تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی لسرما – شرکت سرما آفرین

تحلیل لسرما از طریق بررسی صورت‌های مالی و پیش‌بینی سود آتی آن در این مقاله آمده است. شرکت سرما آفرین سال 1347 تاسیس شد و کارخانه آن در سال 1350 با ظرفیت اسمی 63,141 واحد همگن به بهره‌برداری رسید. در ابتدا 50 درصد از سهام این شرکت در اختیار شرکت آمریکایی کریر بود که در سال 1362 به سازمان صنایع ملی ایران منتقل شد. سهام این شرکت در سال 1370 با نماد لسرما در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. در ادامه به محاسبه EPS و P/E تحلیلی و تحلیل بنیادی لسرما پرداخته شده است. برای آشنایی بیشتر با تحلیل بنیادی و رویکردهای آن، مطالعه مقاله تحلیل بنیادی چیست پیشنهاد می‌شود.

موضوع فعالیت و تکنولوژی شرکت سرما آفرین

موضوع فعالیت شرکت سرما آفرین شامل هرگونه فعالیت مربوط به تاسیس و به‌کار انداختن کارخانه‌های ساخت یا مونتاژ دستگاه‌های حرارت مرکزی و تهویه مطبوع و سردکننده و غیره و قطعات یدکی است.

فعالیت شرکت صنایع سرما آفرین ایران با تکنولوژی روز شرکت Carrier که شرکتی پیشرو در صنعت تهویه مطبوع است، آغاز شد. در حال حاضر مالکیت شرکت کاملا ایرانی بوده و در بخش‌های مختلف دارای تجهیزات مناسب برای تولیدات خود است. تجهیزات این شرکت در مقایسه با شرکت‌های مشابه داخلی از کیفیت و تکنولوژی در بالاترین سطح برخوردار است.

سرمایه و ترکیب سهامداران در تحلیل لسرما

شرکت سرما آفرین فعالیت خود را با سرمایه اولیه یک میلیون ریال آغاز کرد و اکنون سرمایه شرکت پس از حدود 50 سال فعالیت به 218,000 میلیون ریال، شامل 218 میلیون سهم رسیده است. سهامداران بالای یک درصد لسرما به‌شرح جدول زیر هستند.

طبق این جدول موسسه فرهنگی بهروزان نور با 16 درصد و شرکت مهندسی کاوه پوشش بناساز با 4.43 درصد در جایگاه اول و دوم سهامداران شرکت قرار دارند. حدود 25 درصد از سهام لسرما در اختیار افراد حقیقی است.

سهامداران شرکت سرما آفرین

با مراجعه به سامانه تحلیل بنیادی انیگما علاوه بر دسترسی به سهامداران عادی، امکان مشاهده سهامداران تلفیقی این شرکت و سایر شرکت‌های فعال در بازار سرمایه وجود دارد.

مبلغ فروش محصولات در تحلیل بنیادی لسرما

محصولات شرکت سرما آفرین شامل انواع چیلر، فنکوئل، پکیج، تسویه هوا، اسپیلت و غیره هستند. در جدول زیر مبلغ فروش محصولات شرکت تا دوره سه ماهه ابتدای سال و پیش‌بینی آن برای دوره‌های 9 ماهه و 12 ماهه منتهی به سال 1402 نمایش داده شده است. طبق این جدول درآمد عملیاتی شرکت سرما آفرین در سال مالی 1402 نزدیک به 222 میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود. نرخ فروش محصولات در تحلیل لسرما متناسب با رشدی نسبت به نرخ فروش سال 1401 شرکت، پیش‌بینی شده است.

مبلغ فروش محصولات در تحلیل بنیادی لسرما

مواد اولیه مصرفی در تحلیل لسرما

مواد اولیه شرکت سرما آفرین شامل 2 بخش داخلی و وارداتی هستند که جزئیات آن در تحلیل بنیادی لسرما برای 5 دوره مالی گذشته مطابق جدول زیر است.

مواد اولیه در تحلیل لسرما

سربار شرکت سرما آفرین

آیتم‌های سربار در تحلیل لسرما شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… مطابق جدول زیر هستند. هزینه سربار شرکت سرما آفرین در دوره‌های 9 ماهه و 12 ماهه منتهی به پایان سال 1401 به‌ترتیب 30 و 38 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. طبق جدول زیر بیشترین هزینه سربار شرکت مربوط به حقوق و مزایا و هزینه مواد مصرفی است.

سربار شرکت سرما آفرین

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی لسرما

جدول زیر صورت سود و زیان شرکت سرما آفرین برای 3 دوره مالی گذشته و برآورد آینده‌نگر آن تا پایان سال مالی 1402 را نشان می‌دهد. سود خالص در تحلیل لسرما برای سال مالی 1401 بیش از 19 میلیارد تومان و برای دوره 3 ماهه منتهی به 1402/03/31 حدود 800 میلیون تومان محقق شده است. سود شرکت در سه ماهه ابتدای سال 1402 نسبت به سال دوره مشابه سال گذشته کاهش چشمگیری (90 درصد) داشته است. پیش‌بینی شده است سود شرکت تا انتهای سال 1402 به بیش از 21 میلیارد تومان برسد.

صورت سود و زیان در تحلیل لسرما

برای محاسبه مالیات شرکت در جدول فوق معافیت ماده 143 و تبصره 7 ماده 105 قانون مالیات‌های مستقیم لحاظ شده است.

سود مجمع (DPS) لسرما

طبق صورت سود و زیان که در بخش پیش مشاهده شد، سود خالص شرکت سرما آفرین در سال 1401 به ازای هر سهم 677 ریال بوده است. مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت برای این سال مالی در تاریخ 1402/04/21 برگزار شد. طبق تصمیمات اتخاذشده در این مجمع 600 ریال سود نقدی به ازای هر سهم تصویب شد. زمان‌بندی و نحوه پرداخت سود لسرما مطابق جدول زیر است:

شرحزمان پرداخت سودنحوه پرداخت سود
سهامداران حقیقی و حقوقی دارای کد سجامدر مهلت قانونیواریز به شماره حساب معرفی‌شده در سامانه سجام
سهامداران حقیقی و حقوقی فاقد کد سجامیک هفته پس از اعلام عدم امکان واریز سود از طریق شرکت سپرده‌گذاریارسال درخواست پرداخت به همراه اعلام شماره شبا به امور سهام شرکت

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی به 1402/12/29

برای تحلیل بنیادی لسرما نرخ افزایش حقوق و دستمزد و تورم در سال 1402 معادل 30 درصد و همچنین انرژی برق 7,500 ریال بر کیلووات ساعت در نظر گرفته شده است. طبق مفروضات در نظر گرفته شده سود خالص لسرما به ازای هر سهم برای سال مالی 1402 معادل 988 ریال پیش‌بینی شده است. همچنین باتوجه به قیمت روز این سهم در تاریخ 8 مهر 1402 (29,130 ریال) و EPS تحلیلی برآورد شده، نسبت P/E فوروارد در تحلیل لسرما 29.5 واحد محاسبه می‌شود.

تحلیل بنیادی لسرما

در پنل تحلیل بنیادی سایت انیگما، امکان تغییر مفروضات و مشاهده تحلیل شخصی‌سازی شده نیز وجود دارد. همان‌طور که در تصویر فوق مشاهده می‌شود، کابران انیگما به‌صورت میانگین پی بر ای تحلیلی لسرما را حدود 26 واحد برآورد کرده‌اند. شما می‌توانید از طریق لینک بهترین سهام به لیست شرکت‌های بورسی با کمترین P/E آینده‌نگر دسترسی داشته باشید.

نمودار قیمتی و روند معاملات لسرما

چارت زیر روند قیمتی سهام لسرما را نشان می‌دهد. بالاترین قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1402/02/10 (43٬980 ریال) با ارزش بازار 958 میلیارد تومان بوده است. در حال حاضر در زمان نگارش این مقاله، ارزش بازار لسرما در سایت TSE مبلغ 633 میلیارد تومان است.

چارت قیمتی سهام شرکت سرما آفرین
1/5 - (1 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا