تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی کلر «شرکت کلر پارس»

شرکت کلر پارس به‌منظور تولید کلر، سود و مشتقات مربوطه در سال 1366 تأسیس شد. این شرکت در سال 1398 در فرابورس ایران با نماد «کلر» مورد پذیرش قرار گرفته است. در حال حاضر، شرکت کلر پارس جزو شرکت‌های اقماری هلدینگ سرمایه‌گذاری تأمین با نماد تپیکو محسوب می‌شود. در این مقاله به تحلیل بنیادی کلر و محاسبه EPS تحلیلی این شرکت پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

شرکت کلر پارس در زمینه تأسیس، ایجاد و اداره کارخانجات تولیدی شیمیایی، واردات ماشین‌آلات و لوازم اولیه فعالیت می‌کند. همچنین مشارکت با اشخاص حقیقی یا حقوقی، سرمایه‌گذاری در سایر مؤسسات برای ایجاد کارخانجات تولیدی مواد شیمیایی و واردات لوازم و تجهیزات و فعالیت بازرگانی داخلی و خارجی از دیگر اقدامات شرکت است. از دیگر فعالیت‌های شرکت می‌توان به خدمات تولیدی کپسول‌های کلر مایع و هیدروژن، تست و شارژ آن و انجام خدمات آزمایشگاهی اشاره نمود.

جایگاه شرکت کلر پارس در صنعت محصولات شیمیایی

شرکت کلر پارس به‌عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان صنعتی کلر آلکالی (کلر، سود، مشتقات کلر و آب اکسیژنه) در ایران با توان و ظرفیت بالا سهم بزرگی از محصول کلر داخلی را در اختیار دارد. رقبای عمده شرکت در داخل کشور شرکت‌های کیمیا کلر کبودان ارومیه، کلر سمنان، نیرو کلر اصفهان، صدرا الکترو مهبد قم و پارس کیمیا کلر شوشتر است. خریداران در داخل کشور از طریق ارتباط مستقیم با شرکت اقدام به خرید محصولات می‌کنند. در بازارهای صادراتی شرکت‌هایی نظیر کروما و پاشا از ترکیه، شرکت‌های هندی و شرکت‌های چینی در زمینه پارافین کلره، پرکلرین و آب اکسیژنه، رقبای خارجی شرکت محسوب می‌شوند. بازار هدف صادرات شرکت در سال‌های اخیر کشورهای عراق، ترکیه، گرجستان، آذربایجان و سوریه و پاکستان و حوزه CIS  و… است.

مهمترین سهامداران کلر

شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تأمین، با داشتن 74 درصد از سهام کلر، اصلی‌ترین سهامدار این شرکت است. سایر سهامداران اصلی این نماد به شرح جدول زیر است.

سهامداران کلر

همانطور که در جدول زیر مشاهده می‌شود، در حالت تلفیقی، سازمان تأمین اجتماعی به همراه زیرمجموعه‌های خود، با داشتن 75 درصد از سهام کلر، شرکت مادر محسوب می‌شود.

سهامداران تلفیقی کلر

سهامداران تمام شرکت‌ها به صورت تلفیقی به همراه شرکت‌های زیرمجموعه در سایت انیگما نمایش داده شده­‌اند.

محصولات و خدمات اصلی

شرکت کلر پارس کار خود را با ظرفیت 20 تن کلر، سود و هیدروژن در روز آغاز کرد. در حال حاضر محصولات شرکت شامل کلروفریک، پارافین کلره، آب ژاول، سود پرک، اسید کلریدریک، هیدروژن، آب‌اکسیژنه و پرکلرین است. در جدول زیر مقدار تولید هر یک از محصولات شرکت و درصد سهم آن از کل بازار ارائه شده است. لازم به ذکر است، در زمینه صادرات محصول در حال حاضر بیش از 10 کشور به صورت مستقیم و چهار کشور به صورت غیرمستقیم از محصولات این شرکت خریداری می‌کنند.

محصولات کلر

 میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات

شرکت کلر پارس در فرآیند اصلاح روش‌های فروش واسطه‌ها را حذف و اقدام به فروش مستقیم محصولات به مصرف‌کنندگان کرده است. نتایج این اقدم افزایش تعداد مشتریان داخلی و خارجی بوده است. جزئیات فروش هر یک از محصولات شرکت کلر در جدول زیر نمایش داده شده است. همانطور که در جدول مشاهده می‌شود، مجموع فروش این شرکت در سال گذشته (دوره منتهی به 1399/30/12) 277 میلیارد تومان بوده است. طبق محاسبات انجام شده، این مبلغ تا انتهای سال با رشد 66 درصدی، حدود 461 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

فروش کلر

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه

عمده مواد اولیه مصرفی شرکت کلر پارس، نمک، آهک هیدراته، اسید سولفوریک است که از داخل کشور تأمین می‌شود. همچنین برخی از مواد اولیه مصرفی مانند کلرید باریم، فلوکولانت، استئانات سدیم، استابلایزر پودری و مایع، کربنات پتاسیم پودری و تیوسولفات از منابع خارجی تأمین می‌شود که مشکلات زیادی را به شرکت تحمیل می‌کند. در جدول زیر، جزیئات مصرف و هزینه‌های مواد اولیه شرکت کلر نمایش داده شده است. همانطور که مشاهده می‌شود، شرکت در سال گذشته حدود 79 میلیارد برای تأمین مواد اولیه پرداخت کرده است. طبق پیش‌بینی انیگما، این مبلغ در سال 1400، 141 میلیارد خواهد بود.

مواد اولیه کلر

سربار

مجموع هزینه‌های سربار شرکت کلر در سال گذشته 51 میلیارد بوده که تقریباً نیمی از آن به حقوق و مزایا اختصاص دارد. در ادامه جزیئات هزینه‌های اقلام سربار این شرکت و روند پیش‌بینی آن ارائه شده است. طبق محاسبات، حقوق و مزایای شرکت با توجه به نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1400 (40درصد) حدود 34 میلیارد تومان و کل هزینه سربار حدود 76 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

سربار کلر

صورت سود و زیان کلر

برای تحلیل بنیادی کلر، صورت سود و زیان آن مورد بررسی قرار گرفته است. طبق جدول زیر، این شرکت در سال گذشته، مبلغ 132 میلیارد تومان از درآمد عملیاتی خود را به سود ناخالص تبدیل کرده است. سود خالص شرکت 131 میلیارد تومان و سود پایه هر سهم 400 تومان بوده است. طبق مفروضات جدول، سود ناخالص کلر در سال 1400، 225 میلیارد تومان و سود پایه هر سهم 531 تومان پیش‌بینی شده است. سایر اقلام صورت سود (زیان) شرکت به شرح جدول زیر است.

صورت سود و زیان کلر

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی 1400/12/29

در تحلیل بنیادی کلر، نرخ فروش محصولات برابر با آخرین نرخ فروش ماهانه شرکت در نظر گرفته شده است. همچنین برای محاسبه بهای تمام شده مواد مصرفی، از حاشیه مواد به فروش استفاده شده است. با درنظرگرفتن 50 درصد نرخ افزایش حامل‌های انرژی در این سال و 30 درصد تورم، میزان سود خالص کلر به ازای هر سهم (EPS) 5،311 ریال محاسبه شده است. با توجه به قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1400/6/13 در سایت www.tsetmc.com (118،215 ریال) نسبت قیمت به EPS شرکت 22٫3 پیش‌بینی شده است.

تحلیل بنیادی کلر

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا