تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی سباقر – شرکت سیمان باقران

تحلیل سباقر به‌عنوان یکی از شرکت‌های فعال در صنعت سیمان کشور در این مقاله آمده است. شرکت سیمان باقران در تاریخ 1382/04/04 تاسیس شد. این شرکت دارای خطوط تولید به ظرفیت اسمی 1٬440٬000 تن سیمان و 1٬160٬000 تن کلینکر در سال است. شرکت سیمان باقران در تاریخ 1392/06/04 در فرابورس ایران ثبت شد و سهام آن با نماد سباقر در بازار پایه توافقی فرابورس معامله می‌شود. در ادامه به تحلیل بنیادی سباقر از طریق بررسی عملکرد این شرکت و محاسبه EPS و P/E تحلیلی آن پرداخته شده است.

  • برای آشنایی با تحلیل بنیادی (تحلیل فاندامنتال) و انواع رویکردهای آن مطالعه مقاله تحلیل بنیادی چیست پیشنهاد می‌شود.

موضوع فعالیت شرکت سیمان باقران

فعالیت اصلی شرکت ایجاد و تاسیس کارخانجات تولید سیمان و صنایع جانبی وابسته به آن، تهیه و تامین کلیه مواد و تجهیزات دستگاه‌ها و ماشین‌آلات مورد نیاز این صنایع از داخل و خارج کشور است. اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از کلیه معادن مورد نیاز این صنعت مانند سنگ آهن، خاک رس، سنگ گچ، و.. از دیگر فعالیت‌های سباقر به‌ شمار می‌آیند.

از موضوعات فرعی این شرکت نیز می‌توان به تاسیس شرکت‌های جدید یا سهیم شدن در شرکت‌های موجود در جهت تعقیب اهداف شرکت و به‌طور کلی انجام کلیه عملیات و معاملات مجاز تولیدی، بازرگانی و صنعتی که ‌به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم مرتبط با موضوعات شرکت، اشاره کرد.

ترکیب سهامداران در تحلیل سباقر

بیش از 39 درصد از سهام شرکت سیمان باقران متعلق به اشخاص حقیقی است. صندوق خصوصی کمان کاریزما نیز با حدود 9 درصد از سهام سباقر در جایگاه سوم این نماد قرار دارد. تصویر زیر سایر سهامداران بالای یک درصد به‌همراه ارزش آن‌ها در تحلیل بنیادی سباقر را نشان می‌دهد.

سهامداران در تحلیل سباقر

در سامانه تحلیل بنیادی انیگما علاوه بر سهامداران عادی، امکان دسترسی به سهامداران تلفیقی این شرکت و سایر شرکت‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه وجود دارد.

قیمت‌گذاری محصولات سباقر

نرخ فروش سیمان داخلی شرکت بر اساس نرخ‌های بورس کالا تعیین می‌شود. همچنین نرخ فروش محصولات صادراتی بر اساس بالاترین پیشنهاد قیمت مشتریان و باتوجه به تایید هیئت مدیره بر حسب شرایط بازار انجام می‌شود و به‌صورت تحویل درب کارخانه است. وجه دریافتی شرکت بر اساس قرارداد منعقده فروش به‌صورت معادل ریالی (با نرخ ارز آزاد در تاریخ انعقاد قرارداد) و به‌صورت کامل به‌عنوان پیش دریافت به حساب‌های شرکت واریز می‌شود.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش در تحلیل بنیادی سباقر

شرکت سیمان باقران در دوره 3 ماهه منتهی به خردادماه 1402 محصولات سیمان فله تیپ دو داخلی، سیمان پاکتی تیپ دو داخلی و کلینکر داخلی به‌فروش رسانده است. درآمد حاصل از فروش این محصولات در تحلیل سباقر تا پایان دوره مذکور مبلغ 122 میلیارد تومان بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل 51 درصد افزایش یافته است. باتوجه به پیش‌بینی مقدار فروش شرکت در پایان سال مالی 1402، درآمدهای عملیاتی شرکت تا پایان سال جاری بیش از 661 میلیارد تومان برآورد می‌شود.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش در تحلیل بنیادی سباقر

سربار در تحلیل سباقر

هزینه سربار سباقر در پایان سال مالی 1401 مبلغ 191 میلیارد تومان بوده که 43 درصد آن مربوط به سوخت، 19 درصد مربوط به حقوق و مزایا، 14 درصد مربوط به هزینه حمل و نقل و انتقالات و الباقی مربوط به سایر آیتم‌ها است. تصویر زیر جزئیات آیتم‌های سربار را برای دوره‌های گذشته‌نگر و آتی نشان می‌دهد.

سربار شرکت سیمان باقران

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی سباقر

یکی از اقدامات مهم در تحلیل سباقر بررسی صورت سود و زیان آن است. مطابق تصویر زیر درآمدهای عملیاتی شرکت در دوره 3 ماهه منتهی به خردادماه 1402 مبلغ 122 میلیارد تومان بوده است. با کسر بهای تمام‌شده از درآمدهای شرکت، سود ناخالص سباقر در این دوره حدود 51 میلیارد تومان محقق شده است. پیش‌بینی می‌شود اگر درآمدهای شرکت در پایان سال مالی 1402 مبلغ 662 ریال باشد، با کسر هزینه‌هایی چون بهای تمام‌شده، هزینه‌های فروش، اداری و عمومی و… سود خالص سباقر به بیش از 154 میلیارد تومان برسد.

هزینه حقوق و مزایا در تحلیل سباقر
  • مقاله پیشنهادی برای یادگیری چگونگی انجام تحلیل فاندامنتال و به‌دست آوردن P/E تحلیلی: آموزش تحلیل بنیادی

سود نقدی (DPS) سباقر

شرکت سیمان باقران در پایان سال مالی منتهی به 1401/12/29 به ازای هر سهم 1٬109 ریال سود خالص ساخت. باتوجه به تصمیمات مجمع عمومی عادی سالیانه که در تاریخ 25 مردادماه 1402 برگزار شد، سود نقدی تقسیمی میان سهامداران سباقر 700 ریال تصویب شد.

سود سباقر مطابق زمان‌بندی زیر از طریق سامانه سجام واریز خواهد شد.

  • سهامداران از 1 سهم تا 15٬000 سهم مورخ 25 آبان‌ماه 1402
  • سهامداران از 15٬001 سهم الی آخر مورخ 25 آذرماه 1402

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی به 1402/12/29

برای تحلیل بنیادی سباقر و تخمین EPS تحلیلی منتهی به سال مالی 1402 مفروضات زیر لحاظ شده است:

شرحنرخ
سیمان داخلی (ریال بر تن)5٬746٬931
سیمان صادراتی (دلار بر تن)24
نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1402 (درصد)30
سوخت (ریال بر مترمکعب)9٬000
تورم در سال 1402 (درصد)30

مطابق مفروضات جدول فوق، EPS تحلیلی سباقر 2٬578 ریال برآورد شده است. با تقسیم قیمت روز سهم در تاریخ 1402/07/29 (16٬030 ریال) بر ای پی اس تحلیلی، نسبت P/E فوروارد در تحلیل سباقر 6٫2 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی سباقر

در سایت تحلیل بنیادی انیگما قابلیت تغییر مفروضات باتوجه به نظر شخصی وجود دارد. در تصویر بالا علاوه بر P/E آینده‌نگری که تحلیلگران انیگما محاسبه کرده‌اند، میانگین نسبت P/E تحلیلی کاربران انیگما نیز، قابل مشاهده است. همچنین می‌توانید از طریق لینک بهترین سهم به سهم‌های بنیادی با کمترین نسبت P/E تحلیلی دسترسی داشته باشید.

روند قیمتی سباقر

چارت زیر روند قیمتی سهام سباقر را از ابتدای سال 1398 تا به امروز نشان می‌دهد. مطابق تصویر زیر قیمت سهام سباقر بعد از پشت سر گذاشتن نوسانات قیمتی بسیار در بازه‌های زمانی مختلف در تاریخ 1402/02/16 به بالاترین قیمت تاریخی خود (26٬500 ریال) رسید. ارزش بازار سباقر در این تاریخ مبلغ 1٬590 میلیارد تومان بود. در حال حاضر قیمت این سهام کاهش یافته و در تاریخ 1402/07/29 در سایت TSE با قیمت 16٬030 ریال معامله می‌شود. ارزش بازار سباقر در زمان نگارش این مقاله 951 میلیارد تومان است.

روند قیمتی سهام شرکت سیمان باقران
1/5 - (1 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا