تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی شسپا «شرکت نفت سپاهان»

پالایشگاه نفت سپاهان در سال 1371 به­‌عنوان یکی از واحدهای پالایشگاه اصفهان آغاز به فعالیت کرد. این واحد پالایشگاهی در ابتدای مهر ماه سال 1378 به‌صورت یک شرکت سهامی خاص تحت عنوان شرکت تصفیه روغن اصفهان به ثبت رسید. سرمایه اولیه شرکت در بدو تاسیس، مبلغ ۱۰ میلیون ریال بود که طی چند مرحله افزایش سرمایه، به مبلغ فعلی ۹۵۰۰ میلیارد ریال رسیده است. در این مقاله برای تحلیل بنیادی شسپا، به بررسی عوامل موثر و محاسبه سود خالص یا همان EPS تحلیلی شرکت پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

موضوع فعالیت شرکت نفت سپاهان، تأسیس و ایجاد کارخانجات، به‌منظور ساخت روغن‌های پایه جهت تولید انواع روغن‌های موتور موردنیاز خودروهای گوناگون و ماشین‌آلات صنعتی و کشاورزی و محصولات جانبی و مشتقات حاصله از آن‌ها مانند گریس، حشره‌کش، روغن موتور، انواع افزودنی‌ها، ضدیخ و… جهت عرضه و فروش در داخل و خارج از کشور است. همچنین واحد تولید پارافین صنعتی نیز با ظرفیت تولید۲۰,۰۰۰ تن پارافین و ۱,۰۰۰ تن گریس در سال، از سال ۱۳۹۷ در اشتهارد شروع به فعالیت کرده است. در حال حاضر این واحد در سطح حجم تولید ۱,۵۰۰ تن در ماه فعال است. تولید ضدیخ نیز توسط شرکت فرعی اوجان شیمی تبریز انجام می‌شود.

جایگاه شرکت در صنعت

شرکت نفت سپاهان به لحاظ نوع فعالیت در صنعت روانکارها دسته‌بندی می‌شود و با توجه به حجم بالای تولید فروش محصولات روغن پایه در بازارهای صادراتی، توان ارزآوری بالا و اجرای پروژه‌های بزرگ سرمایه‌ای، بزرگ‌ترین شرکت حوزه روانکار در ایران و یکی از بازیگران اصلی بازارهای صادراتی هدف محسوب می‌شود.

این شرکت به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده و تأمین‌کننده روغن پایه گروه یک در خاورمیانه سهم مناسبی از بازارهای صادراتی را اختیار دارد که باتوجه به رشد نرخ ارز، فرصت مناسبی برای کسب سود فراهم می‌آورد. یکی از اهداف شرکت نفت سپاهان، کاهش خام فروشی و تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر و کسب جایگاه مناسب برای برند اسپیدی در بازارهای داخلی است.

شرکت نفت سپاهان در مقایسه با تکنولوژی دیگر شرکت‌های داخلی از دیدگاه Energy conservation (حفاظت انرژی) و تولید واکس حاوی روغن کمتر، در شرایط بهتری قرار دارد. همچنین پروژه چهار مرحله‌ای شدن فیلتراسیون (Trippl effect) و ریکاوری حلال، فقط در شرکت نفت سپاهان اجرا شده است.

مهمترین سهامداران شسپا

سهامدار اصلی پالایشگاه نفت سپاهان، گروه پتروشیمی تابان می‌باشد. شرکت پالایش نفت اصفهان نیز 17/31 درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد. در ادامه سهامداران بالای یک درصد شسپا قابل مشاهده است.

سهامداران شسپا

صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت به‌صورت تلفیقی به‌همراه زیرمجموعه‌های خود حدود 70 درصد از سهام شسپا را در اختیار دارد. جدول زیر سهامداران شسپا را به‌صورت تلفیقی نشان می‌دهد.

سهامداران تلفیقی شسپا

محصولات

محصولات اصلی شرکت، شامل انواع روغن‌های پایه، روغن موتورهای صنعتی، موتوری بنزینی و گازسوز، روغن‌های موتوری دیزلی، انواع روغن‌های هیدرولیک، دریایی، کمپرسور، انواع اسلاک وكس، انواع اکستراکت، پارافین و محصولات جانبی شامل ضدیخ و… است. محصولات این شرکت از دو طریق عرضه در بورس کالا و خارج از بورس براساس قواعد اینکوترمز صادر می‌شود. همچنین فروش در بازارهای داخلی از طریق بورس کالا، عاملین و بازاریابی، توزیع و فروش بصورت مویرگی از طریق شرکت فرعی کیمیا اسپیدی قشم انجام می‌شود.

ظرفیت اسمی شرکت نفت سپاهان تولید سالانه 459.000 تن انواع روانکار و 323.000 تن محصولات جانبی است. نرخ محصول اصلی شرکت در بازارهای جهانی بر اساس عرضه و تقاضای کل تعیین می‌شود. قیمت‌گذاری محصولات اصلی داخلی نیز بر اساس مجوزهای صادره از سوی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تعیین می‌شوند.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش

بخش وسیعی از محصولات شرکت نفت سپاهان اعم از محصولات پایه و روغن‌های موتوری و صنعتی، به کشورهای امارات متحده عربی، هند، پاکستان، چین و برخی بازارهای اروپا و آفریقا صادر می‌شود. این شرکت در دوره مالی منتهی به 31 شهریور 1401درآمدی بالغ بر 4 هزار 500 میلیارد تومان داشته است. این درآمد حاصل از فروش خالص 182 هزار تن انواع محصولات داخلی و صادراتی می‌باشد.

پیش‌بینی می‌شود این شرکت تا پایان سال جاری بیش از 18 هزار میلیارد تومان فروش داخلی و صادراتی از محصولات روانکار و سایر محصولات جانبی خود داشته باشد. در ادامه روند و پیش‌بینی میزان فروش محصولات این شرکت قابل مشاهده است.

فروش شسپا

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

عمده لوبکات مصرفی شرکت توسط پالایشگاه نفت اصفهان تامین می‌شود. نرخ این محصول برابر با میانگین آخرین نرخ لوبکات مرغوب سبک و سنگین اعلامی دفتر ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در نظر گرفته می‌شود. مابقی خوراک این شرکت نیز توسط پالایشگاه بندرعباس تامین می‌شود. از این رو نوسانات نرخ ارز و نفت خام، تاثیر انکارناپذیری بر بهای تمام شده و میزان سودآوری شرکت خواهند داشت. در دوره مالی سال 1401 به دلیل افزایش قابل توجه نرخ خوراک، بهای تولید نسبت به درآمدها رشد بیشتری داشته است.

موجودی اول دوره شسپا

خرید و مصرف مواد اولیه شسپا

موجودی پایان دوره شسپا

سربار

حقوق و مزایای شسپا باتوجه به نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1401 (50 درصد) حدود 223 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. در ادامه دیگر هزینه‌های سربار شسپا شامل هزینه‌هایی مانند استهلاک، سوخت و… آمده است.

سربار شسپا

صورت سود و زیان شسپا

در دوره منتهی به 31 شهریور سال 1401، سود ناخالص، سود عملیاتی و سود خالص شرکت نفت سپاهان به ترتیب 52%، 47% و 27% افزایش یافته است.  شرکت پالایشگاه نفت سپاهان در سال گذشته حدود 13 هزار میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته است. باتوجه به اینکه این شرکت در سه ماهه اول سال 1401 میزان 4 هزار و 500 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته، پیش‌بینی می‌شود تا انتهای سال حدود 18 هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشد. همچنین با توجه به افزایش بهای تمام شده شرکت پیش‌بینی می‌شود از این میزان حدود 5 هزار میلیارد تومان به سود ناخالص تبدیل شود. با کسر سایر هزینه‌های این شرکت سود پیش‌بینی شده خالص شرکت 4 هزار و 300 میلیارد تومان است.

صورت سود و زیان شسپا

EPS  و P/E  تحلیلی دوره مالی منتهی به 1401/12/29

در تحلیل بنیادی شسپا قیمت انواع روانکار داخلی حدود 36 هزار میلیارد تومان بر تن و میانگین قیمت دلار در سال 1401، 25000 تومان در نظر گرفته شده است. همچنین با در نظر گرفتن 30 درصد تورم در این سال، میزان سود خالص شسپا به ازای هر سهم 769 ریال محاسبه شده است. با توجه به قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1401٫05٫22 در سایت www.tsetmc.com  نسبت قیمت به EPS شرکت 4 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی شسپا

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا