تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی فاسمین – شرکت کالسیمین

در این مقاله تحلیل فاسمین به‌عنوان بزرگ‌ترین و کامل‌ترین مجموعه تولیدی در زمینه سرب و روی در کشور انجام شده است. شرکت کالسیمین در سال 1343، با هدف استحصال روی و سرب از معدن انگوران تاسیس شد. میزان ذخایر معدن انگوران در بخش روباز 8 میلیون تن و در بخش زیرزمینی 4 میلیون تن روی با عیار بالا است. شرکت در سال 1376، در بورس اوراق بهادار تهران در گروه فلزات اساسی با نماد «فاسمین» درج شد. در ادامه به تحلیل بنیادی فاسمین، محاسبه EPS تحلیلی و P/E فوروارد این شرکت پرداخته شده است.

برای آشنایی بیشتر با تحلیل بنیادی، مقاله تحلیل بنیادی چیست پیشنهاد می‌شود.

موضوع فعالیت شرکت

شرکت کالسیمین در زمینه اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از معادن، تغلیظ، ذوب مواد معدنی و ایجاد کارخانه‌های تبدیلی مواد معدنی فعالیت دارد. 57 سال است که فعالیت اصلی و عمده شرکت، استحصال روی و سرب از ماده معدنی معدن سرب و روی انگوران و تولید و فروش کنستانتره و شمش روی و سرب است.

جایگاه فاسمین در صنعت فلزات اساسی

حدود 80 معدن سرب و روی در کشور وجود دارد. معادن انگوران زنجان، مهدی‌آباد یزد، عمارت اراک و ایرنکوه اصفهان از جمله معادن مهم سرب و روی کشور هستند. ایران رتبه چهارم تولید ماده معدنی سرب و روی را در آسیا پس از چین، قزاقستان و هند دارد. همچنین ایران، ششمین کشور تولیدکننده شمش روی در آسیا است. با وجود آن‌که بیش از 9 درصد ذخایر خاک سرب و روی کل جهان در ایران قرار دارد، سهم تولید و صادرات کشور حدود یک درصد از کل تولیدات و صادرات جهانی است.

شرکت کالسیمین با دارا بودن واحدهای فرآوری تغلیظ، کارخانه روی و واحد BZS به‌عنوان‌ بزرگ‌ترین و کامل‌ترین مجموعه تولیدی در زمینه سرب و روی در کشور است. این شرکت توانایی خوراک‌دهی با انواع خوراک اکسیده و مخلوط اکسیده سولفوره را دارد. شرکت کالسیمین به تنهایی 30,126 تن شمش روی کشور را در دوره مالی منتهی به 1401/09/30 تولید کرده است.

سرمایه و ترکیب سهامداران فاسمین

سرمایه فاسمین در بدو تاسیس مبلغ 15 میلیون ریال بوده که طی چندین مرحله تا پایان دوره منتهی به 1401٫09٫30 به مبلغ 6٬000 میلیارد تومان رسیده است.

شرکت توسعه معادن روی ایران دارای 57.45 درصد از سهام این شرکت است. همچنین شرکت کالسیمین بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شرکت تابعه هلدینگ توسعه معادن روی ایران است. در جدول زیر، لیست مهم‌ترین سهامداران و درصد مالکیت آن‌ها از این نماد در تحلیل بنیادی فاسمین نمایش داده شده است.

سهامداران فاسمین

در حالت تلفیقی، شرکت گسترش سرمایه‌گذاری تک‌تار با در اختیار داشتن بیش از 60 درصد از سهام فاسمین، مهم‌ترین سهامدار این شرکت است. لیست سهامداران تمام شرکت‌ها به صورت تلفیقی به همراه شرکت‌های زیرمجموعه‌اش، در سایت انیگما، نمایش داده شده­‌اند.

سهامداران تلفیقی شرکت کالسیمین

محصولات و خدمات اصلی

محصولات اصلی شرکت شامل شمش روی، کنستانتره سرب و کنستانتره روی خام است. فلز روی (که محصول عمده شرکت است) پس از مس و آلومینیوم از مهم‌ترین و پرمصرف‌ترین فلزات غیرآهنی است و به دلیل خواص مطلوب آن در صنایع متعددی استفاده می‌شود. کاربرد روی، بیشتر گالوانیزه و آلیاژهای مختلف است. فلز سرب به‌عنوان افزودنی نرم‌کننده سوخت، آلیاژهای بلبرینگ و لوله‌کشی، باتری‌های ذخیره‌کننده و ابزارهای شیمیایی کاربرد دارد. کاربردهای مدرن این عنصر شامل اسلحه‌سازی، تولید شیشه، عایق صدا و محافظ تشعشات در نیروگاه‌های اتمی است.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش محصولات در تحلیل فاسمین

مقدار، قیمت و مبلغ فروش تمام محصولات این شرکت در جدول زیر ارائه شده است. در تحلیل فاسمین مقدار فروش محصولات در دوره منتهی به 30 آذرماه 1401، 50 هزار تن بوده که 30 هزار تن مربوط به فروش در بازار داخلی و حدود 20 هزار تن مربوط به فروش صادراتی است. تحلیلگران انیگما مقدار فروش فاسمین تا پایان سال 1402 را 52 هزار تن پیش‌بینی کرده‌اند.

مقدار فروش شرکت کالسیمین

مبلغ فروش شرکت در 9 ماهه ابتدای سال 1401 میزان 3,989 میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته خود 11 درصد رشد داشته است. این رشد ناشی از افزایش نرخ فروش محصولات (عمدتا نرخ فروش شمش روی، متاثر از افزایش نرخ LME) و همچنین افزایش در مقدار فروش محصولات به‌خصوص شمش روی بوده است.

مبلغ فروش در تحلیل فاسمین

محصولات شرکت در بازارهای داخلی و صادراتی بر اساس نرخ‌های جهانی و بر مبنای بورس فلزات لندن LME قیمت‌گذاری می‌شوند؛ بنابراین کاهش قیمت محصولات تاثیر به‌سزایی در مبلغ فروش شرکت و به‌صورت مستقیم بر سود شرکت خواهد داشت.

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه در تحلیل بنیادی فاسمین

در جدول زیر مقدار مواد اولیه مصرفی در دوره 9 ماهه منتهی به 1401٫09٫30 بیش از 176 هزار تن بوده است. مبلغ هزینه شده در تحلیل بنیادی فاسمین برای این دوره 2٬191 میلیارد تومان ذکر شده است که نسبت به دوره مالی مشابه گذشته 134 درصد افزایش داشته است. این افزایش ناشی از افزایش قیمت مواد اولیه است. پیش‌بینی می‌شود در تحلیل فاسمین تا پایان سال 1402 مبلغ 3,456 میلیارد تومان برای تامین مواد اولیه مصرفی هزینه کند.

مواد اولیه تحلیل بنیادی فاسمین

سربار در تحلیل فاسمین

اقلام سربار شرکت کالسیمین شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت، هزینه مواد مصرفی و هزینه حمل و نقل و انتقالات است. جزئیات اقلام سربار فاسمین و پیش‌بینی آن برای سال مالی 1402، در جدول زیر نمایش داده شده است. همانطور که مشاهده می‌شود، در تحلیل فاسمین مجموع هزینه‌های سربار در 9 ماهه ابتدای سال 1401، 410 میلیارد تومان بوده که عمده آن مربوط به هزینه مواد مصرفی است. طبق تحلیل انیگما، هزینه سربار در انتهای سال مالی 1402، 810 میلیارد تومان خواهد بود.

سربار شرکت کالسیمین

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی فاسمین

سود ناخالص شرکت در 9 ماهه ابتدای سال 1401، حدود 1,75 میلیارد تومان بوده است. در ادامه صورت سود و زیان فاسمین در 4 دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آن برای سال مالی 1402 نمایش داده شده است. طبق تحلیل فاسمین توسط تحلیلگران انیگما، پیش‌بینی می‌شود سود خالص شرکت در انتهای سال 1402، بیش از هزار و 300 میلیارد تومان باشد.

صورت سود و زیان در تحلیل فاسمین

شما می‌توانید برای مشاهده تحلیل به‌روز شرکت کالسیمین و ارتباط با کارشناسان انیگما فرم قسمت دیدگاه‌ها در انتهای صفحه را تکمیل کنید. همچنین در مقاله آموزش تحلیل بنیادی مراحل انجام تحلیل بنیادی توضیح داده شده است.

سود مجمع (DPS) فاسمین

مطابق صورت سود و زیان فاسمین، سود خالص این شرکت در دوره مالی سال 1400 برابر با 3٬758 ریال بوده است. تاریخ مجمع عمومی عادی سالیانه فاسمین 1401٫04٫30 بود. بر اساس تصمیمات این مجمع سود نقدی فاسمین (DPS) به ازای هر سهم 2٬000 ریال تصویب شده است.

سهامداران حقیقی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌ها تاریخ 1401٫11٫30 و سهامداران حقوقی تاریخ 1401٫12٫10 از طریق سامانه سجام و سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه سود خود را دریافت کردند.

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی 1402/12/29

در تحلیل بنیادی فاسمین، قیمت شمش روی 2,846 دلار بر تن لحاظ شده است. با در نظر گرفتن 30 درصد تورم در سال 1402 و میانگین دلار 40 هزار تومان، سود خالص فاسمین به ازای هر سهم (EPS فوروارد) 579 ریال محاسبه شده است. باتوجه به قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1401/12/28 نسبت P/E تحلیلی فاسمین 14.5 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی فاسمین

لازم به ذکر است که در تحلیل فوق نرخ گاز سوخت 2,800 تومان بر متر مکعب لحاظ شده است. شما می‌توانید مفروضات مدنظر خود را در سایت انیگما وارد کرده و EPS سال 1402 را طبق تحلیل خود مشاهده کنید. برای مشاهده و تغییر مفروضات مد نظر خود به تحلیل شرکت کالسیمین در سایت انیگما مراجعه کنید.

نمودار قیمتی فاسمین

با توجه به نمودار زیر که روند قیمتی سهام فاسمین را نشان می‌دهد این شرکت در سال 1399 به اولین قله قیمتی رسیده است. سپس باتوجه به نوسانات بازار بورس روند نزولی داشته است. قیمت سهام فاسمین در آبان‌ماه 1401 روند صعودی خود را آغاز و در تاریخ 1402/01/27 به بالاترین قیمت خود رسیده است. باتوجه به بالاترین قیمت این سهام در تاریخ 1401/01/28 در سایت www.tsetmc.com ارزش بازار فاسمین برابر با 20٬472 میلیارد تومان است.

نمودار قیمتی در تحلیل فاسمین

سوالات متداول

سهامداران عمده فاسمین چه کسانی هستند؟

شرکت توسعه معادن روی ایران با دارا بودن بیش از 57 درصد از سهام فاسمین سهامدار عمده این شرکت است.

تاریخ مجمع عمومی فاسمین چه زمانی است؟

مجمع عمومی عادی سالیانه فاسمین منتهی به سال مالی 1400 در تاریخ 1401٫04٫30 برگزار شد.

ای پی اس فاسمین چقدر است؟

تحلیلگران انیگما EPS تحلیلی فاسمین تا پایان سال مالی 1402 را 579 ریال برآورد کرده‌اند.

4.6/5 - (7 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا