تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی کیمیاتک «شرکت آریان کیمیاتک»

شـرکـت آریان کیمیاتک، تحت لیسانس شـرکت کال اندکو جمهوری فدرال آلمان با بیش از 60 سال سابقه، در امر تولید و فرمولاسیون مـواد اولیـه و محصولات بهداشتی و آرایشی فعال بوده است. کیمیـاتک 582 امین شرکتی بود که در فهرست شرکت‌های پذیرفتـه شده در بورس اوراق بهادار قرار گرفت و با عرضه 225 میلیون سهم (معادل 15 درصد از کل شرکت) 17 شهریور امسال، عرضه اولیه شد. در ادامه این مقاله به تحلیل بنیادی نماد کیمیاتک و محاسبه EPS تحلیلی این شرکت پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

ایـن شـرکت فعالیت اصلی خـود را در سال 1381 در ایران آغاز کرد و امروز محصولات خود را در 4 گروه محصولات پـوست، مو، لوازم آرایشی و ادکلن‌ها در قالب چندیـن برند ارائه می‌کند.

جایگاه شرکت در صنعت

اندازه بازار دارویی کشـور رقمی بالغ بـر 5/4 میلیارد دلار است کـه بـا توجـه به نرخ ارز فعلی بالغ بر 112,500 میلیارد تومان می‌باشد. علاوه بر آن اندازه بازار محصولات آرایشی و بهداشتی نیز رقمی بالغ بر 21,000 میلیارد تومان است. بیشترین سهم بازار شرکت آریان کیمیاتک در گروه بازار ضد آفتاب‌ها با 7 درصد است. پس از آن بیشترین سهم مربوط به کرم‌های مرطوب‌کننده و دست و صورت با  6 درصد سهم بازار است.

مهمترین سهامداران کیمیاتک

گروه صنعتی گلرنگ، گروه صنعتی پاکشوما، گروه مدیریت صنعت خرده‌فروشی کوروش از جمله مهمترین سهامداران کیمیاتک هستند. در ادامه جدول سهامداران بالای یک درصد این نماد قابل مشاهده است.

سهامداران کیمیاتک

حدود 73٫5 درصد از سهام شـرکت آریان کیمیاتک  به‌صورت غیرمستقیم تحت اختیار گروه صنعتی گلرنگ است. در جدول زیر سهامداران این نماد به صورت تلفیقی نمایش داده شده است.

سهامداران تلفیقی کیمیاتک

در محصول سهامداران بورس انیگما این قابلیت وجود دارد که سهامداران تمامی شرکت‌ها را به‌صورت عادی و تلفیقی مشاهده کنید.

محصولات و برندهای شرکت

شرکت آریان کیمیاتک دارای برندهای مختلفی در حوزه آرایشی بهداشتی است که در ادامه هر یک به‌صورت مختصر معرفی شده است.

مای فارما

«مای فارما» یکی از تخصصی‌ترین محصولات دارویی در حوزه مراقبت از پوست را در کشور ارائه می‌کند. عمده محصولات این برند شامل کرم‌ها و ژل‌های ضدآفتاب، ضدجوش، نرم‌کننده و جوان‌کننده هستند.

مای

باسابقه‌ترین، شناخته شده‌ترین و محبوب‌ترین برند شرکت دارویی، آرایشی و بهداشتی آریان کیمیاتک، برند «مای» است. این شرکت تحت لیسانس شرکت کال اند کو آلمان است. محصولات بهداشتی مای در سه دسته‌بندی اصلی ارائه می‌شوند: محصولات مراقبت از پوست، محصولات مـراقبت از مو و ضدآفتاب‌ها. لاین جدید محصولات آرایشی مای با نام «بلک دایموند» ارائه شده است.

شون

برند «شون» با تولید محصولات گیـاهی و دوستدار محیط زیست در سال‌های اخیر افزایش قابل‌توجهی در خصوص سهم خود در بازار ایران رقم زده است. انواع محصولات مراقبت از مو، پوست، بدن و محافظ آفتاب توسط این شرکت تولید می‌شود.

کالیستا

«کاليستا» نیز برندی است که مجموعه‌های متنوعی از لوازم آرایشی را با کیفیت و قیمت‌های مناسب ارائه می‌کند.‌

نئــودرم

این برند در حال حاضر دارای سی محصول است که قالبا از لوازم آرایشی مختلف تشکیل شـده است. در آینده نزدیک سبـد کالایی این برند افزایش خواهد یافت.

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات

به دلیل فعالیت شرکت در صنعت بهداشتی، بیماری کرونا نه تنها آثار کاهشی در فروش این شرکت نداشته است، بلكه به دلیل اهمیت امر ضدعفونی در پیشگیری از بیماری، فروش شرکت نیز افزایش داشته است. از طرفی شرکت از ابتدای شیوع ویروس کرونا، اقدام به تولید انواع مایع دستشویی، ژل ضدعفونی‌کننده و ماسک‌های تنفسی کرده است.

در ادامه جدول مقدار، قیمت و مبلغ فروش محصولات این شرکت آمده است. همانطور که در جدول دیده می‌شود، طبق گزارش ۶ ماهه شرکت منتهی به 31 شهریور 1400، 767 میلیارد تومان فروش داشته است که عمده این فروش مربوط به فروش داخلی شرکت است. پیش‌بینی می‌شود مجموع فروش این شرکت تا پایان این سال نزدیک به هزار و 780 میلیارد تومان باشد.

فروش کیمیاتک

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

شرکت آریان کیمیاتک دارای مواد اولیه گسترده‌ای برای تولید محصولات مختلف مانند دارویی، بهداشتی و آرایشی است. بخش عمده‌ی مواد اولیه‌ی این شرکت مربوط به مواد اولیه گروه محصولات بهداشتی و مواد اولیه و ملزومات بسته‌بندی وارداتی است.

در جدول زیر علاوه بر میزان و مبلغ مواد اولیه این شرکت، نسبت مصرف هر یک نیز آمده است.

مواد اولیه کیمیاتک

سربار

هزینه سربار کیمیاتک در ۳ دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آن تا پایان سال 1400 در جدول زیر نمایش داده شده است. طبق این پیش‌بینی هزینه سربار در ۶ ماهه دوم سال بیشتر از ۶ ماهه ابتدایی سال خواهد بود.

سربار کیمیاتک

صورت سود و زیان کیمیاتک

برای تحلیل بنیادی کیمیاتک صورت سود و زیان این شرکت مورد بررسی قرار گرفته است. طبق گزارش‌های منتشر شده، حدود نیمی از درآمدهای عملیاتی ۶ ماهه اول سال این شرکت به سود ناخالص تبدیل شده است.

بنابراین با توجه به نرخ‌های پیش‌بینی شده برای مواد اولیه و محصولات این شرکت، می‌توان انتظار داشت شرکت تا پایان سال 887 میلیارد تومان سود ناخالص داشته باشد. در جدول زیر پیش‌بینی تمامی آیتم‌های صورت سود و زیان این شرکت تا پایان سال مالی 1400 قابل مشاهده است.

صورت سود و زیان کیمیاتک

محاسبه EPS و P/E تحلیلی کیمیاتک

در تحلیل صورت گرفته برای این نماد، نرخ افزایش حامل‌های انرژی در سال ۱۴۰۰، ۵۰ درصد و همچنین نرخ افزایش حقوق و دستمزد ۴۰ درصد در نظر گرفته شده است.

با در نظر گرفتن 30 درصد تورم در سال جاری، میزان سود خالص کیمیاتک به ازای هر سهم (EPS) 3،490 ریال پیش‌بینی شده است. قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1400٫08٫17 در سایت www.tsetmc.com   (26،130 ریال) نسبت به EPS تحلیلی (P/E) کیمیاتک 7٫5 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی کیمیاتک

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا