرکت پتروشیمی شازند هستند. در جدول زیر سهامداران عمده بالای یک درصد این شرکت نمایش داده شده است. می‌توانید برای مشاهده تمامی سهامداران این شرکت به محصول سهامداران بورس  انیگما مراجعه کنید.

سهامداران شاراکمقدار، قیمت و مبلغ فروش

شرکت پتروشیمی شازند با توجه به انحصار تولید برخی محصولات حیاتی مانند اکسید اتیلن، وینیل استات، دو اتیل هگزانول، نرمال بوتانول، ایزو بوتانول و اتانول آمین‌ها، نقش موثری در تامین نیازهای راهبردی صنایع مختلف کشور دارد. در جدول زیر مقدار، قیمت و مبلغ فروش هر یک از محصولات این شرکت و پیش‌بینی فروش آن در سال مالی 1401 توسط تیم تحلیلی انیگما، قابل مشاهده است.

فروش شاراک

در ادامه نمودار مقایسه‌ای مبالغ فروش شرکت پتروشیمی شازند در سال 1399 و سال 1400 نمایش داده شده است. (واحد اعداد نمایش داده شده در این نمودار برحسب میلیارد ریال می‌باشد.)

فروش مقایسه‌ای

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

صنایع پتروشیمی ایران برحسب نوع محصول تولیدی از دو نوع خوراک گازی و مایع استفاده می‌کنند. واحدهایی که اتیلن، پروپیلن و در ادامه زنجیره تولید انواع پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن محصول اصلی آن‌ها به شمار می‌رود عمدتا از گاز اتان و فرآورده‌های نفتی مایع (نفتا، پروپان، بوتان، رافینیت و…) استفاده می‌کنند که در شرکت‌های پالایشی تولید می‌شود. اما واحدهایی که محصول اصلی آن‌ها متانول، آمونیاک و اوره است، بیشتر از گاز متان استفاده می‌کنند. خوراک‌های مصرفی برای تولید اتیلن در مناطق مختلف دنیا بسیار متنوع است. تقریبا ۸۰ درصد اتیلن تولیدی در جهان از نفتا و مایعات سنگین‌تر تولید می‌شود.

نفتا خوراک تولید محصولات شرکت پتروشیمی شازند است که در داخل کشور تامین می‌شود. در ادامه میزان مصرف و قیمت آن آمده است.

مواد اولیه شاراک

سربار

سربار شاراک شامل حقوق و مزایا، استهلاک، هزینه حمل و نقل و… شاراک به شرح زیر است. با توجه به افزایش نرخ سوخت و حقوق و مزایا در سال 1401، سربار شرکت در این سال نزدیک به 3 هزار 300 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

سربار شاراک

صورت سود و زیان 5 دوره مالی گذشته

در ادامه جدول صورت سود و زیان شاراک در 4 دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آن تا پایان سال مالی 1401 آمده است. مجموع درآمد حاصل از فروش شرکت برای دوره مالی منتهی به شهریور 1400 حدود 9 هزار و 500 میلیارد تومان بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش 156 درصدی داشته است. همان‌طور که در بخش فروش مشاهده شد، شرکت در مقدار فروش خود کاهش 3 درصدی داشته است و این رشد درآمد عمدتا ناشی از افزایش 164 درصدی در متوسط نرخ فروش بوده است. از طرفی بهای تمام شده شرکت نیز نسبت به دوره مشابه خود افزایش 103 درصدی داشته است.

با کسر سایر هزینه‌ها در این تحلیل، سود خالص شرکت تا پایان سال 1401 بیش از 4 هزار و 500 میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود.صورت سود و زیان شاراک

مفروضات تحلیل

در این تحلیل نرخ پلی‌اتیلن سنگین داخلی 110 دلار بیشتر از آخرین نرخ پلتس و نرخ پلی‌اتیلن سنگین صادراتی 300 دلار بیشتر از آخرین نرخ پلتس در نظر گرفته شده است. نرخ پلی‌اتیلن سبک خطی داخلی 250 دلار و نرخ پلی‌اتیلن سبک خطی صادراتی 190 دلار بیشتر از آخرین نرخ پلتس در نظر گرفته شده است. همچنین نرخ اتیلن گلایکول صادراتی 100 دلار کمتر از آخرین نرخ پلتس در نظر گرفته شده است. نرخ پلی‌پروپیلن داخلی و صادراتی نیز برابر با آخرین نرخ پلی‌پروپیلن دفتر توسعه پتروشیمی در نظر گرفته شده است.

نرخ نفتای مصرفی بر اساس داده‌های تاریخی، با 10 درصد تخفیف نسبت به آخرین نرخ اعلامی دفتر ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در نظر گرفته شده است.

تحلیل بنیادی شاراک در دوره‌ی مالی منتهی به 1401/12/29

با در نظر گرفتن مفروضات فوق EPS تحلیلی شاراک در پایان سال 1401 برای هر سهم 5,651 ریال پیش‌بینی می‌شود. برای به‌دست آوردن نسبت P/E این سهم، قیمت روز در تاریخ 1401٫10٫19 در سایت www.tsetmc.com  بر EPS آن تقسیم شده است. نسبت P/E سهم شاراک 7٫6 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی شاراک

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا