تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی شگویا «پتروشیمی شهید تندگویان»

شرکت پتروشیمی تندگویان در سال 1377 جهت اجرای طرح‌های تولید اسید ترفتالیک خالص (PTA) و پلی‌اتیلن ترفتالات (PET) تاسیس شد. طرح‌های PTA/PET اول و دوم در ضلع شمال‌غربی خلیج‌فارس در استان خوزستان و در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در بندر ماهشهر احداث و به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس عهده‌دار تولید پلی‌اتیلن ترفتالات و اسید ترفتالیک خالص است. در این مقاله به تحلیل بنیادی شگویا و محاسبه P/E فوروارد این سهم پرداخته شده است.

 محصولات

اسید ترفتالیک یکی از مهم‌ترین مواد اولیه برای تولید رزین‌های پلی‌اتیلن ترفتالات است که روند رشد تولید و مصرف آن در جهان بسیار چشم‌گیر می‌باشد. پلی‌اتیلن ترفتالات نیز از مهم‌ترین مواد اولیه پلی‌استرهای قابل استفاده در تولید الیاف برای صنایع نساجی، صنایع تولید فیلم‌های پلاستیکی، تولید انواع بطری‌های نوشابه، قوطی و ظروف مورداستفاده در بسته‌بندی مواد غذایی، دارویی و بهداشتی است که روند رو به رشدی در تولید و مصرف دارد.

محصولات شگویا

جایگاه شگویا در صنعت پتروشیمی

پتروشیمی تندگویان تنها شرکتی است که محصول مهم و استراتژیک پلی‌اتیلن ترفتالات گرید بطری را در ایران تولید می‌کند. این محصول نقش تعیین‌کننده‌ای در بهبود سطح رفاه و بهداشت عمومی جامعه ایفا می‌کند. تولید محصولات متنوع و با کیفیت در زمینه بسته‌بندی و نساجی از دیگر نقاط قوت این شرکت می‌باشد. برخورداری از تکنولوژی روز دنیا، دسترسی به بنادر صادراتی، آزادراه، خط‌ آهن و خطوط کشتیرانی بین‌المللی از جمله مزیت‌های رقابتی شرکت پتروشیمی تندگویان است.

 مهم‌ترین سهامداران شگویا

یکی از سهامداران عمده شگویا، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس است. این شرکت به تنهایی 52٫86 درصد و به‌صورت تلفیقی 66٫14 درصد از سهام شگویا را در اختیار دارد. جدول زیر درصد و ارزش بازار سهامداران بالای یک درصد شگویا را نشان می‌دهد.

سهامداران شگویا

در محصول سهامداران بورس انیگما تمامی سهامداران شرکت‌ها به صورت عادی و تلفیقی به‌همراه شرکت مادر خود قابل دسترس می‌باشد. به‌طور مثال در جدول زیر بخشی از سهامداران شگویا به‌صورت تلفیقی نشان داده شده است. در این جدول شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در قالب مدیریت سهام عدالت به‌صورت تلفیقی آمده است.

سهامداران تلفیقی شگویا

مقدار، قیمت و مبلغ فروش شگویا

نرخ فروش محصولات شرکت پتروشيمی شهيد تندگویان به‌صورت هفتگی توسط دفتر توسعه صنایع پایين‌دستی پتروشيمی (تحت مدیریت شرکت ملی صنایع
پتروشيمی) مشخص می‌شود. این نرخ به‌عنوان نرخ پایه فروش محصولات در بورس کالا مورداستفاده قرار می‌گيرد.

در ادامه مقدار، قیمت و مبلغ فروش شگویا در 4 دوره مالی گذشته و پیش‌بینی هر یک برای سال مالی 1401 نمایش داده شده است. فروش شگویا در سال مالی منتهی به 29 اسفند 1400 نسبت به سال گذشته 71 درصد افزایش داشته است. این افزایش ناشی از کاهش 3 درصدی فروش مقداری و افزایش 71 درصدی نرخ فروش ميانگين کل محصولات می‌باشد.

فروش شگویا

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی شگویا

مواد اوليه موردنياز توليد محصولات پتروشيمی شهيد تندگویان پارازایلين, اسيداستيک و منواتيلن گالیکول هيدروژن می‌باشد که از طریق پتروشيمی نوری، فن‌آوران، مارون و اميرکبير خریداری می‌شود. نرخ‌ مواد اولیه شرکت با 5 درصد تخفیف از مبلغ FOB  بر اساس نرخ دلار تعیین می‌شوند. در ادامه مواد اولیه شگویا در دوره‌های مالی گذشته و پیش‌بینی آن برای سال مالی 1401 آمده است.

مواد اولیه شگویا

سربار شگویا

جدول زیر شامل هزینه‌های سربار شگویا مانند حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت، هزینه مواد مصرفی و نقل و… می‌باشد. طبق تحلیل انجام شده و باتوجه به افزایش هزینه سوخت و حقوق و مزایا، هزینه سربار شرکت در سال مالی 1401 حدود 2 هزار و 600 میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود.

سربار شگویا

صورت سود و زیان شگویا

در ادامه صورت سود و زیان شگویا جهت بررسی و پیش‌بینی عملکرد این شرکت قابل مشاهده است. شرکت در سال مالی 1400 بیش از 17 هزار میلیارد تومان فروش داشته است. همچنین بهای تمام شده شگویا در این سال بیش از 12 هزار میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به سال 1399 افزایش 77 درصدی داشته است. افزایش مذکور عمدتا ناشی از افزایش مواد مصرفی (خوراک) به ميزان 82 درصد، افزایش مواد غيرمستقيم (مواد شيميایی) به میزان 46 درصد، افزایش حقوق و دستمزد کارکنان به ميزان 44 درصد، افزایش یوتيليتی به ميزان 216 درصد و سایر هزینه‌ها به ميزان 88 درصد نسبت به سال گذشته بوده است.

طبق پیش‌بینی تیم تحلیلی انیگما اگر درآمدهای عملیاتی شرکت در سال مالی 1401 حدود 22 هزار میلیارد باشد، با کسر تمامی هزینه‌ها حدود 4 هزار 600 میلیارد تومان سود خواهد ساخت. جزئیات تحلیل سال مالی 1401 شگویا در جدول زیر نمایش داده شده است.

صورت سود و زیان شگویا

پیش‌بینی EPS و P/E تحلیلی منتهی به 29 اسفند 1401

با فرض میانگین دلار 25 هزار تومان در سال 1401 سود خالص به ازای هر سهم شگویا (EPS تحلیلی) حدود 1,954 ریال را برآورد شده است. با توجه به قیمت روز در تاریخ 4 خرداد 1401، P/E تحلیلی شگویا 6/2 واحد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی شگویا

در سایت انیگما تحلیل بنیادی تمامی شرکت‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری وجود دارد. این تحلیل‌ها توسط تیمی متخصص به‌طور پیوسته با تغییر متغیرها و قیمت‌گذاری‌ها به‌روز می‌شوند.

سایت انیگما این قابلیت را دارد تا تمامی مفروضات را طبق تحلیل خود تغییر داده و نتیجه را در انواع مختلف تحلیل‌ها مشاهده کنید. همچنین می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان انیگما اطلاعات تماس خود را در بخش نظرات وارد کنید.

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا