تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی صبا «شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین»

بررسی و تحلیل شرکت صبا تامین به‌عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، در این مقاله آمده است.

شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین در سال 1373 به‌صورت سهامی خاص به ثبت رسید و در سال 1383 به سهامی عام تغییر یافت. این شرکت سال 1393 پس از 10 سال در سازمان بورس و اوراق بهادار به‌عنوان یک نهاد مالی پذیرفته شد. در این مقاله با محاسبه NAV سهام این شرکت به تحلیل بنیادی صبا تامین پرداخته شده است.

مقاله پیشنهادی: تحلیل بنیادی چیست

جایگاه صبا تامین در صنعت

شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین با هدف جمع‌آوری وجوه از سرمایه‌گذاران و اختصاص آن‌ها به خرید انواع اوراق بهادار تأسیس شده است. صبا تامین در بانک‌ها و موسسات اعتباری، فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط، محصولات شیمیایی و استخراج کانه‌های فلزی سرمایه‌گذاری می‌کند. عمده فعالیت این شرکت در زمینه استخراج کانه‌های فلزی و محصولات شیمیایی است.

صنعت سرمایه‌گذاری در تحلیل صبا

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت در بدو تاسیس برابر با 100 میلیون ریال بود که طی چندین مرحله افزایش سرمایه به 75 میلیارد ریال فزایش یافت.

نزدیک به 86 درصد از سهام شرکت متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی است. در جدول زیر، لیست مهمترین سهامداران صبا تامین و درصد مالکیت هر یک از آن‌ها نمایش داده شده است.

سهامداران صبا تامین

سهامداران شرکت‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری بازار سرمایه به صورت عادی و تلفیقی در سایت انیگما قابل مشاهده است. شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی با بیش از 89 درصد از سهام صبا تامین به‌صورت تلفیقی، شرکت مادر صبا تامین محسوب می‌شود.

سهامداران تلفیقی صبا
سهامداران تلفیقی صبا تامین

تحلیل بنیادی صبا تامین

برای تحلیل صبا تامین که یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه است، باید ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) این شرکت محاسبه شود. بنابراین در ادامه پرتفوی بورسی و غیربورسی شرکت صبا تامین مورد بررسی قرار گرفته است.

پرتفوی بورسی

مازاد ارزش پرتفوی بورسی صبا تامین در تاریخ 1401/09/28 حدود 28 هزار میلیارد تومان است. در جدول زیر برخی دارایی‌های بورسی صبا تامین و ارزش هر یک قابل مشاهده است. طبق جدول زیر شرکت صبا تامین یکی از سهامداران عمده شرکت سرمایه‌گذاری صدرتامین است.

پرتفوی بورسی در تحلیل صبا تامین

در مقاله پرتفوی بورسی شرکت های سرمایه گذاری روش ارزش‌گذاری آن توضیح داده شده است.

پرتفوی غیربورسی

پرتفوی غیربورسی شرکت های سرمایه گذاری نیز بخش مهمی از دارایی برخی شرکت‌ها می‌باشد که توسط اغلب تحلیلگران مورد بررسی قرار نمی‌گیرد. مهم‌ترین‌ شرکت‌های پرتفوی غیربورسی صبا تامین باتوجه به آخرین اطلاعات منتشر شده تا 28 آذر ماه 1401 مطابق جدول زیر است. مجموع مازاد ارزش غیربورسی صبا تامین حدود 6 هزار و 300 میلیارد برآورد شده است.

پرتفوی غیربورسی صبا

نکات تحلیل:

  • شرکت مدیریت توسعه انرژی تامین مالکیت دو نیروگاه 1000 مگاواتی هرمزگان و 600 مگاواتی طوس را در اختیار دارد.

شما می‌توانید نکات تحلیل تمام شرکت‌های سرمایه‌گذاری را در بخش NAV سایت انیگما مشاهده کنید. همچنین می‌توانید برای مشاهده تحلیل به‌روز شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین و ارتباط با کارشناسان انیگما فرم قسمت دیدگاه‌ها در انتهای صفحه را تکمیل کنید.

محاسبه NAV صبا تامین

برای محاسبه NAV صبا تامین حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و حدود 10 هزار میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت، NAV هر سهم برای صبا تامین 6,012 ریال محاسبه می‌شود. نسبت قیمت روز در تاریخ 1401/09/28 در سایت TSE تقسیم بر NAV شرکت نسبت پی به ان ای وی صبا 56/7 درصد محاسبه شده است.

تحلیل صبا تامین

به‌طور کلی فرمول یا محاسبه مشخصی برای ارزش‌گذاری مقایسه‌ای در روش NAV وجود ندارد؛ اما به‌طور سنتی P/NAV  برای این سهم باید حدود 60 تا 70 درصد باشد.


سوالات متداول

ان ای وی صبا تامین چقدر است؟

NAV صبا تامین باتوجه به دارایی‌های بورسی و غیربورسی و حقوق صاحبان سهام آن در تاریخ 28 آذر 1401 معادل 56/7% محاسبه شده است.

مجمع صبا تامین چه تاریخی برگزار می‌شود؟

مجمع عمومی عادی سالیانه منتهی به سال مالی اردیبهشت 1401 در تاریخ 1401/06/16 برگزار شده است.

سود سهام صبا تامین در سال 1401 چقدر است؟

سود نقدی سال 1401 سهام صبا تامین 955 ریال به ازای هر سهم مشخص شده است.

5/5 - (2 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا