تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی کیمیا – شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران

در این مقاله تحلیل کیمیا به‌عنوان یکی از شرکت‌های فعال در صنعت تولید کنسانتره انجام شده است. شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران سال 1386 تاسیس شد. فعالیت اصلی شرکت تولید و فروش کنسانتره روی، سرب و شمش روی است. ظرفیت اسمی شرکت تولید سالانه 90٬000 تن کنسانتره سرب، روی و فلوتاسیون است. این شرکت سال 1393 با نماد کیمیا در گروه فلزات اساسی مورد پذیرش سازمان بورس اوراق بهادار قرار گرفت. در این مقاله به تحلیل بنیادی کیمیا ، محاسبه EPS تحلیلی و P/E فوروارد آن پرداخته شده است.

مقاله پیشنهادی: تحلیل بنیادی چیست

موضوع فعالیت شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران

موضوع فعالیت کیمیا اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از معادن، تولید فرآوری مواد کانی (کانی‌های فلزی و غیرفلزی)، خرد کردن، شستشو، دانه‌بندی، کانه‌آرایی، تغلیظ، تصفیه، تکلیس، تسویه، فرآوری، ذوب مواد معدنی در نقاط مناسب کشور است.

فرآیند تولید محصولات کیمیا

فرآیند تولید در شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران برای کلیه محصولات شامل مراحل خردایش اولیه، خردایش ثانویه، فلوتاسیون، فیلتراسیون و انبار است. در این شرکت طراحی کلیه دستگاه‌ها و تجهیزات به‌گونه‌ای است که برای طیف وسیعی از مواد معدنی ازجمله انواع خاک‌های اکسیده و سولفوره سرب، انواع خاک‌های اکسیده و سولفوره روی، مس، آهن و غیره کاربرد دارد. همچنین با تغییر اندک در فلوشیت خط تولید و استفاده از مواد شیمیایی مختص کانی‌های مختلف می‌توان کانی‌های ذکرشده را با راندمان بالایی فرآوری کرد.

فرآیند فلوتاسیون که اصلی‌ترین مرحله تولید است، شامل انجام تغییرات فیزیکی و شیمیایی بر سطح کانی‌های موردنظر با استفاده از موادی با خاصیت‌های مختلف شامل فعال‌کننده‌ها، بازداشت‌کننده‌ها، کلکتورها، کف‌سازها و استفاده از رفتار کانی‌ها در محیط‌های گازی و مایع و اختلاف در خاصیت خیس‌شوندگی کانی‌ها است. تصویر زیر فرآیند کامل تولید این شرکت را نشان می‌دهد.

فرآیند تولید شرکت کیمیای زنجان گستران

سرمایه و ترکیب سهامداران کیمیا

سرمایه کیمیا در بدو تاسیس مبلغ 100 میلیون ریال بوده که طی چندین مرحله افزایش سرمایه، سرمایه شرکت به مبلغ 2٬000٬000 میلیون ریال رسیده است. آخرین مرحله افزایش سرمایه کیمیا تاریخ 1401٫01٫07 و از محل سود انباشته بوده است.

شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن اعتماد ایرانیان با مالکیت بیش از 37 درصد از سهام این شرکت سهامدار عمده کیمیا محسوب می‌شود. لیست زیر ترکیب سهامداران بالای یک درصد در تحلیل کیمیا را نشان می‌دهد.

سهامداران کیمیا

همچنین شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن اعتماد ایرانیان به‌صورت تلفیقی نیز سهامدار عمده کیمیا بوده و به‌همراه زیرمجموعه‌های خود بیش از 41 درصد از سهام کیمیا را در اختیار دارد.

سهامداران تلفیقی ص. و معدنی کیمیای زنجان گستران

در سایت انیگما سهامداران تمامی شررکت‌ها به‌صورت عادی و تلفیقی قابل مشاهده است.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش محصولات در تحلیل بنیادی کیمیا

شرکت کیمیای زنجان گستران علاوه بر فروش محصولات در بازارهای داخلی کشور، بخشی از محصولات خود را نیز صادرات می‌کند. با استناد بر گزارش‌های مالی منتشرشده در دوره 9 ماهه منتهی به 1401/09/30 این شرکت بیش از 20 هزار تن از محصولات خود را در بازارهای داخلی به فروش رسانده و بیشتر از 9 هزار تن را صادر کرده است.

مقدار فروش کیمیا

جدول زیر قیمت محصولات کیمیا در 4 دوره مالی گذشته و همچنین پیش‌بینی آن‌ها تا پایان سال 1402 را نشان می‌دهد.

قیمت فروش شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران

کیمیا در دوره 9 ماهه ابتدای سال 1401 مبلغ 529 میلیارد تومان از فروش محصولات خود به دست آورده است. این مبلغ نسبت به دوره مالی مشابه سال 1400، 22 درصد رشد داشته است. مهم‌ترین عامل موثر بر عملکرد فروش شرکت، شرایط حاکم بر تقاضا، دادوستد، قیمت و موجودی انبارهای فلز روی در بازارهای جهانی و به‌طور خاص بهابازار فلزات لندن (LME) است که بزرگ‌ترین بازار جهانی برای دادوستد فلزات غیرآهنی است. در جدول زیر مبلغ حاصل از فروش محصولات تا پایان سال مالی 1402 در تحلیل کیمیا نشان داده‌شده است.

مبلغ فروش در تحلیل بنیادی کیمیا

قیمت‌گذاری و بازارهای موجود

بازار محصولات تولیدی کیمیا در فرآیند تولید و فروش از رقابت و حساسیت بالایی برخوردار است. قیمت‌گذاری محصولات تولیدی این شرکت از قیمت جهانی فلز روی و سرب تبعیت می‌کند. مبنای محاسبه قیمت فروش محصولات، بازار بهابازار فلزات لندن (LME) است. همچنین نرخ جهانی فلز روی و سرب تاثیر مستقیم بر بهای تمام‌شده و فروش محصولات تولیدی شرکت دارد.

کیمیا تامین‌کننده مواد اولیه بیش از 50 شرکت تولیدکننده شمش در داخل کشور بوده و مقادیر دیگری از محصولات خود را نیز به خارج از کشور صادر می‌کند.

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه در تحلیل کیمیا

مواد اولیه کیمیا خاک سرب و روی است. در تحلیل بنیادی کیمیا ، مبلغ هزینه شده برای تامین مواد اولیه مصرفی در 9 ماهه منتهی به آذرماه 1401 مبلغ 277 میلیارد تومان بوده است. با توجه به جدول زیر کیمیا در دوره مالی مشابه سال 1400، 15 درصد رشد داشته است. جدول زیر مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی کیمیا برای 5 دوره مالی گذشته را نشان می‌دهد.

مواد اولیه در تحلیل کیمیا

سربار در تحلیل کیمیا

حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و هزینه مواد مصرفی از اقلام سربار هستند. با توجه به نرخ افزایش حقوق و دستمزد سال 1401 (50 درصد) این شرکت در دوره 9 ماهه منتهی به 30 آذرماه 1401 حدود 12 میلیارد تومان برای حقوق و مزایا هزینه کرده است. با در نظر گرفتن سایر اقلام، هزینه سربار کیمیا در این دوره برابر با 63 میلیارد تومان است. تحلیلگران انیگما در تحلیل کیمیا سربار را تا پایان سال 1402 مبلغ 135 میلیارد تومان پیش‌بینی می‌کنند.

سربار شرکت ص. معدنی کیمیای زنجان گستران

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی کیمیا

در تحلیل بنیادی کیمیا بهای تمام‌شده در دوره 9 ماهه منتهی به 1401/09/30 مبلغ 353 میلیارد تومان بوده است. سود ناخالص حاصل در این دوره برابر با 176 میلیارد تومان است که نسبت به دوره مشابه سال 1400، 19 درصد افزایش داشته است. همچنین سود خالص کیمیا در 9 ماهه ابتدای سال 1401 برابر با 170 میلیارد تومان بوده است. پیش‌بینی می‌شود بهای تمام‌شده و سود ناخالص کیمیا در سال مالی 1402 به ترتیب مبالغ 719 و 309 میلیارد تومان باشد.

صورت سود و زیان در تحلیل کیمیا

سود مجمع (DPS) کیمیا

شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران در پایان سال مالی 1400 به ازای هر سهم 1٬035 ریال سود خالص ساخته است. تاریخ مجمع عمومی عادی سالیانه کیمیا 1401/04/21 بود. در این مجمع سود نقدی کیمیا (DPS) به ازای هر سهم 400 ریال تصویب شده است. به عبارتی کیمیا 39 درصد از سود خالص حاصل را بین سهامداران خود تقسیم کرده است.

سود سهامداران کیمیا به‌صورت زیر پرداخت شده است:

سود سهامداران حقیقی از تاریخ 1401/08/25 تا 1401/08/30 از طریق سامانه سجام و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به حساب آن‌ها واریز شد. سهامداران حقوقی نیز به همین روش از تاریخ 1401/09/25 لغایت 1401/09/30 سود خود را دریافت کردند. لذا سهامدارانی که تاکنون در سامانه سجام ثبت‌نام نکرده‌اند، می‌بایست جهت سهولت و سرعت در واریز سود سهام نسبت به تکمیل فرآیند ثبت‌نام خود در سامانه سجام اقدام کنند.

محاسبه EPS و P/E تحلیلی کیمیا منتهی به 1402/12/29

در تحلیل بنیادی کیمیا نرخ فروش محصولات شرکت درصدی از شمش و روی است و مطابق فرمول‌های زیر محاسبه می‌شود:

روی اکسیده 13٫5 درصد شمس روی، روی سولفوره 22٫5 درصد شمس روی، سرب اکسیده 28 درصد شمش سرب و سرب سولفوره 54 درصد شمش سرب است.

همچنین در این تحلیل نرخ افزایش حقوق و دستمزد و تورم در سال 1402 برابر با 30 درصد فرض شده است. حال اگر میانگین قیمت دلار در سال 1402، 40 هزار تومان در نظر گرفته شود؛ آنگاه EPS تحلیلی کیمیا 874 ریال برآورد می‌شود. با تقسیم قیمت روز سهام کیمیا در تاریخ 1402/02/05 در سایت www.tsetmc.com بر ای پی اس تحلیلی، P/E فوروارد در تحلیل کیمیا برابر با 10٫0 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی کیمیا

برای آشنایی با انجام مراحل تحلیل بنیادی مقاله آموزش تحلیل بنیادی پیشنهاد می‌شود.

نمودار قیمتی کیمیا

چارت زیر نشان‌دهنده روند قیمتی سهام کیمیا است. قیمت سهام کیمیا از اوایل فروردین 1402 روند صعودی خود را آغاز کرد و در تاریخ 1401٫01٫26 به بالاترین قیمت خود (8٬130 ریال) رسید. در تحلیل کیمیا ارزش بازار شرکت در این تاریخ برابر با 2٬439 میلیارد تومان بوده است. با توجه به نوسانات موجود در بازار در حال حاضر قیمت سهام کیمیا روند صعودی خود را پیش گرفته و با عبور از سقف قیمتی خود، در تاریخ 5 اردیبهشت 1402 به بالاترین قیمت به ارزش بازار 2٬622 میلیارد تومان رسیده است.

نمودار قیمتی سهام شرکت کیمیای زنجان گستران
5/5 - (3 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا