تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی سخوز – شرکت سیمان خوزستان

در این مقاله تحلیل سخوز به‌عنوان یکی از شرکت‌های فعال در صنعت سیمان مورد بررسی قرار گرفته است. سیمان جزو پرمصرف‌ترین فرآورده‌های صنعتی در دنیا است. عموما سیمان در تیپ‌های مختلف و با توجه به کاربرد و محیط مصرف تولید می‌شود. از میان ۷۸ شرکت تولیدکننده سیمان در کشور، ۲۳ شرکت در بورس حضور دارند. سیمان خوزستان با ظرفیت اسمی تولید 2,400,000 تن کلینکر و 2,400,000 تن سیمان در سال، یکی بزرگ‌ترين كارخانه‌های سيمان كشور محسوب می‌شود. در این مقاله به تحلیل بنیادی سخوز و محاسبه EPS تحلیلی و P/E فوروارد آن پرداخته شده است.

برای آشنایی بیشتر با تحلیل بنیادی و انواع روش‌های آن، مقاله تحلیل بنیادی چیست پیشنهاد می‌شود.

موضوع فعالیت سیمان خوزستان

تولید و فروش محصولات مرتبط با فرآیند تولید در کارخانجات سیمان شامل انواع سیمان، کلینکر و محصولات مرتبط با زنجیره خدمات پس از تولید ازجمله بتن، فرآورده‌‌های بتنی و پیش‌ساخته از موضوعات اصلی فعالیت سیمان خوزستان است. همچنین این شرکت در زمینه ایجاد و تاسیس شرکت حمل و نقل، کارخانجات سیمان، سایر صنایع جانبی و کارخانجات وابسته آن فعالیت دارد.

جایگاه سخوز در صنعت

سرانه مصرف سیمان در هر کشور رابطه مستقیم با نرخ رشد اقتصادی آن کشور دارد. نسبت تناسب مصرف سیمان و نرخ رشد اقتصادی در ایران 95 درصد است. استان خوزستان موقعيت ويژه‌ای به لحاظ طرح‌های عمرانی به‌خصوص سدها و طرح‌های صنايع نفت، پتروشيمی و صنعتی منطقه دارد كه حدود 15 درصد از پروژه‌های عمرانی كشور را شامل می‌شود.

بسیاری از شرکت‌های فعال در صنعت سیمان،گچ و آهک در بورس اوراق بهادار حضور دارند؛ به همین دلیل اطلاعات شرکت‌های یاد شده در دسترس و قابل اتکا هستند. شرکت سیمان خوزستان سال 1392 با نماد سخوز برای اولین بار سهام خود را در بورس اوراق بهادار و تسویه وجوه عرضه کرده است. بر اساس تحقیقات، بخش عمده‌ای از بازار داخلی محصولات در استان خوزستان (بیش از 41 درصد بازار) در اختیار شرکت سیمان خوزستان قرار دارد.

در حال حاضر سخوز با تولید سالانه 4,68 میلیون تن کلینکر و سیمان شامل، تیپ‌های 1، 2 و 5 و سیمان چاه نفت (کالس G) و سیمان‌های پوزولانی و سرباره‌ای با کیفیت بسیار بالا یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های سیمان کشور محسوب می‌شود.

سرمایه و ترکیب سهامداران سخوز

سرمایه سخوز در آغاز تاسیس 100 میلیون ریال بوده که طی چندین مرحله افزایش یافته است. آخرین افزایش سرمایه سخوز در سال 1399 بوده که در این مرحله سرمایه شرکت از مبلغ 650,000 میلیون ریال به 1,400,000 میلیون ریال افزایش یافته است.

شرکت سیمان خوزستان یکی از زیرمجموعه‌های شرکت سیمان فارس و خوزستان است. در ادامه سهامداران بالای 1 درصد در تحلیل بنیادی سخوز قابل مشاهده است.

سهامداران سخوز

بیش از 52 درصد سهام سخوز به‌صورت تلفیقی متعلق به سازمان تامین اجتماعی است و این سازمان از سهامداران عمده سخوز به‌شمار می‌آید. در جدول زیر برخی از سهامداران سخوز به همراه درصد مالکیت و ارزش آن‌ها به‌صورت تلفیقی نمایش داده شده است.

سهامداران تلفیقی سیمان خوزستان

مقدار، قیمت و مبلغ فروش محصولات در تحلیل سخوز

سیمان خوزستان دارای دو خط تولید 900 هزار تنی و 1500 هزار تنی در سال برای کلینکر و سیمان است. شرکت سیمان ارض‌العماره عراق با ظرفیت جذب حدود 860 هزار تن کلینکر در سال به مرحله بهره‌برداری رسیده است. سیمان خوزستان با دارا بودن 60 درصد از سهام سیمان العماره می‌تواند کلینکر موردنیاز این شرکت را تامین و از محل درآمد ارزی ناشی از فروش سیمان در کشور عراق بهره کافی را داشته باشد. در ادامه مقدار، قیمت و مبلغ فروش داخلی و صادراتی هر یک از محصولات این شرکت در تحلیل سخوز قابل مشاهده است. طبق تحلیل انیگما این شرکت در سال 1402 بیش از 2,900 میلیارد تومان فروش خواهد داشت.

فروش در تحلیل بنیادی سخوز

قیمت‌گذاری محصولات سیمان خوزستان

در تحلیل بنیادی سخوز نرخ فروش سیمان داخلی شرکت بر اساس قیمت‌های ارشادی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان و مصوبات کمیته فروش و هیئت مدیره شرکت در بورس کالا بر حسب کشش بازار عرضه و تقاضای محصولات انجام می‌شود. همچنین نرخ فروش محصولات صادراتی شرکت بر اساس بالاترین پیشنهاد قیمت بر حسب شرایط بازار و به‌صورت تحویل در بندر انجام می‌شود.

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی در تحلیل بنیادی سخوز

در جدول زیر مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی شرکت سیمان خوزستان آمده است. مواد اولیه سیمان خوزستان شامل گچ، مارل، آلویوم، سنگ‌آهن و… می‌باشد. در تحلیل بنیادی سخوز مبلغ هزینه شده برای تامین مواد اولیه در 9 ماهه ابتدای سال 1401 بیش از 180 میلیارد تومان بوده است که این مبلغ هزینه شده نسبت به دوره مشابه سال 1400 حدود 53 درصد رشد داشته است. باتوجه به جدول زیر عمده مبلغ هزینه شده مربوط به تامین آلویوم بوده است.

مواد اولیه در تحلیل سخوز

سربار در تحلیل سخوز

سربار سخوز شامل مواردی مانند حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… در جدول زیر آمده است. باتوجه به افزایش هزینه سوخت و حقوق و مزایا، هزینه سربار در دوره 9 ماهه منتهی به سال 1401 مبلغ 508 میلیارد تومان بوده است. در تحلیل سخوز هزینه سربار این شرکت تا پایان سال مالی جاری بیش از 800 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

سربار شرکت سیمان خوزستان

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی سخوز

در تحلیل سخوز ، طبق  آخرین گزارش مالی منتشر شده سیمان خوزستان بهای تمام‌شده این شرکت در 9 ماهه ابتدای سال 1401 نسبت به دوره مشابه سال 1400، 68 درصد افزایش داشته است که دلیل آن افزایش سالیانه هزینه‌های دستمزد، قیمت مواد اولیه و افزایش هزینه‌های جاری می‌باشد. همچنین طبق اطلاعات ارائه شده در مجمع سیمان خوزستان، شرکت سیمان ارض‌العماره در هر تن 5 دلار سود می‌سازد که در مجموع از 3٫3 میلیون دلار سود شرکت، 100 درصد متعلق به شرکت بین‌المللی ارجان صنعت فارس خوزستان است. شرکت سیمان خوزستان مالکیت 60 درصدی در شرکت بین‌المللی ارجان صنعت فارس خوزستان را دارد. در تحلیل بنیادی سخوز ، تصویر زیر صورت سود و زیان شرکت سیمان خورستان در 4 دوره‌ مالی گذشته و پیش‌بینی آن در سال مالی 1402 را نشان می‌دهد.

صورت سود و زیان در تحلیل سخوز

شما می‌توانید برای مشاهده تحلیل به‌روز شرکت سیمان خوزستان و ارتباط با کارشناسان انیگما فرم قسمت دیدگاه‌ها در انتهای صفحه را تکمیل کنید.

سود مجمع (DPS) سخوز

مطابق صورت سود و زیان سخوز، سود خالص این شرکت برای پایان سال مالی 1400 به ازای هر سهم 3,736 ریال بوده است. تاریخ برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه سخوز 1401/03/02 بود. بر اساس تصمیمات این مجمع، سخوز به ازای هر سهم 3,456 ریال سود نقدی تقسیم کرده است.

سود سهامداران حقیقی از مردادماه 1401 و سهامداران حقوقی در مهلت قانونی از طریق سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به شماره حساب معرفی‌شده در سامانه سجام پرداخت شد.

محاسبه EPS و P/E تحلیلی سخوز منتهی به سال مالی 1402٫12٫29

برای تحلیل بنیادی سخوز و پیش‌بینی سود خالص (EPS تحلیلی) این شرکت، قیمت آهن 6,599,993 ریال بر تن، پاکت سیمان 33,487 ریال بر عدد و درصد افزایش نرخ محصولات داخلی صنعت سیمان در ایران 40 درصد در نظر گرفته شده است. همچنین در این تحلیل سوخت سال 1402 مبلغ 5,000 ریال بر متر مکعب و تورم در همین سال 30 درصد فرض شده است.

با توجه به مفروضات فوق پیش‌بینی می‌شود شرکت سیمان خوزستان در دوره مالی منتهی به پایان اسفند 1402، 9,252 ریال سود برای هر سهم به‌دست آورد. با توجه به قیمت روز تاریخ 1402/02/04 در سایت tsetmc.com نسبت پی بر ای فوروارد برای این سهم در تحلیل سخوز 5٫7 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی سخوز

مقاله پیشنهادی: آموزش تحلیل بنیادی

نمودار قیمتی سخوز

چارت زیر نمایانگر روند قیمتی سخوز از سال 1398 تا به امروز است. ابتدا روند صعودی قیمت سخوز از آبان‌ماه 1398 آغاز شده است و در یک روند نسبتا ثابت ادامه داشته است. سپس در آبان‌ماه 1401 قیمت سهام سخوز افزایش داشته و این روند صعودی تا به امروز ادامه دارد و در تاریخ 1402/02/04 به بالاترین قیمت خود (52,790 ریال) رسیده است. در تحلیل سخوز ارزش بازار شرکت با توجه به قیمت روز این سهام 7,448 میلیارد تومان است.

نمودار قیمتی سهام سیمان خوزستان

سوالات متداول

سهامداران عمده سخوز چه کسانی هستند؟

شرکت سیمان فارس و خوزستان با مالکیت بیش از 45 درصد تنها سهامدار عمده سخوز است.

تاریخ مجمع سالیانه سخوز چه زمانی است؟

مجمع عمومی عادی سالیانه سخوز برای سال مالی 1400 تاریخ 1401/03/02 برگزار شد.

ای پی اس سخوز برای سال 1402 چقدر است؟

تحلیل‌گران انیگما در تحلیل سخوز ، EPS تحلیلی منتهی به سال 1402 را 5.7 برآورد کرده‌اند.

5/5 - (3 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا