تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی شگویا – شرکت پتروشیمی شهید تندگویان

در این مقاله تحلیل شگویا به‌عنوان تنها شرکت تولیدکننده پلی‌اتیلن ترفتالات گرید بطری انجام شده است. هدف از تاسیس شرکت پتروشیمی شهید تندگویان اجرای طرح‌های تولید اسید ترفتالیک خالص (PTA) و پلی اتیلن ترفتالات (PET) بوده است. این شرکت سال 1398 با نماد شگویا در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد. در ادامه علاوه بر تحلیل بنیادی شگویا به بررسی صنعت پتروشیمی پرداخته شده است. بررسی جایگاه شگویا در صنعت، پیش‌بینی سود هر سهم و محاسبه نسبت P/E فوروارد برای سال مالی 1402 از دیگر موارد اشاره‌شده در این مقاله است.

بررسی صنعت پتروشیمی

شرکت‌های فعال در صنعت پروشیمی بر اساس محصولات تولیدی در دسته‌بندی‌های مختلف شامل متانول، اوره و آمونیاک، پلیمر، الفین و آروماتیک قرار می‌گیرند. هر کدام از این شرکت‌ها در یکی از زنجیره محصولات پتروشیمی شامل منابع و خوراک، محصولات بالادست، پلیمرها و محصولات شیمیایی (میان‌دست)، محصولات شیمیایی نهایی (پایین‌دست) و صنایع تکمیلی فعالیت می‌کنند.

پلیمرها از جهت کاربرد به سه دسته ترموپلاست، ترموست و الاستر تقسیم می‌شوند. پلی‌اتیلن ترفتالات در دسته اول (ترموپلاست‌ها) قرار می‌گیرد. پلی‌اتیلن‌ ترفتالات از دو مونومر اتیلن گلایکول و اسید ترفتالیک خالص ساخته می‌شود. از این پلیمر عموما برای تولید الیاف پلی‌استر استفاده می‌شود، اما در ایران بر خلاف سایر کشورها، غالبا در تولید انواع بطری‌های آشامیدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چین بزرگ‌ترین تولیدکننده PET بوده و پس از آن هند در جایگاه دوم قرار دارد. شرق آسیا (چین، ژاپن، کره جنوبی و…) با سهم 74 درصدی، قطب تولید PTA می‌باشد. همچنین خاورمیانه باوجود داشتن منابع نفتی، تنها 4 درصد از ظرفیت تولید PET جهان را تشکیل می‌دهد که گواهی بر خام‌فروشی نفت در این منطقه می‌باشد.

جایگاه شگویا در صنعت پتروشیمی

شگویا تنها شرکتی است که محصول مهم و استراتژیک پلی‌اتیلن ترفتالات گرید بطری را در ایران تولید می‌کند. این محصول نقش تعیین‌کننده‌ای در بهبود سطح رفاه و بهداشت عمومی جامعه دارد. تولید محصولات متنوع و با کیفیت در زمینه بسته‌بندی و نساجی از دیگر نقاط قوت این شرکت هستند. برخورداری از تکنولوژی روز دنیا، دسترسی به بنادر صادراتی، آزادراه، خط‌ آهن و خطوط کشتیرانی بین‌المللی از جمله مزیت‌های رقابتی شرکت پتروشیمی تندگویان هستند.

محصولات پتروشیمی شهید تندگویان

اسید ترفتالیک یکی از مهم‌ترین مواد اولیه برای تولید رزین‌های پلی‌اتیلن ترفتالات است که روند رشد تولید و مصرف آن در جهان بسیار چشم‌گیر است. پلی‌اتیلن ترفتالات نیز از مهم‌ترین مواد اولیه پلی‌استرهای قابل استفاده در تولید الیاف برای صنایع نساجی، صنایع تولید فیلم‌های پلاستیکی، تولید انواع بطری‌های نوشابه، قوطی و ظروف مورداستفاده در بسته‌بندی مواد غذایی، دارویی و بهداشتی است. ظرفیت اسمی تولید PET در شگویا به‌میزان 887,7 هزارتن در دوره و 700 هزار تن PTA در مجموع دو فاز است.

محصول ظرفیت (هزار تن)
PET 887,7
PTA 700

مهم‌ترین سهامداران شگویا

یکی از سهامداران عمده در تحلیل بنیادی شگویا، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس است. این شرکت به تنهایی 52٫86 درصد و به‌صورت تلفیقی 66٫20 درصد از سهام شگویا را در اختیار دارد. جدول زیر درصد و ارزش بازار سهامداران بالای یک درصد در تحلیل شگویا را نشان می‌دهد.

سهامداران شگویا

در محصول سهامداران بورس انیگما تمامی سهامداران شرکت‌ها به‌صورت عادی و تلفیقی به‌همراه شرکت مادر خود قابل دسترس هستند. به‌طور مثال در جدول زیر بخشی از سهامداران شگویا به‌صورت تلفیقی نشان داده شده است. در این جدول شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در قالب مدیریت سهام عدالت به‌صورت تلفیقی آمده است.

سهامداران تلفیقی پتروشیمی شهید تندگویان

مقدار، قیمت و مبلغ فروش در تحلیل شگویا

نرخ فروش محصولات شرکت پتروشيمی شهيد تندگویان به‌صورت هفتگی توسط دفتر توسعه صنایع پایين‌دستی پتروشيمی (تحت مدیریت شرکت ملی صنایع پتروشيمی) مشخص می‌شود. این نرخ به‌عنوان نرخ پایه فروش محصولات در بورس کالا مورد استفاده قرار می‌گيرد.

در ادامه مقدار، قیمت و مبلغ فروش شگویا در 4 دوره مالی گذشته و پیش‌بینی هر یک برای سال مالی 1402 نمایش داده شده است. فروش شگویا در دوره 12 ماهه منتهی به 29 اسفندماه 1401 مبلغ 21٬765 میلیارد تومان بوده است که نسبت به سال 1400، 27 درصد افزایش داشته است. افزایش مبلغ فروش ناشی از افزایش 11 درصدی فروش مقداری کل و افزایش 15 درصدی نرخ فروش میانگین کل محصولات می‌باشد.

فروش در تحلیل شگویا

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه در تحلیل بنیادی شگویا

مواد اوليه موردنياز توليد محصولات پتروشيمی شهيد تندگویان پارازایلين، اسيداستيک، منواتيلن گالیکول و هيدروژن هستند که از طریق پتروشيمی نوری (تحلیل نوری)، فن‌آوران، مارون و اميرکبير خریداری می‌شوند. نرخ‌ مواد اولیه شرکت با 5 درصد تخفیف از مبلغ FOB براساس نرخ دلار تعیین می‌شوند. در تحلیل شگویا مبلغ هزینه‌شده برای تامین مواد اولیه مصرفی در سال مالی 1401، 13٬568 میلیارد تومان بوده است. این مبلغ نسبت به دوره مشابه سال گذشته خود 34 درصد رشد داشته است.

مواد اولیه در تحلیل بنیادی شگویا

سربار شگویا

جدول زیر شامل هزینه‌های سربار شگویا مانند حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت، هزینه مواد مصرفی و… می‌باشد. هزینه سربار این شرکت در سال مالی 1401 مبلغ 3٬904 میلیارد تومان بوده است. باتوجه به افزایش هزینه سوخت و نرخ حقوق و دستمزد در سال 1402، هزینه سربار شگویا در سال مالی جاری حدود 5 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود.

سربار شرکت پتروشیمی تندگویان

صورت سود و زیان در تحلیل شگویا

در ادامه صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی شگویا جهت بررسی و پیش‌بینی عملکرد این شرکت قابل مشاهده است. شرکت پتروشیمی شهید تندگویان در دوره 12 ماه منتهی به 1401/12/29 بیش از 21٬700 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته است. همچنین بهای تمام‌شده شگویا در این دوره مالی 17٬719 میلیارد تومان بوده است که نسبت به دوره مشابه سال 1400 افزایش 37 درصدی داشته است. افزایش مذکور عمدتا ناشی از افزایش مواد مصرفی (خوراک)، افزایش مواد غيرمستقيم (مواد شيميایی)، افزایش حقوق و دستمزد کارکنان، سربار تولید (یوتيليتی، مواد شیمیایی، کاتالیت و…) و سایر هزینه‌ها بوده است.

طبق پیش‌بینی انجام‌شده در این تحلیل اگر درآمدهای عملیاتی شرکت در سال مالی 1402 حدود 29 هزار میلیارد باشد، با کسر تمامی هزینه‌ها مبلغ 5٬850 میلیارد تومان سود خالص خواهد ساخت. جزئیات تحلیل این شرکت برای دوره‌های مالی گذشته و همچنین پیش‌بینی سال مالی 1402 در جدول زیر نمایش داده شده است.

صورت سود و زیان در تحلیل شگویا

سود مجمع (DPS)‌ شگویا

در تحلیل شگویا باتوجه به سرمایه فعلی شرکت که معادل 23٬957٬666 میلیون ریال است، سود خالص و سود نقدی شگویا برای 3 سال متوالی به‌شرح جدول زیر می‌باشد:

سال مالی منتهی به سود هر سهم (ریال) سود نقدی هر سهم (ریال) درصد تقسیم سود
1401/12/29 1٬427 1٬300 ٪91
1400/12/29 1٬371 1٬250 ٪91
1399/12/30 875 780 ٪89

مجمع عمومی عادی سالیانه شگویا برای دوره 12 ماهه منتهی به 1401/12/29 در تاریخ 1402/03/22 برگزار شد. نحوه پرداخت سود شگویا در این دوره به‌صورت زیر است:

سود مجمع شگویا سهامداران حقیقی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌ها دارای کد سجام در تاریخ 31 خردادماه 1402 و سهامداران حقوقی دارای کد سجام در تاریخ 22 شهریورماه 1402 از طریق شماره حساب اعلام‌شده در سامانه سجام واریز خواهد شد.

پیش‌بینی EPS و P/E تحلیلی منتهی به 29 اسفند 1402

در تحلیل بنیادی شگویا با فرض میانگین دلار 40 هزار تومان در سال 1402 سود خالص به ازای هر سهم این شرکت (EPS تحلیلی)، 2٬442 ریال برآورد شده است. باتوجه به قیمت روز سهم در تاریخ 27 خرداماه 1402، P/E فوروارد شگویا 6٫2 واحد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی شگویا

در سایت انیگما تحلیل بنیادی به‌روز تمامی شرکت‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری ازجمله تحلیل شگویا وجود دارد. این تحلیل‌ها توسط تیمی متخصص به‌طور پیوسته با تغییر متغیرها و قیمت‌گذاری‌ها به‌روز می‌شوند.

مقاله پیشنهادی برای یادگیری انجام تحلیل بنیادی شگویا: آموزش تحلیل بنیادی

سایت تحلیل بنیادی انیگما این قابلیت را دارد تا تمامی مفروضات را طبق تحلیل خود تغییر داده و نتیجه را در انواع مختلف تحلیل‌ها مشاهده کنید. همچنین می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان انیگما اطلاعات تماس خود را در بخش نظرات وارد کنید.

نمودار قیمتی در تحلیل بنیادی شگویا

باتوجه به چارت قیمتی شگویا این شرکت در تاریخ 1399/05/13 به بالاترین قیمت به ارزش بازار 70 هزار میلیارد تومان رسید. با ریزش قیمت شگویا در سال‌های متوالی باتوجه به قیمت روز این سهم در تاریخ 1402/03/27 در سایت www.tsetmc.com (15٬240 ریال) ارزش بازار شگویا 36٬870 میلیارد تومان است. قیمت سهام شگویا در این بازه زمانی 45 درصد ریزش داشته است.

نمودار قیمتی شرکت پتروشیمی تندگویان

سوالات متداول

تاریخ مجمع عمومی شگویا چه زمانی است؟

مجمع عمومی عادی سالیانه شگویا برای سال مالی 1401 در تاریخ 1402/03/22 برگزار شد.

EPS تحلیلی شگویا چقدر است؟

ای پی اس تحلیلی شگویا برای سال مالی 1402 مبلغ 2٬442 ریال برآورد شده است.

پی بر ای شگویا چقدر است؟

پی به ای فوروارد شگویا با توجه به قیمت روز سهم در تاریخ 1402/03/27، 6٫2 محاسبه شده است.

مهم‌ترین سهامداران شگویا چه کسانی هستند؟

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با بیش از 52 درصد از سهام شگویا مهم‌ترین سهامدار این شرکت است.

3.8/5 - (15 رای)
۲ دیدگاه
  1. با تشکر از گردآورندگان مقاله.
    نکته اینکه گمان میکنم این مقاله بیش تر از اینکه یک تحلیل باشد یک گزارش است.
    با ارزوی پیروزی و بهروزی در سال 1402 برای همه عزیزان.

    1. سپاس از شما، گزارش این سهم تحلیلی است و تحلیل بنیادی شگویا توسط تحلیلگران انیگما برای سال 1402 در مقاله ارائه شده است. شما می‌توانید جزئیات بیشتر تحلیل این سهم را در محصول تحلیل بنیادی سایت انیگما مشاهده کنید.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا