تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی غمارگ «شرکت مارگارین»

شرکت مارگارین به عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ روغن نباتی کشور، در سال 1332 تأسیس و در سال 1372 در بورس اوراق بهادار تهران در گروه صنعت صنایع روغن نباتی با نماد «غمارگ» درج گردید. هم‌اکنون متنوع‌ترین محصولات روغنی و انواع کره نباتی در دو بخش صنعت و مصارف خانوار در این شرکت تولید می‌­شود. در این مقاله به تحلیل بنیادی غمارگ و محاسبه EPS فوروارد این سهم پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

فعالیت اصلی شرکت مارگارین شامل احداث کارخانه روغن‌کشی، تصفیه، هیدروژناسیون روغن، مارگارین­‌سازی، تهیه روغن سالاد و خوراک دام، تأسیس کارخانه پنبه پاک‌­کنی و صابون­‌سازی و همچنین هرگونه عملیات مجاز تجاری است.

موضوع فرعی فعالیت این شرکت نیز تولید و خرید و فروش محصولات غذایی از قبیل انواع سس، قند، شکر، غلات و… است. همچنین بسته­‌بندی و توزیع این محصولات در بازارهای داخلی و خارجی نیز از فعالیت‌های این شرکت است. از دیگر اقدامات فرعی شرکت می‌توان به خرید و احداث کارخانه و تأسیسات مفید دیگر و بهره‌برداری از آن­‌ها، واردات ماشین‌آلات، قطعات و لوازم، مواد اولیه و سایر مواد کمکی برای امور تولیدی و صادرات محصولات اشاره کرد.

جایگاه شرکت مارگارین در صنعت 

شرکت مارگارین بین شرکت­‌های فعال در این صنعت در دوره مالی منتهی به 30 آذرماه 1400 با حجم فروش بالغ بر 142،675 تن در جایگاه پنجم صنعت قرار دارد. این شرکت در نظر دارد با توجه به وجود رقبای بزرگ در صنعت روغن، به کسب جایگاه نخست در تولید روغن­‌های تخصصی، کسب و حفظ جایگاه مطلوب تولید روغن­‌های خانوار در کشور و همچنین ایجاد سود پایدار دست یابد.

مهمترین سهامداران غمارگ

بیش از 68 درصد از سهام غمارگ در اختیار شرکت توسعه صنایع بهشهر است و کنترل شرکت در دست آن شرکت می‌باشد. سهامداران دارای مالکیت بیش از 1 درصد سهام غمارگ به شرح جدول زیر است.

سهامداران غمارگ

بانک ملی به صورت تلفیقی 73،81 درصد از سهام شرکت مارگارین را در اختیار دارد. در سایت انیگما سهامداران تمام شرکت­‌ها به صورت عادی و تلفیقی به همراه شرکت‌­های زیرمجموعه خود نمایش داده شده‌­اند.

سهامداران تلفیقی غمارگ

محصولات و خدمات اصلی

محصولات و خدمات اصلی شرکت مارگارین در زمینه تولید انواع روغن­‌های نباتی مایع و جامد و انواع کره نباتی مورد مصرف صنف، صنعت و خانوار است. ظرفیت اسمی شرکت 270 هزارتن روغن خوراکی، 6،720 تن کره مارگارین، 61،125 تن قند و شکر و 6 هزار تن حبوبات در سال است.

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات 

پیش‌بینی میزان فروش، قیمت و مبلغ هر یک از محصولات شرکت مارگارین در جدول زیر نمایش داده شده است. میزان فروش روغن نباتی (داخلی) در دوره 6 ماهه اول سال مالی حدود 64 هزار تن است. باتوجه به این میزان، پیش‌بینی می‌شود تا انتهای سال مالی 1400، هزار تن از این محصول به فروش برسد.

فروش غمارگ

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه

بهای تمام شده ساخت محصولات شامل ٩٠ درصد روغن خام و ساير مواد اوليه شيميايی و بسته‌بندی است كه تا قبل از محدوديت‌های ناشی از تحريم‌ها به‌طور عمده از طريق واردات تامين می‌شد. جدول زیر میزان و نسبت مصرف مواد اولیه شرکت و قیمت هر یک و همچنین پیش­‌بینی روند آن تا پایان سال مالی 1401 را نشان می­‌دهد. در این تحلیل، تخصیص ارز دولتی برای خرید روغن خام حذف و برای محاسبه‌ی نرخ روغن خام مصرفی مفروضات زیر در نظر گرفته شده است.

در سبد روغن خام شرکت 40 درصد روغن پالم ، 30 درصد روغن آفتاب گردان و 30 درصد روغن کلزا در نظر گرفته شده است .

مواد اولیه غمارگ

سربار

حقوق و مزایای غمارگ با توجه به نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1401 (50 درصد) حدود 71 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. دیگر اقلام موردنظر در بخش سربار شرکت مارگارین شامل استهلاک، سوخت، هزینه مواد مصرفی، هزینه حمل و نقل و… است. پیش­‌بینی مبالغ آیتم‌های سربار غمارگ در جدول زیر ارائه شده است.

سربار غمارگ

صورت سود و زیان غمارگ

در ادامه برای تحلیل بنیادی غمارگ، صورت سود و زیان آن نمایش داده شده است. شرکت مارگارین در سال مالی منتهی به 30 آذر 1400، 1،668 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته است. این شرکت میزان 337 میلیارد تومان از درآمد عملیاتی خود را به سود ناخالص تبدیل کرده است. پیش‌­بینی می­‌شود درآمدهای عملیاتی این شرکت تا انتهای سال مالی 1401، حدود نزدیک به 9 هزار میلیارد تومان باشد. با کسر دیگر هزینه­‌ها و در نظر گرفتن درآمدهای حاصل از سرمایه­‌گذاری­‌ها، سود خالص این شرکت تا انتهای سال 452 میلیارد تومان پیش‌­بینی شده است. اقلام صورت سود (زیان) شرکت طبق بودجه اولیه و بودجه اصلاحی و عملکرد به شرح جدول زیر است.

صورت سود و زیان غمارگ

شما می‌توانید برای مشاهده تحلیل به‌روز شرکت مارگارین و ارتباط با کارشناسان انیگما فرم قسمت دیدگاه‌ها در انتهای صفحه را تکمیل کنید.

تحلیل EPS و P/E تحلیلی منتهی 1401/12/29

در این تحلیل نرخ فروش روغن با در نظر گرفته حاشیه سود 9 درصدی برای شرکت مارگارین در سال 1401 معادل، 554,500,000 ریال در هر تن لحاظ شده است.همچنین هزینه حمل برای هر تن روغن خام مصرفی 55 دلار لحاظ شده است. با درنظرگرفتن 50 درصد نرخ افزایش حقوق و دستمزد و 30 درصد تورم در سال چاری میزان سود خالص غمارگ به ازای هر سهم (EPS تحلیلی) 476 ریال پیش‌بینی شده است. با توجه به قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1401/01/08 در سایت www.tsetmc.com نسبت قیمت به EPS شرکت 5/2 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی غمارگ

شما می‌توانید مفروضات مدنظر خود را در سایت انیگما وارد کرده و EPS سال 1401 را طبق تحلیل خود مشاهده کنید. برای مشاهده و تغییر مفروضات مدنظر خود به تحلیل غمارگ در سایت انیگما مراجعه کنید.

امتیاز خود را ثبت کنید
۴ دیدگاه
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا