تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی غمینو «صنایع غذایی مینو شرق»

در تحلیل بنیادی غمینو به بررسی صورت‌های مالی و محاسبه EPS  تحلیلی و پیش‌بینی سود غمینو پرداخته شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله تحلیل بنیادی چیست را مطالعه کنید.

شرکت صنایع غذایی مینو شرق از بزرگترین مجتمع‌های صنعتی تولید مواد ‌غذایی مانند بیسکوییت، پفک و تافی می‌باشد. شرکت صنایع غذایی مینو شرق با نماد «غمینو» اولین شرکت صنایع غذایی پذیرفته شده در بورس است. این شرکت متعلق به گروه مینو و گروه مینو زیرمجموعه شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان می‌باشد.

موضوع فعالیت و محصولات غمینو

فعالیت اصلی شرکت صنایع غذایی مینو شرق، تولید محصولات غذایی و صنایع تبدیلی به‌ویژه محصولات آردی است. شرکت مینو شرق دارای محصولات متنوعی از جمله بیسکوییت جوانه، بیسکوییت ساقه طلایی، بیسکوییت کرمدار، انواع تافی، پفک نمکی، نوشابه‌های گازدار و انواع آبمیوه‌ها می‌باشد. این شرکت اولین تولیدکننده بیسکوییت سبوس‌دار پروبیوتیک با برند جوانه در ایران است. شرکت مینو شرق توانایی تولید روزانه حدود 60 تن انواع بیسکوییت، پفک و تافی را دارد که 40 تن آن مربوط به انواع بیسکوئیت می‌باشد.

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت مبلغ 150 میلیارد تومان می‌باشد. شرکت صنعتی مینو 30 درصد و شرکت پارس گستر مینو 29 درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارند که از سهامداران عمده غمینو به‌شمار می‌روند. برای مشاهده سهامداران حقوقی زیر یک درصد این شرکت و سهامداران سایر شرکت‌ها می‌توانید به سایت انیگما مراجعه کنید. در جدول زیر، سهامداران بالای یک درصد غمینو قابل مشاهده می‌باشد.

سهامداران غمینو

در حالت تلفیقی، 60 درصد از سهام غمینو متعلق به آزادگان می‌باشد. جدول زیر، سهامداران تلفیفی بالای یک درصد این شرکت را نشان می‌‌دهد.

سهامداران تلفیقی غمینو

بازار فروش داخلی و صادراتی

غمینو 77 درصد از محصولات خود را داخل کشور به فروش می‌رساند و 23% از آن‌ها را صادر می‌کند. پخش محصولات در داخل کشور توسط شرکت قاسم ایران صورت می‌گیرد. باتوجه به موقعیت استراتژیک شرکت که در منطقه سیستان‌ و بلوچستان قرار‌دارد صادرات این شرکت بیشتر به کشور‌های جنوب شرق ایران مانند افغانستان و پاکستان می‌باشد.

نرخ فروش

نرخ فروش محصولات شرکت برمبنای بهای تولید، تصمیم هیئت مدیره و تایید انجمن شیرینی و شکلات تعیین می‌شود. عمده مواد اولیه شرکت از داخل کشور تامین می‌شود. آرد، روغن و شکر اساسی‌ترین بخش تشکیل‌دهنده محصولات شرکت هستند. با توجه به حذف دلار 4200 برای دانه‌های روغنی و افزایش قیمت روغن و همچنین احتمال افزایش نرخ شکر در پی افزایش نرخ خرید تضمینی چغندر، پیش‌بینی می‌شود بهای تمام شده شرکت افزایش زیادی داشته باشد. افزایش قیمت مواد اولیه در نرخ فروش تاثیر می‌گذارد.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش در تحلیل غمینو

در تحلیل بنیادی غمینو مقدار فروش محصولات، در دوره مالی 6 ماهه اول سال 1401، نزدیک به 8 هزار تن بوده‌است که نسبت به دوره مالی سال گذشته خود 5 درصد کاهش یافته‌است. مبلغ حاصل از این مقدار فروش، 355 میلیارد تومان است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته 111% افزایش یافته‌است. در تحلیل بنیادی غمینو این افزایش، ناشی از افزایش نرخ فروش محصولات می‌باشد. پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال مالی 1401 این مبلغ به 840 میلیارد تومان برسد.

لازم به ذکر است که شرکت مینو شرق 3 درصد از کل مبلغ فروش محصولات خود را تخفیف می‌دهد که در مبلغ فروش این تحلیل لحاظ شده است.

فروش در تحلیل بنیادی غمینو

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه در تحلیل بنیادی غمینو

در تحلیل بنیادی غمینو، مبلغ مواد اولیه مصرف‌شده در دوره مالی 6 ماهه اول سال 1401، 173 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به دوره مشابه سال گذشته خود حدود 72 میلیارد تومان معادل 70% افزایش یافته‌است. پیش‌بینی می‌شود که مبلغ مواد مصرفی در انتهای سال مالی 1401، حدود 450 میلیارد تومان باشد. این افزایش مبلغ با توجه به ثابت‌ بودن مقدار مصرف، ناشی از افزایش نرخ آن خواهدبود. جدول زیر مقدار، قیمت و مبلغ مصرف مواد اولیه غمینو را نشان می‌دهد.

مقدار مصرف مواد اولیه
مقدار مصرف مواد اولیه غمینو
قیمت مواد اولیه
قیمت مواد اولیه مصرفی غمینو
مبلغ مواد اولیه
مبلغ مواد اولیه غمینو

سربار

اقلام سربار شرکت شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و هزینه مواد مصرفی در تحلیل بنیادی غمینو مطابق جدول زیر است. طی 6 ماهه اول سال 1401، هزینه سربار غمینو 24 میلیارد تومان است. پیش‌بینی می‌شود این هزینه تا پایان سال مالی 1401، حدود 52 میلیارد تومان باشد.

سربار غمینو

صورت سود و زیان و تحلیل غمینو

مجموع درآمدهای عملیاتی غمینو در دوره مالی 6 ماهه ابتدای سال 1401، حدود 356 میلیارد تومان  بوده که نسبت به دوره مشابه سال 1400 نزدیک به 168 میلیارد تومان معادل 112% افزایش یافته‌است. در این دوره مالی حاشیه سود ناخالص شرکت از درآمد عملیاتی خود 42% بوده است. پیش‌بینی می‌‌شود درآمد عملیاتی و حاشیه سود ناخالص شرکت در پایان سال مالی 1401، به‌ترتیب 840 میلیارد تومان و 28 درصد باشد. در جدول زیر، صورت سود و زیان در تحلیل غمینو قابل مشاهده می‌باشد.

صورت سود و زیان غمینو

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی به 1401/12/29

در تحلیل بنیادی غمینو، نرخ فروش محصولات برابر با آخرین نرخ فروش ماهانه شرکت و نرخ خرید مواد اولیه برابر با آخرین نرخ خرید فصلی در نظر گرفته شده‌است. طبق تحلیل بنیادی غمینو توسط تحلیلگران انیگما، اگر نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1401 به میزان 50 درصد در نظر گرفته شود، EPS  تحلیلی برابر با 1,374 ریال برآورد شده است. برای ارزش‌گذاری قیمت روز این سهم در تاریخ 1401/09/12 در سایت TSE تقسیم بر EPS  آن، نسبت P/E تحلیلی غمینو 4/9 محاسبه شده‌است.

تحلیل بنیادی غمینو

شرکت غذایی مینو شرق دارای طرح توسعه با ظرفیت تولید روزانه حدود 40 تن می‌باشد که طبق افشا اطلاعات شرکت در اردیبهشت 1401 به بهره‌برداری رسیده است. در تحلیل فوق تغییرات حاصل از این طرح توسعه در فروش شرکت منعکس نشده است.

4.7/5 - (3 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا