تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی کخاک – شرکت صنایع خاک چینی ایران

در این مقاله تحلیل کخاک به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده انواع کائولن فرآوری شده به‌صورت رشته‌ای و میکرونیزه در خاورمیانه، مورد بررسی قرار گرفته است. شرکت صنایع خاک چینی ایران در سال 1364 تاسیس و کارخانه فرآوری آن در سال 1372به بهره‌برداری رسیده است. سهام این شرکت در سال 1375 با نماد کخاک در بورس اوراق بهادار عرضه شد. در این مقاله به تحلیل بنیادی کخاک و محاسبه EPS و P/E تحلیلی این شرکت پرداخته شده است.

برای آشنایی بیشتر با تحلیل فاندامنتال و انواع روش‌های آن مقاله تحلیل بنیادی چیست پیشنهاد می‌شود.

جایگاه شرکت در صنعت

شرکت صنایع خاک چینی ایران به‌عنوان صنعت مادر در تامین مواد اولیه کارخانجات چینی مظروف، چینی بهداشتی و کاشی و سرامیک شناخته شدهاست. این شرکت نقش مهمی در تثبیت و حفظ روند تولید و فعالیت این واحدها دارد، به‌طوری‌که به‌صورت متوسط بیش از 70 درصد مواد اولیه مورد نیاز این صنعت توسط کخاک تامین می‌شود.

صنایع خاک چینی ایران با تکیه بر ذخایر کائولن زنوز که در منطقه خاورمیانه مقام اول را دارد، با تولید محصولات متنوع ضمن کاهش محسوس وابستگی صنایع مصرف‌کننده به واردات، ارزش‌افزوده قابل توجهی در مواد اولیه ذخایر مذکور ایجاد می‌کند.

فعالیت‌های صادراتی خاک چینی ایران به کشورهای مختلف باعث ایجاد درآمدزایی ارزی برای کشور می‌شود. این شرکت به لحاظ وجود حجم بالای ذخایر معدنی و کیفیت بالای محصول و ثبات کیفیت دارای مزیت رقابتی می‌باشد که باعث می‌شود خریداران این محصول را در اولویت قرار دهند. مهم‌ترین رقیب کخاک، شرکت کائولن خراسان است؛ اما به دلیل این که محصولات آن در صنایع چینی مظروف قابل استفاده نیست، در این صنف رقیب جدی شرکت محسوب نمی‌شود. رقیب‌های اصلی خارجی، کشورهای چک، فرانسه، انگلستان و اکراین هستند که با توجه به آنالیز و خلوص بیشتر معادن در دسترس، رقبای جدی به‌حساب ‌می‌آیند.

سرمایه و ترکیب سهامداران کخاک

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 620 میلیون ریال بوده که طی چندین مرحله افزایش سرمایه به مبلغ 3.5 میلیارد تومان رسیده است. محل افزایش سرمایه کخاک عموما از محل مطالبات و آورده نقدی بوده است.

در جدول زیر سهامداران بالای یک درصد در تحلیل کخاک قابل مشاهده است. شرکت سرمایه‌گذاری صدرتامین مهم‌ترین سهامدار این شرکت با مالکیت 76.58 درصدی است. شرکت معدنی و املاح ایران و تعاونی مصرف کارگران خاک چینی نیز از دیگر سهامداران عمده این شرکت هستند که به ترتیب 5.5 و 1.84 درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارند.

سهامداران کخاک

در سایت انیگما علاوه بر سهامداران عادی، سهامداران تلفیقی تمامی شرکت‌ها نیز قابل مشاهده هستند. سازمان تامین اجتماعی به‌ واسطه زیرمجموعه‌های خود مالکیت بیش 85 درصد از سهام کخاک را در اختیار دارد. جدول زیر بخشی از سهامداران تلفیقی در تحلیل بنیادی کخاک را نشان می‌دهد.

سهامداران تلفیقی شرکت صنایع خاک چینی ایران

قیمت، مقدار و مبلغ فروش در تحلیل کخاک

محصولاتی که این شرکت تولید می‌کند شامل کائولن فرآوری شده، کائولن درجه‌بندی شده و همچنین بلوک و پانل بتنی سبک گازی اتوکلاو شده و ملات خشک هستند. در جدول زیر می‌توان مبلغ، قیمت و مقدار محصولات کخاک و همچنین پیش‌بینی آن برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 1402 را مشاهده کرد.

در تحلیل بنیادی کخاک درآمد حاصل از فروش شرکت در دوره نه ماهه منتهی به 30 آذر 1401 مبلغ 562 میلیارد تومان بوده است که 85 درصد آن مربوط به فروش داخلی و مابقی را فروش صادراتی تشکیل می‌دهد. از جدول زیر می‌توان نتیجه گرفت که نرخ فروش محصولات نسبت به دوره مشابه نه ماهه در سال 1400 به میزان 75 درصد افزایش یافته است. تحلیلگران انیگما مبلغ فروش کخاک تا پایان سال مالی 1402 را 1,200 میلیارد تومان تخمین می‌زنند. قابل ذکر است که نرخ فروش محصولات شرکت نسبت به آخرین نرخ فروش ماهانه متناسب با تورم رشد داده شده است.

فروش در تحلیل کخاک

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه در تحلیل بنیادی کخاک

تمامی اطلاعات مربوط به مواد اولیه این شرکت طی 5 دوره مالی گذشته در جدول زیر قابل مشاهده است. این شرکت برای تولید دو نوع متفاوت از محصولات خود نیاز به دو گروه مواد اولیه معدنی و مواد اولیه مصرفی در تولید محصولات AAC دارند.

یکی از برنامه‌های آینده شرکت رفع آهن و کلسیت در مواد اولیه معدنی است؛ زیرا این مواد باعث تولید محصولات با کیفیت پایین‌تر و ارزش اقتصادی کمتر می‌شود. همچنین به‌‌کار‌گیری خط تولید جدید آهک زنده میکرونیزه به‌منظور تکمیل زنجیره ارزش مواد مصرفی در تولید محصولات AAC نیز جزو برنامه‌های آتی شرکت است.

مواد اولیه در تحلیل کخاک

سربار کخاک

در تحلیل کخاک هزینه سربار در دوره منتهی به 30 آذر 1401 بیش از 94 میلیارد تومان بوده است. با توجه به اقلامی که در جدول سربار قابل مشاهده است، بیشترین هزینه سربار مربوط به حقوق و مزایا و پس از آن هزینه حمل و نقل بوده است. تحلیلگران انیگما هزینه سربار تا پایان سال مالی 1402 در تحلیل بنیادی کخاک را حدود 165 میلیارد تومان پیش‌بینی کرده‌اند.

سربار

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی کخاک

در ادامه صورت سود و زیان در تحلیل کخاک برای 4 دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آن برای سال مالی 1402 قابل مشاهده است. باتوجه به تصویر زیر، بهای تمام شده کالای فروش رفته در دوره مالی منتهی به 30 آذر 1401 نسبت به دوره مشابه سال قبل 76 درصد افزایش یافته است. این افزایش ناشی از افزایش هزینه‌های استخراج مواد مستقیم و سربار در اثر تورم و افزایش حقوق و دستمزد مطابق نرخ قانون کار بوده است. در تحلیل بنیادی کخاک، سود ناخالص تحقق یافته در 9 ماهه منتهی به آذر 1401 برابر با 425 میلیارد تومان بوده است. با توجه به عملکرد شرکت در سال 1401 و مفروضات در نظر گرفته شده، پیش‌بینی می‌شود در صورتی که بهای تمام شده شرکت در سال 1402 حدود 338 میلیارد تومان باشد، سود خالص در تحلیل کخاک به بیش از 734 میلیارد تومان برسد.

سود نقدی (DPS) کخاک

کخاک در سال مالی منتهی به 1400/12/29 به ازای هر سهم 2,944 ریال سود خالص داشته است. مجمع عادی سالیانه کخاک در تاریخ 1401/03/02 تشکیل شد که طی تصمیمات مجمع میزان سود نقدی به ازای هر سهم 2,800 ریال تصویب شد. به عبارتی شرکت 95 درصد سود به دست آمده را میان سهامداران تقسیم کرده است.

طبق اطلاعیه زمانبندی پرداخت سود منتشر شده در سامانه کدال، آن دسته از سهامداران حقیقی که به دلیل عدم ثبت‌نام در سامانه سجام موفق به دریافت سود سهام عملکرد سال 1400 نشده‌اند، می‌توانند از تاریخ 7 شهریور 1401 با در دست داشتن کارت ملی و کد بورسی خود به شعب بانک صادرات ایران مراجعه کنند.

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی به 29 اسفند 1402

برای تحلیل بنیادی کخاک و همچنین  پیش‌بینی نسبت P/E مفروضات زیر را در نظر گرفته شده است:

  • نرخ 30 درصدی افزایش حقوق و دستمزد در سال 1402
  • تورم 30 درصدی سال 1402

سایر مفروضات تحلیل کخاک اعم از انرژی برق و سوخت در سایت انیگما قابل مشاهده است.

قیمت سهام این شرکت با توجه به زمان نگارش این مقاله (28 فروردین 1402) در سایت www.tsetmc.com  معادل 2,100 ریال است؛ باتوجه به ای پی اس تحلیلی کخاک نسبت P/E فوروارد آن 9 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی کخاک

همچنین در سایت انیگما قابلیت تغییر مفروضات و به دست آوردن مقادیر شخصی تحلیلی فراهم شده است. در جدول ذیر میانگین P/E تحلیلگران که میانگینی از تحلیل کاربران انیگما از این سهم است قابل مشاهده است.

میانگین p/e کخاک

برای یادگیری انجام تحلیل بنیادی مقاله آموزش تحلیل بنیادی پیشنهاد می‌شود.

وضعیت معاملات و روند قیمتی سهام کخاک

قیمت سهام کخاک درتاریخ اول مهر 1399 به بالاترین مقدار خود 6,200 تومان با ارزش بازار حدودا 86 هزار میلیارد رسید. در حال حاضر نیز قیمت کخاک در محدوده 1800 تومان در حال نوسان است.

چارت قیمتی سهام شرکت صنایع خاک چینی
3.7/5 - (4 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا