تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی زاگرس «شرکت پتروشیمی زاگرس»

شرکت پتروشیمی زاگرس در سال 1379 تأسیس شد. مجتمع تولیدی این شرکت برای رقابت در بازارهای جهانی و همچنین با توجه به وجود منابع غنی گاز در منطقه پارس جنوبی و موقعیت استراتژیک منطقه در بندر عسلویه احداث شد. ظرفیت اسمی مجتمع پتروشیمی زاگرس سالانه 3/3 میلیون تن متانول می‌باشد. در این مقاله به تحلیل بنیادی زاگرس و محاسبه EPS تحلیلی این شرکت پرداخته شده است.

جایگاه زاگرس در صنعت

موضوع فعاليت شرکت پتروشیمی زاگرس عبارت است از احداث، راه‌اندازی، بهره‌برداری كارخانجات صنعتی به‌منظور توليد، بازاريابی، فروش، صدور محصولات پتروشيمی و فرآورده‌های فرعی، مشتقات ذيربط آن‌ها و كليه فعاليت‌های توليدی، صنعتی، بازرگانی و فنی-مهندسی كه به‌طور مستقيم يا غيرمستقيم مربوط به عمليات مذكور باشد. فاز اول زاگرس از سال 1380 آغاز و با ظرفیت سالانه یک میلیون و ششصد و پنجاه هزار تن متانول گریدAA در سال 1385 پایان یافت. با خاتمه عملیات اجرایی فاز دوم در سال 1388، شرکت پتروشیمی زاگرس با ظرفیت تولید سالانه سه میلیون و سیصد هزار تن در زمره پنج شرکت برتر بزرگ تولیدکننده این محصول در دنیا قرار گرفت.

طبق آمار منتشر شده توسط موسسه بين‌المللی MMSA، درسال 2021، ظرفيت اسمی توليد متانول در جهان حدود 161 ميليون تن، توليد جهانی حدود 106 ميليون تن و تجارت جهانی آن نيز حدود 30/7 ميليون تن بوده است. شركت پتروشيمی زاگـرس با توليد حدود 2 درصد متانول جهان و 7/3 درصد تجارت جهانی متانول را دارا بوده و در بين شركت‌های فعال در اين صنعت در كشور رتبه اول را دارد. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با صنعت متانول در جهان و همچنین جایگاه ایران در این صنعت مقاله «تحلیل صنعت متانول» را مطالعه کنید.

تکنولوژی شرکت

خوراک واحد سنتز متانول، گاز سنتز تولیدی در بخش ریفرمینگ است. انتخاب نوع تکنولوژی تولید گاز سنتز بستگی به مقیاس عملیاتی دارد. فرآیند تولید متانول در شرکت پتروشیمی زاگرس، به دلیل بهره‌گیری از پدیده جدید اتوترمال در تولید گاز سنتز و همچنین بازیافت هیدروژن از گاز برج و تزریق مجدد آن به گاز سنتز، دارای ویژگی‌هایی است که کلیه واحدهای تولیدی متانول موجود در ایران فاقد آن هستند.

از سوی دیگر، طراحی مجتمع به گونه‌ای انجام شده است تا از حداکثر انرژی تولیدی در راکتورهای سنتز و همچنین انرژی بازیافتی در واحد ریفرمینگ برای تأمین انرژی مورد نیاز استفاده شود و از این طریق حدود 205 تن بخار در ساعت با فشار 40 بار تولید و به فروش رسد.

مهم‌ترین سهامداران زاگرس

از مهم‌ترین سهامداران شرکت پتروشیمی زاگرس می‌توان به گروه گسترش نفت و گاز پارسیان و گروه پتروشیمی تابان فردا اشاره کرد. جدول زیر سهامداران عمده بالای یک درصد زاگرس را نشان می‌دهد.

سهامداران زاگرس

صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح به همراه شرکت‌های زیرمجموعه خود به‌صورت تلفیقی حدود 34 درصد از سهام زاگرس را در اختیار دارد. در محصول سهامداران انیگما می‌توان سهامداران تمامی شرکت‌ها را به‌صورت عادی و تلفیقی مشاهده کرد.

سهامداران تلفیقی زاگرس

مقدار، قیمت و مبلغ فروش زاگرس

متانول با گرید AA تنها محصول پتروشیمی زاگرس است. کلیه تاسیسات و خطوط طرح‌ریزی شده برای تولید این محصول با بالاترین گرید بوده و تولید هیچ نوع گرید و محصول دیگری در این مجتمع امکان‌پذیر نیست.

قيمت فروش محصولات داخلی در بورس انرژی و بر اساس نرخ‌های اعلامی صنايع پايين‌دستی پتروشيمی تعيين شده و به‌صورت تحويل در محل سايت پتروشيمی زاگرس صورت می‌گیرد. محصولات صادراتی نیز عمدتاً به‌صورت ترم CFR عرضه شده و قيمت فروش آن‌ها بر مبنای قيمت جهانی و با استناد به منابع معتبر بين‌المللی و پس از تائید كميته فروش منتخب هيئت‌مديره انجام می‌شود.

در ادامه میزان فروش داخلی و صادراتی این محصول و پیش‌بینی آن برای سال مالی 1401 در جدول زیر آمده است. طبق این جدول فروش شركت در سال 1400 حدود 19 هزار و 262 میلیارد تومان بوده كه نسبت به سال گذشته 34/5 درصد افزايش یافته است. این افزایش به‌دليل افزايش نرخ جهانی متانول و همچنين افزايش نرخ تبدیل ارز نسبت به سال گذشته می‌باشد. فروش زاگرس

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی زاگرس

در ادامه میزان مصرف و قیمت خوراک گاز شرکت پتروشیمی زاگرس نمایش داده شده است. نرخ گاز خوراک در ماه‌های آبان، آذر و دی 189 درصد افزایش یافت؛ به‌همین دلیل بهای تمام‌شده زاگرس در سال مالی 1400 نسبت به سال گذشته 116 درصد افزايش يافته است. اگر هزینه هر مترمکعب گاز طبیعی در سال 1401 را 20 سنت درنظر بگیریم، هزینه مواد اولیه شرکت در این سال بیش از 14 هزار میلیاردتومان پیش‌بینی می‌شود.

مواد اولیه زاگرس

سربار

سربار زاگرس شامل هزینه‌هایی مانند حقوق و مزایا، استهلاک و… در جدول زیر قابل مشاهده است. طبق پیش‌بینی تیم تحلیلی انیگما در سال مالی 1401 شرکت بابت سوخت 700 میلیارد تومان هزینه خواهد کرد.

سربار زاگرس

صورت سود و زیان زاگرس 

تصویر زیر صورت سود و زیان شرکت پتروشیمی زاگرس در 4 دوره‌ مالی گذشته و پیش‌بینی آن در سال مالی 1401 را نشان می‌دهد.

صورت سود و زیان زاگرس

شما می‌توانید برای مشاهده تحلیل به‌روز شرکت پتروشیمی زاگرس و ارتباط با کارشناسان انیگما فرم قسمت دیدگاه‌ها در انتهای صفحه را تکمیل کنید.

پیش‌بینی EPS تحلیلی زاگرس منتهی به دوره مالی 1401٫12٫29

پیش‌بینی می‌شود با درنظر گرفتن قیمت متانول پتلس در سال 1401 به میزان 314 دلار بر تن و میانگین دلار 25,000 تومان شرکت پتروشیمی زاگرس در سال 1401 زیان‌ده خواهد بود. همچنین در این تحلیل مقدار فروش متانول در سال مالی 1401 برابر با 2,447,957 تن در نظر گرفته شده است.

 

تحلیل بنیادی زاگرس

 

امتیاز خود را ثبت کنید
۲ دیدگاه
  1. با تشکر از مقاله خوب و مفید این مجموعه که به طور شفاف و کامل به تحلیل شرکت پتروشیمی زاگرس پرداخته است

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا