اخبار بورس

سود مجمع تایرا در سال 1402؛ بازده نقدی سهم تایرا

جلسات مجمع عمومی عادی سالیانه، با حضور سهامداران و مدیران شرکت، به منظور ارزیابی عملکرد گذشته و اتخاذ تصمیمات اساسی برای آینده شرکت برگزار می‌شوند. امکان حضور برای سهامداران بدون هیچ‌گونه محدودیت در این جلسات وجود دارد و تمامی اعضا حق اعلام نظر در تصمیم‌گیری‌های مجمع را دارند. هر شرکت، مطابق با شرایط خود، این جلسات را برگزار می‌کند. جلسات مجمع عمومی عادی سالیانه، موضوعات مختلفی را اعم از تصویب میزان سود نقدی مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد. در این مقاله، جزئیات مربوط به مجمع تایرا ۱۴۰۲ و مسائلی چون نحوه دریافت سود مجمع تایرا مورد بررسی قرار گرفته است.

این شرکت بزرگ‌ترین تولیدکننده تراکتور در سطح خاورمیانه شناخته شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره این شرکت مطالعه مقاله تحلیل بنیادی تایرا پیشنهاد می‌شود.

مجمع عمومی عادی سالیانه

جلسات مجمع عمومی عادی سالیانه به عنوان یکی از رویدادهای اساسی در زمینه سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها به شمار می‌آیند. هدف اصلی این جلسات بحث و بررسی مسائل مالی و ارائه گزارش‌های مربوط به عملکرد شرکت‌ها است. این جلسات با فراهم آوردن فرصتی برای گردهمایی مدیران و سهامداران شرکت، یک بار در سال، برگزار می‌شوند. شرکت‌ها وظیفه‌ دارند که تا ۴ ماه پس از پایان‌یافتن سال مالی خود جلسات مجمع عمومی عادی سالیانه را برگزار کنند. شرکت‌ها همچنین، باید تاریخ و مکان برگزاری مجمع عمومی سالیانه را پیش از برگزاری، اطلاع‌رسانی کنند. آخرین آگهی‌ و اطلاعات مجامع شرکت‌ها از طریق سایت کدال قابل مشاهده هستند.  مدیرعامل شرکت در این مجمع، گزارشی به نام «گزارش فعالیت هیئت‌مدیره» را در حضور سهامداران ارائه می‌دهد که یکی از مهمترین ابزارها برای برقراری ارتباط با سرمایه‌گذاران و جلب اعتماد آن‌ها درباره عملکرد شرکت است. این گزارش به بررسی مسائل شرکت و توصیف روند پیشروی طرح‌ها و جنبه‌های مهم دیگر می‌پردازد.

علاوه بر موارد مطرح شده، موارد دیگری نیز از قبیل بررسی گزارش حسابرس، تصویب صورت‌های مالی، تعیین میزان سود تقسیمی و انتخاب بازرسان شرکت در این مجمع انجام می‌شود.

تاریخ مجمع تایرا ۱۴۰۲

شرکت تراکتورسازی ایران از کلیه سهامداران، وکیل یا قائم مقام قانونی صاحب سهم و همچنین نماینده یا نمایندگان اشخاص حقوقی دعوت کرد تا در ساعت 11:00 روز سه شنبه مورخ 1402/04/20 در جلسه مجمع عمومی این شرکت به آدرس تهران، کیلومتر 9/5 جاده مخصوص کرج، روبه‌روی شهاب خودرو، جنب پارس خودرو، نبش خیابان نخ زرین، گروه صنایع تراکتورسازی ایران، حضور بهم رسانند. برگه ورود به جلسه از ساعت 10:00 همان روز در محل برگزاری جلسه توزیع شد.

دستور جلسه مجمع تایرا 1402

دستور جلسه مجمع تایرا 1402 به شرح زیر است:

 • استماع گزارش هیئت‌مدیره و بازرس قانونی
 • تصویب صورت‌های مالی سال (دوره) مالی منتهی به 1401/12/29
 • انتخاب حسابرس و بازرس قانونی
 • انتخاب روزنامه کثیر‌الانتشار
 • تعیین حق حضور اعضای غیرموظف هیئت‌مدیره
 • تعیین پاداش هیئت‌مدیره
 • و سایر موارد قابل طرح که در صلاحیت مجمع عمومی عادی است.

وانیا نیک تدبیر در مجمع مذکور، به‌عنوان بازرس قانونی و حسابرس شرکت و کوشا منش به‌عنوان بازرس علی‌البدل انتخاب شدند. روزنامه‌ اطلاعات نیز به عنوان روزنامه کثیرالانتشار جهت درج آگهی‌های شرکت تعیین شد.

حاضرین در جلسه مجمع عمومی تایرا

 • شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران
 • شرکت نگین ساحل رویال
 • شرکت گروه بهمن
 • شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایرانیان
 • سایر سهامداران

مقدار سود سهام تایرا

سود نقدی از جمله عوامل کلیدی است که به طور مستقیم بر سودآوری سهام اثرگذار است. بنابراین، اهمیت دارد که این معیار نیز به عنوان یک عامل در کنار تحلیل بنیادی سهام مورد توجه قرار گیرد. لازم به ذکر است، سود نقدی تنها میان افرادی که در زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه سهامدار شرکت هستند، توزیع می‌شود.

تحلیل سود مجمع تایرا، نیازمند این است که تاریخچه توزیع سود نقدی (Dividend) این شرکت در چند سال اخیر مورد بررسی قرار گیرد. این مطالعه نشان می‌دهد که آیا شرکت به تداوم توزیع سود نقدی پرداخته است یا تغییراتی در این زمینه رخ داده است. در جدول زیر، روند توزیع سود تایرا بر اساس اطلاعات منتشرشده مورد ارزیابی قرار گرفته است. سود مجمع تایرا در طی این سه سال کمتر از 35 درصد بوده است. این مقدار در پایان سال مالی منتهی به اواخر اسفند 1401 نسبت به سال مالی منتهی به 1399 حدود سه درصد افزایش داشته است.

سال مالی منتهی بهسود خالص هر سهم (ریال)سود نقدی هر سهم (ریال)درصد تقسیم سود
1401/12/29۱,۱۸۴36030.4
1400/12/29۲,۰۴۱70034.2
1399/12/30۱,۹۹۵55027.5

بازده نقدی سهم تایرا

بازده نقدی سهم یک معیار اساسی در بورس است که به طور دقیق، نسبت سود نقدی به قیمت سهم پیش از بسته شدن را نشان می‌دهد. این نسبت، تا حدودی ارزش سرمایه‌گذاری در سهام را تعیین می‌کند. افزایش بازده نقدی سبب جلب توجه بیشتر سهامداران می‌شود و در نتیجه، تعداد بیشتری از سرمایه‌گذاران به حضور در مجمع ترغیب می‌شوند. در این راستا، در جدول زیر، بازده نقدی سهام تایرا مورد ارزیابی قرار گرفته است. با تحلیل این اطلاعات، سهامداران قادرند درباره حضور یا عدم حضور خود در مجمع، به مراتب تصمیم‌گیری بهتری داشته باشند. بررسی‌های درج‌شده در جدول زیر، نشان‌دهنده این است که در سه سال اخیر، بازده نقدی سهام تایرا حدود 2 الی 3 درصد بوده است. بازده نقدی سهم تایرا 1402 در مجموع نسبت به دو سال گذشته افزایش یافته است، هرچند بازده نقدی این سهم در طی این سه سال زیر 5 درصد بوده است.

سال مالی منتهی به آخرین قیمت سهم پیش از مجمع (PRICE)سود نقدی به ازای هر سهم (DPS)بازده نقدی (D/P)
1401/12/2910,8603603.3
1400/12/2918,1407003.8
1399/12/3023,900        5502.3

زمانبندی پرداخت سود نقدی تایرا

پیرو نامه اعلام جدول زمانبندی پرداخت سود به شماره ۷۳۲ مورخ ١٤٠٢٫٠٤٫۱۰ و در راستای اجرای بند “م” تبصره ۵ قانون بودجه سال ۱٤٠١ کل کشور، سود تقسیمی مصوب مجمع تایرا مورخ ۱٤۰۲٫۰۴٫۲۰ این شرکت  ٣٦٠ ریال به ازای هر سهم با همکاری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه از طریق سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) به سهامداران پرداخت خواهد شد. این شرکت همچنین اضافه کرد، ضروری است سهامدارانی که تاکنون نسبت به ثبت‌نام در سامانه سجام اقدام نکرده‌اند، به منظور دریافت سود سهام طبق برنامه زمانبندی زیر در اسرع وقت نسبت به ثبت‌نام یا تکمیل مشخصات خود در سامانه مذکور اقدام کنند. برنامه زمانبندی پرداخت سود نقدی مصوب مجمع مربوط به عملکرد سال مالی منتهی به ۱٤۰۱٫۱۲٫۲۹ به شرح زیر است:

 • سود سهامداران حقیقی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌ها توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه از تاریخ ۱۴۰۲٫۰۸٫۰۲ به حساب معرفی شده در سامانه مذکور واریز شد.
 • سود سهامداران حقوقی از تاریخ ۱۴۰۲٫۰۸٫۰۲ با درخواست کتبی و اعلام شماره حساب و شماره شبا و ارائه آگهی ثبتی و روزنامه آخرین تغییرات، به حساب ایشان واریز شد.

آدرس و اطلاعات شرکت جهت پیگیری و ارسال مدارک

آدرس: تبریز- جاده سردرود- کدپستی 15863-51978

وب سایت: www.itmco.ir

ایمیل: info@itmco.ir

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا