تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی زاگرس – شرکت پتروشیمی زاگرس

در این مقاله، تحلیل زاگرس به‌عنوان شرکت رده اول در تولید متانول ایران انجام شده است. پتروشیمی زاگرس در سال 1379 تاسیس شد. مجتمع تولیدی این شرکت برای رقابت در بازارهای جهانی و همچنین باتوجه به وجود منابع غنی گاز در منطقه پارس جنوبی و موقعیت استراتژیک منطقه در بندر عسلویه احداث شد. این شرکت در سال 1390 با نماد زاگرس در فرابورس پذیرفته شد. در حال حاضر زاگرس به‌عنوان واحد وابسته شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان می‌باشد. در ادامه به تحلیل بنیادی زاگرس و محاسبه EPS تحلیلی و P/E فوروارد این شرکت پرداخته شده است.

برای آشنایی با مفاهیم تحلیل بنیادی (فاندامنتال) مطالعه مقاله تحلیل بنیادی چیست پیشنهاد می‌شود.

موضوع فعالیت شرکت پتروشیمی زاگرس

موضوع فعاليت شرکت پتروشیمی زاگرس احداث، راه‌اندازی، بهره‌برداری كارخانجات صنعتی به‌منظور توليد، بازاريابی، فروش، صدور محصولات پتروشيمی و فرآورده‌های فرعی، مشتقات ذيربط آن‌ها و كليه فعاليت‌های توليدی، صنعتی، بازرگانی و فنی-مهندسی به‌طور مستقيم يا غيرمستقيم مربوط به عمليات مذكور است. فاز اول زاگرس از سال 1380 آغاز و با ظرفیت سالانه یک میلیون و ششصد و پنجاه هزار تن متانول گرید AA در سال 1385 پایان یافت. با خاتمه عملیات اجرایی فاز دوم در سال 1388، شرکت پتروشیمی زاگرس با ظرفیت تولید سالانه سه میلیون و سیصد هزار تن در زمره پنج شرکت برتر بزرگ تولیدکننده این محصول در دنیا قرار گرفت.

جایگاه شرکت در صنعت متانول

طبق آمار منتشر‌شده توسط موسسه بين‌المللی MMSA، درسال 2022، ظرفيت اسمی توليد متانول در جهان حدود 165٫7ميليون تن، توليد جهانی حدود 111 ميليون تن و تجارت جهانی آن نيز حدود 32٫8 ميليون تن بوده است. شركت پتروشيمی زاگرس ظرفیت توليد حدود 2٫7 درصد متانول جهان و 9 درصد تجارت جهانی متانول را دارا بوده و در بين شركت‌های فعال در اين صنعت در كشور رتبه اول را دارد. برای آشنایی بیشتر با صنعت متانول در جهان و همچنین جایگاه ایران در این صنعت، مطالعه مقاله «تحلیل صنعت متانول» پیشنهاد می‌شود.

سهم فروش محصولات زاگرس از کل بازار داخلی و صادرات برای دوره 9 ماهه منتهی به 1401/09/30 به‌شرح زیر است.

نوع محصولبازار داخلی (تن)سهم شرکت از بازار داخلی (تن)سهم شرکت از بازار داخلی (درصد)صادرات (تن)
متانول282٬750131٬82946٫61٬938٬193

تکنولوژی شرکت پتروشیمی زاگرس

خوراک واحد سنتز متانول، گاز سنتز تولیدی در بخش ریفرمینگ است. انتخاب نوع تکنولوژی تولید گاز سنتز بستگی به مقیاس عملیاتی دارد. فرآیند تولید متانول در شرکت پتروشیمی زاگرس، به‌دلیل بهره‌گیری از پدیده جدید اتوترمال در تولید گاز سنتز و همچنین بازیافت هیدروژن از گاز برج و تزریق مجدد آن به گاز سنتز، دارای ویژگی‌هایی است که کلیه واحدهای تولیدی متانول موجود در ایران فاقد آن هستند.

از سوی دیگر، طراحی مجتمع به‌گونه‌ای انجام شده است تا از حداکثر انرژی تولیدی در راکتورهای سنتز و همچنین انرژی بازیافتی در واحد ریفرمینگ برای تامین انرژی مورد نیاز استفاده شود و از این طریق حدود 205 تن بخار در ساعت با فشار 40 بار تولید و به‌فروش رسد.

سرمایه و ترکیب سهامداران زاگرس

سرمایه زاگرس در بدو تاسیس مبلغ 3 میلیون ریال بوده که طی چندین مرحله سرمایه شرکت افزایش یافته است. آخرین افزایش سرمایه شرکت در سال 1386 از محل آورده نقدی و مطالبات با افزایش 109 درصدی نسبت به سرمایه قبلی به مبلغ 2٬400٬000 میلیون ریال رسیده است.

از مهم‌ترین سهامداران شرکت پتروشیمی زاگرس می‌توان به گروه گسترش نفت و گاز پارسیان با مالکیت 33٫90 درصد اشاره کرد. در جدول زیر سهامداران عمده بالای یک درصد در تحلیل زاگرس قابل مشاهده است.

سهامداران زاگرس

صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح به‌همراه شرکت‌های زیرمجموعه خود به‌صورت تلفیقی بیش از 34 درصد از سهام زاگرس را در اختیار دارد. در محصول سهامداران انیگما می‌توان سهامداران تمامی شرکت‌ها را به‌صورت عادی و تلفیقی مشاهده کرد.

سهامداران تلفیقی

مقدار، قیمت و مبلغ فروش در تحلیل بنیادی زاگرس

متانول با گرید AA تنها محصول پتروشیمی زاگرس است. کلیه تاسیسات و خطوط طرح‌ریزی شده برای تولید این محصول با بالاترین گرید بوده و تولید هیچ نوع گرید و محصول دیگری در این مجتمع امکان‌پذیر نیست.

قيمت فروش محصولات داخلی در بورس انرژی و بر اساس نرخ‌های اعلامی صنايع پايين‌دستی پتروشيمی تعيين شده و به‌صورت تحويل در محل سايت پتروشيمی زاگرس صورت می‌گیرد. محصولات صادراتی نیز عمدتا به‌صورت ترم CFR عرضه شده و قيمت فروش آن‌ها بر مبنای قيمت جهانی و با استناد به منابع معتبر بين‌المللی و پس از تائید كميته فروش منتخب هيئت‌مديره انجام می‌شود.

در ادامه مقدار فروش داخلی و صادراتی این محصول و پیش‌بینی آن برای سال مالی 1402 در جدول زیر آمده است. در تحلیل زاگرس ، فروش شركت در دوره 9 ماهه منتهی به 1401/09/30 مبلغ 17٬393 میلیارد تومان بوده كه نسبت به دوره مشابه سال 1400، 12 درصد افزايش یافته است. این افزايش ناشی از رشد نرخ تبدیل ارز نسبت به دوره مشابه سال 1400 می‌باشد.

فروش در تحلیل بنیادی زاگرس

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه در تحلیل زاگرس

گاز خوراک تنها ماده اولیه مصرفی در شرکت پتروشمی زاگرس است. زاگرس در دوره 9 ماهه منتهی به آذرماه 1401 مقدار 1٬828٬831٬086 مترمکعب گاز خوراک مصرف کرده است. مبلغ هزینه‌شده برای تامین این مقدار ماده اولیه در همین دوره بیش از 9٬160 میلیارد شده است. باتوجه به افزایش نرخ گاز خوراک نسبت به دوره مالی مشابه سال 1400، این مبلغ هزینه‌شده حدود 44 درصد افزایش یافته است.

مواد اولیه در تحلیل زاگرس

سربار زاگرس

سربار زاگرس شامل هزینه‌هایی مانند حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت، هزینه مواد‌مصرفی و… است. هزینه سربار زاگرس در دوره 9 ماهه منتهی به آذرماه 1401 مبلغ 2٬875 میلیارد تومان بوده است. در تحلیل بنیادی زاگرس ، سربار شرکت باتوجه به افزایش نرخ 40 درصدی حقوق و دستمزد در سال جاری مبلغ 2٬188 میلیارد تومان برآورد می‌شود. در جدول زیر هزینه‌های سربار برای 4 دوره مالی گذشته و همچنین پیش‌بینی آن برای سال مالی 1402 قابل مشاهده است.

سربار سهام

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی زاگرس 

صورت سود و زیان این شرکت در تحلیل زاگرس مورد بررسی قرار گرفته است. بهای تمام‌شده زاگرس در دوره 9 ماهه ابتدای سال 1401 مبلغ 11٬938 میلیارد تومان بوده است. این مبلغ به‌دلیل افزایش نرخ گاز خوراک نسبت به دوره مالی مشابه سال 1400 حدود 45 درصد رشد داشته است. با کسر درآمد عملیاتی از بهای تمام‌شده، سود ناخالص این شرکت در دوره مذکور برابر با 5٬454 میلیارد تومان می‌باشد. در ادامه سود خالص زاگرس در پایان سال مالی 1402 مبلغ 2٬642 میلیارد تومان برآورد می‌شود.

صورت سود و زیان در تحلیل زاگرس

شما می‌توانید برای مشاهده تحلیل به‌روز شرکت پتروشیمی زاگرس و ارتباط با کارشناسان انیگما فرم قسمت دیدگاه‌ها در انتهای صفحه را تکمیل کنید.

سود مجمع (DPS) در تحلیل زاگرس

سود خالص زاگرس در پایان سال مالی 1400 به ازای هر سهم مبلغ 12٬764 ریال بوده است. تاریخ برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه زاگرس 1401/04/18 بود. مطابق تصمیمات صورت‌گرفته در این مجمع به ازای هر سهم 9٬000 ریال سود نقدی تقسیم شده است. به‌عبارتی در تحلیل بنیادی زاگرس ، این شرکت 70 درصد از سود خالص را میان سهامداران خود تقسیم کرده است.

سود سهامداران حقیقی، صندوق‌ها و سبدهای سرمایه‌گذاری دارای کد سجام از تاریخ 1401/05/04 از طریق سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب بانکی اعلام‌شده در سامانه سجام واریز شد.

سود سهامداران حقیقی فاقد کد سجام از تاریخ 1401/06/20 با مراجعه به شعب بانک تجارت با ارائه کارت ملی و کدبورسی پرداخت شد. همچنین صندوق‌ها و سبدهای سرمایه‌گذاری فاقد کد سجام در همین تاریخ با ارسال درخواست کتبی و اعلام شماره حساب بانکی نسبت به دریافت سود خود اقدام کردند.

در ادامه سود سهامداران حقوقی بر اساس نقدینگی شرکت ظرف مهلت قانونی از طریق سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب بانکی اعلام شده پرداخت شد.

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی به 1402٫12٫29

در تحلیل بنیادی زاگرس نرخ فروش هر تن متانول داخلی برابر با آخرین نرخ اعلامی دفتر توسعه صنایع پتروشیمی و نرخ فروش متانول صادراتی معادل آخرین نرخ متانول نشریه پلتس فرض شده است. با در نظر گرفتن قیمت متانول پتلس در سال 1402 به میزان 265 دلار بر تن و میانگین دلار 40 هزار تومان، EPS تحلیلی شرکت پتروشیمی زاگرس مبلغ 11٬012 ریال پیش‌بینی می‌شود. همچنین در تحلیل زاگرس با تقسیم قیمت روز این سهم در تاریخ 1401/02/27 در سایت TSE بر ای پی ای تحلیلی آن، نسبت P/E فوروارد زاگرس برابر 16٫8 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی زاگرس

مقاله پیشنهادی: آموزش تحلیل بنیادی

نمودار قیمتی زاگرس

باتوجه به چارت زیر که روند قیمتی سهام زاگرس را نشان می‌دهد، این شرکت در تاریخ 1400/07/27 به بالاترین قیمت خود (337٬813 ریال) به ارزش بازار 81٬075 میلیارد تومان رسیده است. سپس زاگرس با افت قیمت مواجه شده است. در حال حاضر ارزش بازار این سهم در تاریخ 1402/02/27 مبلغ 44٬352 میلیارد تومان است. در تحلیل زاگرس قیمت سهام این نماد در بازه زمانی مذکور 45 درصد کاهش یافته است.

نمودار قیمتی سهام

سوالات متداول

سود خالص زاگرس برای سال مالی 1402 چقدر است؟

EPS تحلیلی این شرکت در تحلیل بنیادی زاگرس برای سال مالی جاری مبلغ 11٬012 ریال پیش‌بینی شده است.

P/E فوروارد زاگرس چقدر است؟

پی بر ای فوروارد شرکت پتروشیمی زاگرس معادل 16٫8 محاسبه شده است.

سود نقدی زاگرس به ازای هر سهم چقدر تقسیم شده است؟

زاگرس در پایان سال مالی 1400 به ازای هر سهم 9٬000 ریال سود نقدی تقسیم کرده است.

4/5 - (5 رای)
۲ دیدگاه
  1. با تشکر از مقاله خوب و مفید این مجموعه که به طور شفاف و کامل به تحلیل شرکت پتروشیمی زاگرس پرداخته است

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا