تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی فاسمین «شرکت کالسیمین»

شرکت کالسیمین در سال 1343، با هدف استحصال روی و سرب از معدن انگوران تأسیس شد. معدن سرب و روی انگوران، در شهرستان ماهنشان، در 135 کیلومتری غرب شهر زنجان واقع شده است. میزان ذخایر معدن انگوران در بخش روباز هشت میلیون تن و در بخش زیرزمینی چهارمیلیون تن روی با عیار بالا است. شرکت در سال 1376، در بورس اوراق بهادار تهران در گروه فلزات اساسی با نماد «فاسمین» درج شد. در ادامه به تحلیل بنیادی فاسمین و محاسبه EPS تحلیلی این شرکت پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

شرکت کالسیمین در زمینه اکتشاف و استخراج و بهره‌برداری از معادن، تغلیظ و ذوب مواد معدنی فعالیت دارد. 57 سال است که فعالیت اصلی و عمده شرکت، استحصال روی و سرب از ماده معدنی معدن سرب و روی انگوران و تولید و فروش کنستانتره و شمش روی و سرب است.

جایگاه فاسمین در صنعت فلزات اساسی

معادن انگوران زنجان، مهدی آباد یزد، عمارت اراک و ایرنکوه اصفهان از جمله معادن مهم سرب و روی کشور هستند. حدود 80 معدن سرب و روی در کشور وجود دارد. ایران رتبه چهارم تولید ماده معدنی سرب و روی را در آسیا پس از چین، قزاقستان و هند دارد. همچنین ایران، ششمین کشور تولیدکننده شمش روی در آسیاست. با وجود آنکه بیش از 9 درصد ذخایر خاک سرب و روی کل جهان در ایران قرار دارد، سهم تولید و صادرات کشور حدود یک درصد از کل تولیدات و صادرات جهانی است.

شرکت کالسیمین با دارا بودن واحدهای فرآوری تغلیظ، کارخانه روی و واحد BZS به عنوان‌بزرگترین و کامل‌ترین مجموعه تولیدی در زمینه سرب و روی در کشور است. این شرکت توانایی خوراک‌دهی با انواع خوراک اکسیده و مخلوط اکسیده– سولفوره را دارد. شرکت کالسیمین به تنهایی 29,235 تن شمش روی کشور را دو دوره مالی منتهی به 1400/09/30 تولید کرده است.

مهم‌ترین سهامداران فاسمین

شرکت توسعه معادن روی ایران دارای 57/52 درصد از سهام این شرکت می‌باشد و شرکت کالسیمین بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شرکت تابعه هلدینگ توسعه معادن روی ایران است. در جدول زیر، لیست مهمترین سهامداران و درصد مالکیت آن‌ها از این نماد نمایش داده شده است.

سهامداران فاسمین

در حالت تلفیقی، شرکت گسترش سرمایه‌گذاری تک‌تار با در اختیار داشتن حدود 60 درصد از سهام فاسمین، مهم‌ترین سهامدار این شرکت است. لیست سهامداران تمام شرکت‌ها به صورت تلفیقی به همراه شرکت‌های زیرمجموعه‌اش، در سایت انیگما، نمایش داده شده­‌اند.

سهامداران تلفیقی فاسمین

محصولات و خدمات اصلی

محصولات اصلی شرکت شامل شمش روی، کنستانتره سرب و کنستانتره روی خام است. فلز روی (که محصول عمده شرکت است) پس از مس و آلومینیوم از مهم‌ترین و پرمصرف‌ترین فلزات غیرآهنی است و به دلیل خواص مطلوب آن در صنایع متعددی استفاده می‌شود. کاربرد روی، بیشتر گالوانیزه و آلیاژهای مختلف است. فلز سرب به عنوان افزودنی نرم‌کننده سوخت، آلیاژهای بلبرینگ و لوله‌کشی، باتری‌های ذخیره‌کننده و ابزارهای شیمیایی کاربرد دارد. کاربردهای مدرن این عنصر شامل اسلحه‌سازی، تولید شیشه، عایق صدا و محافظ تشعشات در نیروگاه‌های اتمی است.

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات

میزان، قیمت و مبلغ فروش تمام محصولات در جدول زیر ارائه شده است. مبلغ فروش شرکت در 9 ماهه ابتدای سال 1400 میزان 1,888 میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته خود 39 درصد رشد داشته است. این رشد ناشی از افزایش نرخ فروش محصولات (عمدتا نرخ فروش شمش روی، متاثر از افزایش نرخ LME) و همچنین افزایش در مقدار فروش محصولات به‌خصوص شمش روی بوده است.

فروش فاسمین

محصولات شرکت در بازارهای داخلی و صادراتی بر اساس نرخ‌های جهانی و بر مبنای بورس فلزات لندن LME قیمت‌گذاری می‌شود. بنابراین کاهش قیمت محصولات تاثیر به‌سزایی در مبلغ فروش شرکت و به‌صورت مستقیم بر سود شرکت خواهد داشت.

سربار

اقلام سربار شرکت کالسیمین شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت، هزینه مواد مصرفی و هزینه حمل و نقل و انتقالات است. جزئیات اقلام سربار فاسمین و پیش‌بینی آن برای سال مالی 1401، در جدول زیر نمایش داده شده است. همانطور که مشاهده می‌شود، مجموع هزینه‌های سربار در 9 ماهه ابتدای سال 463 میلیارد تومان بوده که عمده آن مربوط به هزینه مواد مصرفی بوده است. طبق تحلیل انیگما، هزینه سربار در انتهای سال مالی 1401، 767 میلیارد تومان خواهد بود.

سربار فاسمین

صورت سود و زیان فاسمین

سود ناخالص شرکت در 9 ماهه ابتدای سال، حدود هزار و 200 میلیارد تومان بوده است. در ادامه صورت سود و زیان فاسمین در 4 دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آن برای سال مالی 1401 نمایش داده شده است. طبق تحلیل انیگما، پیش‌بینی می‌شود سود خالص شرکت در انتهای سال 1401، بیش از 2 هزار میلیارد تومان باشد.

صورت سود و زیان فاسمین

شما می‌توانید برای مشاهده تحلیل به‌روز شرکت کالسیمین و ارتباط با کارشناسان انیگما فرم قسمت دیدگاه‌ها در انتهای صفحه را تکمیل کنید.

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی 1401/12/29

در تحلیل بنیادی فاسمین، قیمت شمش روی 3،847 دلار بر تن لحاظ شده است. با درنظرگرفتن 30 درصد تورم در سال 1401 و میانگین دلار 25000 تومان، سود خالص فاسمین به ازای هر سهم (EPS فوروارد) 3،434 ریال محاسبه شده است. با توجه به قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1401/12/22 در سایت www.tsetmc.com نسبت P/E تحلیلی فاسمین 5،5 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی فاسمین

لازم به ذکر است که در تحلیل فوق نرخ گاز سوخت 2000 تومان بر متر مکعب لحاظ شده است. شما می‌توانید مفروضات مدنظر خود را در سایت انیگما وارد کرده و EPS سال 1401 را طبق تحلیل خود مشاهده کنید. برای مشاهده و تغییر مفروضات مد نظر خود به تحلیل شرکت کالسیمین در سایت انیگما مراجعه کنید.

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا