تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی غمارگ – شرکت مارگارین

در این مقاله، تحلیل غمارگ به‌عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ روغن نباتی کشور انجام شده است. شرکت مارگارین در سال 1332 تاسیس و در سال 1372 در بورس اوراق بهادار تهران در گروه صنعت صنایع روغن نباتی با نماد «غمارگ» درج شد. هم‌اکنون متنوع‌ترین محصولات روغنی و انواع کره نباتی در دو بخش صنعت و مصارف خانوار در این شرکت تولید می‌­شود. در این مقاله به تحلیل بنیادی غمارگ و محاسبه EPS تحلیلی و P/E فوروارد این سهم پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

فعالیت اصلی شرکت مارگارین شامل احداث کارخانه روغن‌کشی، تصفیه، هیدروژناسیون روغن، مارگارین­‌سازی، تهیه روغن سالاد و خوراک دام، تاسیس کارخانه پنبه پاک‌­کنی و صابون­‌سازی و همچنین هرگونه عملیات مجاز تجاری است.

موضوع فرعی فعالیت این شرکت نیز تولید و خرید و فروش محصولات غذایی از قبیل انواع سس، قند، شکر، غلات و… است. همچنین بسته­‌بندی و توزیع این محصولات در بازارهای داخلی و خارجی نیز از فعالیت‌های این شرکت است. از دیگر اقدامات فرعی شرکت می‌توان به خرید و احداث کارخانه و تاسیسات مفید دیگر و بهره‌برداری از آن­‌ها، واردات ماشین‌آلات، قطعات و لوازم، مواد اولیه و سایر مواد کمکی برای امور تولیدی و صادرات محصولات اشاره کرد.

جایگاه شرکت مارگارین در صنعت

شرکت مارگارین بین شرکت­‌های فعال در این صنعت در دوره مالی منتهی به 30 آذرماه 1401 با حجم فروش بالغ بر 58,607 تن در جایگاه هشتم صنعت قرار دارد. این شرکت در نظر دارد با توجه به وجود رقبای بزرگ در صنعت روغن، به کسب جایگاه نخست در تولید روغن­‌های تخصصی، کسب و حفظ جایگاه مطلوب تولید روغن­‌های خانوار در کشور و همچنین ایجاد سود پایدار دست یابد.

سرمایه و ترکیب سهامداران غمارگ

سرمایه غمارگ در بدو تاسیس مبلغ 475 میلیون ریال بوده که طی چندین مرحله افزایش پیدا کرده است. در آخرین مرحله، سرمایه غمارگ بر اساس مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ 1400/08/22 از مبلغ 840 میلیارد ریال به 9,515 میلیارد ریال رسیده است. این افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها و سود انباشته بوده است.

شرکت توسعه صنایع بهشهر با در اختیار داشتن بیش از 68 درصد از سهام غمارگ، کنترل این شرکت را در دست دارد. جدول زیر سهامداران بالای 1 درصد در تحلیل غمارگ را نشان می‌دهد.

سهامداران غمارگ

بانک ملی به صورت تلفیقی 73.86 درصد از سهام شرکت مارگارین را در اختیار دارد. در سایت انیگما سهامداران تمام شرکت­‌ها به صورت عادی و تلفیقی به همراه شرکت‌­های زیرمجموعه خود نمایش داده شده‌­اند. در ادامه نیز سهامداران تلفیقی در تحلیل بنیادی غمارگ آمده است.

سهامداران تلفیقی شرکت مارگارین

محصولات و خدمات اصلی

محصولات و خدمات اصلی شرکت مارگارین در زمینه تولید انواع روغن­‌های نباتی مایع و جامد و انواع کره نباتی مورد مصرف صنف، صنعت و خانوار است. ظرفیت اسمی شرکت 270 هزارتن روغن خوراکی، 6،720 تن کره مارگارین، 61،125 تن قند و شکر و 6 هزار تن حبوبات در سال است.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش محصولات در تحلیل بنیادی غمارگ

پیش‌بینی مقدار فروش، قیمت و مبلغ هر یک از محصولات شرکت مارگارین در جدول زیر نمایش داده شده است. مقدار فروش محصولات غمارگ در دوره 12 ماهه سال مالی 1401 حدود 60 هزار تن بوده است. مبلغ حاصل از فروش این محصولات 1٫728 میلیارد تومان بوده است. باتوجه به مقدار فروش در تحلیل غمارگ، پیش‌بینی می‌شود شرکت در سال مالی 1402، 4 هزار و 700 تن از محصولات خود را به فروش برساند. همچنین از فروش این محصولات حدود 2 هزار و 300 میلیارد تومان درآمد داشته باشد.

فروش در تحلیل بنیادی غمارگ

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه در تحلیل غمارگ

بهای تمام شده ساخت محصولات شامل ٩٠ درصد روغن خام و ساير مواد اوليه شيميايی و بسته‌بندی است كه تا قبل از محدوديت‌های ناشی از تحريم‌ها به‌طور عمده از طريق واردات تامين می‌شد. جدول زیر مقدار، قیمت و مبلغ مصرف مواد اولیه شرکت در دوره‌های مالی گذشته و همچنین پیش­‌بینی روند آن تا پایان سال مالی 1402 را نشان می­‌دهد. در تحلیل بنیادی غمارگ، تخصیص ارز دولتی برای خرید روغن خام حذف و برای محاسبه‌ی نرخ روغن خام مصرفی مفروضات زیر در نظر گرفته شده است.

شرکت مارگارین برای تامین مواد اولیه خود در سال مالی منتهی به آذرماه 1401 مبلغ 1,464 میلیارد تومان هزینه کرده است. مبلغ هزینه شده برای تامین مواد اولیه شرکت نسبت به دوره مالی مشابه گذشته به دلیل افزایش قیمت جهانی روغن خام 13 درصد افزایش یافته است. پیش‌بینی می‌شود شرکت تا پایان سال مالی 1402 مبلغ 1,707 میلیارد تومان برای تامین مواد اولیه خود هزینه کند.

مواد اولیه در تحلیل غمارگ

در سبد روغن خام شرکت 30 درصد روغن پالم، 30 درصد روغن آفتاب گردان و 40 درصد روغن کلزا در نظر گرفته شده است.

سربار در تحلیل بنیادی غمارگ

حقوق و مزایای غمارگ با توجه به نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1401 (50 درصد) حدود 61 میلیارد تومان بوده است. دیگر اقلام موردنظر در بخش سربار شرکت مارگارین شامل استهلاک، سوخت و هزینه مواد مصرفی است. پیش­‌بینی مبالغ آیتم‌های سربار غمارگ برای سال مالی 1402 در جدول زیر ارائه شده است.

سربار شرکت مارگارین

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی غمارگ

در ادامه برای تحلیل غمارگ، صورت سود و زیان آن نمایش داده شده است. شرکت مارگارین در سال مالی منتهی به 30 آذر 1401، 1,728 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته است. این شرکت میزان 50 هزار میلیارد تومان از درآمد عملیاتی خود را به سود ناخالص تبدیل کرده است. پیش‌­بینی می­‌شود درآمدهای عملیاتی این شرکت تا انتهای سال مالی 1402 نزدیک به 2 هزار و 300 میلیارد تومان باشد. با کسر دیگر هزینه­‌ها و در نظر گرفتن درآمدهای حاصل از سرمایه­‌گذاری­‌ها، سود خالص این شرکت تا انتهای سال 39 هزار میلیارد تومان پیش‌­بینی شده است. اقلام صورت سود (زیان) شرکت طبق بودجه اولیه و بودجه اصلاحی و عملکرد به شرح جدول زیر است.

صورت سود و زیان در تحلیل غمارگ

با توجه به تصمیمات مجمع عمومی عادی سالیانه که در تاریخ 1401/01/30 برگزار شده است، به دلیل زیان‌ده بودن این شرکت، غمارگ در پایان دوره 1400 سود نقدی تقسیم نکرده است. شرکت مارگارین انتظار دارد با توجه به افزایش ناشی از قیمت فروش محصولات در اردیبهشت سال جاری، روند تولید و توزیع کالا با رفع مشکلات تامین مالی به ظرفیت عملی شرکت برسد و در نتیجه آن روند سودآوری غمارگ در سال 1402 آغاز شود.

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی 1402/09/30

در تحلیل بنیادی غمارگ نرخ فروش انواع روغن در سال مالی 1402 متناسب با 22 درصد افزایش نرخ روغن، نسبت به آخرین نرخ گزارش ماهانه رشد داده شده است. همچنین در این تحلیل هزینه حمل برای هر تن روغن خام مصرفی 55 دلار، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده و 5 درصد تعرفه واردات و هزینه های گمرکی لحاظ شده است.

با درنظرگرفتن 30 درصد نرخ افزایش حقوق و دستمزد و تورم در سال جاری میزان سود خالص غمارگ به ازای هر سهم (EPS تحلیلی) 41 ریال پیش‌بینی شده است. با توجه به قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1402/01/27 در سایت www.tsetmc.com نسبت قیمت به EPS شرکت 47.3 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی غمارگ

شما می‌توانید مفروضات مدنظر خود را در سایت انیگما وارد کرده و EPS سال 1402 را طبق تحلیل خود مشاهده کنید. برای مشاهده و تغییر مفروضات مدنظر خود به تحلیل غمارگ در سایت انیگما مراجعه کنید. همچنین در مقاله آموزش تحلیل بنیادی مراحل انجام تحلیل بنیادی توضیح داده شده است.

نمودار قیمتی غمارگ

با توجه به چارت زیر که روند قیمتی سهام غمارگ را نشان می‌دهد، قیمت این سهم در تاریخ 1399/05/08 در بالاترین میزان خود به ارزش بازار 5٬676 میلیارد تومان قرار گرفت. با توجه به نوسانات بازار در حال حاضر قیمت سهم غمارگ در تاریخ 1402/01/27، 1,939 ریال است. ارزش بازار این سهم در این تاریخ 1٬818 میلیارد تومان است. قیمت سهام غمارگ در این بازه زمانی 67 درصد کاهش داشته است.

چارت قیمتی سهام شرکت مارگارین

سوالات متداول

سهامداران عمده غمارگ چه کسانی هستند؟

شرکت توسعه صنایع بهشهر با مالکیت بیش از 86 درصد سهامدار عمده غمارگ محسوب می‌شود.

EPS تحلیلی غمارگ چقدر است؟

تحلیلگران انیگما ای پی اس تحلیلی غمارگ در پایان سال مالی 1402 را 41 ریال برآورد کرده‌اند.

P/E فوروارد غمارگ چقدر است؟

 پی بر ای فوروارد غمارگ برای سال مالی 1402، 47.3 پیش‌بینی می‌شود.

4/5 - (4 رای)
۴ دیدگاه
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا