تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی غکورش «شرکت صنعت غذایی کوروش»

صنعت غذایی کورش از شرکت‌های زیرمجموعه گروه صنعتی گلرنگ است که در سال 1380 با نام کشت و صنعت گلبرگ بهاران با هدف توسعه کسب و کار و ورود به حوزه صنايع غذايي آغاز به کار کرد. از جمله دستاوردهای ویژه این شرکت، در راستای رویکرد نوآورانه و سلامت‌محور، تولید روغن‌های ویژه‌ای چون روغن سرخ‌کردنی بدون پالم است که برای اولین بار به مصرف‌کنندگان ایرانی عرضه شده است. در این مقاله به تحلیل بنیادی غکورش و محاسبه EPS آن پرداخته شده است.

جایگاه غکورش در صنعت

صنعت غذایی کورش از بدو تاسیس، تولید محصولات متنوعي چون انواع روغن‌هاي خوراکي، دانه زيتون، روغن زيتون، رب گوجه‌فرنگي، تن‌ماهي، کنسروجات، انواع مربا، ترشي و… با برندهای اویلا، فامیلا و کیمبال را در برنامه کار خود قرار داد. در شروع کار، تولید محصولات با رویکرد بهره‌گیری از ظرفیت خالی کارخانجات کشور، به صورت برون‌سپاری آغاز شد. این شرکت اولین کارخانه خود را در سال 1392 راه‌اندازی کرد و یک سال بعد پروژه احداث کارخانه صنعت غذایی کورش در شهرک صنعتی اشتهارد آغاز شد.

در حال حاضر تولیدات شرکت در دو کارخانه اشتهارد و تاکستان صورت می‌پذیرد. همچنین با هدف تکمیل زنجیره تامین و اهداف کیفی و اقتصادی دیگر، مخازن ذخیره روغن شرکت صنعت غذایی کورش به ظرفیت ۳۶۰۰۰ تن در بند امام خمینی(ره) در سال 95 افتتاح شد. از آغاز سال 95 حوزه محصولات روغنی از شرکت کشت و صنعت گلبرگ بهاران تفکیک شده و اداره آن در شرکت صنعت غذایی کورش متمرکز شد.

شرکت‌های مشابه

رقبای اصلی غکورش در کشور شرکت‌های صنعتی بهشهر و مارگارین هستند. در ادامه مقایسه میان ظرفیت‌های تولید و فروش این ۳ شرکت از سال 1397 تا 1399 بر حسب میلیارد تومان قابل مشاهده است.

غکورش در صنعت

مهم‌ترین سهامداران غکورش

سهامدار اصلی غکورش، شرکت گسترش صنابع بسته‌بندی کوروش است. در جدول زیر درصد و ارزش سهام، برخی سهامداران این شرکت آمده است.

سهامداران غکورش

همان‌طور که گفته شد سهامداران اصلی غکورش زیرمجموعه گروه صنعتی گلرنگ است که در ادامه این شرکت به‌صورت تلفیقی نمایش داده شده است.

سهامداران تلفیقی غکورش

مقدار، قیمت و مبلغ فروش

شرکت صنعت غذایی کورش حدود 16 درصد از بازار را در اختیار دارد و در این زمینه رتبه دوم را در بین شرکت‌های تولیدکننده روغن ایران دارد. قیمت‌گذاری محصولات شرکت توسط سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده انجام می‌پذیرد. در ادامه جدول میزان فروش و قیمت هر یک از محصولات نمایش داده شده است.

فروش غکورش

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

عمده مواد اولیه مصرفی شرکت صنعت غذایی کوروش از قبیل روغن خام و قطعات یدکی از منابع خارجی تامین می‌شود. بنابراین ریسک عمده شرکت تامین مواد اولیه  مصرفی است. در ادامه میزان، مبلغ و نسبت مصرف هر یک از مواد اولیه اولیه مصرفی این شرکت قابل مشاهده است.

مواد اولیه غکورش

سربار

سربار غکورش شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… به شرح جدول زیر است.

سربار غکورش

صورت سود و زیان شرکت در 5 دوره مالی گذشته

صورت مالی سود و زیان، یکی از صورت‌های مالی اساسی در تحلیل بنیادی و ارزش‌گذاری سهام شرکت‌های تولیدی است. این صورت مالی اطلاعات موردنیاز از روند عملکرد یک شرکت را در اختیار تحلیلگران بنیادی قرار می‌دهد که از سامانه کدال قابل دریافت است. تصویر زیر صورت سود و زیان شرکت صنعت غذایی کوروش در ۵ دوره‌ مالی گذشته را نشان می‌دهد.

سود و زیان غکورش

بررسی EPS  و P/E  تحلیلی شرکت منتهی به سال مالی ۱۴۰۰٫۱۲٫۲۹

با درنظر گرفتن قیمت روغن خام در سال ۱۴۰۰ به میزان 72 میلیون ریال بر تن و همچنین درنظر گرفتن 50 درصد نرخ افزایش حامل‌های انرژی، 40 درصد نرخ افزایش حقوق و دستمزد و 30 درصد تورم سال 1400، سود خالص غکورش به ازای هر سهم 6،328 ریال محاسبه شده است. برای تحلیل بنیادی غکورش قیمت روز این سهم به تاریخ ۱۴۰۰٫۰۵٫31 در سایت tsetmc.com  (45،020  ریال) نسبت P/E غکورش 7٫1 برآورد می‌شود.

تحلیل بنیادی غکورش

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا