تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی شیراز «شرکت پتروشیمی شیراز»

شرکت پتروشیمی شیراز یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین واحدهای تولید اوره و آمونیاک در کشور است. این شرکت با ظرفیت اسمی 3,249,700 تن در سال بخش مهمی از نیازهای کشور و همچنین عرضه در بازارهای جهانی را در این حوزه تامین می‌کند. در حال حاضر شرکت پتروشیمی شیراز جزء واحدهای فرعی شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان (با نماد پارسان) و کنترل نهایی آن، شرکت سرمایه‌گذاری غدیر (تحلیل وغدیر) است. در ادامه به تحلیل بنیادی شیراز و محاسبه P/E تحلیلی این شرکت پرداخته شده است.

جایگاه شیراز در صنعت

اوره یکی از محصولات پرکاربرد به‌خصوص در زمینه کشاورزی است که با رشد جمعیت و تقاضای مواد غذایی، تقاضای این محصول نیز افزایش خواهد یافت. به همین دلیل بزرگ‌ترین واردکنندگان این محصول کشورهایی نظیر هند، آمریکا و برزیل و سایر کشورهای پرجمعیت و پیش‌رو در حوزه کشاورزی هستند. چین مانند بسیاری دیگر از محصولات، مهم‌ترین بازیگر این بازار به لحاظ تولید و مصرف به‌شمار می‌رود.

بعد از چین از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان این محصول می‌توان به کشورهایی نظیر روسیه، قطر، عربستان، عمان و حتی ایران اشاره کرد. ایران بدلیل دسترسی فراوان و نسبتا ارزان به ماده اولیه یعنی گاز طبیعی از مزیت رقابتی خوبی برخوردار است. البته تولیدکنندگان ایرانی در سال‌های اخیر بدلیل تحریم‌ها، برای صادرات با مشکلات فراوانی روبه‌رو بوده‌اند و عمدتا محصولات خود را با تخفیف‌های قابل توجهی در جهت حفظ مشتریان، صادر کرده‌اند.

می‌توانید با تحلیل صنعت اوره و آمونیاک بیشتر آشنا شوید.

مهم‌ترین سهامداران شیراز

بیش از نیمی از سهام شیراز متعلق به گروه گسترش نفت و گاز پارسیان است. شرکت مدبران اقتصاد نیز از سهامداران عمده این شرکت است. در جدول زیر تمام سهامداران بالای یک درصد شیراز قابل مشاهده است.

سهامداران شیراز

سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح به‌صورت تلفیقی مالک نزدیک به 55 درصد از سهام شیراز می‌باشد. در ادامه سهامداران این شرکت را به‌صورت تلفیقی مشاهده می‌کنید.

سهامداران تلفیقی شیراز

شما می‌توانید سهامداران حقوقی زیر یک درصد تمام شرکت‌ها را در سایت محصول سهامداران انیگما مشاهده کنید.

محصولات شیراز

محصول اصلی شرکت پتروشیمی شیراز اوره است. این شرکت محصولات دیگری مانند آمونیاک و متانول هم تولید می‌کند که در جدول زیر کاربرد و درصد فروش هر یک از این محصولات آمده است.

محصولات شیراز

مقدار، قیمت و مبلغ فروش شیراز

مهم‌ترین مشتریان اوره صادراتی کشورهایی نظیر هندوستان، افغانستان، ترکیه، آسیای میانه، آمریکای لاتین و… هستند. در داخل کشور کود اوره عمدتا در بخش کشاورزی (شامل شرکت‌های خدمات حمايتی و شرکت‌های تعاونی وابسته) و محصولات نيترات آمونيوم به سازمان صنايع دفاع به فروش می‌رسد. همچنین محصولات این شرکت در بورس کالا و بورس انرژی نیز عرضه می‌شود. مقدار، قیمت و مبلغ فروش این محصولات در دوره‌های مالی مختلف در جدول زیر قابل مشاهده است.

فروش شیراز

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

مواد اولیه شركت پتروشیمی شیراز عمدتا گاز مصرفی می‌باشد كه از طریق خط لوله سراسری و از شركت ملی گاز ایران تامین می‌شود. مقدار مصرف گاز خوراک در سال 1400 حدود 769 میلیون متر مكعب بوده است. در ادامه مقدار، مبلغ و نسبت مصرف مواد اولیه شیراز آمده است. درآمد عملیاتی در سال 1400 نسبت به دوره مشابه گذشته افزایش داشته است كه عمدتاً بابت افزایش در نرخ فروش محصولات شركت می‌باشد.

مواد اولیه شیراز

سربار

جدول زیر هزینه‌های سربار شیراز را نشان می‌دهد. این هزینه‌ها شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت، هزینه مواد مصرفی و… است. عمده هزینه‌های سربار این شرکت مربوط به هزینه سوخت می‌باشد.

سربار شیراز

صورت سود و زیان شیراز

در ادامه صورت سود و زیان شیراز در 4 دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آن تا پایان سال مالی 1401 جهت بررسی و پیش‌بینی عملکرد این شرکت آمده است.  در این تحلیل درآمد عملیاتی شیراز برای سال مالی 1401، حدود 20 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. همچنین اگر بهای تمام‌شده این شرکت با در نظر گرفتن افزایش حامل‌های انرژی پتروشیمی، نرخ افزایش حقوق و دستمزد، و تورم و دلار 25000 تومان حدود 7 هزار و 700 میلیارد تومان پیش‌بینی شود؛ با کسر سایر هزینه‌ها سود خالص شرکت حدود 9 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. جزئیات صورت سود و زیان شیراز در جدول زیر قابل مشاهده می‌باشد.

صورت سود و زیان شیراز

مقایسه عملکرد شرکت با سال‌های قبل

تولید کل شرکت پتروشیمی شیراز در سال 1399 با ثبت 344,450,3 تن توانست تا 6 درصد بالاتر از ظرفیت اسمی برنامه‌ریزی شده پیش‌روی کند. همچنین این شرکت با 2 درصد بالاتر از مقدار فروش خود در سال 1398، یک عملکرد مثبت برای خود رقم زد. در جدول زیر عملکرد این شرکت از سال 1397 تا 1399 آمده است.

مقایسه فروش شیراز

شما می‌توانید برای مشاهده تحلیل به‌روز شرکت پتروشیمی شیراز و ارتباط با کارشناسان انیگما فرم قسمت دیدگاه‌ها در انتهای صفحه را تکمیل کنید.

پیش‌بینی EPS شرکت در دوره مالی منتهی به 1401/12/29

در تحلیل بنیادی شیراز نرخ اوره صادراتی با 26 درصد تخفیف نسبت به آخرین نرخ اوره خلیج فارس در نظر گرفته شده است. همچنین نرخ متانول صادراتی برابر با آخرین نرخ متانول پلتس و نرخ مصرف گاز طبیعی برابر با 20 سنت لحاظ شده است. باتوجه به فرضیات در نظر گرفته شده سود خالص به ازای هر سهم 17,770 ریال برآورد می‌شود. با توجه به قیمت روز تاریخ 1401٫04٫07 نسبت P/E برای این سهم 4٫1 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی شیراز

  • شما می‌توانید مفروضات مدنظر خود را در سایت انیگما وارد کرده و EPS منتهی به سال مالی 1401 را طبق تحلیل خود مشاهده کنید. برای مشاهده و تغییر مفروضات مدنظر خود به تحلیل شیراز در سایت انیگما مراجعه کنید.
5/5 - (1 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا