تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی شرانل-شرکت نفت ایرانول

تحلیل شرانل به‌عنوان یکی از شرکت‌های تولیدکننده روانکار در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است. شرکت نفت ایرانول در سال ۱۳۸۱ تأسیس و در سال ۱۳۹۱ سهام این شرکت با نماد شرانل، در گروه فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای در فرابورس پذیرفته شد. در ادامه به محاسبه EPS و P/E تحلیلی شرانل پرداخته می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با تحلیل بنیادی، مقاله تحلیل بنیادی چیست را مطالعه کنید.

جایگاه شرانل در صنعت

فعالیت شرکت نفت ایرانول در سال ۱۳۸۱ با واگذاری بخش روغن‌سازی پالایشگاه‌های تهران و آبادان به بخش خصوصی شروع شد و پس از واگذاری سبد محصولات شرکت از لحاظ کمی و تنوع تحولات چشمگیری داشته است. این شرکت یکی از بزرگترین تولیدکنندگان روغن پایه، انواع روغن‌های موتوری، صنعتی و… می‌باشد. شرکت نفت ایرانول از نظر فروش مقداری رتبه‌ی اول، و از لحاظ فروش ریالی رتبه‌ی دهم را در بین شرکت‌های فعال در این صنعت دارد.

سهامداران شرانل

سهامدران بالای یک درصد شرانل، به همراه درصد مالکیت آن‌ها در جدول زیر آمده است. طبق این جدول شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین با نماد تاپیکو، با داشتن ۴۹ درصد مالکیت، عمده‌ترین سهامدار شرانل است. این سهامدار از شرکت‌های زیر مجموعه‌ی تامین اجتماعی بوده و با در اختیار داشتن شرکت‌های مدیریتی و غیرمدیریتی در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، صنایع تایر و… فعالیت می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این شرکت، مقاله‌ی تحلیل بنیادی تاپیکو را مطالعه کنید.

سهامداران شرانل

در حالت تلفیقی، سازمان تامین اجتماعی با 49.5 درصد مالکیت، سهامدار عمده شرکت نفت ایرانول است. لازم به ذکر است منظور از سهامدار تلفیقی، سهامداری است که به صورت غیرمستقیم و به واسطه‌ی زیرمجموعه‌های خود در این شرکت مالکیت دارد.

سهامداران تلفیقی

محصولات شرکت نفت ایرانول

در یک دسته‌بندی کلی محصولات شرانل شامل انواع روغن‌های موتوری و صنعتی، انواع روغن‌های پایه‌ی صادراتی و انواع محصولات جانبی شامل اسلاک واکس، اکسترکت، PDA-Tar و انواع ضدیخ و گریس می‌باشند.

جدول زیر درصد تغییرات مقدار و مبلغ فروش محصولات در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ را نشان می‌دهد. طبق جدول زیر در سال ۱۴۰۰ مقدار فروش داخلی نسبت به سال گذشته ۱۳ درصد و مبلغ فروش ۱۰۶ درصد افزایش داشته است. مبلغ فروش صادراتی شرکت نیز در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ ۷۰ درصد رشد داشته است.

محصولدرصد تغییرات مقداردرصد تغییرات مبلغ
انواع روانکارها (داخلی)22115
اسلاک واکس‌ها (داخلی)(41)30
ضدیخ (داخلی)24140
گریس (داخلی)(16)41
مجموع فروش داخلی13160
انواع روانکارها (صادراتی)(35)(5)
اسلاک واکس‌ها (صادراتی)32166
جمع فروش صادراتی(26)12
جمع کل(1)70
درصد تغییرات فروش سال 1400 نسبت به سال 1399

طبق نمودار زیر عمده‌ی درآمد‌های عملیاتی شرانل در سال 1400 حاصل از فروش روانکار‌های داخلی (۶۶ درصد) و صادراتی (۲۱ درصد) بوده است.

نمودار مقداری فروش شرانل

مقدار و مبلغ فروش در تحلیل بنیادی شرانل

جدول زیر درآمد عملیاتی شرانل را در چهار دوره‌ی مالی گذشته به همراه پیش‌بینی مبلغ فروش تا انتهای سال ۱۴۰۱ را نشان می‌دهد. پیش‌بینی می‌شود تا انتهای سال ۱۴۰۱ درآمد عملیاتی شرانل به مبلغ 14,691 میلیارد تومان برسد. لازم به ذکر است، روش‌های توزیع شرکت در فروش داخلی عموماً از طریق نمایندگی‌ها، صنایع و عاملین فروش است. در خصوص فروش صادراتی نیز شرکت در تلاش است تا با حذف واسطه‌ها به‌صورت مستقیم محصولات خود را به خریداران عرضه کند.

مبلغ فروش شرانل

روند فروش مقداری و ریالی شرکت در 5 سال گذشته به‌صورت زیر است. همان‌طور که گفته شد مقدار فروش در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل (۱۳۹۹) ۱ درصد کاهش داشته است، این در حالی است که درآمد حاصل از فروش این محصولات ۷۰ درصد افزایش داشته است؛ دلیل این امر می‌تواند بالا رفتن عمومی قیمت‌ها باشد.

روند فروش شرکت نفت ایرانول در 5 سال گذشته

قیمت‌گذاری و مبلغ مواد اولیه

مبلغ مصرف مواد اولیه در تحلیل شرانل به‌صورت زیر است. طبق جدول زیر بیشترین مبلغ مصرف در دوره‌ی ۹ ماهه‌ی ابتدای سال ۱۴۰۱ متعلق به لوبکات (4,519 میلیارد تومان) و وکیوم باتوم (مبلغ 1,138 میلیارد تومان) بوده است.

مواد اولیه در تحلیل شرانل

هزینه‌های سربار شرانل

هزینه‌های سربار شامل حقوق و دستمزد، استهلاک، سوخت، هزینه‌ی مواد مصرفی و حمل‌و‌نقل است. در نیم‌سال اول ۱۴۰۱ هزینه‌های سربار حدودا 535 میلیارد بوده که نسبت به دوره‌ی مشابه سال قبل ۲۱۸ درصد رشد داشته است. پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال  ۱۴۰۱ هزینه‌های سربار به بیش از 1,200 میلیارد تومان برسد.

سربار

صورت سود و زیان در تحلیل شرانل

صورت سود و زیان در تحلیل شرانل با توجه به گزارشات منتشر شده در سایت codal.ir به صورت زیر می‌باشد. در 9 ماهه ابتدای سال ۱۴۰۱ سود خالص شرانل معادل 1,664 میلیارد تومان بوده است که نسبت به دوره‌ی مشابه سال قبل 44 درصد رشد داشته است. پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۱۴۰۱ سود خالص در تحلیل شرانل به 2,4میلیارد تومان برسد.

صورت سود و زیان شرانل

سود نقدی (DPS) شرانل

طبق صورت‌جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه منتهی به دوره‌ی ۱۲ ماهه‌ی سال 1400 شرانل، سود نقدی برای هر سهم 7,650 ریال در نظر گرفته شده است. بر اساس گزارش زمانبندی پرداخت سود این شرکت، سود نقدی شرانل در تاریخ 1401/09/14 به حساب دارای کد سجام سهامداران واریز می‌شود.

محاسبه‌ی EPS و P/E تحلیلی منتهی به 1401/12/29

با توجه به قیمت شرانل در زمان نگارش این مقاله 1401/11/16 (6,140 تومان) و مفروضات زیر، EPS و نسبت‌ پی بر ای و شرانل به صورت زیر محاسبه شده است.

  • ۱۰ درصد نرخ افزایش حامل‌های انرژی در سال ۱۴۰۱
  • ۵۰ درصد افزایش حقوق و دستمزد در سال ۱۴۰۱
  • میانگین دلار 28,500
  • ۳۰ درصد نرخ تورم سال ۱۴۰۱

لازم به ذکر است P/E  و EPS  تحلیلگران، میانگینی از پیش‌بینی تحلیل‌گران دارای اشتراک انیگما است.

تحلیل بنیادی شرانل

مقاله پیشنهادی: آموزش تحلیل بنیادی

نمودار قیمتی شرانل

سهام شرکت نفت ایرانول از سال ۱۳۹۶ روند صعودی خود را از قیمت 417 تومان با ارزش بازار حدود 878 میلیارد تومان آغاز کرد. در حال حاضر قیمت سهام شرانل در سقف خود (6,015 تومان) قرار دارد و ارزش بازار آن حدود 12 هزار میلیارد تومان می‌باشد.

چارت قیمتی شرانل
3.7/5 - (3 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا