تحلیل بنیادی صبا «شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین»

تحلیل‌ بنیادی
صبا

شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی است. این شرکت در سال 1373 با سرمایه 100 میلیون ریال به‌صورت سهامی خاص به ثبت رسید. صبا تامین در سال 1383 به سهامی عام تغییر یافت. 10 سال بعد و در سال 1393 سازمان بورس و اوراق بهادار این شرکت را به‌عنوان یک نهاد مالی پذیرفت. در این مقاله با محاسبه NAV سهام این شرکت به تحلیل بنیادی صبا تامین پرداخته شده است.

جایگاه صبا تامین در صنعت

شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین با هدف جمع‌آوری وجوه از سرمایه‌گذاران و اختصاص آن‌ها به خرید انواع اوراق بهادار تأسیس شده است. صبا تامین در بانک‌ها و موسسات اعتباری، فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط، محصولات شیمیایی و استخراج کانه‌های فلزی سرمایه‌گذاری می‌کند. عمده فعالیت این شرکت در زمینه استخراج کانه‌های فلزی و محصولات شیمیایی است.

صنایع صبا

سهامداران صبا تامین

حدود 86 درصد سهام شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی است. در جدول زیر، لیست مهمترین سهامداران و درصد مالکیت هر یک از آن‌ها نمایش داده شده است.

سهامداران صبا

تمامی سهامداران شرکت‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری در سایت انیگما قابل مشاهده است. شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی به همراه زیرمجموعه‌های خود به صورت تلفیقی بیش از 89 درصد از سهام صبا تامین را در اختیار دارد و شرکت مادر صبا تامین محسوب می‌شود.

سهامداران تلفیقی صبا

تحلیل بنیادی صبا تامین

برای تحلیل بنیادی شرکت‌های سرمایه‌گذاری مانند صبا تامین لازم است تا ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) این شرکت، شامل تمام دارایی‌های بورسی و غیربورسی آن بررسی و ارزش‌گذاری شوند. در ادامه پرتفوی بورسی و غیربورسی شرکت صبا تامین موردبررسی قرار گرفته است.

پرتفوی بورسی صبا تامین

مازاد ارزش پرتفوی بورسی صبا تامین در تاریخ 1401/05/11 حدود 25 هزار میلیارد تومان است. در جدول زیر برخی دارایی‌های بورسی صبا تامین و ارزش هر یک قابل مشاهده است. طبق جدول زیر شرکت صبا تامین یکی از سهامداران عمده شرکت سرمایه‌گذاری صدرتامین است.

پرتفوی بورسی صبا

پرتفوی غیربورسی صبا تامین

پرتفوی غیربورسی نیز بخش مهمی از دارایی برخی شرکت‌ها می‌باشد که توسط اغلب تحلیلگران مورد بررسی قرار نمی‌گیرد. مهم‌ترین‌ شرکت‌های پرتفوی غیربورسی صبا تامین باتوجه به آخرین اطلاعات منتشر شده تا 11 مرداد ماه 1401 مطابق جدول زیر است. مجموع مازاد ارزش غیربورسی صبا تامین حدود 6 هزار و 300 میلیارد برآورد شده است.

پرتفوی غیربورسی صبا

نکات تحلیل:

  • شرکت مدیریت توسعه انرژی تأمین مالکیت دو نیروگاه 1000 مگاواتی هرمزگان و 600 مگاواتی طوس را در اختیار دارد.

شما می‌توانید نکات تحلیل تمام شرکت‌های سرمایه‌گذاری را در بخش NAV سایت انیگما مشاهده کنید. همچنین می‌توانید برای مشاهده تحلیل به‌روز شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین و ارتباط با کارشناسان انیگما فرم قسمت دیدگاه‌ها در انتهای صفحه را تکمیل کنید.

محاسبه NAV صبا تامین

برای محاسبه NAV صبا تامین حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و حدود 5 هزار 500 میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت، NAV هر سهم برای صبا تامین 4,911 ریال محاسبه می‌شود. نسبت قیمت روز در تاریخ 1401/05/11  تقسیم بر NAV شرکت (P/NAV) 92٫1درصد است.

تحلیل بنیادی صبا

تحلیل بنیادی صبا تامین

به‌طور کلی فرمول یا محاسبه مشخصی برای ارزش‌گذاری مقایسه‌ای در روش NAV وجود ندارد؛ اما به‌طور سنتی P/NAV  برای این سهم باید حدود 60 تا 70 درصد باشد. باتوجه به محاسبات انجام شده P/NAV صبا تامین 91٫1 درصد است. پس نمی‌توان انتظار رشد قیمتی زیادی از سهم صبا تامین در آینده داشت.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *