تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی دالبر – شرکت داروسازی البرز دارو

در این مقاله به بررسی و تحلیل دالبر به روش بنیادی پرداخته شده و سعی شده تا گزارش دقیقی از عملکرد سال گذشته و پیش‌بینی سود دالبر در سال 1402 ارائه شود. شرکت داروسازی البرز در سال 1355 فعالیت خود را در زمینه تولید مواد دارویی آغاز کرد و در سال ۱۳۷۵ در بورس اوراق بهادار تهران با نماد (دالبر) پذیرفته شد. در ادامه به تحلیل بنیادی دالبر و محاسبه‌ی EPS و P/E فوروارد این شرکت پرداخته شده است.

مقاله پیشنهادی: تحلیل بنیادی چیست

جایگاه دالبر در صنعت دارویی

شرکت البرز دارو بزرگ‌ترین تولیدکننده داروهای قلبی عروقی در صنعت دارویی است. همچنین این شرکت با تولید فرآورده‌های خوراکی و تزریقی از قبیل قرص، آمپول، کپسول، سرنگ، شربت و سایر محصولات سعی در توسعه سبد تولیدی خود دارد.

سهامداران عمده دالبر

تصویر زیر سهامداران بالای 1 درصد در تحلیل بنیادی دالبر را نشان می‌دهد. گروه دارویی سبحان با 63.5 درصد و بنیاد پانزده خرداد با 6.44 درصد مالکیت از سهامداران عمده دالبر به‌حساب می‌آیند.

سهامداران دالبر

همانطور که در جدول فوق مشاهده شد، یک سبد PRX حدود 5 درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد. در ادامه به اطلاعاتی در مورد فعالیت‌های سرمایه‌گذاری این سبد پرداخته می‌شود.

جدول زیر پرتفوی سهام این سبد را نشان می‌دهد. همان‌طور که مشاهده می‌شود 16 درصد از سبد سهام این کد متعلق به سهام البرز دارو است. همچنین در پرتفوی این سبد 20 درصد از هر یک از شرکت‌های سرمایه‌گذاری دارویی تأمین، پتروشیمی فناوران و بیمه اتکایی امین وجود دارد.

درصد سهام سبد PRX

 وب‌سایت انیگما در قسمت سهامداران هر نماد، امکان دسترسی به اطلاعات جزئی در مورد فعالیت سهامداران و پرتفوی آنها داده شده است. سهامداران در تحلیل دالبر به صورت تلفیقی به شرح زیر می‌باشد.

سهامداران تلفیقی البرز دارو

منظور از سهامداران تلفیقی، سهامدارانی هستند که به‌واسطه زیرمجموعه‌های خود سهامدار این شرکت هستند. به‌عنوان‌مثال ستاد اجرایی فرمان امام از طریق شرکت‌هایی که در آن‌ها سهامدار است، حدود 74 درصد از سهام دالبر را به صورت غیرمستقیم تحت مالکیت دارد.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش در تحلیل دالبر

جدول زیر مقدار فروش در تحلیل بنیادی دالبر در چند دوره مالی گذشته را نشان می‌دهد. طبق این جدول مقدار فروش در نیم‌سال اول سال ۱۴۰۱ نسبت به دوره مشابه سال قبل حدود ۵۰ درصد  افزایش داشته است.

آمار فروش شرکت در دوره‌های گذشته

جدول زیر نشان‌دهنده محصولاتی است که مقدار فروش آن‌ها در نیم‌سال اول ۱۴۰۱، نسبت به دوره مشابه سال گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است.

محصولدرصد تغییرات مقدار فروش
فرآورده‌های تزریقی (صادراتی)170 درصد رشد
مایعات  (صادراتی)143 درصد رشد
محصولات مایع95 درصد رشد

نمودار زیر درآمد‌ حاصل از فروش شرکت داروسازی البرز را نشان می‌دهد. طبق جدول زیر، درآمد حاصل از فروش محصولات این شرکت در دوره 9 ماهه سال ۱۴۰۱ به بیش از 1,700 میلیارد تومان رسیده است. پیش‌بینی می‌شود فروش شرکت در سال مالی 1402 به حدود 3 هزار میلیارد تومان برسد.

مبلغ فروش دالبر

همان‌طور که در نمودار دایره‌ای زیر مشاهده می‌شود، بیش از ۵۰ درصد درآمد عملیاتی در سال ۱۴۰۰، حاصل از فروش فرآورده‌های تزریقی بوده است. پس از آن فروش محصولات جامد، و مایع عمده‌ترین نقش را در درآمد حاصل از فروش ایفا می‌کنند.

مواد اولیه در تحلیل بنیادی دالبر

مواد اولیه در تحلیل بنیادی دالبر شامل مواد اولیه و بسته‌بندی تولید داخلی و وارداتی است. طبق گزارشات منتشر شده شرکت دارویی البرز تا پایان آذر ماه 1401 حدود 430 میلیارد تومان بابت تهیه مواد اولیه و لوازم بسته‌بندی هزینه کرده است.

مواد اولیه در تحلیل بنیادی دالبر

سربار دالبر

هزینه‌های سربار در تحلیل دالبر، طبق جدول زیر است. این هزینه‌ها از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا 1401/09/30 حدود 145 میلیارد تومان بوده که عمده‌‌ی آن مربوط به بخش حقوق و مزایا می‌باشد. پیش‌بینی می‌شود هزینه‌های سربار برای سال مالی منتهی به 1402/12/29 به 216 میلیارد تومان برسد.

سربار در تحلیل دالبر

صورت سود و زیان در تحلیل دالبر

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی دالبر به صورت زیر است. سود خالص دالبر در 9 ماهه سال ۱۴۰۱ حدود 471 میلیارد تومان بوده است. پیش‌بینی می‌شود اگر شرکت در سال 1402 حدود 3 هزار میلیارد تومان درآمد عملیاتی و هزار میلیارد تومان بهای تمام شده داشته باشد، با در نظر گرفتن سایر درآمدها و هزینه‌ها سود خالص دالبر در حدود 856 میلیارد تومان محقق شود.

صورت سود و زیاد در تحلیل دالبر

سود نقدی (DPS) دالبر

شرکت البرز دارو در سال 1400 به ازای هر سهم 1,481 ریال سود ساخته است. مجمع عمومی عادی سالیانه دالبر برای سال مالی 1400 در تاریخ 1401/03/07 برگزار شد. در این مجمع سود نقدی دالبر به ازای هر سهم 820 ریال تصویب شد. به عبارتی شرکت حدود 55 درصد از EPS خود را میان سهامداران تقسیم کرد.

سود سهامداران حقیقی دارای کد سجام در دی ماه 1401 از طریق سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار واریز شد. سایر سهامداران حقیقی نیز می‌توانستند با مراجعه به شعب بانک رفاه کارگران و با ارائه کارت ملی سود سهام خود را دریافت کنند. سود سهامداران حقوقی، صندوق‌ها و سبدها نیز در همین ماه از طریق واریز به حساب معرفی شده واریز شده است.

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی به 1402/12/29

مفروضات زیر برای تحلیل بنیادی دالبر و محاسبه نسبت‌های ای پی اس و پی بر ای دالبر لحاظ شده است.

  • 30 درصد نرخ افزایش حامل‌های انر‌ژی در سال 1402
  • 30 درصد نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1402
  • ۳۰ درصد تورم در سال 1402

سایر مفروضات تحلیل دالبر در قسمت خلاصه تحلیل سایت انیگما قید شده است.

با توجه به مفروضات فوق و قیمت سهام دالبر در تاریخ 28 اسفند 1401 در سایت ww.tsetmc.com (8,450 ریال)، نسبت P/E دالبر 6.5 محاسبه شده است. همچنین میانگین P/E و EPS تحلیلگران بر مبنای پیش‌بینی‌های مشترکین انیگما می‌باشد. شما می‌توانید در مقاله آموزش تحلیل بنیادی مراحل انجام تحلیل بنیادی به‌صورت گام به گام توضیح داده شده است.

لازم به ذکر است که در این تحلیل قیمت دلار کالاهای اساسی در سال 1402، 35,000 تومان لحاظ شده است.

تحلیل بنیادی دالبر

وضعیت معاملات و قیمت سهام دالبر

نمودار زیر تغییرات قیمتی سهام دالبر را نشان می‌دهد. سهام شرکت داروسازی البرز در سال ۱۳۹۹ به بالاترین قیمت خود 14٬000 تومان با ارزش بازار حدود 8٬5 هزار میلیارد تومان رسید. سهام دالبر پس از ریزش 65 درصدی، هم اکنون در محدوده 8 هزار تومان با ارزش بازار حدود 4٬5 هزار میلیارد تومان در حال نوسان است.

چارت قیمتی دالبر
5/5 - (2 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا