تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی کیمیاتک – شرکت آریان کیمیاتک

تحلیل کیمیاتک به‌عنوان شرکتی با بیش از 60 سال سابقه در امر تولید و فرمولاسیون مواد اولیه و محصولات بهداشتی و آرایشی، در این مقاله بررسی شده است. شرکت آریان کیمیاتک، تحت لیسانس شرکت کال اندکو جمهوری فدرال آلمان تاسیس شد. کیمیاتک 582امین شرکت پذیرفته شده در فهرست شرکت‌های بورسی، با عرضه 225 میلیون سهم (معادل 15 درصد از کل شرکت) 17 شهریور سال 1400، عرضه اولیه شد. در ادامه به تحلیل بنیادی کیمیاتک و محاسبه EPS و P/E فوروارد این شرکت پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

شرکت آریان کیمیاتک فعالیت اصلی خود را در سال 1381 در ایران آغاز کرد و امروز محصولات خود را در 4 گروه محصولات پوست، مو، لوازم آرایشی و ادکلن‌ها در قالب چندین برند ارائه می‌کند. موضوع فعالیت اصلی شرکت شامل موارد زیر است:

  • تولید، توزیع، فروش، واردات و صادرات مواد و کلیه محصولات و فرآورده‌های دارویی، آرایشی، بهداشتی، شیمیایی، مکمل‌های غذایی و تجهیزات وابسته
  • اجرای طرح‌های تحقیقاتی پژوهشی توسعه به‌طور مستقیم، یا از طریق اشخاص ثالث در ارتباط

جایگاه کیمیاتک در صنعت

اندازه بازار دارویی کشور رقمی بالغ بر 4/5 میلیارد دلار است که با توجه به نرخ ارز فعلی بالغ بر 135,000 میلیارد تومان می‌باشد. علاوه بر آن اندازه بازار محصولات آرایشی و بهداشتی نیز رقمی بالغ بر 42,000 میلیارد تومان است. بر اساس اعلام انجمن واردکنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی، ایران سهم 2/1 میلیارد دلاری از بازار 7/2 میلیارد دلاری لوازم آرایشی خاورمیانه را در اختیار دارد.

در تحلیل بنیادی کیمیاتک ، بیشترین سهم بازار این شرکت در گروه بازار ضد آفتاب‌ها با 7 درصد است. پس از آن بیشترین سهم مربوط به کرم‌های مرطوب‌کننده و دست و صورت با  6 درصد سهم بازار است.

سرمایه و ترکیب سهامداران کیمیاتک

سرمایه اولیه شرکت آریان کیمیاتک در آغاز تاسیس مبلغ 100 میلیون ریال بود. این سرمایه مطابق جدول زیر به 4,000,000 میلیون ریال رسیده است.

سالمبلغ افزایش سرمایه (میلیون ریال)سرمایه جدید (میلیون ریال)محل افزایش سرمایه
13833,000مطالبات
138630,000سود انباشته
1389100,000مطالبات
1392330,000تجدید ارزیابی
1396500,000مطالبات
13991,500,000مطالبات
14012,500,000سود انباشته

گروه صنعتی گلرنگ، گروه صنعتی پاکشوما، گروه مدیریت صنعت خرده‌فروشی کوروش از جمله مهم‌ترین سهامداران کیمیاتک هستند. در ادامه جدول سهامداران بالای یک درصد کیمیاتک قابل مشاهده است.

سهامداران کیمیاتک

در سایت انیگما علاوه بر سهامداران عادی، سهامداران تلفیقی نیز قابل مشاهده هستند. در حالت تلفیقی سهامداران در تحلیل کیمیاتک شامل گروه صنعتی گلرنگ با حدود 86 درصد و شرکت کیان الماس مهر با حدود 2/5 درصد از سهامداران تلفیقی این شرکت هستند.

سهامداران تلفیقی

محصولات و برندهای شرکت آریان کیمیاتک

شرکت آریان کیمیاتک دارای برندهای مختلفی در حوزه آرایشی بهداشتی است که در ادامه هر یک به‌صورت مختصر معرفی شده است.

مای فارما

«مای فارما» تخصصی‌ترین گروه محصولات دارویی در حوزه مراقبت از پوست را در کشور ارائه می‌کند. عمده محصولات این برند شامل کرم‌ها و ژل‌های ضدآفتاب، ضدجوش، نرم‌کننده و جوان‌کننده هستند.

مای

باسابقه‌ترین، شناخته شده‌ترین و محبوب‌ترین برند شرکت دارویی، آرایشی و بهداشتی آریان کیمیاتک، برند «مای» است. این شرکت تحت لیسانس شرکت کال اند کو آلمان است. محصولات بهداشتی مای در سه دسته‌بندی اصلی محصولات مراقبت از پوست، محصولات مراقبت از مو و ضدآفتاب‌ها ارائه می‌شوند. لاین جدید محصولات آرایشی مای با نام «بلک دایموند» ارائه شده است.

شون

برند «شون» با تولید محصولات گیاهی و دوستدار محیط زیست در سال‌های اخیر افزایش قابل‌توجهی در خصوص سهم خود در بازار ایران را رقم زده است. انواع محصولات مراقبت از مو، پوست، بدن و محافظ آفتاب توسط این شرکت تولید می‌شوند.

کالیستا

در تحلیل بنیادی کیمیاتک برند دیگر «کاليستا» است که مجموعه‌های متنوعی از لوازم آرایشی را با کیفیت و قیمت‌های مناسب ارائه می‌کند.‌

نئودرم

این برند در حال حاضر دارای سی محصول است که قالبا از لوازم آرایشی مختلف تشکیل شده است. برند نئودرم دارای گواهی‌نامه 22716 ISO از شرکت DQS آلمان است. در آینده نزدیک سبـد کالایی این برند افزایش خواهد یافت.

الارو

الارو فعالیت خود را سال 2007 در شهر آنژه فرانسه آغاز کرد. برای ساخت محصولات این شرکت باکیفیت‌ترین مواد اولیه استفاده می‌شود. محصولات الارو مورد تائید درماتولوژیست‌ها و متخصصان پوست هستند.

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات در تحلیل کیمیاتک

از تصویر زیر که مقدار فروش محصولات شرکت آریان کیمیاتک را نشان می‌دهد می‌توان نتیجه گرفت که بیشترین مقدار فروش در دوره 8 ماهه منتهی به 30 آذر 1401 مربوط به محصولات بهداشتی است و درصد تغییر مقدار کل فروش محصولات در دوره مالی ذکر شده نسبت به دوره مشابه در سال 1400، 20 درصد افزایش یافته است. قابل‌ذکر است که نرخ فروش محصولات در سال 1402 نسبت به آخرین نرخ فروش ماهانه متناسب با تورم رشد داده شده است.

مقدار فروش

در جدول زیر قیمت فروش محصولات برای 4 دوره گذشته و پیش‌بینی آن برای سال مالی منتهی به اسفند 1402 نمایش داده شده است.

قیمت فروش محصولات شرکت

در نهایت جدول زیر مبلغ فروش محصولات برای 4 دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آن برای دوره مالی منتهی به اسفندماه 1402 را نشان می‌دهد. مقادیر این جدول از حاصل‌ضرب مقدار در قیمت فروش محصولات به‌ دست آمده است. پیش‌بینی می‌شود که مبلغ فروش تا انتهای سال 1402 به 3,732 میلیون تومان برسد.

مبلغ فروش محصولات در تحلیل کیمیاتک

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه در تحلیل بنیادی کیمیاتک

شرکت آریان کیمیاتک برای تولید محصولات خود دارای مواد اولیه گسترده‌ای مانند دارویی، بهداشتی و آرایشی است. بخش عمده‌ی مواد اولیه‌ی این شرکت مربوط به مواد اولیه گروه محصولات بهداشتی و مواد اولیه و ملزومات بسته‌بندی وارداتی است.

مواد اولیه در تحلیل بنیادی کیمیاتک

سربار در تحلیل کیمیاتک

هزینه‌های سربار کیمیاتک شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت، مواد مصرفی، حمل‌ونقل و انتقالات و سایر هزینه‌ها می‌باشد. سربار شرکت در دوره‌ی منتهی به 1401/09/30 معادل 94 میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره‌ی مشابه سال 1400، 79 درصد افزایش داشته است. پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 1402 سربار کیمیاتک به مبلغ 176 میلیارد تومان برسد.

سربار کیمیاتک

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی کیمیاتک

برای تحلیل کیمیاتک صورت سود و زیان این شرکت مورد بررسی قرار گرفته است. طبق گزارش‌های منتشر شده، حدود نیمی از درآمدهای عملیاتی 9 ماهه اول سال 1401 این شرکت به سود ناخالص تبدیل شده است.

اگر سود عملیاتی این شرکت در سال مالی منتهی به 29 اسفند 1402 به 1,709 میلیارد تومان برسد، پیش‌بینی می‌شود که کیمیاتک 940 میلیارد تومان سود خالص داشته باشد.

صورت سود و زیان در تحلیل کیمیاتک

سود نقدی (DPS) در تحلیل کیمیاتک

کیمیاتک مجمع ‌عمومی سالیانه منتهی به سال 1400 را در تاریخ 18 تیر‌ماه سال 1401 برای تشکیل داد. طبق تصمیمات مجمع، از 2,748 ریال سود خالصی که به ‌ازای هر سهم داشته است، میزان سود نقدی به‌ازای هر سهم را 1,000 ریال تصویب کرده است. به‌ عبارت ‌دیگر شرکت 36 درصد سود به‌دست‌آمده خود در سال 1400 را میان سهامداران تقسیم کرده است.

طبق اطلاعیه زمان‌بندی پرداخت سود منتشر شده در سامانه کدال، پرداخت سود به شرح زیر بوده است:

  • سهامداران حقیقی، سبدگردان‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری دارای کد سجام از تاریخ 12 مهرماه 1401
  • سهامداران فاقد کد سجام از تاریخ 30 مهرماه 1401

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی به 29 اسفند 1402

برای تحلیل بنیادی کیمیاتک و همچنین پیش‌بینی EPS فوروارد آن مفروضات زیر در نظر گرفته شده است:

  • میانگین قیمت محصولات آرایشی داخلی 805,465 ریال بر عدد
  • تورم 30 درصد

در سایت انیگما این قابلیت وجود دارد که تمامی مفروضات را با توجه به نظر شخصی خود تغییر داده و تحلیل کیمیاتک را مطابق مفروضات خود مشاهده کنید.

قیمت سهام کیمیاتک در زمان‌نگارش این مقاله (24 اردیبهشت 1402) در سایت www.tsetmc.com معادل 2,352 ریال است؛ باتوجه‌به ای پی اس تحلیلی کیمیاتک نسبت P/E فوروارد آن 6.9 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی کیمیاتک

در سایت انیگما علاوه بر P/E فورواردی که تحلیلگران انیگما محاسبه کرده‌اند، میانگین نسبت P/E تحلیلی کاربران انیگما نیز، قابل مشاهده است که در این تحلیل 6.2 محاسبه شده است.

مقاله پیشنهادی: آموزش تحلیل بنیادی


سوالات متداول

ای پی اس فوروارد کیمیاتک چقدر است؟

EPS تحلیلی منتهی به سال 1402 کیمیاتک 2,352 ریال برآورد شده است.

مهم‌ترین سهامداران کیمیاتک کدام‌اند؟

گروه صنعتی گلرنگ با 31 درصد سهام به‌صورت مستقیم و 85 درصد به‌صورت تلفیقی سهامدار عمده کیمیاتک است.

مجمع عمومی عادی سالیانه کیمیاتک در چه تاریخی برگزار می‌شود؟

مجمع عمومی عادی منتهی به سال 1400 کیمیاتک در تاریخ 1401/04/18 برگزار شد.

5/5 - (1 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا