تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی شاوان «شرکت پالایش نفت لاوان»

تحلیل شاوان از طریق بررسی صورت‌های مالی و محاسبه EPS و P/E تحلیلی این شرکت از موارد مطرح شده در این مقاله می‌باشد. شرکت پالایش نفت لاوان در سال 1377 تاسیس و در سال 1391 با نماد شاوان در بازار فرابورس پذیرفته‌ شد. فعالیت اصلی شاوان انجام عملیات پالایش و فرآورش نفت خام و سایرهیدروکربورها و همچنین تولید فرآورده‌های نفتی مانند بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره و سایر مشتقات می‌باشد. در ادامه به جزئیات تحلیل بنیادی شاوان پرداخته شده است.

جایگاه شرکت در صنعت

شرکت پالایش نفت لاوان حدود 3% از حجم پالایش نفت خام، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی مورد نیاز داخل کشور را تامین می‌کند. ظرفیت اسمی تقطیر نفت خام این شرکت در بدو تاسیس 20 هزار بشکه در روز بوده‌است. شاوان توانسته با اجرای طرح بهبود فرآیند و بهینه‌سازی ظرفیت، این رقم را به 56 هزار بشکه در روز افزایش دهد. این شرکت از لحاظ ارزش، در گروه خود رتبه 6 و در کل کشور رتبه 86 را دارد. از شرکت‌های هم‌گروه این شرکت می‌توان به شتران، شرانل، شراز و شپاس اشاره کرد. می‌توانید علاوه بر تحلیل شاوان، تحلیل هر یک از سهم‌های این گروه را در بخش مقالات انیگما مطالعه کنید.

فرآیند پالایش نفت خام

به فرآیند‌هایی که روی نفت خام انجام می‌شود تا محصولاتی مانند گاز گپسول، بنزین، گازوئیل و… تولید شود، پالایش نفت خام می‌گویند. در فرآیند پالایش نفت خام، ابتدا خوراک پالایشگاه شامل میعانات گازی و نفت خام وارد واحد تقطیر در جو شده و محصولات اصلی پالایشگاه مانند گازمایع، بنزین معمولی، بنزین جت، نفت سفید، نفت گاز (گازوییل)، نفت کوره حرارت داده شده و از برج تقطیر استخراج می‌شوند. مواد باقی‌مانده در انتهای برج تقطیر در جو وارد برج بعدی (برج تقطیر در خلا) می‌شوند و فرآورده‌های سنگین‌تر مانند قیر استخراج می‌شوند. در تصویر زیر فرآیند پالایش نفت خام نشان داده‌شده‌است:

فرآیند پالایش نفت خام

سرمایه و ترکیب سهامداران شاوان

سرمایه شرکت پالایش نفت لاوان در زمان تاسیس مبلغ صد میلیون ریال بوده که طی چندین مرحله به مبلغ 1,143,422 میلیون‌ ریال در پایان سال مالی 1400 افزایش یافت. در حال حاضر، به‌ موجب مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده سرمایه شرکت به 8,000,000 میلیون ریال از محل سود انباشته افزایش یافته‌است.

سازمان تامین اجتماعی بیش از نیمی از سهام شاوان را در اختیار دارد و سهامدار عمده این شرکت به‌شمار می‌آید. در تصویر زیر سهامداران بالای یک درصد شاوان نشان داده شده است.

سهامداران شاوان

در حالت تلفیقی بیش از 10 درصد سهام شاوان در قالب سهام عدالت در اختیار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی می‌باشد.

سهامداران تلفیقی شاوان

مقدار، قیمت و مبلغ فروش محصولات در تحلیل شاوان

پیش‌بینی می‌شود که شرکت پالایش نفت لاوان تا انتهای سال 1401، حدود سه هزارمترمکعب از محصولات خود را به‌فروش برساند. مبلغ به‌دست‌‌آمده از این فروش برابر با 502 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش محصولات در تحلیل شاوان

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی در تحلیل بنیادی شاوان

مواد‌ اولیه شرکت نفت لاوان عمدتا نفت خام و میعانات گازی می‌باشد. نفت سبک خام مصرفی شرکت توسط شرکت نفت قاره تامین می‌شود. نرخ نفت سبک خریداری‌شده شرکت مطابق با فرمول میانگین (نفت عمان، نفت دبی و میانگین وزنی برنت)-5*95% برابر با 82 دلار می‌باشد.

با توجه به جدول‌های زیر شرکت تا انتهای دوره 6 ماه منتهی به 1401/06/31 مبلغ 229,433,791 میلیون ریال بابت تامین مواد اولیه خود هزینه کرده‌است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته خود حدود 2 برابر شده‌است. در ادامه پیش‌بینی تحلیلگران انیگما از میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه در تحلیل بنیادی شاوان را مشاهده می‌کنید.

مقدار مصرف مواد اولیه شاوان
مقدار مصرف مواد اولیه شاوان
قیمت مواد اولیه شاوان
قیمت مواد اولیه شاوان
مبلغ مصرف مواد اولیه شاوان
مبلغ مصرف مواد اولیه شاوان

سربار شاوان

جزئیات سربار شاوان در سه دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آن تا پایان سال 1401 نمایش داده شده است. باتوجه به افزایش نرخ ارز و سطح عمومی قیمت‌ها، پیش‌بینی می‌شود هزینه سربار شاوان در 6 ماهه دوم سال افزایش داشته باشد.

سربار شاوان

صورت سود و زیان در تحلیل شاوان

طبق جدول زیر، شرکت پالایش نفت لاوان در 6 ماهه اول سال1401، 14% از درآمد عملیاتی خود را به سود ناخالص تبدیل کرده‌است. پیش‌بینی می‌شود که حاشیه سود ناخالص این شرکت تا پایان سال 1401 برابر با 7% باشد. این کاهش در حاشیه سود ناخالص ناشی از افت کرک اسپرد محصولات پالایشی است.

صورت سود و زیان در تحلیل شاوان

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی به 1401/12/29

در تحلیل بنیادی شاوان نرخ افزایش حقوق و دستمزد سال 1401، 50% و میانگین دلار 27,500 تومان در نظر گرفته شده است. طبق مفروضات فوق EPS فوروارد شاوان تا پایان سال 5,845 ریال برآورد شده است. برای ارزش‌گذاری از طریق نسبت P/E  قیمت روز این سهم در تاریخ 1401/09/07 در سایت TSE تقسیم بر EPS  تحلیلی آن 3.4 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی شاوان
تحلیل بنیادی شاوان
3.6/5 - (5 رای)
۲ دیدگاه
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا