تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی کمنگنز – شرکت معادن منگنز ایران

در این مقاله، تحلیل کمنگنز به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده منگنز خاورمیانه مورد بررسی قرار گرفته است. شركت معادن منگنز ايران در سال 1342 با نام شركت سهامی معادن منگنز شاهرخ تاسيس شد. پس از آن، نام شركت به معادن منگنز ايران تغيير يافت و مركز اصلی شركت از تهران به قم منتقل شد. این شرکت در سال 1381 با نماد کمنگنز در گروه استخراج کانه‎‌های فلزی در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذيرفته شد. در این مقاله به تحلیل بنیادی کمنگنز و محاسبه EPS تحلیلی و P/E فوروارد آن پرداخته شده است.

برای آشنایی بیشتر با مراحل انجام تحلیل بنیادی مقاله آموزش تحلیل بنیادی پیشنهاد می‌شود.

موضوع فعالیت شرکت

کمگنز در صنعت استخراج کانی‌های فلزی (سنگ منگنز) فعالیت می‌کند. اطلاعات و آمار دقیقی از مقدار تولید سنگ منگنز و مصرف محصولات آن در کشور در دسترس نیست. در صورتی‌که مصرف بازار داخلی از سنگ منگنز تولید داخلی سال، حدود ۱۸۰ هزار تن صحیح باشد، شرکت معادن منگنز ایران می‌تواند نزدیک به 60 درصد از این مقدار را به خود اختصاص دهد. بالغ بر 90 درصد منگنز مصرفی در جهان، در صنایع متالورژیکی نظیر تولید فولاد و آلیاژهای غیرآهنی مصرف می‌شود.

جایگاه کمنگنز در صنعت

شرکت معادن منگنز ایران با برخورداری از 5 میلیون تن ذخیره قطعی و 3٫5 میلیون تن ذخیره احتمالی، بزرگ‌ترین معدن سنگ منگنز در خاورمیانه به‌شمار می‌رود. این شرکت با تولید حدود 95٬450 تن سنگ منگنز دانه‌بندی در سال 1400 جایگاه بزرگ‌ترین تولیدکننده منگنز ایران و خاورمیانه را به خود اختصاص داده است.

بیشتر سنگ منگنز مورد نیاز شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان که به‌طور مستقیم در آگلومراسیون و کوره بلند مورد استفاده قرار می‌گیرد، توسط این شرکت تامین می‌شود. همچنین بیش از 30 درصد صنایع و شرکت‌های تولیدکننده فروسیلیکو منگنز در کشور، توسط معادن منگنز ایران تامین می‌شود.

از نظر تکنولوژی تولید با توجه به این که شرکت از ابزارهای مناسبی برای استخراج و دانه‌بندی محصول استفاده می‌کند، در بین معادن داخل کشور جایگاه خوبی دارد.

سرمایه و ترکیب سهامداران کمنگنز

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 10 میلیون ریال بالغ بر 500 سهم 2٬000 ریالی بوده که در سنوات قبل با تغییر مبلغ اسمی به هزار ریال و طی چندین مرحله افزایش سرمایه، درنهایت سرمایه شرکت سال 1401 از مبلغ 202٬400 میلیون از محل مطالبات حال‌شده یا آورده نقدی و سود انباشته به مبلغ 1٬480٬000 میلیون ریال افزایش یافت.

شركت معادن منگنز ایران به‌صورت مستقیم از شركت‌های تابعه شركت تکادو (سهامی عام) است. در لیست زیر سهامداران بالای یک درصد این شرکت در تحلیل بنیادی کمنگنز نمایش داده شده است. همانطور که در جدول مشاهده می‌شود، حدود 12 درصد از سهام درصدی این شرکت متعلق به افراد حقیقی است.

سهامداران در تحلیل کمگنز

به‌صورت غیرمستقیم نیز این شرکت از شركت‌های اقماری مجتمع صنایع معادن احیا سپاهان است. در ادامه لیست سهامداران تلفیقی در تحلیل کمنگنز قابل مشاهده است.

سهامداران تلفیقی شرکت معادن منگنز ایران

در سایت انیگما سهامداران تمامی شرکت‌ها به‌صورت عادی و تلفیقی قابل مشاهده هستند.

فروش شرکت در تحلیل کمگنز

فروش خالص محصولات اصلی و فرعی شركت در نه ماهه منتهی به 30 آذرماه 1401، بالغ بر 234 میلیارد تومان است. نرخ فروش این شرکت متاثر از قيمت شمش فولاد خوزستان است. بر اساس قرارداد جاری این شرکت با شركت سهامی ذوب‌آهن اصفهان، نرخ پايه فروش سنگ درشت‌دانه با عيار 23% معادل 21 درصد و سنگ ريزدانه با عيار 23% معادل 17 درصد ميانگين قيمت فروش شمش خوزستان در هر ماه است.

همچنين نوسانات قيمت شمش طی زمان تحويل كالا، در پايان هر دوره سه ماهه محاسبه و اعمال می‌شود. مبنای تعيين نرخ فروش به ساير شرکت‌ها بر اساس شرايط بازار و قيمت فروآلياژها تعيين می‌شود. لازم به ذكر است که در قرارداد جديد منعقد شده شرکت با ذوب‌آهن اصفهان، ضريب نرخ فروش افزايش داشته است. این افزایش قیمت روند سودآوری شركت را بهبود می‌بخشد. همچنین هزينه حمل نيز به عهده شركت ذوب‌آهن اصفهان است. در ادامه نمودار مقایسه‌ای مبلغ فروش 9 ماهه اول سال 1401 نسبت به مدت مشابه سال 1400 نمایش داده شده است.

نمودار مقایسه قیمتی شرکت معادن منگنز ایران

مقدار، قیمت و مبلغ فروش محصولات در تحلیل بنیادی کمنگنز

در سال 1401 توليد 95 هزار تن سنگ منگنز توسط شرکت پيش‌بينی و برنامه‌ريزی شده بود که در دوره 9 ماهه منتهی به آذرماه 1401، 71٬100 تن از این مقدار تولید و 66٬787 تن به فروش رسیده است. در تحلیل کمنگنز پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 1402 مقدار 90 هزار تن از محصولات شرکت به‌فروش برسد. جدول زیر مقدار، قیمت و مبلغ فروش محصولات این شرکت در 4 دوره مالی گذشته و همچنین پیش‌بینی آن برای سال مالی 1402 قابل ملاحظه است.

فروش در تحلیل بنیادی کمنگنز

شرکت معادن منگنز ایران، سنگ منگنز مورد نیاز محصولات تولیدی را از معادن خود استخراج می‌کند و بابت مواد اولیه هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند.


سربار در تحلیل کمنگنز

هزینه آیتم‌های سربار کمنگنز از جمله حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… این شرکت در جدول زیر نمایش داده شده است. در تحلیل بنیادی کمنگنز هزینه سربار شرکت در دوره 9 ماهه منتهی به 1401/09/30 مبلغ 58 میلیارد تومان بوده است که نسبت به دوره مالی مشابه سال 1400، 34 درصد افزایش یافته است. باتوجه به افزایش 30 درصدی نرخ حقوق و دستمزد در سال 1402، هزینه سربار در سال جاری 95 میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود.

سربار کمنگنز

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی کمنگنز

صورت سود و زیان کمنگنز برای بررسی و تحلیل بنیادی این نماد مورد بررسی قرار گرفته است. باتوجه به این که درآمدهای عملیاتی 9 ماهه اول سال 1401 کمگنز 236 میلیارد تومان بوده است، پیش‌بینی می‌شود این شرکت تا پایان سال 1402 432 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته باشد. همچنین طبق این پیش‌بینی در تحلیل کمگنز حدود 211 میلیارد تومان از این درآمد تبدیل به سود خالص خواهد شد.

صورت سود و زیان در تحلیل کمنگنز

سود مجمع (DPS) کمنگنز

سود خالص کمنگنز مطابق صورت سود و زیان بخش قبل برای پایان سال مالی 1400 به ازای هر سهم 1٬439 ریال بوده است. تاریخ مجمع عموعی عادی سالیانه کمنگنز 1401/05/26 بود. بر اساس تصمیمات صورت‌گرفته در این مجمع به ازای هر سهم کمنگنز 720 ریال سود نقدی تقسیم شده است.

سود سهامداران حقیقی دارای کد سجام از تاریخ 1401/09/14 و سهامداران حقوقی دارای کد سجام از تاریخ 1401/10/14 با همکاری سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه از طریق سامانه سجام واریز شد. همچنین آن دسته از سهامدارانی که به علت عدم تکمیل اطلاعات هویتی در سیستم امور سهام شرکت، موفق به اخذ سنوات گذشته نشده‌اند تا تاریخ 1401/09/23 با ثبت‌نام و احراز هویت در سامانه سجام، از طریق سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب ایشان واریز شد.

محاسبه EPS و P/E تحلیلی کمنگنز منتهی به 1402/12/29

سود خالص شركت معادن منگنز ايران در نه ماهه اول سال 1401 مبلغ 116 میلیارد تومان بوده است. این مقدار نسبت به دوره مشابه سال 1400 بیش از 20 درصد کاهش داشته است.

در تحلیل بنیادی کمنگنز ، نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1402، 30 درصد و میانگین قیمت دلار در این سال 40 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

با درنظرگرفتن 30 درصد تورم در سال جاری، میزان سود خالص کمنگنز به ازای هر سهم (EPS) 1٬428 ریال پیش‌بینی شده است. برای به‌دست آوردن نسبت P/E فوروارد این شرکت در تحلیل کمنگنز ، قیمت این سهم در تاریخ 1402/02/05 در سایت www.tsetmc.com به ای پی اس آن تقسیم شده است. در نتیجه P/E کمنگنز توسط تحلیلگران انیگما 16.8 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی کمنگنز

مقاله پیشنهادی: تحلیل بنیادی چیست

نمودار قیمتی کمنگنز

چارت زیر روند قیمتی سهام کمنگنز را نشان می‌دهد. با توجه به این چارت‌‌، کمنگنز در دی‌ماه 1399 و اردیبشهت‌ماه 1401 به دو سقف قیمتی رسیده است. مجدد روند افزایش قیمت سهام کمنگنز با توجه به شرایط بازار کنونی از اسفندماه 1401 آغاز شده و در تاریخ 1402/01/30 به بالاترین قیمت خود (25٬350 ریال) رسیده است. ارزش بازار شرکت در تحلیل کمنگنز در این تاریخ 3٬685 میلیارد تومان است.

نمودار قیمتی شرکت معادن منگنز ایران

سوالات متداول

سهامداران عمده کمنگنز چه کسانی هستند؟

شرکت تکادو با مالکیت 40 درصد از سهام کمنگنز سهامدار عمده این شرکت است.

سود نقدی کمنگنز چقدر است؟

سود نقدی کمنگنز (DPS) منتهی به پایان سال 1400 به ازای هر سهم 720 ریال است.

ای پی اس تحلیلی کمنگنز چقدر است؟

تحلیلگران انیگما در تحلیل کمنگنز ، EPS تحلیلی برای پایان سال 1402 را 1٬428 ریال پیش‌بینی کرده‌اند.

5/5 - (2 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا