تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی تاپیکو «شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین»

شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین که در بازار سرمایه ایران با نماد «تاپیکو» شناخته می‌شود، یکی از هلدینگ‌های چندرشته‌ای صنعتی و زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (تحلیل شستا) است. شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین در ابتدا با نام شرکت پالایش روغن آبادان شروع به کار کرد. این شرکت پس از تغییر نام‌های متعدد در سال 1390 با ادغام شرکت‌های وابسته به نام فعلی ثبت گردید. در سال 1392 نیز به‌عنوان چهارصد و هفتاد و پنجمین شرکت در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. در این مقاله به تحلیل بنیادی تاپیکو و محاسبه NAV سهم آن پرداخته شده است.

جایگاه تاپیکو در صنعت

هلدينگ تاپیكو با دراختیار داشتن شرکت‌های مديريتی و غیرمديريتی در صنايع نفت، گاز، پتروشیمی، صنايع تاير و سلولزی در حال فعالیت می‌باشد. امروزه این شرکت پس از دو دهه فعالیت اقتصادی به یکی از مهم‌ترین و سودآورترین شرکت‌ها در فهرست 10 شرکت اول بازار سرمایه ایران به حساب می‌آید.

صنایع تاپیکو

سهامداران تاپیکو

سهامداران بالای یک درصد شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین (تاپیکو) در جدول زیر قابل مشاهده است. شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی به‌عنوان سهامدار عمده این شرکت نزدیک به 67 درصد سهام تاپیکو را در اختیار دارد.

سهامداران تاپیکو

بیش از 84 درصد از سهام تاپیکو به‌صورت تلفیقی در اختیار سازمان تامین اجتماعی می‌باشد. در ادامه درصد سهام سهامداران این شرکت به‌صورت تلفیقی نشان داده شده است. در محصول سهامداران سایت انیگما سهامداران تمامی شرکت‌های سرمایه‌گذاری و تولیدی به‌صورت تلفیقی به همراه شرکت مادر قابل دسترس می‌باشد.

سهامداران تلفیقی تاپیکو

تحلیل NAV تاپیکو

تاپیکو جزو سهامداران مهم بیش از 59 شرکت فعال در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و سلولزی است. برای محاسبه NAV شرکت‌های سرمایه‌گذاری لازم است که مازاد ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی آن محاسبه شود. در ادامه پرتفوی بورسی و غیربورسی این شرکت مورد بررسی قرار گرفته است.

پرتفوی بورسی

تاپیکو حدود نیمی از سهام شرکت پتروشیمی فناوران را در اختیار دارد. در جدول بخشی از مهم‌ترین دارایی‌های بورسی این شرکت آمده است. مجموع مازاد ارزش پرتفوی بورسی این شرکت در تاریخ 17 خرداد 1401 حدود 141 هزار و 295 میلیارد تومان است.

پرتفوی بورسی تاپیکو

پرتفوی غیر بورسی

پرتفوی غیربورسی تاپیکو با داشتن 49 درصد نفت ستاره‌خلیج فارس یکی از ارزنده‌ترین پرتفوهای غیربورسی در میان شرکت‌های سرمایه‌گذاری است. بر اساس آخرین برآوردها شرکت پالایش نفت ستاره خلیج‌فارس با دلار 25000 تومان می‌تواند در سال 1401 حدود 21 هزار میلیارد تومان سود خالص داشته باشد. در پرتفوی غیربورسی تاپیکو می‌توان به شرکت‌های دیگری همچون پتروشیمی‌های باختر، ایلام، مروارید اشاره کرد که بالاترین میزان مازاد ارزش را در پرتفوی غیربورسی تاپیکو ایجاد کرده‌اند. مجموع مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی این شرکت نزدیک به 7 هزار میلیارد تومان است که جزئیات بخشی از آن در جدول زیر قابل مشاهده می‌باشد.

پرتفوی غیربورسی تاپیکو

  • گروه صنعت سلولزی تامین گستر نوین در تاریخ 31 شهریور 1400 حدود 1467 میلیارد تومان پرتفو بورسی با بهای تمام شده 78 میلیارد تومان داشته است که عمده آن را (11 درصد) چکارن و (56 درصد) چکاوه تشکیل داده است. با توجه به آخرین حقوق صاحبان سهام این شرکت و پرتفوی غیربورسی آن می‌توان ارزش آن را معادل 2000 میلیارد تومان دانست.
  • تمامی نکات تحلیل ارزش‌گذاری پرتقوی غیربورسی تاپیکو و دیگر شرکت‌های سرمایه‌گذاری در سایت انیگما قابل مشاهده می‌باشد.

محاسبه NAV  تاپیکو

برای تحلیل بنیادی تاپیکو و محاسبه NAV آن حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و 12 هزار و 657 میلیارد تومان شده است. بر اساس محاسبات انجام شده، مجموع خالص ارزش دارایی‌های این شرکت به ازای هر سهم (NAV) 27,413 ریال برآورد شده است. نسبت قیمت روز در تاریخ 1401٫03٫17 تقسیم بر NAV شرکت (نسبت P/NAV)، 58٫3 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی تاپیکو

تحلیل سهم تاپیکو

همانطور که دیدید نسبت P/NAV تاپیکو در حال حاضر نزدیک به 60 درصد است و این یعنی ورود جدید در این سطوح قیمتی دارای ریسک خواهد بود. اما اگر تحلیلی مبنی بر انتظار رشد شرکت‌های زیرمجموعه وجود داشته باشد، طبیعتا با تعدیل این نسبت و نفوذ به زیر 50% می‌تواند جهت سرمایه‌گذاری مناسب باشد.

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا