تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی سخوز «سیمان خوزستان»

سیمان جزو پرمصرف‌ترین فرآورده‌های صنعتی در دنیا است. سیمان در ایران در تیپ‌های مختلف و با توجه به کاربرد و محیط مصرف تولید می‌شود. از میان ۷۸ شرکت تولیدکننده سیمان، ۲۳ شرکت در بورس حضور دارند. سیمان خوزستان با ظرفیت اسمی تولید 2,400,000 تن کلینکر و 2,400,000 تن سیمان در سال، یکی بزرگترين كارخانه‌های سيمان كشور محسوب می‌شود. در این مقاله به تحلیل بنیادی سخوز و محاسبه EPS تحلیلی آن پرداخته شده است.

جایگاه سخوز در صنعت

سرانه مصرف سیمان در هر کشور رابطه مستقیم با نرخ رشد اقتصادی آن کشور دارد. نسبت تناسب مصرف سیمان و نرخ رشد اقتصادی در ایران 95 درصد است. استان خوزستان موقعيت ويژه‌ای به لحاظ طرح‌های عمرانی به‌خصوص سدها و طرح‌های صنايع نفت، پتروشيمی و صنعتی منطقه دارد كه حدود 15 درصد از پروژه‌های عمرانی كشور را شامل می‌شود.

بسیاری از شرکت‌های فعال در صنعت بخش سیمان،گچ و آهک در بورس اوراق بهادار حضور دارند. به همین دلیل اطلاعات شرکت‌های یاد شده در دسترس و قابل اتکا می‌باشد و بر اساس تحقیقات بازار بخش عمده‌ای از بازار داخلی محصولات در استان خوزستان (بیش از 41% بازار) در اختیار شرکت سیمان خوزستان قرار دارد.

مهمترین سهامداران سخوز

شرکت سیمان خوزستان یکی از زیرمجموعه‌های شرکت سیمان فارس و خورستان است. در ادامه سهامداران بالای 1 درصد سخوز قابل مشاهده است.

سهامداران سخوز

بیش از 51 درصد سهام سخوز متعلق به سازمان تامین اجتماعی می‌باشد و این سازمان از سهامداران عمده سخوز به‌شمار می‌آید.در جدول زیر برخی از سهامداران سخوز که زیرمجموعه سازمان تامین اجتماعی هستند به‌صورت تلفیقی نمایش داده شده است.

سهامداران تلفیقی سخوز

مقدار، قیمت و مبلغ فروش محصولات

سیمان خوزستان  دارای دو خط تولید 900 هزار تنی و 1500 هزار تنی در سال برای کلینکر و سیمان است. شرکت سیمان ارض‌العماره عراق با ظرفیت جذب حدود 860 هزار تن کلینکر در سال به مرحله بهره‌برداری رسیده است. سیمان خوزستان با دارا بودن 60 درصد از سهام سیمان العماره می‌تواند کلینکر موردنیاز این شرکت را تامین و از محل درآمد ارزی ناشی از فروش سیمان در کشور عراق بهره کافی را داشته باشد. در ادامه مقدار، قیمت و مبلغ فروش داخلی و صادراتی هر یک از محصولات این شرکت قابل مشاهده است. طبق تحلیل انیگما این شرکت در سال 1401 بیش از 1800 میلیارد تومان فروش خواهد داشت.

فروش سخوز

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

در جدول زیر مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی شرکت سیمان خوزستان آمده است. مواد اولیه سیمان خوزستان شامل گچ، مارل، آلویوم، سنگ‌آهن و… می‌باشد که عمده هزینه آن مربوط به آلویوم است.

مواد اولیه سخوز

سربار

سربار سخوز شامل مواردی مانند حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… در جدول زیر آمده است. باتوجه به افزایش حقوق و مزایا و سوخت، هزینه سربار تا پایان سال مالی جاری بیش از 500 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

سربار سخوز

صورت سود و زیان سخوز 

طبق  آخرین گزارش مالی منتشر شده سیمان خوزستان سودآوری عملياتی در 9 ماهه ابتدای سال 1400 نسبت به دوره مشابه قبل نزدیک به 67% افزایش داشته است که دلیل آن افزایش نرخ فروش می‌باشد. همچنین طبق اطلاعات ارائه شده در مجمع سیمان خوزستان، شرکت سیمان ارض‌العماره در هر تن 5 دلار سود می‌سازد که در مجموع از 3/3 میلیون دلار سود شرکت، 60 درصد متعلق به سیمان خوزستان است. تصویر زیر صورت سود و زیان شرکت سیمان خورستان در 4 دوره‌ مالی گذشته و پیش‌بینی آن در دوره مالی سال 1401 را نشان می‌دهد.

صورت سود و زیان سخوز

شما می‌توانید برای مشاهده تحلیل به‌روز شرکت سیمان خوزستان و ارتباط با کارشناسان انیگما فرم قسمت دیدگاه‌ها در انتهای صفحه را تکمیل کنید.

بررسی EPS و P/E تحلیلی شرکت منتهی به سال مالی 1401٫12٫29

برای تحلیل بنیادی سخوز و پیش‌بینی سود خالص (EPS تحلیلی) این شرکت قیمت آهن 3،886،267 ریال بر تن، سیمان صادراتی 36 دلار بر تن و کلینکر صادراتی 30 دلار بر تن در نظر گرفته شده است. همچنین در این تحلیل میانگین نرخ دلار در سال 1401، 25000 تومان محاسبه شده است.

با توجه به مفروضات فوق پیش‌بینی می‌شود شرکت سیمان خوزستان در دوره مالی منتهی پایان اسفند 1401، حدود 5،929 ریال سود برای هر سهم به‌دست آورد. با توجه به قیمت روز تاریخ 1401/02/18 در سایت tsetmc.com نسبت P/E برای این سهم 4/7 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی سخوز

 

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا