تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی جم پیلن «شرکت پلی ‌‌پروپیلن جم»

شرکت پلی پروپیلن جم در خرداد 1383 با هدف راهبری و تولید واحد پلی پروپیلن مجتمع الفین دهم پتروشیمی جم واقع در منطقه ویژه انرژی پارس عسلویه تأسیس شد. این شرکت بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده پلی پروپیلن در کشور است و محصولات خود را به بیش از 15 کشور در سطح آسیا و جهان صادر می‌کند. محاسبه نسبت پی به ای فوروارد و تحلیل بنیادی جم پیلن در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است.

 موضوع فعالیت شرکت

شرکت پلی پروپیلن جم با ظرفیت اسمی تولید 300,000 تن پلی پروپیلن در سال از شرکت‌های فرعی پتروشیمی جم است. این شرکت حدود 30 درصد از نیاز صنایع داخلی کشور، شامل صنایع خودرو، بسته‌بندی، لوازم برقی و خانگی، پزشکی و غیره را پوشش می‌دهد. شرکت پلی پروپیلن جم قابلیت تولید بیش از 120 گرید مختلف هموپلیمر، کوپلیمر رندوم و کوپلیمر ضربه‌پذیر را دارد.

پلی پروپیلن در جهان و ایران

حدود دو سوم از پروپیلن تولید شده در دنیا به پلی پروپیلن تبدیل می‌شود. تقاضا برای این نوع خاص پلاستیک پرمصرف سالانه 4٫8 درصد رشد می‌کند. این درصد رشد برای این بازار تا سال 2023، پیش‌بینی شده است.

تا سال 2020، پروپیلن تنها 5 درصد از سبد پتروشیمی ایران را در مقایسه با میانگین 16 درصدی جهانی تشکیل می‌داد. پیش‌بینی می‌شود تا 2025 این نسبت به 10 درصد افزایش یابد. در سال‌های 2014 تا 2021 میلادی نرخ رشد تولید پروپیلن در امریکای شمالی برابر با 7 درصد است. بالاترین نرخ رشد تولید پروپیلن در سال‌های 2014 تا 2021 میلادی برای کشورهای اروپای شرقی پیش‌بینی می‌شود. در میان کشورها بالاترین نرخ رشد به روسیه اختصاص دارد و بالغ بر 12 درصد پیش‌بینی می‌شود.

در کشورهای اروپای غربی ضعف نرخ رشد تقاضا برای پروپیلن و محصولات تولید شده با آن سبب شده تا تولید پروپیلن روند نزولی داشته باشد. میزان تقاضای پلی پروپیلن در جهان در سال 2020 میزان 79 میلیون و 431 هزارتن و تقاضای داخلی در سال 2015، 655 هزارتن و در سال 2020، 736 هزار تن بوده است. پیش‌بینی می‌شود این میزان در سال 2029 به 972 هزار تن برسد و شاهد رشد 32 درصدی تقاضا در این سال نسبت به سال 2020 باشیم.

میزان تولید پلی پروپیلن جهان در سال 2020، 79 میلیون و 431 هزار تن و در ایران875  هزارتن بوده است. همچنین مصرف سرانه این بسپار در جهان 10٫2 کیلوگرم و در ایران 8٫8 کیلوگرم بوده است. در ادامه لیست شرکت‌های تولیدکننده پروپیلن در ایران و ظرفیت اسمی هر یک قابل مشاهده است.

ظرفیت تولید پروپیلن

جایگاه جم پیلن در صنعت

منطقه ویژه انرژی پارس در ساحل شمالی خلیج‌فارس قرار دارد و از این نظر دسترسی آسان و سریع به بازارهای جهانی را میسر می‌سازد. دسترسی مناسب به خوراک، ظرفیت تولید با مقیاس جهانی، موقعیت استراتژیک جغرافیایی، تنوع سبد محصول، استفاده از تکنولوژی تولید روزآمد و بسیاری عوامل دیگر باعث شده است که شرکت پلی پروپیلن جم به عنوان بزرگترین تولیدکننده تخصصی پلی پروپیلن در کشور شناخته شود. راهبرد این شرکت خلق ارزش به سود مشتری، است. نزدیکی به بندر عسلویه که موجب تسریع در امر صادرات محصولات شرکت و در نتیجه تحویل به موقع تعهدات فروش می‌شود از بارزترین مزیت‌های لجستیکی این شرکت به شمار می‌آید.

مهم‌ترین سهامداران جم پیلن

شرکت‌های پتروشمیران و پتروشمی جم هر یک با داشتن حدود 44 درصد از سهام جم پیلن از سهامداران عمده این شرکت هستند. در ادامه بخشی از فهرست سهامداران شرکت پلی پروپیلن جم قابل مشاهده است.

سهامداران جم پیلن

با توجه به اینکه بیش از 66 درصد از سهام شرکت پلی پروپیلن جم به صورت غیرمستقیم، متعلق به شرکت پتروشیمی جم است، لذا شرکت پلی پروپیلن جم (سهامی خاص) از واحدهای فرعی شرکت پتروشیمی جم (سهامی عام) و در گروه شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی می‌باشد. لیست سهامداران بالای یک درصد جم پیلن به‌صورت تلفیقی نمایش داده شده است.

سهامداران تلفیقی جم پیلن

محصولات

شرکت پلی پروپیلن جم با بهره‌گیری از تکنولوژی Spheripol یکی از متنوع‌ترین سبدهای محصولات پلی پروپیلنی در کشور را دارد. یکی از سیاست‌های راهبردی شرکت پلی پروپیلن جم در بازار ایران تولید گریدهای خاص پلی پروپیلن که سابق بر این از طریق واردات تامین می‌شد، بوده است. به نحوی که با تولید گریدهای کوپلیمر ضربه‌پذیر و رندوم شرکت پلی پروپیلن جم واردات این محصولات به حداقل رسیده است. شرکت پلی پروپیلن جم موفق شد با تولید گرید ترپلیمر برای اولین بار در کشور مشتریان صنایع بسته‌بندی را از واردات این گرید خاص و تخصصی بی‌نیاز کند.

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات

در ادامه لیست فروش محصولات جم پیلن، قیمت و مبلغ هر یک در ۳ دوره مالی گذشته و پیش‌بینی هر یک تا پایان سال مالی 1400 نمایش داده شده است. با توجه به اینکه این شرکت فروش خود تا پایان دوره مالی منتهی به شهریور 1400 را 4 هزار و 200 میلیارد تومان گزارش کرده است، پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال مالی نزدیک به 9 هزار و 200 میلیارد تومان فروش داشته باشد.

فروش جم پیلن

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

اتیلن و پروپیلن مصرفی جم پیلن توسط شرکت پتروشیمی جم تامین می‌شود. نرخ اتیلن در این تحلیل 187 دلار کمتر از آخرین نرخ پلتس و نرخ پروپیلن 180 دلار کمتر از آخرین نرخ پلتس لحاظ شده است. در ادامه میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی پلی پروپیلن جم و پیش‌بینی هر یک تا انتهای سال مالی 1400 قابل مشاهده است. در این پیش‌بینی مبلغ مواد اولیه این شرکت 5 هزار و 200 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که چیزی حدود 1٫5 برابر سال مالی گذشته خود است.

مواد اولیه جم پیلن

صورت سود و زیان جم پیلن

برای تحلیل بنیادی جم پیلن صورت سود و زیان این شرکت مورد بررسی قرار گرفته است. درآمدهای عملیاتی شش‌ماهه سال 1400 ناشی از فروش گریدهای مختلف پلی پروپیلن که عمده آن از طریق بورس کالا و در بازار داخل کسب شده است.

افزایش حدود 64 درصدی بهای تمام شده کالای فروش رفته عمدتا ناشی از افزایش قیمت‌های خرید خوراک و مواد کمکی تولید و همچنین افزایش مقدار تولید محصولات طی سال جاری بوده است.

سود ناخالص این شرکت در شش ماهه اول سال 1400 مبلغ 18,041,637 میلیون ریال است که نسبت به دوره مشابه سال قبل بیش از 110% افزایش را نشان می‌دهد. عمده این افزایش ناشی از افزایش نرخ فروش محصولات طی شش ماهه سال جاری است. سایر درآمدهای این شرکت نیز عمدتاً ناشی از سود سپرده بانکی جهت مدیریت نقدینگی بوده است.

صورت سود و زیان جم پیلن

تحلیل EPS و P/E تحلیلی جم پیلن

سود خالص در شش ماهه سال 1400 مبلغ 17,835,896 میلیون ریال بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل بیش از 144% افزایش داشته است. این افزایش ناشی از افزایش نرخ فروش محصولات بوده است.

در این تحلیل نرخ پلی پروپیلن داخلی 25 دلار کمتر از آخرین نرخ دفتر توسعه پتروشیمی در نظر گرفته شده است. همچنین نرخ پلی پروپیلن صادراتی 15 دلار کمتر از آخرین نرخ دفتر توسعه پتروشیمی در نظر گرفته شده است.

با درنظرگرفتن 30 درصد تورم در این سال، میزان سود خالص جم پیلن به ازای هر سهم (EPS) 18،174 ریال پیش‌بینی شده است. قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1400٫08٫4 در سایتwww.tsetmc.com  نسبت به EPS تحلیلی شرکت (P/E) 6٫4 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی جم پیلن

امتیاز خود را ثبت کنید
۲ دیدگاه
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا