تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی تاصیکو «شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین»

شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین در سال 1378، تحت پوشش شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) به‌عنوان یکی از هلدینگ‌های تخصصی در حوزه صنایع کاشی و سرامیک در قالب سهامی خاص تاسیس شد. اکنون این شرکت در صنایع مختلفی فعالیت دارد. در این مقاله به تحلیل بنیادی نماد تاصیکو پرداخته شده است.

صنعت تاصیکو

در سال 1387 و با توجه به سند چشم‌انداز شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)، جهت‌گیری جدیدی برای هلدینگ صدرتامین تعیین شد و ورود به حوزه صنعت کانی­های فلزی و غیرفلزی در دستور کار این هلدینگ قرار گرفت. صنایع معدنی در کنار پتروشیمی جز صنایع استراتژیک کشور محسوب می‌شود و به دلیل مزیت نسبی ایران و میزان ذخایر قابل‌توجه کشور، در دسته‌ی صنایع برتر و پیشرو در اقتصاد ملی محسوب می‌شود. معدن و صنایع وابسته به آن حاشیه سود بسیار مناسبی نسبت به سایر صنایع دارد و تداوم رشد آن همواره در ایران و جهان قابل ملاحظه است. در ادامه درصد فعالیت این شرکت در صنایع مختلف نشان داده شده است.

صنعت تاصیکو

سهامداران تاصیکو

شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی و صبا تامین از سهامداران عمده نماد تاصیکو هستند. در جدول زیر تمام سهامداران عمده بالای 1 درصد شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین نمایش داده شده است.

سهامداران تاصیکو

در محصول سهامداران انیگما دیگر سهامداران حقیقی و همچنین حقوقی‌‌های زیر یک درصد که در کدال گزارش داده شده است نیز به‌صورت عادی و تلفیقی قابل مشاهده است. در حالت تلفیقی هر شرکت با شرکت مادر خود نمایش داده می‌شود.

تحلیل بنیادی تاصیکو

مهمترین معیار برای ارزیابی عملکرد شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین، حقوق صاحبان سهام و ارزش دارایی‌های آن است. بنابراین در ادامه به بررسی هر یک از این آیتم‌ها و در نهایت محاسبه NAV این شرکت پرداخته شده است.

پرتفوی بورسی

در جدول زیر مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌های بورسی تاصیکو نمایش داده شده است. این شرکت در پرتفوی بورسی خود سهام شرکت‌های بزرگی مانند شرکت ملی صنایع مس ایران، شرکت فولاد مبارکه اصفهان و… را در اختیار دارد. طبق ارزش روز هر یک از این سهم‌ها، مازاد ارزش پرتفوی بورسی تاصیکو در تاریخ 1400/09/08 حدود 40 هزار میلیارد تومان محاسبه شده است.

پرتفوی بورسی تاصیکو

پرتفوی غیربورسی

مهم‌ترین‌ شرکت‌های پرتفوی غیربورسی تاصیکو باتوجه به آخرین اطلاعات منتشر شده تا 8 آذر ماه 1400 مطابق جدول زیر است. طبق ارزش‌گذاری تیم تحلیلی انیگما، مازاد ارزش غیربورسی تاصیکو حدود 9 هزار و 500 میلیارد تومان برآورد شده است.

پرتفوی غیربورسی تاصیکو

برای محاسبه دقیق ارزش پرتفوی غیربورسی، باید تمامی شرکت‌های مهم غیربورسی تحلیل و ارزش‌گذاری شود. اطلاعات و نکات تحلیلی مهم ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی شرکت‌های سرمایه‌گذاری در سایت انیگما قابل دسترس است. در ادامه نمونه‌هایی از این تحلیل‌ها ذکر شده است.

  • شرکت فولاد اکسین خوزستان سالیانه حدود 700 هزار تن ورق فولادی تولید می‌کند. پیش‌بینی می‌شود این شرکت در سال 1401 با اسلب 680 دلار و دلار 25000 تومان حدود 14 هزار میلیارد تومان درآمد و 3 هزار و 500 میلیارد تومان سود خالص داشته باشد.
  • شرکت لوله‌سازی اهواز در سال 99 حدود 3130 میلیارد تومان فروش و 400 میلیارد تومان سود خالص داشته است. پیش‌بینی می‌شود این شرکت در سال 1401 با فرض اسلب 680 دلار و دلار 25000 تومان بتواند حدود 5 هزار میلیارد تومان فروش و هزار میلیارد تومان سود خالص بسازد.

محاسبه NAV تاصیکو

برای محاسبه NAV، حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل شده است. حقوق صاحبان سهام تاصیکو بیش از 5 هزار میلیارد تومان است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت، NAV هر سهم محاسبه می‌شود. در تاریخ 1400/09/08، ان ای وی تاصیکو 17,525 ریال محاسبه شده است. نسبت P/NAV تاصیکو در این تاریخ 50 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی تاصیکو

به‌طور کلی فرمول یا محاسبه مشخصی برای ارزش‌گذاری مقایسه‌ای در روش NAV وجود ندارد؛ اما به‌طور تجربی P/NAV برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری حدود 60 تا 70 درصد است. باتوجه به این نسبت برای تاصیکو، می‌توان برای این شرکت رشد حدودی انتظار داشت.

 

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا