مقالات تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی شاوان «شرکت پالایش نفت لاوان»

شرکت پالایش نفت لاوان به‌عنوان یکی از شرکت‌های پالایشی خصوصی فعالیت خود را در زمینه انجام عملیات پالایش خوراک دریافتی به‌منظور تولید فرآورده‌های نفتی و عرضه آن‌ها از سال 1377 آغاز کرد. شرکت پالایش نفت لاوان محصولات متنوعی از جمله گاز مایع، بنزین، نفت گاز یورو 4 و نفت کوره، نفتای سبک و سنگین را به بازار عرضه می‌کند. در ادامه به بررسی و تحلیل بنیادی شاوان از طریق بررسی صورت‌های مالی و محاسبه EPS و P/E تحلیلی این شرکت پرداخته شده است. فرآیند پالایش نفت خام و بررسی جایگاه شرکت در صنعت از دیگر موارد مطرح‌شده در این مقاله هستند.

  • پیش از بررسی این مقاله برای درک بیشتر تحلیل بنیادی (تحلیل فاندامنتال شاوان)، مطالعه مقاله تحلیل بنیادی چیست پیشنهاد می‌شود.

جایگاه شرکت پالایش نفت لاوان در صنعت

در حال حاضر روزانه 2 میلیون و 200 هزار بشکه نفت خام در پالایشگاه‌های کشور تصفیه می‌شود. علاوه بر این 350 میلیون لیتر فرآورده‌های نفتی از جمله گاز مایع، بنزین موتور، سوخت جت، نفت سفید، نفت گاز و نفت کوره تولید می‌شود. شرکت پالایش نفت لاوان حدود 3٪ از حجم پالایش نفت خام، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی مورد نیاز داخل کشور را تامین می‌کند.

ظرفیت اسمی تقطیر نفت خام شرکت پالایش نفت لاوان در بدو تاسیس 20 هزار بشکه در روز بود. شاوان توانست با اجرای طرح بهبود فرآیند و بهینه‌سازی ظرفیت، این رقم را به 56 هزار بشکه در روز افزایش دهد. از شرکت‌های هم‌گروه شاوان می‌توان به شتران، شرانل، شراز و شپاس اشاره کرد. می‌توانید علاوه بر تحلیل بنیادی شاوان، تحلیل هر یک از سهم‌های این گروه مانند تحلیل بنیادی شرانل را در بخش مقالات انیگما مطالعه کنید.

فرآیند پالایش نفت خام

به فرآیند‌هایی که روی نفت خام انجام می‌شود تا محصولاتی مانند گاز گپسول، بنزین، گازوئیل و… تولید شود، پالایش نفت خام می‌گویند. در فرآیند پالایش نفت خام، ابتدا خوراک پالایشگاه شامل میعانات گازی و نفت خام وارد واحد تقطیر در جو شده و محصولات اصلی پالایشگاه مانند گاز مایع، بنزین معمولی، بنزین جت، نفت سفید، نفت گاز (گازوییل)، نفت کوره حرارت داده شده از برج تقطیر استخراج می‌شوند. مواد باقی‌مانده در انتهای برج تقطیر در جو وارد برج بعدی (برج تقطیر در خلا) می‌شوند و فرآورده‌های سنگین‌تر مانند قیر استخراج می‌شوند. در تصویر زیر فرآیند پالایش نفت خام نشان داده‌شده‌است:

فرآیند پالایش نفت خام

سهامداران شاوان

تصویر زیر شامل سهامداران بالای یک درصد در تحلیل بنیادی شاوان و درصد مالکیت هر یک است. سازمان تامین اجتماعی بیش از نیمی از سهام شاوان را در اختیار دارد و سهامدار عمده این شرکت به‌شمار می‌آید.

سهامداران شاوان

در حالت شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در قالب سهام عدالت 11٫44 درصد از سهام شاوان را در اختیار دارند. در سایت تحلیل بنیادی انیگما امکان مشاهده سهامداران عادی و تلفیقی تمامی نمادها وجود دارد.

سهامداران تلفیقی شرکت پالایش نفت لاوان

مقدار، قیمت و مبلغ فروش محصولات شاوان

نرخ فروش بنزین در تحلیل بنیادی شاوان برابر با نرخ بنزین اکتان 91 یورو 4 مطابق نرخ‌های آخرین نشریه پالایشی پلتس با فرمول بنزین 91 یورو 4 = بنزین 95 خلیج فارس – 5/3 * (بنزین 95 سنگاپور – بنزین 92 سنگاپور) محاسبه شده است. همچنین نرخ فروش نفت گاز تولیدی شرکت برابر با آخرین نرخ نفت و گاز 0٫005٪ سولفور خلیج فارس در نظر گرفته شده است.

تصویر زیر مقدار، قیمت و مبلغ فروش محصولات شرکت پالایش نفت لاوان را نشان می‌دهد. طبق این تصویر شرکت در دوره 9 ماهه منتهی به آذر ماه 1402 بیش از 2 میلیون و 160 هزار متر مکعب از محصول خود را به مبلغ 35٬262 میلیارد تومان به فروش رسانده است.

پیش‌بینی می‌شود فروش شرکت پالایش نفت لاوان تا انتهای سال 1402 حدود 2 میلیون و 710 هزار متر مکعب و مبلغ به‌دست‌‌آمده از این فروش بیش از 46 هزار میلیارد تومان باشد.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش محصولات در تحلیل شاوان

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه در تحلیل بنیادی شاوان

مواد‌ اولیه شرکت نفت لاوان عمدتا نفت خام و میعانات گازی هستند. نفت سبک خام مصرفی شرکت توسط شرکت نفت قاره تامین می‌شود. نرخ نفت سبک خریداری‌شده شاوان مطابق با فرمول زیر محاسبه می‌شود:

نفت سبک = میانگین (نفت عمان، نفت دبی و میانگین وزنی نفت برنت) – 5

لازم به ذکر است در این تحلیل نرخ میعانات گازی نیز معادل آخرین نرخ اعلامی پارس جنوبی توسط نشریه پالایشی پلتس در نظر گرفته شده است.

باتوجه به تصویر زیر، شرکت نفت لاوان در دوره 9 ماهه منتهی به 1402/09/30 مبلغ 33٬349 میلیارد تومان بابت تامین مواد اولیه خود هزینه کرده‌ است که در مقایسه با مدت مشابه سال مالی 1401 حدود 227 میلیارد تومان افزایش یافته است. در ادامه مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه شاوان برای دوره‌های مالی گذشته قابل مشاهده است.

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه در تحلیل بنیادی شاوان

سربار شرکت پالایش نفت لاوان

جزئیات سربار در تحلیل بنیادی شاوان برای 4 دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آن تا پایان سال 1402 مطابق تصویر زیر است. با در نظر گرفتن افزایش 30 درصدی حقوق و دستمزد در سال جاری، پیش‌بینی می‌شود هزینه سربار شاوان در پایان سال مالی 1402 نسبت به سال گذشته افزایش یابد و به مبلغ 1٬680 میلیارد تومان برسد.

سربار شرکت پالایش نفت شاوان

صورت سود و زیان در تحلیل شاوان

طبق تصویر زیر، شرکت پالایش نفت لاوان در دوره 9 ماهه منتهی به آذر ماه 1402، 5 درصد از درآمد عملیاتی خود را به سود خالص تبدیل کرده‌ است. پیش‌بینی می‌شود که حاشیه سود ناخالص این شرکت تا پایان سال مالی 1402 معادل 6 درصد باشد. با در نظر گرفتن سایر درآمدها و هزینه، سود خالص شاوان در سال مالی 1402 حدود 2 هزار و 605 میلیارد تومان برآورد می‌شود.

صورت سود و زیان در تحلیل شاوان

سود مجمع (DPS) در تحلیل بنیادی شاوان

در حال حاضر شرکت پالایش نفت لاوان با سرمایه 800 میلیارد تومان مشغول به فعالیت است. طبق اطلاعیه منتشر شده، مجمع عمومی عادی سالیانه منتهی به تاریخ 1401/12/29 شاوان 27 تیر ماه 1402 برگزار شد. در این مجمع سود نقدی شاوان 3٬646 ریال تصویب شد. برای اطلاع از روند تقسیم سود نقدی و بازده نقدی این سهم مقاله مجمع شتران را مطالعه کنید.

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی به 1402/12/29

نرخ تورم سال 1402 در تحلیل بنیادی شاوان، 30 درصد و میانگین دلار در این سال 40,000 تومان در نظر گرفته شده است. طبق مفروضات فوق EPS فوروارد شاوان تا پایان سال مالی 1402 مبلغ 3٬256 ریال برآورد شده است. برای ارزش‌گذاری سهام شاوان از طریق نسبت P/E، قیمت روز این سهم تاریخ 1402/12/21 در سایت TSE تقسیم بر EPS  تحلیلی آن 5٫5 واحد محاسبه می‌شود.

تحلیل بنیادی شتران

در سایت انیگما این امکان وجود دارد که کاربران مفروضات مدنظر خود را وارد کرده و تحلیل شاوان را به‌‌صورت شخصی‌سازی شده مشاهده کنند. در بخش دوم تصویر فوق میانگین پی بر ای تحلیلگران آمده است. کاربران سایت انیگما به‌‌صورت میانگین P/E تحلیلی شاوان را 2٫6 برآورد کرده‌اند. همچنین از طریق لینک بهترین سهام لیست شرکت‌های تولیدی با کمترین P/E تحلیلی قابل مشاهده است.

نمودار و روند قیمتی شاوان

نمودار زیر روند قیمتی سهام شاوان را از ابتدای سال 1399 نشان می‌دهد. طبق این نمودار قیمت شاوان در 11 اردیبهشت 1402 به بیشترین قیمت خود (34,900 ریال) با ارزش بازار نزدیک به 28 هزار میلیارد تومان رسید. سپس با حدود 17 درصد ریزش، امروز در تاریخ 1402/12/21 با قیمت 17٬840 ریال معامله شد. ارزش بازار شاوان در این تاریخ 14 هزار و 272 میلیارد تومان است.


سوالات متداول

ای پی اس فوروارد شاوان چقدر است؟

EPS فوروارد (تحلیلی) منتهی به سال مالی 1402 شاوان 3٬256 ریال پیش‌بینی شده است.

نسبت پی بر ای شاوان چند است؟

نسبت پی به ای در تحلیل بنیادی شاوان با توجه به قیمت آن در تاریخ 21 اسفند ماه 1402، 5٫5 محاسبه شده است.

تاریخ برگزاری مجمع شاوان چه زمانی است؟

مجمع عمومی عادی سالیانه شاوان در تاریخ 1402/04/27 برگزار می‌شود.

سود نقدی شاوان چقدر است؟

شاوان از 5٬553 ریال سود خالص محقق‌شده در سال مالی 1401، مبلغ 3٬646 ریال سود نقدی به ازای هر سهم تقسیم کرد.

4.2/5 - (12 رای)

سایر مقاله‌ها

۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا