تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی کمنگنز «شرکت معادن منگنز ایران»

شركت معادن منگنز ايران در سال 1342 با نام شركت سهامی معادن منگنز شاهرخ تاسيس شد. پس از آن، نام شركت به معادن منگنز ايران تغيير يافت و مركز اصلی شركت از تهران به قم منتقل شد. پس از آن در سال 1381 در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذيرفته شد. در این مقاله به تحلیل بنیادی کمنگنز و محاسبه EPS تحلیلی این شرکت پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

شرکت در صنعت استخراج کانی‌های فلزی (سنگ منگنز) فعالیت می‌کند. اطلاعات و آمار دقیقی از مقدار تولید سنگ منگنز و مصرف محصولات آن در کشور در دسترس نیست. در صورتیکه مصرف بازار داخلی از سنگ منگنز تولید داخلی سال، حدود ۱۸۰ هزار تن صحیح باشد، شرکت معادن منگنز ایران می‌تواند نزدیک به 60 درصد از این مقدار را به خود اختصاص دهد. بالغ بر 90 درصد منگنز مصرفی در جهان، در صنایع متالورژیکی نظیر تولید فولاد و آلیاژهای غیرآهنی مصرف می‌شود.

جایگاه شرکت در صنعت

شرکت معادن منگنز ایران با برخورداری از ۴ میلیون تن ذخیره قطعی و 3٫5 میلیون تن ذخیره احتمالی، بزرگترین معدن سنگ منگنز در خاورمیانه به شمار می‌رود. این شرکت با تولید حدود 93،600 تن سنگ منگنز دانه‌بندی در سال 1399 جایگاه بزرگترین تولیدکننده منگنز ایران و خاورمیانه را به خود اختصاص داده است.

بیشتر سنگ منگنز مورد نیاز شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان که به طور مستقیم در آگلومراسیون و کوره بلند مورد استفاده قرار می‌گیرد، توسط این شرکت تأمین می‌شود. همچنین بیش از 30 درصد صنایع و شرکت‌های تولیدکننده فروسیلیکو منگنز در کشور، توسط معادن منگنز ایران تامین می‌شود.

از نظر تکنولوژی تولید با عنایت به این که شرکت از ابزارهای مناسبی برای استخراج و دانه‌بندی محصول استفاده می‌کند، در بین معادن داخل کشور جایگاه خوبی دارد.

مهم‌ترین سهامداران کمنگنز

شركت معادن منگنز ایران (سهامی عام) به صورت مستقیم از شركت‌های تابعه شركت تکادو (سهامی عام) است. لیست سهامداران بالای یک درصد کمنگنز در جدول زیر نمایش داده شده است. همانطور که در جدول مشاهده می‌شود، حدود 9 درصد از سهام این شرکت متعلق به افراد حقیقی است.

سهامداران کمنگنز

به صورت غیرمستقیم نیز این شرکت از شركت‌های اقماری مجتمع صنایع معادن احیا سپاهان (سهامی عام) است. در ادامه لیست سهامداران کمنگنز قابل مشاهده است.

سهامداران تلفیقی کمنگنز

در سایت انیگما سهامداران تمامی شرکت‌ها به صورت عادی و تلفیقی قابل مشاهده است.

فروش شرکت

فروش خالص محصولات اصلی و فرعی شركت در شش ماهه منتهی به 31 شهريور 1400، بالغ بر 138 میلیارد تومان است. نرخ فروش این شرکت متأثر از قيمت شمش فولاد خوزستان است. بر اساس قرارداد جاری این شرکت با شركت سهامی ذوب‌آهن اصفهان، نرخ پايه فروش سنگ درشت‌دانه با عيار 23% معادل 20٫5 درصد و سنگ ريزدانه با عيار 23% معادل 17 درصد ميانگين قيمت فروش شمش خوزستان در هر دوره 3 ماهه است.

همچنين نوسانات قيمت شمش طی زمان تحويل كالا، در پايان هر دوره سه ماهه محاسبه و اعمال می‌شود. مبنای تعيين نرخ فروش به ساير شرکت‌ها بر اساس شرايط بازار و قيمت فروآلياژها تعيين می‌شود. لازم به ذكر است در قرارداد جديد منعقد شده شرکت با ذوب‌آهن اصفهان، ضريب نرخ فروش افزايش داشته است. این افزایش قیمت روند سودآوری شركت را بهبود می‌بخشد. همچنین هزينه حمل نيز به عهده شركت ذوب‌آهن اصفهان است. در ادامه نمودار مقایسه‌ای مبلغ فروش ۶ ماهه اول سال 1400 نسبت به مدت مشابه سال گذشته آمده است.

نمودار فروش کمنگنز

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات

در سال 1400 توليد 94،850 تن سنگ منگنز توسط شرکت پيش‌بينی و برنامه‌ريزی شده است. از اين مقدار حدود 75 درصد مربوط به توليد سنگ‌دانه درشت است كه قيمت بالاتر است و در بازار تقاضای بيشتری برای آن وجود دارد. پيش‌بينی تركيب فروش در نيمه دوم سال 1400 شامل فروش حدود 46 هزارتن سنگ منگنز دانه‌بندی پیش‌بینی می‌شود. در ادامه جدول میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات این شرکت قابل ملاحظه است.

فروش کمنگنز


شرکت معادن منگنز ایران، سنگ منگنز مورد نیاز محصولات تولیدی را از معادن خود استخراج می‌کند و بابت مواد اولیه هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند.


سربار

هزینه آیتم‌های سربار کمنگنز از جمله حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… این شرکت در جدول زیر نمایش داده شده است. همانطور که در جدول مشخص است هزینه سربار این شرکت قابل توجه نبوده و بخش عمده آن مربوط به حقوق و مزایا است.

سربار کمنگنز

صورت سود و زیان کمنگنز

صورت سود و زیان کمنگنز برای بررسی و تحلیل بنیادی این نماد مورد بررسی قرار گرفته است. با توجه به این که درآمدهای عملیاتی شش‌ماهه اول سال ۱۴۰۰ این شرکت 138 میلیارد تومان بوده است، پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری 320 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته باشد. همچنین طبق این پیش‌بینی حدود 233 میلیارد از این درآمد تبدیل به سود خواهد شد.

صورت سود و زیان کمنگنزمحاسبه EPS و P/E تحلیلی کمنگنز

سود خالص شركت معادن منگنز ايران در شش ماهه سال ۱۴۰۰ مبلغ ۱۷,۸۳۵,۸۹۶ میلیون ریال بوده است. این مقدار نسبت به دوره مشابه سال گذشته بیش از ۱۴۴% افزایش داشته است. این افزایش ناشی از افزایش نرخ فروش محصولات است.

در این تحلیل نرخ افزایش حامل‌های انرژی در سال 1400، 50 درصد و همچنین نرخ افزایش حقوق و دستمزد در این سال 40 درصد در نظر گرفته شده است.

با درنظرگرفتن 30 درصد تورم در سال جاری، میزان سود خالص کمنگنز به ازای هر سهم (EPS) 9،986 ریال پیش‌بینی شده است. قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1400٫08٫16 در سایت www.tsetmc.com  نسبت به EPS تحلیلی شرکت (P/E) 6٫6 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی کمنگنز

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا