تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی تاصیکو – شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین

تحلیل تاصیکو به‌عنوان یکی از هلدینگ‌های زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است. شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین در سال 1378 به‌عنوان یکی از هلدینگ‌های تخصصی در حوزه صنایع کاشی و سرامیک در قالب سهامی خاص تاسیس شد. اکنون این شرکت در صنایع مختلفی فعالیت دارد. در ادامه به تحلیل بنیادی تاصیکو و محاسبه NAV این سهم پرداخته شده است.

برای آشنایی بیشتر با تحلیل فاندامنتال، مطالعه مقاله تحلیل بنیادی چیست پیشنهاد می‌شود.

تحلیل تاصیکو در صنعت

در سال 1387 و با توجه به سند چشم‌انداز شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (تحلیل شستا)، جهت‌گیری جدیدی برای هلدینگ صدرتامین تعیین شد و ورود به حوزه صنعت کانی‌­های فلزی و غیرفلزی در دستور کار این هلدینگ قرار گرفت. صنایع معدنی در کنار پتروشیمی جز صنایع استراتژیک کشور محسوب می‌شود و به‌دلیل مزیت نسبی ایران و میزان ذخایر قابل‌توجه کشور، در دسته‌ی صنایع برتر و پیشرو در اقتصاد ملی محسوب می‌شود. معدن و صنایع وابسته به آن حاشیه سود بسیار مناسبی نسبت به سایر صنایع دارد و تداوم رشد آن همواره در ایران و جهان قابل ملاحظه است. در ادامه درصد فعالیت این شرکت در صنایع مختلف نشان داده شده است.

صنعت تاصیکو

سهامداران تاصیکو

شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی و صبا تامین از سهامداران عمده نماد تاصیکو هستند. جدول زیر تمام سهامداران عمده بالای 1 درصد شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین را نشان می‌دهد.

سهامداران در تحلیل تاصیکو

دیگر سهامداران حقیقی و همچنین حقوقی‌‌های زیر یک درصد که در کدال گزارش داده شده است نیز به‌صورت عادی و تلفیقی در محصول سهامداران انیگما قابل مشاهده است. در حالت تلفیقی هر شرکت با شرکت مادر خود نمایش داده می‌شود. در تحلیل تاصیکو سازمان تامین اجتماعی به‌صورت تلفیقی و به‌همراه زیرمجموعه‌های خود بیش از 82 درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد.

سهامداران تلفیقی شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین

تحلیل بنیادی تاصیکو

مهم‌ترین معیار برای ارزیابی عملکرد شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین محاسبه NAV آن است. برای محاسبه ان ای وی تاصیکو لازم است که حقوق صاحبان سهام و دارایی‌های بورسی و غیربورسی مورد ارزیابی قرار گیرند. یکی از مهم‌ترین عوامل در ارزش‌گذاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری محاسبه مازاد ارزش دارایی‌های غیربورسی است؛ اما بسیاری از تحلیلگران به دلیل عدم دسترسی به اطلاعات دقیق آن را لحاظ نمی‌کنند.

ارزش روز پرتفوی بورسی در تحلیل تاصیکو

در جدول زیر مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌های بورسی تاصیکو نمایش داده شده است. این شرکت در پرتفوی بورسی خود سهام شرکت‌های بزرگی مانند شرکت ملی صنایع مس ایران، شرکت فولاد مبارکه اصفهان و… را در اختیار دارد. طبق ارزش روز هر یک از این سهم‌ها، مازاد ارزش پرتفوی بورسی تاصیکو در تاریخ 1402/02/17 حدود 72 هزار میلیارد تومان محاسبه شده است.

پرتفوی بورسی در تحلیل تاصیکو

ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی در تحلیل بنیادی تاصیکو

مهم‌ترین‌ شرکت‌های پرتفوی غیربورسی تاصیکو باتوجه به آخرین اطلاعات منتشر شده تا 17 اردیبشهت ماه 1402 مطابق جدول زیر است. طبق ارزش‌گذاری تیم تحلیلی انیگما، مازاد ارزش غیربورسی تاصیکو حدود 5 هزار و 700 میلیارد تومان برآورد شده است.

پرتفوی غیربورسی در تحلیل بنیادی تاصیکو

برای محاسبه دقیق ارزش پرتفوی غیربورسی، باید تمامی شرکت‌های مهم غیربورسی تحلیل و ارزش‌گذاری شود. اطلاعات و نکات تحلیلی مهم ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی شرکت‌های سرمایه‌گذاری در سایت انیگما قابل دسترس است. در ادامه نمونه‌هایی از این تحلیل‌ها ذکر شده است.

  • شرکت فولاد اکسین خوزستان سالیانه حدود 400 هزار تن ورق فولادی تولید می‌کند. پیش‌بینی می‌شود این شرکت در سال 1402 با فرض دلار 40,000 تومان، 15,000 میلیارد تومان فروش و 3 هزار و 3,000 میلیارد تومان سود خالص داشته باشد.
  • شرکت لوله‌سازی اهواز ظرفیت سالیانه 560,000 تن لوله را دارد. عمده تولیدات این شرکت در سال 1400 کارمزدی بوده است.

سایر نکات تحلیلی ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی در تحلیل بنیادی تاصیکو در سایت انیگما قابل مشاهده است.

سود خالص (EPS) تاصیکو

میزان سود قابل تخصیص شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین در سال مالی منتهی به تاریخ 1401/02/31 به میزان 4,445 هزار میلیارد تومان بوده است. سود خالص به ازای هر سهم در این دوره مالی معادل 1,434 ریال است. نسبت P/E ttm تاصیکو در دوره 9 ماهه منتهی به 1401/11/30 معادل 5.9 بوده است که نسبت به دوره مشابه سال 1400 حدود 3 واحد کاهش یافته است. حاشیه سود خالص تاصیکو در این دوره 9 ماهه 97 درصد و حاشیه سود ناخالص آن 98 درصد است. سایر نسبت‌های مالی گذشته‌نگر در تحلیل تاصیکو مانند نسبت P/B و P/S در 5 دوره مالی گذشته در جدول زیر قابل مشاهده است.

نسبت‌های مالی شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین

سود نقدی (DPS) تاصیکو

مجمع عمومی عادی سالیانه تاصیکو در تاریخ 1401/05/30 برگزار شد. در این مجمع میزان سود نقدی به ازای هر سهم تاصیکو 1,300 ریال تصویب شد. زمانبندی پرداخت سود نقدی طبق اطلاعات منتشر شده در سامانه کدال، مطابق جدول زیر است:

شرحتاریخ پرداختنحوه پرداخت
سهامداران حقیقی سجامی1401/09/02توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه
سهامداران حقیقی غیرسجامیاز تاریخ 1401/09/02تکمیل مشخصات در فرم موجود در سامانه کدال
صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌هااز تاریخ 1401/09/02تکمیل مشخصات در فرم موجود در سامانه کدال
سهامداران حقوقیاز تاریخ 1401/10/01تکمیل مشخصات در فرم موجود در سامانه کدال به همراه نامه شرکت و آگهی روزنامه

سهامداران حقیقی غیرسجامی، سهامداران حقوقی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌ها، باید فرم لازم را به شماره 09220087348 ارسال کنند.

محاسبه و تحلیل NAV تاصیکو

برای تحلیل بنیادی تاصیکو و محاسبه NAV آن، حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل شده است. حقوق صاحبان سهام تاصیکو حدود 7 هزار و 200 میلیارد تومان است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت، NAV هر سهم محاسبه می‌شود. در تاریخ 1402/02/17، ان ای وی تاصیکو 13,169 ریال محاسبه شده است. نسبت P/NAV تاصیکو در این تاریخ 70.8 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی تاصیکو

به‌طور کلی فرمول یا محاسبه مشخصی برای ارزش‌گذاری مقایسه‌ای در روش NAV وجود ندارد؛ اما به‌طور تجربی P/NAV برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری حدود 60 تا 70 درصد است. همانطور که مشاهده شد در تحلیل تاصیکو ان ای وی این سهم بیش از 70 درصد محاسبه شده است. شما می‌توانید در مقاله آموزش تحلیل بنیادی با نحوه انجام تحلیل بنیادی بیشتر آشنا شوید.


سوالات متداول

ان ای وی تاصیکو چقدر است؟

NAV تاصیکو در تاریخ 17 اردیبهشت 1402 معادل 13,169 ریال است.

دارایی‌های غیربورسی تاصیکو چقدر می‌ارزد؟

مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی تاصیکو 5 هزار و 700 میلیارد تومان برآورد شده است.

مهم‌ترین دارایی بورسی تاصیکو کدام است؟

شرکت ملی صنایع مس ایران با مازاد ارزش بیش از 25 هزار میلیارد تومان مهم‌ترین دارایی این شرکت است.

4.2/5 - (5 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا