تحلیل‌ بنیادی

عرضه اولیه سغدیر

شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر یک هلدینگ تخصصی در صنعت سیمان، اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از کلیه معادن سیمان و سایر فعالیت‌های مرتبط با صنایع وابسته به صنعت سیمان می‌باشد. این شرکت از شرکت‌های فرعی شرکت توسعه سرمایه‌گذاری غدیر است. در این مقاله به تحلیل بنیادی سغدیر و محاسبه NAV سهام آن پرداخته شده است.

مهمترین سهامداران سغدیر

در ادامه لیست سهامداران بالای 1 درصد سغدیر و درصد مالکیت هر یک نمایش داده شده است.

سهامداران سغدیر

محاسبه NAV سغدیر

برای محاسبه NAVسغدیر، حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و 1191 میلیارد تومان محاسبه شده است. در ادامه پرتفوی بورسی این شرکت مورد بررسی قرار گرفته شده است.

پرتفوی بورسی

از زیرمجموعه‌های بورسی این شرکت می‌توان به شرکت‌های سیمانی مانند سیمان دشتستان، سیمان شرق و سیمان سپاهان اشاره کرد. در ادامه بخشی از پرتفوی بورسی سغدیر نمایش داده شده است. مازاد ارزش پرتفوی بورسی این شرکت 3992 میلیارد تومان برآورد شده است. در ادامه پرتفوی بورسی این شرکت، درصد مالکیت و ارزش بازار هر یک آمده است.

پرتفوی بورسی سغدیر

افزایش سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت به میزان 1،770 میلیارد ریال، ناشی از افزایش سرمایه‌گذاری طی خرید سهام شرکت صنایع سیمان دشتستان و همچنین خرید سهام شرکت‌های فرعی می‌باشد.

با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش پورتفوی بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت، NAV هر سهم سغدیر 1،534 تومان محاسبه شده است و P/NAV شرکت نیز 101 درصد بدست می‌آید.

تحلیل بنیادی سغدیر

تحلیل عرضه اولیه سغدیر

نکته قابل توجه این است که در حال حاضر 3 هلدینگ سیمانی دیگر نیز در بورس حضور دارند که همگی در محدوده‌های بسیار کمتری نسبت به NAV خود در حال معامله هستند.

هلدینگ‌های سیمانی دیگر حاضر در بورس سیدکو، سفارس و سیتا هستند که در ادامه به ارزیابی آن‌ها پرداخته شده است.

هلدینگ‌های سیمانی

با توجه به حضور سایر هلدینگ‌های سیمانی در این سطوح P/NAV ، ریزش صف خرید سغدیر تنها 2 روز پس از برگزاری عرضه اولیه دور از انتظار نبود.

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا